Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv říj 17, 2019 3:26 am

Hybrid v MT / efektívne využitie / menič?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.

Hybrid v MT / efektívne využitie / menič?

Příspěvekod ersiensi » stř zář 25, 2019 7:00 pm

Dobrý večer,

na základe momentálne situácie na Slovensku týkajúcej sa opätovnému dvíhaniu cien EN, čo v konečnom výsledku prinesie dokopy za tento rok navýšenie o cca 25%, rozhodol som sa investovať do FV. Strávil som na tomto fóre desiatky hodín, aby som načerpal ako amatér čo najviac informácií a priznám sa, čím viac som čítal, tým viac som chápal, o akú obrovskú alchýmiu ide. Ale k veci.

V rodine máme člena, ktorý je závislý na prívode kyslíka z oxygenátora. Spotreba tejto zásuvky je 400 Wh takmer permanentne. Kúrenie je od minulého roka kondenzačný kotol radiátor + podlaha + ohrev TUV. Ročná priemerná spotreba EN je 4500 kWh, mesačná priemerne rovnaká je +-350 kWh.
Pôvodne som chcel FV zapojiť iba na ohrev TUV s bojlerom so špirálou, ktorý mi ostal a zapojil by som ho do sústavy, aby som vyťažil FV maximálne. Ideálne by však bolo aspoň z väčšej časti pokryť spotrebu spomínanej zásuvky s odberom 400 Wh a až potom posielať prípadné prebytky do el. TUV.
Problém je rozhodnúť sa čo najrozumnejšie.
- Aj napriek tomu, že hodlám mať ošetrenú legislatívnu stránku s DS vrátane povolenia, chcem sa vyhnúť prebytkom do DS. (legislatíva sa môže zmeniť).
- Panely 10x275Wp, pokojne aj 16x275Wp, ak by som dokázal prostredníctvom meniča vyťažovať aj iné zásuvky v dome (standby režimy, spotrebiče s nízkou spotrebou, alebo poslať za vhodných podmienok aj 2,3 kW do špirály), strecha sklon 23 stupňov na juh, bez tieňa.
- Klimatizáciu na leto momentálne nemám, ale uvažujem nad ňou.
- Dielňa a spotrebiče 3f, alebo s vysokou spotrebou plánujem ponechať na DS.
- Nakoľko dom prechádza kompletnou rekonštrukciou + prístavba, každá zásuvka bude mať svoje vlastné istenie, je to z dôvodu ovládania domácnosti prostredníctvom Sonoff zariadení. (2 roky skúseností, vrelo odporúčam českého predajcu chytrevypinace.cz)
- Energetickú spotrebu domu a ani spotrebu plynu v tejto chvíli neviem dodať.

Pes je u mňa zakopaný v správnom výbere meniča. Podľa panelov predpokladám 3, alebo 5KV, ktorý by plynule dokázal regulovať spotrebu a dososávať si prípadne z DS, zároveň prebytky ukladať do vody (+ vyťažovač) a v budúcnosti možnosť ukladať do batérií (ak sa zadarí, chcel by som zohnať batérie z elektromobilu). 1f, alebo 3x 1f, alebo 3f menič? Problém totiž nie je v počte panelov, pokojne pôjdem aj do 16ks, pokiaľ budem schopný mať automatizovaný systém s plynulou reguláciou a bez potreby častého zásahu do tohto systému a odľahčím aspoň na jeseň / jar aj spotrebu plynu. Prístup k údajom a štatistikám (BT, Wifi, alebo LAN a pod.) veľmi poteší.

Ďakujem za akúkoľvek radu.
Dom sa nachádza v Martine.
ersiensi

Re: Hybrid v MT / efektívne využitie / menič?

Příspěvekod Vitek » stř zář 25, 2019 7:08 pm

Ahoj mrkni na moje vlákno nebo youdovo, je tu taky peaters ota a mnoho zdatnějších solárníků než já... myslím ale že všem nám jde o jedno. co nejvíce být nezávislý na praktikách které zavádí distributoři a prodejci.

Mnoho zdaru, nezapomen že panelů není nikdy dost !!!
Panely 3S2P 225 Wp Jinko solar poly, V/45° a 3S3P 225 Wp Jinko solar poly, J 10° . 3S2P 225 Wp Jinko poly J/45°
Menic pip5048mk
Vytěžovač greenbono, vytěžované výstupy přes ssr relé a relé kaskádu + regulace tepelného čerpadla
Baterie trakcni olovo 48V 625Ah
monitoring
victron BMV 712 smart
https://centurionsolar.co.za/emoncms20/dashboard/view&id=166
https://centurionsolar.co.za/emoncms20/dashboard/view&id=164
https://centurionsolar.co.za/emoncms20/dashboard/view&id=229
Vitek

Příspěvekod ersiensi » čtv zář 26, 2019 11:38 am

vitecekmatrka píše:Ahoj mrkni na moje vlákno nebo youdovo, je tu taky peaters ota a mnoho zdatnějších solárníků než já... myslím ale že všem nám jde o jedno. co nejvíce být nezávislý na praktikách které zavádí distributoři a prodejci.

Mnoho zdaru, nezapomen že panelů není nikdy dost !!!

Ďakujem za reakciu. V podstate, keďže poznám "návratnosť" tejto investície, dá sa zároveň povedať, že okrem energetickej úspory v tom vidím do budúcna aj svoje nové hobby. Niekto chodí na pivo, niekto hrá automaty, niekto lepí lietadielka, iní laborujú s FV :D
ersiensi

Příspěvekod diablo007 » čtv zář 26, 2019 11:49 am

Každopádně pokud máš stalej odběr a dokážeš ho dostat na 1 fázi tak se dá fungovat velice efektivně a i za dobre navrstnosti. Dokonce se dá u takového systému jet i bez baterie takže opravdu slušná ekonomika. Pokud ale víš že na té zásuvce je někdo zdravotně hendikepovaným skoro závislý tak bude i nějaká záloha baterií na místě
diablo007

Příspěvekod ota » čtv zář 26, 2019 12:47 pm

Doporučil bych podívat se na na PVgis a kalkulovat solarni zisky po měsících.
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

Pak bude jasné kolik energie ziskas a jak ti prepanelovani ovlivní výtěžnost a navratnost.

V principu je lépe pro prodloužení provozu na jaře a na podzim mit více panelů než víc baterek. Panely se téměř neopotrebuji a nepotřebuji údržbu na rozdíl od baterii.
5kWp + 3kW Multiplus, 15kWh LiFe
http://www.elektrarna.estranky.cz/
ota

Příspěvekod ersiensi » ned zář 29, 2019 7:38 pm

diablo007

Vďaka. Vychádza mi momentálne ako najrozumnejšie pre začiatok, že by som išiel do hybrida na 1f bez baterky, aj keď myšlienka 3f hybrida ma láka viac :roll:
Nový prívodný kábel ide do nového domu (prístavby) a zároveň aj do pôvodného domu, pričom každý má svoju rozvodňu. Jedná sa stále o jeden dom, iba nová časť je postavená v dilatačnej špáre, takže majú jednu spoločnú prípojku 3x32A. Čiže ja dokážem urobiť v každom dome po 3 "samostatné" fázy, čiže 6 okruhov, nakoľko majú vlastné rozvodne. Potom je otázka, na ktorú si nedokážem odpovedať, či napríklad v starom dome za rozvodňou viem využiť jednu fázu na FV a rozložiť tam spotrebiče vrátane vyťaženia prebytkov do bojlera, pričom táto jedna fáza, ktorá sa bude používať aj v novom dome, nebude nijakým spôsobom okrem zaťaženia ovplyvňovaná zapojením z FV. Nie som el. zdatný.

ota

Vďaka, navštívil som tú stránku, ale nedokážem sa zorientovať. Je tam možnosť zadať svetové strany pre uloženie panelov, aby som zistil zisky aj na V, J a Z stranách?
ersiensi

Příspěvekod diablo007 » ned zář 29, 2019 8:52 pm

Hybrid bez baterie jsou pretoky takže budeš muset jít buď do smlouvy nebo si zajistit perfektní vytěžování
diablo007

Příspěvekod ersiensi » ned zář 29, 2019 9:07 pm

diablo007

Zmluvu s nimi radšej uzavriem, nech mám pokoj na duši, ak niečo pretečie a prebytky pôjdu všetky do vody.
ersiensi

Zpět na Hybridní elektrárny