FVE východ - západ

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Dva měniče proto, že pokud bych druhý doplnil později, tak už nemusí spolu spolupracovat. Panely 30ks na paletě mi přijdou velmi výhodné cenově cca 2100 bez DPH za 285W AmeriSolar. Měl jsem nabídku dotační, za 7,2 pylontech + ostatní doplatek 220 tis (a podmínky takové, že jsem to zavrhl).
Proč se nedá podlahové el topení krmit FVE. (Mám podlahové v koupelně, chtěl jsem ho krmit DC z Kerberosu, ale odporově to nelze a zatím jsem nepřišel na žádné rouzumné řešení)
Kolik tedy dostaneš z FVE a kolik bereš z DS ročně (jestli to tedy chceš sdělit)?
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od kvako1 »

pokuť to planuješ že ušetříš tak bych se na to vykašlal rovnou.

ja to dělal hlavně kůli častým vypadkum. a rovnou pořádně zostra.. 40 panelu a baterie do 45 kW, ale ještě to skládám. material mám už doma , jenom to složit :lol: :lol: :lol:

hodně práce jsem si udělal sám. profily a material skoro vše z druhe ruky.
je to spíš taková hračka pro velke kluky. :yes:

například panely mám s Plzně
profily z Chrudimi a veškerý spojovák.
kabely Cheb 6tka, Brno 16ctka
jističe odpojovače atd aukro a ebay
baterie kousek od Svitav
měniče ebay přimo od dodavatele MPP solar.

když to sečtu tak jsem dal do toho 250 k. a tak 500 hodin práce .
pokuť by mi to ale dělala firma vtehle zestavě ,tak mega je malo..

hledej, sleduj, a pomalu to složíš. pak se budeš těšit ze světla , když bude soused potmě a tiše ti bude závidět :D :D
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

To kvak: Nejde mi přímo o návratnost a peníze. Ale také to nebude můj koníček ve smyslu, že nebudu dělat téměř nic jiného. Už teď mám dvě zaměstnání a truhlárnu. Instaloval jsem si sám Kerberos, stálo mě to asi 70 tis Kč (udělal jsem některé chybky mohlo to být třeba o 15 tis levnější) bavilo mě to. Denně sleduji výkon, spotřebu atd (hlavně protože to nemá žádný výstup dat). Co mě ovšem na tom baví nejvíc, že mám teplou vodu bez práce a starostí - systém funguje, návratnost neřeším.
Proto také nechci systém zbytečně komplikovaný, ale co nejjednodušší a funkční, který mi nebude přinášet denně jobovky, těch mám i bez toho dost.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od kvako1 »

tomu rozumim, taky jsem to tak myslel, že nemaš spěchat a udělat to hned napoprvé pořádně.

pkuť bych měl tve požadavky tak bych šel taky do těch PIPu a pilontechu. mužeš to pak hezky rozšiřovat tu baterii..

nebo ofiko a dal bych jeden 8kW victron, + 3x ten pilontech pro začatek...
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Jaké máš panely (W) a zhruba za kolik
Já mám obecně dost smůlu, tak ebay a obdobné nevyužívám. Jak proběhl nákup měničů? Zaplatíš přes ? a čekáš až to dojde? Kolik jsi dal za PIP 5048MG, zhruba? Jak ti fungují?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

Malou podlahovku přikrmovat pomocí FVE můžeš. Takže koupelna nebo záchod je v pohodě. Já mám ale příkon topení asi 9kW a pustit v zimě něco takového z panelů, ikdyž jich máš hafo, prostě nejde. Když vyleze slunce, tak leze chvilku třeba i větší výkon, ale to jen tak hodinu nebo dvě. Pak to spadne na pár kilowatů a večer nic. A ty potřebuješ topit 24x7, protože elektrická podlahovka musí teplo dodávat kontinuálně, nemůžeš si ho moc naakumulovat dopředu. Obzvláště když máš starou barabiznu jako já, co není vůbec zateplená. U vodního topení, s akumulační nádrží by šlo přes den akumulovat maximum a do podlahy to přes vodu posílat postupně.

Jednu dobu jsem o tom psal celkem dost ve svém vlákně, ale chápu, že se ti to nechce hledat a pročítat....

Před FVE jsem potřeboval 30MWh ročně z DS.
Za posledních 12 měsíců jsem z DS potřeboval už jen 18MWh. Velký přínos ale měla letošní mírná zima.
Z FVE jsem na AC straně za stejnou dobu využil 6MWh. Většina energie zůstala na střeše, nemám pro ni využití, protože ji neumím rozumně poslat do topení.

Opět, ve svém vlákně mám celkem dost grafů, kde ukazuju, že ještě před obědem přestanou měniče tahat energii z panelů, protože bojler i baterky jsou plné a zbytek zůstane na střeše. Vidět je to třeba tady - přebytky mám i v únoru. Kdybych měl vodní podlahovku, mohl bych ji tím krásně temperovat: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 700#p87190

Jak lze energii z FVE poslat do podlahovky jsem také řešil ve vlákně "podlahové topení na FVE":
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=4401&p=78321
Udělal jsem si na to i vytěžovač, ale není to prostě ono. Jasně, funguje to v září i říjnu, ale v lednu a únoru 9kW x 12h prostě nedáš. To je fakt na delší povídání, nebo by sis musel nastudovat tady z fóra historii toho, co už jsme ohledně topení já i všichni ostatní zkoušeli. Něco funguje, něco ne.

Mimochodem, fakt doporučuju nastudovat si princip vytěžovačů. Bez nich je to o ničem. Sám sem tomu nevěřil, ale je to tak.
Buď budeš věřit tomu, co ti tu na fóru já i ostatní doporučujeme, nebo si sám vyhledej relevantní informace. Např. zde:
http://yorix.cz/cz/greenbono/greenbono.htm
http://yorix.cz/cz/greenbono/3PI_4teles ... _2st3f.pdf

Co tady ale fakt většinu starých solárníků unavuje, je když:
- se všichni dokola pořád ptáte na to samé
- rozporujete dobře míněné rady
- nechcete hledat
- chcete mít vše naservírované až pod nos, typicky návrh

A to je důvod, proč tu většina solárníků už ani nechce psát delší příspěvky. Já se občas ještě snažím rozumně odpovídat a vysvětlovat. Ale už i mne to unavuje. Myslím, že nám zde na fóru opravdu chybí přehledný "katalog typických otázek a odpovědí". Tam by mohlo být detailně vysvětleno:
- proč ostrovní FVE bez vytěžovače je hovadina
- proč nemá smysl mít extra dedikované panely na bojler a extra na elekriku
- proč nelze elektrickou podlahovku krmit z ostrovní FVE, ale z hybridní FVE ano
- proč je lepší vodní podlahovka, než elektrická
- jak posílat přebytky ostrovní fve do tepelného čerpadla nebo klimy
- pro koho má smysl Olovo, pro koho Lithium
- pro koho má smysl ostrovní elektrárna a pro koho hybrid s povolenými přetoky do DS

Jestli se někdo ujme přípravy nějaké kostry a platformy, tak jsem ochoten do toho pár podrobných stránek sesmolit. Sám to ale dokopy dávat nebudu. Navíc, mělo by to být objektivní, takže je potřeba shrnout takto zkušenosti většího vzorku solárníků, nikoliv jen moje (byť jsem si slepých cestiček prošlapal dost, takže referovat mohu).
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od volente »

Tak já se po dlouhé době ještě jednou zopakuji.
Začal jsem s jednoduchým systémkem na svícení na dvoře.
Po celém roce provozu jsem měl ověřeno že má význam jít dál.
Dnes mám malou domácí FE a říkám že je to penzijní pojištění.
Jen tak mimochodem, od 1.3. jsem nebyl na DS.
Vlastní zkušenost dá člověku víc než tisíc rad, ale dobré rady jsou k nezaplacení.
Jenže radit na dálku když člověk nezná všechny parametry je těžké.
Existuje cesta kterou zvolil "jouda" (Ondra promine, doufám), ale na tu já nemám. Potom existuje cesta kterou tady zvolilo hodně lidí, a to je za málo peněz pokus co to umí, a potom možná rozšiřovat
Cestu si vybere každý sám.

l
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Díky za trpělivost, na foru jsem přečetl hodně, ale na tyto témata jsem nenarazil, tak se omlouvám. Zkusím si to dohledat.
Na rady tady na fóru dám, jenom prostě jsem zvědavý nejen jak ale i proč, případně varianty.
Já mám taky starý barák, blbě zateplený (což chci letos taky řešit, ale aktuálně mám zlomenou klíční kost tak toho moc neudělám).
Nejde o to, že bych chtěl řešení pod nos, ale často se starý mazáci (u tebe to neplatí) vyjadřují tak, že jim není rozumět a i dobře míněná odpověď je k ničemu.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:.....A to je důvod, proč tu většina solárníků už ani nechce psát delší příspěvky......
Když čtu, a zdá se mi, že již jen to, poraďte s následující nereálnou vlastností, tak ten prvotní zápal již zhasl.

I tak jsem, ač mám ve "svém" vlákně hříchy, měl představu, že by přece jen bylo možné zde sestavit takovou základní "univetzální" FVE z našich zkušeností, přirozeně s odpovídajícím jištěním a chráněním dokonce i odpovídající bezpečnostním normám.
Myslím, že zdejší kolektiv na to má a byla by to vcelku velká pomoc, nejen těm poraďte.

Ty jednotlivé dílčí otázky jsou fajn, a je nutné je dopředu zodpovědět, ale jen celek dá nějakou představu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od mypower.cz »

youda píše: Co tady ale fakt většinu starých solárníků unavuje, je když:
- se všichni dokola pořád ptáte na to samé
- rozporujete dobře míněné rady
- nechcete hledat
- chcete mít vše naservírované až pod nos, typicky návrh

A to je důvod, proč tu většina solárníků už ani nechce psát delší příspěvky. Já se občas ještě snažím rozumně odpovídat a vysvětlovat. Ale už i mne to unavuje. Myslím, že nám zde na fóru opravdu chybí přehledný "katalog typických otázek a odpovědí". Tam by mohlo být detailně vysvětleno:
- proč ostrovní FVE bez vytěžovače je hovadina
- proč nemá smysl mít extra dedikované panely na bojler a extra na elekriku
- proč nelze elektrickou podlahovku krmit z ostrovní FVE, ale z hybridní FVE ano
- proč je lepší vodní podlahovka, než elektrická
- jak posílat přebytky ostrovní fve do tepelného čerpadla nebo klimy
- pro koho má smysl Olovo, pro koho Lithium
- pro koho má smysl ostrovní elektrárna a pro koho hybrid s povolenými přetoky do DS
Chlapi na tohle bude uplne nejidealnejsi, kdyz bude mit nekdo pocit, ze se dotaz neustale opakuje, a ze uz je to tak nejak frustrujici, tak mi to poslat na SZ ve formatu:

Proč ostrovní FVE bez vytěžovače je hovadina.
Kratky text tak o 2-3 vetach (alespon 5 obvyklych radku tady a foru)...
odkaz na tema ve foru1, odkaz2, odkaz3, odkazN, odkaz na wikipedii, odkaz na zahranicni zdroje.

Myslim ze v 5-6ti lidech bychom zvladli solidni faq a ja tu nekde viditelne vystavim na neho odkaz.
Je druha vec, ze na tohle mela slouzit drivejsi dokuwiki na http://wiki.mypower.cz , napriklad http://wiki.mypower.cz/energeticka-optimalizace ale ta pro nezajem novych lidi, kteri by se podileli na tvorbe obsahu umrela a uz rekl bych i zastatrala. Uzivatele do wiki vytvarim ja, staci tedy pozadat a nejsou to prozatim stejne ucty jako na foru. Na budoucim foru s novym enginem se tohle pokusim propojit aby uzivatele fora meli pristup do dokuwiki. Vim, existuje pro dokuwiki pulgin pro phpbb ale z phpbb se bude prechazet na jiny system, takze by to ted moc nevyresilo a pozdeji muselo predelat, takze lepsi ted vytvorit par uzivatelu rucne, kdo bude mit zajem. Ja se priznam ale ze sam nemam naprosto kapacitu tenhle obsah produkovat, nebo by mi to trvalo strasne dlouho, ostatne jako nektere i jine veci, ktere mely byt davno hotove. Navic nekteri se tu specializuji na urcita temata a tak urcite rychleji najdou, kde se dana vec probirala a kde to probirani bylo nejkvalitnejsi a co by se tedy jako faq dalo pouzit.
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

To abych se teď bál na něco zeptat.... nicméně to zkusím.
To kvako1: Jak máš zapojené stringy pro MG měniče?
(nechci odmítat rady zkušených solárníků, ale přijde mi, že vést přes 30 metrů 10 stringů 6mm2 + 10 odpojovačů, nějaké přepěťovky je větší cenová položka než měnič samotný)

Ještě bych měl jeden dotaz, MPP Solar tedy v manuálu k RS-485 vysloveně kecá když uvádí, co všechno s pylonama umí?
(Via the communication between the inverter and lithium battery, its able to re-configure the charging voltage, charging current, battery discharge cut-off voltage and max. discharging current, according to the lithium battery parameters).
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od volente »

Jaké je napětí a proud stringů?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od kvako1 »

ja mam stringy 400V 9A něco kolem toho.
mam ale 3 měniče , 3faz sistem.

ničeho se neboj jenom se ptej.
ja koupil 250m 6tky a 200m 16ctky a už tam skoro nic nemám :D

ale klidně to pospojuj na střeše( pod střechou) a pojistku dej jednu. nevidim duvod to tahat každé zvlášť..

ja mam měniče rok 2019 a tam nastvení na pyl je, ale nevím nemam je.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od volente »

Tak na string 400V 9A a vedení o délce 30m stačí 2,5mm2 Cu. Celková ztráta je do 35W, při použití 6mm2 do 15W. Nevím jestli ten rozdíl 20W stojí za investici do kabelu. Nutno si uvědomit že když svítí *sun* tak je jedno, a kdyč nesvítí tak jsou vzhledem k nižšímu proudu ztráty mnohem menší.
Pro tyto výpočty doporučuji apku ElectroDroid do mobilu s Androidem. V sekci Kalkulátor úbytku napětí si zadáte parametry a hned víte jestli je ten který vodič vhodný pro to které zapojení.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od kvako1 »

nějak nechapu o jake investici do kabelu to mluvíš ?
jak bys to chtěl udělat bez kabelu.. ?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od volente »

Mluvím o rozdílu ceny vodiče 2,5mm2 a 6mm2. 6ka stojí jednou tolik.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

JosefK píše: Ještě bych měl jeden dotaz, MPP Solar tedy v manuálu k RS-485 vysloveně kecá když uvádí, co všechno s pylonama umí?
(Via the communication between the inverter and lithium battery, its able to re-configure the charging voltage, charging current, battery discharge cut-off voltage and max. discharging current, according to the lithium battery parameters).
Komunikovat s Pylony přes datový kabel měnič umí, ale hodnoty které na základě té komunikace potom nastaví jako svoje provozní parametry jsou v praxi nepoužitelné. Vysvětleno zde:
youda píše: ...
Tak info k té vachrlaté spolupráci BMS Pylontech s měniči firmy Voltronic jsem nepsal do svého vlákna, ale sem:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 476#p96476
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 476#p96494
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

To youda: To vím, jen mě překvapuje, že tolik tedy kecaj. Neřeším to jak je to ve skutečnosti, to ti věřím, ale to, že tolik kecaj.
To kvako1: zapojení je tedy Xp-Ys, celkově panelů XX o výkonu YYY W. Tj. na jeden měnič máš jeden string o kolik panelů na kolika watáži. Dík.
Mluvím o tom, že zapojit deset stringů a vest je až k rozvaděči u měníčů stojí dost korun při ceně kabelu 30 Kč/m, pokud je neseženu levněji :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

JosefK,

Asijská mentalita je prostě taková, že funkce, kterou zákazník chtěl, tam je: "měnič umí komunikovat s baterkama a na základě toho, že pozná typ baterky si něco v sobě nastaví"

Co ta funkce ve skutečnosti dělá, a jestli se dá vůbec v praxi použít, to je úplně jiná věc. Tu asiat neřeší a ani na vteřinu ho nenapadne, že by třeba mohl kecat.

Nemůžeš jim to mít za zlé, oni to tak prostě mají.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od kvako1 »

je to jeden string na jeden měnič. diť jsem psal 400V 9A cca. prostě 12 panelu propojených. stoho vedou dva dráty do měniče+/-
wataž si musiš spočítat sám podle panelu co použiješ. nebo to skombinovat.
u tohoto měniče je potřeba držet napětí alespoň 350V , kuli optimalnimu výkonu regulatoru.

ty panely co sis vybral :

Jmenovitý výkon při STC (Pm) [W]: 285 W
Napětí naprázdno (Voc) [V]: 38,7
Jmenovité napětí (Vmp) [V]: 31,7
Proud při. jm. výkonu (Imp) [A]: 9,00
Zkratový proud (Isc) [A]: 9,42

to by vycházelo pověsit na jeden měnič 10 panelu v jednom stringu.
to by bylo idealni
pokud vědší výkon tak 2x8 panelu , ale to už maš napětí dole.. takže nic moc.

diť počítej sám.. panely nemužeš hledat jenom podle ceny ale ,co je pro ten měnič idealní.
musiš zvolit idealni napětí a výkon. a až pak cenu.. ;)
pro tebe buď jeden měnič a 10 nebo 16 panelu nebo dva měniče a 20 nebo 32 panelu.


ja mam momentalně 3 stringy po 2,5kW
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek