FVE Plumlov

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Reputace: 0
Bydliště: Plumlov
Kontaktovat uživatele:

FVE Plumlov

Příspěvek od Sesijama »

Dobrý den,

po pár prvních nesmělých dotazech jsem se jako nadšenec - amatér - samouk vrhnul do první instalace:
4 panely á 300W
modrásek 2 kw
MPPT China MakSkyBlue 50A
a spousta olova které mám v podstatě zdarma (za slivovici :)

Dodělal jsem jističe, svodiče, balancéry, kontaktory a teď bych to rád posunul na další level :)

Spotřeba: 10 MWh. Tu chci pokrýt – minimalizovat.

Moje představa:
2 x Tesla baterie 2x 24v v serii 48V systém
Tesla Model S module 5,3 kwhr – 24 VDC
USED Modules from 85 kwatt Tesla Model S battery packs. The modules consist of 444 Panasonic 18650NCR cells 3400 mAh nominal capacity. Dismantled from Tesla model S with less then 60.000 km
dimensions: 685 x 300 (280) x 75 mm (l x w x h).
Weight: 25 kg
Voltage range: 24,9 vdc to 18,6 VDC
Capacity: 5,3 kwhr
Wiring and original BMS PCB board still included.

27 x solární panel mono 300 full black

Měnič, měniče kterými bych vyřešil pokrytí spotřeby domu.
Každá fáze vlastní měnič. Všechny měniče nabíjí hlavně baterku, v případě že je přes den odběr v domě tak primárně pokrývají odběr na fázi.

Spotřebiče:
pračka
sušička
ponorné čerpadlo
indukce
varná konvice
kávovar
lednice
myčka
pc
notebook
tv
multimediální centrum
2 x čerpadlo topení
bojler
lednička
zahradní čerpadlo
tepelné čerpadlo - bazén
čerpadlo cirkulace teplé vody
plynový kotel

plus samozřejmě osvětlení

Smlouvu na mikrozdroj s eonem nemám. Není pro mě problém ji uzavřít - pokud bude potřeba.
Revizáka mám. Legalize it!

A teď můj dotaz.

Mám zůstat u modrásků po 2kw a jen nepoužívat limiter? Nebo je lepší nasadit nějaký jiný měnič. A případně jaký a proč.

Děkuji moc za radu.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od diablo007 »

Jen malý detail u tesla baterie jsou Lion 6s ne 7s takže napětí je 24 nabitá ne skoro vybitá jako u 7s
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od diablo007 »

A modrásek je bych řekl nevhodný na pokrytí celého baráku už jen to že že když nejede ds prijdes o napájení také i když máš baterky modrásek bez ds nejede . Kdyby měli nějaký smysl tak se tu používají a to se neděje
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Reputace: 0
Bydliště: Plumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od Sesijama »

diablo007 píše:Jen malý detail u tesla baterie jsou Lion 6s ne 7s takže napětí je 24 nabitá ne skoro vybitá jako u 7s

Můžete to trochu rozvést pro amatéra jako jsem já? Co to obecně nebo pro výběr měniče nebo pro celý systém znamená?
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Reputace: 0
Bydliště: Plumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od Sesijama »

diablo007 píše:A modrásek je bych řekl nevhodný na pokrytí celého baráku už jen to že že když nejede ds prijdes o napájení také i když máš baterky modrásek bez ds nejede . Kdyby měli nějaký smysl tak se tu používají a to se neděje
A co tedy doporučujete? Nebo na co se u měniče zaměřit v případě mojeho použití?

Teď mě ještě napadá - u nás je výpadek DS max 1 - 2x za rok. A to mi vůbec nevadí. Já neřeším a ani nepotřebuju zálohu vůči DS.
Má ten modrásek ještě nějaké nevýhody proč v mém případě třeba nedokoupit další dva a provozovat ten systém přes ně? Každý na jedné fázi.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od ota »

Ja bych zůstal u toho modraska. Celý dům kromě snad sporáku bych připojil na jedinou fázi.
UPS funkce je dobra pro toho kdo ji využije. Pokud nebydliš na konci vedení a nejsi prepper tak tě UPS funkce různých Axpertů stojí na nákupu víc peněz za elektrárnu a další stovky kWh ročně na vlastní spotřebě.
Baterky z Tesly jsou dobré pro toho kdo s nimi umí. Jak se píše na každým čínským šopu: když nevíte co tompřesně je, nekupujte to.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Reputace: 0
Bydliště: Plumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od Sesijama »

ota píše:Ja bych zůstal u toho modraska. Celý dům kromě snad sporáku bych připojil na jedinou fázi.
UPS funkce je dobra pro toho kdo ji využije. Pokud nebydliš na konci vedení a nejsi prepper tak tě UPS funkce různých Axpertů stojí na nákupu víc peněz za elektrárnu a další stovky kWh ročně na vlastní spotřebě.
Baterky z Tesly jsou dobré pro toho kdo s nimi umí. Jak se píše na každým čínským šopu: když nevíte co tompřesně je, nekupujte to.
Mě se ten modrásek taky zamlouvá. Nevim proč, ale přijde mi to takový blbuvzorný :)
U těch baterií Tesla se mi líbí super poměr cena/kapacita a výborný BMS.
cerm
Příspěvky: 35
Registrován: pát říj 05, 2018 10:01 am
Reputace: 12

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od cerm »

Sesijama píše:
diablo007 píše:A modrásek je bych řekl nevhodný na pokrytí celého baráku už jen to že že když nejede ds prijdes o napájení také i když máš baterky modrásek bez ds nejede . Kdyby měli nějaký smysl tak se tu používají a to se neděje
A co tedy doporučujete? Nebo na co se u měniče zaměřit v případě mojeho použití?

Teď mě ještě napadá - u nás je výpadek DS max 1 - 2x za rok. A to mi vůbec nevadí. Já neřeším a ani nepotřebuju zálohu vůči DS.
Má ten modrásek ještě nějaké nevýhody proč v mém případě třeba nedokoupit další dva a provozovat ten systém přes ně? Každý na jedné fázi.

nevýhody má , třeba přetoky
Ten limiter je omezí , ale neuhlídá všechno.
Tak s ním pak nakonec budeš muset legalizovat, jít do smlouvy.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od KubisKV »

Podle ceny a kvůli neznalosti, bych asi raději volil axperty. Cenovka skoro stejná a nehrozí návštěva CEZkomanda.
Jen s tím napětím Tesly by mohl byt problém pro axperta.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od KubisKV »

Sesijama píše:
diablo007 píše:Jen malý detail u tesla baterie jsou Lion 6s ne 7s takže napětí je 24 nabitá ne skoro vybitá jako u 7s

Můžete to trochu rozvést pro amatéra jako jsem já? Co to obecně nebo pro výběr měniče nebo pro celý systém znamená?
Diablo chtěl říct, že 18650 v zapojení 6s mají 19-25V (od oka) a v zapojení 7S 23,5-28,4V (rozsah pro menší namáhání) Měniče na 24V s tímto rozsahem nemají problém. Nevím, jak se bude chovat měnič na 48V, když budou baterky 6S 2x.
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Reputace: 0
Bydliště: Plumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od Sesijama »

KubisKV píše:
Sesijama píše:
diablo007 píše:Jen malý detail u tesla baterie jsou Lion 6s ne 7s takže napětí je 24 nabitá ne skoro vybitá jako u 7s

Můžete to trochu rozvést pro amatéra jako jsem já? Co to obecně nebo pro výběr měniče nebo pro celý systém znamená?
Diablo chtěl říct, že 18650 v zapojení 6s mají 19-25V (od oka) a v zapojení 7S 23,5-28,4V (rozsah pro menší namáhání) Měniče na 24V s tímto rozsahem nemají problém. Nevím, jak se bude chovat měnič na 48V, když budou baterky 6S 2x.
Rozumím. Takže určitě mít napřed MPPT nebo měnič s MPPT který podporuje (umí) baterie Tesla...
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od volente »

Já myslím že by s tím Axpert problém neměl. Provozovaný s NiCd má podobné napětí a neprotestuje. Vypínací napětí 40V znamená 3,333V na článek a to je myslím v pohodě z hlediska životnosti.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od volente »

Aha !!! Tak chyba, já myslel že Axpert 48V umí i 40V, ale nevím. Můj 24V umí minimum 21V.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od diablo007 »

ota píše:Ja bych zůstal u toho modraska. Celý dům kromě snad sporáku bych připojil na jedinou fázi.
UPS funkce je dobra pro toho kdo ji využije. Pokud nebydliš na konci vedení a nejsi prepper tak tě UPS funkce různých Axpertů stojí na nákupu víc peněz za elektrárnu a další stovky kWh ročně na vlastní spotřebě.
Baterky z Tesly jsou dobré pro toho kdo s nimi umí. Jak se píše na každým čínským šopu: když nevíte co tompřesně je, nekupujte to.
Kolik u modráska vyjde kwp na mppt a kW na výstupu v přepočtu na koruny? Budu brát místní e-shop 1800w za 9500 ať se to dobře počítej 5000kc/kW takže 5kw axpert který stojí 25000 ti přijde drahej? Oficiální distribuce 5048gk pro ČR který se dá díky provozu bez baterie a vysokonapetovemu mmpt dá s modřanském srovnat vyjde do 22t . Buď mi jdou blbě počty nebo je ve výsledku na to co umí modrásek drahej? Plus modrásek jede od 45v takže pokud má v plánu předřadit před modrásek mppt co mu nabije baterie a z baterií pojede modrásek a jen od 45v tak mi přijde celá ekonomika úplně v prdeli sorybza to slovo
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Reputace: 0
Bydliště: Plumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od Sesijama »

Tak jsem se do toho trochu ponořil a ...

GoodWe 5048D-ES
+
WatchMonPlus (WM5) WatchMon5 with Expansion
https://www.batrium.com/collections/cen ... chmon5-exp
https://support.batrium.com/article/256 ... on5-wiring
+
2 x Tesla baterie 2x 24v v serii 48V systém
+
18 x panel 300W

by mohlo být dobrý řešení.
Co Vy na to?

Jen nevím co s tím modráskem a střechou na dílně kde můžu dát dalších 9 panelů...

Mají některé Axperty možnost komunikace přes CANbus?
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od zbek »

Za kolik se da koupit Tesla baterie ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od KubisKV »

zbek píše:Za kolik se da koupit Tesla baterie ?

Já viděl na eBay v Německu jednu tesla baterku 24V/5,4kwh za 1200-1700€. Což je podle mě pěkná pí.ovina. V jedny baterce je 444 článků a za ty prachy si radši koupím něco na sebe. Ví někdo, jestli tesla bms funguje v amatérským zapojeni na fve? Nebo potrebuju ještě řj od Tesly, abych baterky rozchodil?
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Reputace: 0
Bydliště: Plumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od Sesijama »

zbek píše:Za kolik se da koupit Tesla baterie ?
Tesla baterku včetně origo BMS koupíte za 1200 EUR

dimensions: 685 x 300 (280) x 75 mm (l x w x h).
Weight: 25 kg
Voltage range: 24,9 vdc to 18,6 VDC
Capacity: 5,3 kwhr
Wiring and original BMS PCB board still included.
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Reputace: 0
Bydliště: Plumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od Sesijama »

KubisKV píše:
zbek píše:Za kolik se da koupit Tesla baterie ?

Já viděl na eBay v Německu jednu tesla baterku 24V/5,4kwh za 1200-1700€. Což je podle mě pěkná pí.ovina. V jedny baterce je 444 článků a za ty prachy si radši koupím něco na sebe. Ví někdo, jestli tesla bms funguje v amatérským zapojeni na fve? Nebo potrebuju ještě řj od Tesly, abych baterky rozchodil?

70Kč/baterie vč zapojení, chlazení, BMS, atd je moc?

Zapojení:
https://www.mobile-solarpower.com/tesla ... y-diy.html
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: FVE Plumlov

Příspěvek od KubisKV »

70 Kč/ks nevypadá tak zle, ale pro mě dvě neznámé. 1. Nízké napětí, klasika je 7S, tady jen 6S
2. Co ta bms? Bude funkční bez ostatních packů a řidici jednotky?
Chlazení by mi bylo asi k ničemu, netaham z jednoho článku víc, než 0,4A. Ale pokud to bude vše fungovat bez dalších investic, tak jen dobře. Nic proti tomu, je to bez práce a v porovnání s pilonama asi za poloviční cenu. Já články kradu na sbernym dvoře, takže i 25kc/ks je pro mě hodně peněz.

Odpovědět