Proč a jak jistit FVE?

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od UTima »

Dobrý den, jsem tu úplně nový a tak mě zajímá všechno a plno toho ještě nevím.
Teď třeba k čemu je dobré jistit ty stringy? Nebo jde to vůbec. Jestli to dobře chápu, tak panel dává normálně třeba 10A a když je ve zkratu tak třeba 11A? Takže jistič to nepozná. A nebo jistite vedení? To jsou pak jistice nahoře na střeše? A nebo jistite vstup do menice? To menic nemá své pojistky?
A nebo jistice pouzivate jen jako vypínače?
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od zbek »

Ja mam 140W panel a použivam 2x odpínač válcových pojistek do 32A . v něm 10A pojistky .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od Brbla »

Obecně vzato - jistič je od toho, aby jistil v případě neobvyklých a potenciálně nebezpečných situací. Nemusí jít pouze o zkrat, může jít o přepětí, bludný proud atd. Taková situace muže vzniknout třeba elektrickým výbojem v bouřce, proražením nějaké izolace, přetržením nějakého drátu atd. A nemusí jít jenom o s měr z panelů do měniče, ale i obráceně.
Jak zpívá Svěrák v alektrickém valčíku - "kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří, a začne od píky ..."
Asi tak.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od rottenkiwi »

Čo ak nastane v 1. STRINGU skrat a 2. 3. string tam budú tlačit 18 A ?

Čo ak myš poškodí vedenie a z regla tam pojde v noci 100 A ?

Čo ak mám 3 meniče a 2 chcem odpojiť ?

Ako nabijem kondy v meniči,ak nemám DC istenie mimo meniča ?

Ak chcem odpojiť 2. a 3. vetvu batérie, ako to urobím bez istenia ?

Ako urobím predistenie zvodičov bleskových prúdov ?

Ako urobím istenie meracích obvodov / napatie,teplota,SOC,BMS, TMS/ ?

http://www.noark-electric.eu/en/products/Photovoltaics
http://www.noark-electric.eu/en/product ... kers_Ex9MD
http://www.noark-electric.eu/en/product ... _%28New%29

https://www.schneider-electric.com/en/p ... -c60pv-dc/
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od UTima »

Děkuji za odkazy, no právě vrtalo v hlavě proč a hlavně jak jistit třeba když mám jeden string (více string jsem zatím ani neuvažoval). Když pracovní proud je vlastně jen o málo menší jak zkratový.
A pořád mi tedy není jasné jak bude jistit jistič před měničem, když se stane zkrat mezi panelem a jističem.
Tady jsem si našel od OEZ http://www.oez.cz/aktuality/obecne-sche ... eho-zdroje
používají odpojovače a pojistky, ty pojistky se mi líbí i více, podle mého nehrozí přilepení kontaktů a přeci jen, kolikrát se stane v takové instalaci zkrat? Dokonce tam uvádějí že jistit až nad tři paralelní stringy a raději silnější kabel.-)
Mi to připadne jako vcelku dobré řešení, než sériově spojovat třífázový jistič na AC a nebo používat dražší DC jističe.
Jak to máte řešené vy?
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od zbek »

ja použivam ty pojistkove odpojovače . Je to levne , spolehlive , nehrozí přilepení kontaktu a když vytahnu pojistku při udržbě mam jistotu že si to nahodně nezapnu . Nepočitam že někdy odejde pojistka to by byl asi někde problem
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od rva »

Já používám DC jističe z Číny. A dokonce dvojpólové 25 A nebo 20 A (podle počtu stringů a jejich směru tak, aby samozřejmě proud nepřesáhl hodnotu jističe). https://www.aliexpress.com/store/group/ ... 52587.html 3 stringy max jsou snad z toho, že v případě zkratů v jednom stringu tento zvládne proud z dvou dalších bez požáru. Pokud má někdo panely na sever, může jich tedy paralelně jistit více. A jističe proto, že při kontrole/servisu se dobře obsluhují a pokud by spadly, tak nemusím hledat náhradní pojistku. Pojistku mám jen na baterii pro případ katastrofy nejvyšší úrovně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od zbek »

Ta cena je neskutečně levna. Na zkoušku si ho koupim :shock:
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od j0hn »

Aby to nebylo jak s levným horolezeckým vybavením. Má hned dvě výhody. Mimo ceny i to, že vydrží do konce života.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od lzahradil »

Já tyhle 2P používám jako vypínače panelů když je chci odpojit tak abych nemusel se šroubovákem a odpojovat dráty.
Mám je fakt ted jen jako vypínač, ne na jištění takže tam mám kus na 25A.
Když bych chtěl jistit a dejme tomu mám panely 3 v serii s Isc 9.13A a Imp 8.85A tak pouziju u tehle chiny 10A ? nebo raději 16A
? aby tam byla nějaká rezerva a nevybavoval.
V sériovém zapojení se proud nemění, jen se sčítá napětí a tak proud odpovídá hodnotě co je na panelu.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od diablo007 »

Jako odpojovače dobre ale věřit tomu že to má proudovou charakteristiku jak uvádí výrobce nebude úplně dobré takže bych to spíš video na pojistku sichr je sichr
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od lzahradil »

Když jsem testoval rozdíl zapojení panelů mezi 3S a 3P tak v případě 3P vybavil. Takže to asi určitě nějak funguje.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od diablo007 »

lzahradil píše:Když jsem testoval rozdíl zapojení panelů mezi 3S a 3P tak v případě 3P vybavil. Takže to asi určitě nějak funguje.
Jenže většina lidí má string do série to za prvé a za druhé pokud máš string paralelně tak musíš jistit každý panel ne jen string jako takový takže to že ti 3p vyrazí jistič je hezké kór kdyz jsi neuvedl za jakých podmínek ho to vyrazilo je prohlášení nějak to funguje opravdu fundovaná rada. Celkově mi toto téma uniká člověk který nemá ponětí o tom proč se něco jisti by neměl vůbec hrabat do elektriky a něco si stavět
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od lzahradil »

Já jsem svým příspěvkem pouze reagoval na to, že ty jističe asi fungují i za tuhle cenu. 3P jsem v testu připojoval abych překonal ampéráž jističe, a ten správně vybavil.
A ano, ten kdo nemá ponětí ať se do toho nehrabe. Já 50 mám ale jsou tu i tací kteří jsou úplně mimo a přesto mají parádní elektrárny. Takže zase bych každého do jednoho pytle neházel a proč se nezeptat. Od toho to fórum je.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od diablo007 »

Pokud si po dotazů na fóru někdo udělá odpady nebo vodu a bude mu něco protikat tak to hold opraví pokud si po odpovědi odjistií string 25A jisticem aniž by pochopil jak se jistia jakou hodnotou atd jelikož tobě to fungovalo a on to jen zopakuje je to spíš na průser a zahoření nevyschne jako prokapavajici ppr.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od lzahradil »

Já už to za sebe uzavřu.
Diablo má nějakou rejpavou náladu :) psal jsem že tenhle jistič NEMAM na jištění ale jen jako vypínač obou pólů. A ze asi za tu cenu i jisti, že mi při 3 panelech vybavil kdy se překročila jeho proudová hodnota.
Hodnotu jističe si musí vybrat každej podle své instalace aby to plnilo účel jištění. Já s ním nejistim jak jsem psal výše.
Za mě tečka.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od diablo007 »

Rejpavou mám pořád jen sem chtěl upozornit že i když ty víš jak to použít tak člověk který vlákno založil sinu toho ve výsledku může vzít chybné info a žít v tom že to nějak funguje. Konkrétní přínos tazateli by bylo schéma z jištěním na daný typ panelu které má jinak je informační hodnota těch odpovědi na pováženou a opravdu je dvě vždy o elektřině která nepatří do rukou každému kutikovi který by rád měl něco na střeše.
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od rva »

Tak jsem si jeden DC jistič "ověřil". Jedná se o typ https://www.aliexpress.com/item/623925046.html. Tento je na 6 A, tak jsem přes něj zapojil topení 26 A / 53 V do podlahy. Vydržel asi 3 s, což je v souladu s charakteristikou uváděnou v odkazu (asi 4 násobek proudu, "C" charakteristika, vyvolání 1.5-10 s). Mám i další, ale ty jsou na 25 A a tam proud 26 A nestačí. Třeba má někdo chuť a přístup k vybavení, které je schopno změřit více parametrů.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od petrd »

Ahoj,
1.byl bych vděčný za kritiku nebo připomínky k mému zapojení. (Ty diody tam zatím nejsou)


Například raději spojit minus s PE ve sklepě před pojistkou a ne na měniči (ale co když chci při bouřce pojistky vypnout...)
Nespojovat rám s minusem u panelu (proč ale ?) ..atd.

2. pokud by byl jeden panel / string ... daleko např, 20m na zahradě přizemnili byste jej ještě jednou přímo u panelu ?
asi ne že ? pokud práskne vedle blesk vyrovnají se mi potenciály po mínus vodiči..

EDIT: ty pojistky jsou na konci svodu u měniče
Přílohy
1.jpg
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Proč a jak jistit FVE?

Příspěvek od diablo007 »

Na stringy se dávají svodiče přepětí

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek