Relé na odpojení akumulátorů

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Odpovědět
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

premyslim o instalaci relé které v případě průseru odpojí akumulátor od měniče. Včera jsem sehnal dvě 12V Pb baterie, ktereé připojim jako nouzovku, aby v případě odpojení LiFePo4 nebyl měnič bez baterie.

Napadlo mě použít relé z náklaďáků na 24 voltů, rozhodně musí mít konktat NC, aby odpojení od měniče došlo po přivedení napětí na cívku (99% času bude tedy cívka bez napětí). Neočekávám, časté s=ínání, takže by možná stačilo i nějaké menší cca 60-100A, víc netřeba, ale všechny co jsem našel mají jen faston konektory a to mi přijde na 25mm2 kabel a 60-100A málo.

Co používáte Vy a nestojí to majlant?

Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od mypower.cz »

Mozna by bylo dobre i definovat typ ocekavaneho pruseru o ktery konkretne jde a pred kterym by melo rele byt ucinne.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od dumi »

Podpeti a prepeti na clanku baterie.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od mypower.cz »

Pokud je na baterii jen menic, podpeti lze resit vypnutim menice. Ale je fakt ze tady se pise, ze by mel byt menic pripojen trvale k necemu. Nektere menice na to reaguji automaticky. Pokud ma tedy moznost nejakeho dalkoveho ovladani. Napriklad muj PowerStar IR ma dalkove ovladani formou RJ-45 konektoru, kde je vyveden paralelne stejny kolebkovy spinac, jako na krytu menice. Takze malinkym relatkem jsem schopen ho zapnout a vypnout.

Prepeti, to uz je jina liga. Pokud nejde takto nejak ridit regulator, nebo nejake jine nabijeni, tak pak leda fakt urvat baterie. Jenze nektere regly nemaji rady urvani baterie v momente pripojeni k panelum.

Ale asi to zbytecne kombinuju :)) Jen me napada, ze pri odpojeni life a prepojeni na ty 2 12V baterie, jak s jejich dobijenim pak. Pokud budou dobijeny stejne jako LIFE, aby nedostaly moc pecku pri nejakem vetsim dobijecim proudu, kdyz tam LIFE v ten moment nebudou kvuli pruseru s prepetim, nebo aby se vubec nabily.

Jen uvazuju nad moznymi souvislostmi.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od rottenkiwi »

Mať vždy články zrovnané, nemať DC záťaž a nastaviť menič tak, aby vypol,
u Victronu to blikne na červenú a tá svieti, až kým regl. nedosiahne LVR
u meniča. Takže pri podpatí sa nezapne.

U prepetia, zas, ak sú články OK, tak v regli nastaviť rozumnú hodnotu.

Keď je správne dimenzovaný systém na spotrebu domu,tak k týmto stavom
takmer nikdy nedojde.

Stykač sa dá vypnúť aj pomocou nejakého snímača napatia, napr.
Arduino + WiFi relé / obyč. relé, ale ten stykač musí niečo vydržať,
takže ak odpína 100 A, tak aspoň 200 A-vý.

https://arduino-shop.cz/arduino/3062-es ... izaci.html
http://sk.aokaielec.com/dc-contactor/24 ... relay.html
https://www.zapiservice.cz/produkty/sw84/
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ja používám obyč AC jističe :idea: . Před měničem mám 3f D50 s vyrážecím modulem - upravený obyč jistič jtejné modelové řady ku kompatybylitě . Zjistil sem že se dá k vyrážení použít i origo jistič s malou proudovou hodnotou , třeba 2A . V obou případech k jejich aktivaci , tedy v případě vážného průseru postačuje krátký elektrický impuls relátkem . Mimo onen impuls to má spotřebu 0,000000W :yes: teda krom přechodových ztrát na silových kontaktech .

Jak jsem psal již mnohokrát - odsatvení nabíjení v případě přepětí článku/ů či baterie odpojuji ::pv:: od reglů za pomoci zmíněného postupu a v případě podpětí vypínám měnič origo ovládacím obvodem . Tvrdé odpojení aku při podpětí pouze v případě selhání všeho nad ním :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od dumi »

Diky za tipy, bohuzel vetsina z nich je hure resitelna.

1. mam stary axpert, ktery ma pouze nastavenbi pro Pb (Flood, AGM) a nema moznost uzivatelskeho nastaveni. Dovolene hodnoty ktre lze zadat pro Cut-off jsou zalostne nizke (19V), to uz bude LifePo4 mimo mnou tolerovany rozsah.
2. podpeti resit vypnutim menice nechci, menic skoci do bypassu, takze se sice snizi odber, ale porad to bude cca 1A a pokud by vypadla DS tak se to zase vrati na baterii.
3. Vzhledem k tomu, ze axpert neumi jinou baterii nez flood a AGM tak i nabijeni je problem, mohu jet bud na 26,8 nebo 29,2V, 26,8 je malo 29,2 je moc, takze horni hranii ridim pridavanim zateze na menic, cimz proste nezbyde energie na to aby se napeti na baterii zxvedlo. Slo by odpojit cely panel, ale na to stejne potrebuju nejake Relatko, ktere tak mohu dat na baterii a mit resen i pripad, kdyby selhal jiny regulator.
4. Baterie Pb pripojim paralelne k LiFePo4, je to sterj recyklat, ralej na srot, kapacita nic moc, ale po odpojeni LiFe bude mit regulator aspon nejakou baterii. Cele to chci jeste otestovat z hlediska samovybijeni life do PB a tak.

Kdyz to shrnu: Regl na nabijeni nenastavim (nelze), Cutoff taky nenstavim. takzeto musim reist bokem. Jedine co lze rozumne nastavit je bypass pri 3,2V/clanek, ale to mi neodepne DC zateze + samotny menic (1A).

Mam dve sady Lifepo4 takze pokud by napriklad v jedne sade odesel clanek, rele ho odpoji a system pojede esele na druhe sade. Kdezto pri vypnuti menice, me tato chyba odstavi cely system, coz nechci.

Rad bch to rele, ktere bty slouzilo opravdu jen pro havarijni odpojeni.

Mozna neco v tomto stylu:
https://www.gme.cz/autorele-relauto12v-60a

Akorat bych musel najit s civkou na 24V nebo priradit odpor. Kazdopadne mam strach ze ty fastony neprevedou provozni proud 60A.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od rva »

Já tam mám obdobu bistabilního relé https://www.ev-power.eu/_d3125.html. Funguje, párkrát odpojilo baterii (ne kvůli vlastním článkům, ale já hlídám i stav Axpertů a třeba při výpadku jednoho měniče se též vypne celá elektrárna).
Bistabilní relé RL709
Bistabilní relé RL709
Ale časem chci přejít na https://www.aliexpress.com/item/1591615912.html, protože proudy u elektrárny rostou. Zatím mám stykač na stole, stálý odběr je 8.4 W a při sepnutí mžikově až 176 W. A se stálou spotřebou všeho možného jsem smířený - při denní spotřebě 30 kWh se obdobné drobnosti ztratí.
Relé ZJ400A
Relé ZJ400A
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od dracekvo »

Pokud měnič neumožňuje pomocí malého relátka jeho vypnutí, tak mi příde nejlepší to řešení jističe s vyrážecí cívkou. Stykače prostě berou.
A obvod co to bude ovládat se nechá zbastlit doma. Buď mikročipem, nebo z operačních zesilovačů.
Výhoda mikročipu je, že si tam můžu napsat co chci a velice snadno měnim konfiguraci, pokud zistím, že mi něco nevyhovuje.

A pokud mi elektrárna překročí nějakou cenovou relaci, tak vzhledem k ceně považuju BMV od victron jako nutnost. Pomocí rapsberry se pak můžu koukat na stav baterie odkudkoliv. Napětí není až tak vypovídající.

A pokud chce někdo stykač, tak nejlepší by bylo sehnat stykač na odpojování trakčních aku z elektromobilu.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od dumi »

stykac budu volit NC tudiz pro rozepnuti bude muset byt sepnuty. Cimz eliminuji trvalou spotrebu. Nez samotny stykac vybije baterii bude trvat tak dlouho ze me to netrapi.

Dalsi vyhodou je, ze BMS kterou budu mit ma vystup na sepnuti odpojovaciho rele v pripade pruseru, takze je to autonomni.

Axpert vypinac menice ma, mohl bych ho premostit relatkem, ale jak jsem psal, nechci vypinat zatez.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od rva »

dumi píše: Mozna neco v tomto stylu:
https://www.gme.cz/autorele-relauto12v-60a
Akorat bych musel najit s civkou na 24V nebo priradit odpor. Kazdopadne mam strach ze ty fastony neprevedou provozni proud 60A.
V Axpertu máš pro odpínání panelů pravděpodobně tato 2 relé v sérii (akorát mají jen NO kontakt) https://www.aliexpress.com/item/32854869276.html A namísto fastonů jsou kontakty zapájené v plošňáku. A když dáš i ovládací cívky do série, tak máš 2x12V = 24 V.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od dumi »

Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od mobilik »

Dumi, za dobré české pifko na zraze ti darujem, 200A stykac NC.
Ovládanie 24V.

Pouzival som ho presne tak ako chceš ty, ale prešiel som na 48V a doma stojí.
Jediná nevýhoda že dosť hreje keď je zápnuty, ale to je len ako núdzové riešenie a to pri problémoch sa rieši hneď. :wink:

Je z Ali a stal kopec peňazí, už si nepamätám presne.

Ak niečo tak píš. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od dumi »

mobilik píše:Dumi, za dobré české pifko na zraze ti darujem, 200A stykac NC.
Ovládanie 24V.

Pouzival som ho presne tak ako chceš ty, ale prešiel som na 48V a doma stojí.
Jediná nevýhoda že dosť hreje keď je zápnuty, ale to je len ako núdzové riešenie a to pri problémoch sa rieši hneď. :wink:

Je z Ali a stal kopec peňazí, už si nepamätám presne.

Ak niečo tak píš. :wink:
Ahoj,

Diky za nabidku, ale jeste porad ti jedno pivko dluzim a nerad bych aby se to jeste prohlubovalo :D

Navic budu potrebovat minimalne 2ks, zatim to rele od GWL se mi jevi jako docela dobra volba.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od kvako1 »

blbě se zeptam, a nemá tohle vlastně řešit bezpečnostní obvod / BMS ?
Bms ti přece hlida baterii a odpojii ji při pruseru. naco tam cpat dalši součastku ktera se muže posrat..

pokť BMS nemaš , jako bych nic nepsal.. :)
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od dumi »

Prave ze bms ma vystup na odpojeni. Takze potrebuji to rele :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od ota »

BMS ma vystup na odpojení?
Jaky typ BMS používáš?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Relé na odpojení akumulátorů

Příspěvek od dumi »

Chystam se pouzivat balancni moduly od TECO, ktere maji krom balancovani i master modul, ktery predava informace o napeti a balancovani do ridiciho PLC, ktere bude vyhodnocovat SOC a dale ma modul autonomni funkci, pokud se dostane napeti libovoneho clanku mimo stanoveny rozsah sepne nouzovy vystup, co uz na ten vystup pripojim je moje vec, a tam rave chci dat to rele.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek