FVE východ - západ

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Dobrý den, zdravim všechny solárníky,
plánuji FVE a potřeboval bych poradit s měničem (případně i jinými komponenty).

Stávající stav:
- spotřeba energie cca 4,5 MWh ročně (10-12 kWh denně), což představuje cca 15 tis Kč ročně. Toto není důvod výstavby FVE.
- FVE by měla částečně v období březen - červen a září - ríjen, nahradit topení, kdy bych chtěl nainstalovat do místností infrapanely. Zatím topím dřevem, což je dost náročné na práci.
- v létě a při přebytcích, by napájela pračku, sporák a pod. Zkrátka to co by bylo v dosahu el. rozvodů. Mám starý dům kde jsou rozvody vedeny v omítce a nevím přesně kudy. Podružných rozvaděčů mám také několik a měnič by byl u podružného rozvaděče v garáži.
- teplou vodu v bojleru v období březen - listopad ohřívám sestavou 7 x 275 W + Kerberos 320H. Panely jsou otočeny přímo na jih. V průměru, kromě zimy prosinec - únor, dávají 5,63kW denně, max cca 11 kW. Přebytky v létě když je boiler nahřátý zůstávají na střeše. V zimě jsem měl systém vypnutý, protože topím kotlem na dřevo a panely jsou stejně zasněžené. Bydlím ve výšce 635m nm na úpatí Krušných hor.

Požadavky na FVE:
- dva stringy východ západ, nejlépe v sérii, zatím cca 10 panelů 275 - 300W na každé straně
- měnič(nebo více) s 2 mppt a PV napětím cca 500V (i když to není nutnost, jen nechci dělat serio-paraelní zapojení panelů)
- baterie Pylontech 2000 (nebo 3000) 2-3 ks
- měniče kompatibilní s bateriemi Pylontech
- ostrovní režim s možností nabíjení baterií z DS
- výkon cca 5kW

Poznámka ke Kerberosu
- systém je možné zrušit, boiler převést zpátky na AC a panely využít
- Kerberos má dva vývody po nahřátí 1. boileru může nahřát druhý (který nemám). Chtěl jsem to využít pro el. podlahové topení v koupelně, ale to má jen 540W a Kerberos je optimalizován na 2000W. Mám podezření, že MPPT regulaci nedělá a jen výkon z panelů přizpůsobí ohmické zátěži, kterou předpokládá asi 26ohmů. Zkrátka jiné ohmické zátěži se nepřizpůsobí a nahlásí chybu spirály.

Procházel jsem měniče MPP Solar 5048MG ty mají vysoké napetí panelů, paraelní režim, ale neumí Pylontech.
GoodWe 5048 má dva vysokonapětové MPPT, ale není jisté zda jde použít jako ostrovní
MPP Solar MPI Hybrid 5kW alias Axpert Plus 5kW, by asi vyhovoval, ale nevím cenu a kde koupit.

Díky za rady.
JosefK

Střecha, kde by byly panely, každá část 5,5 x 12 m. Vzadu jsou vidět ze zadu panely od Kerberose
Střecha, kde by byly panely, každá část 5,5 x 12 m. Vzadu jsou vidět ze zadu panely od Kerberose
Střecha, kde by byly panely, každá část 5,5 x 12 m. Vzadu jsou vidět ze zadu panely od Kerberose
a01.jpg
Panely 7x275W na jihu
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

Ahoj JosefK,

Ta BMS komunikace s bateriemi Pylontech je v praxi k ničemu, jelikož ve firmwaru měničů Axpert a MPP solar jsou od výrobce zadrátované špatné hodnoty pro přepnutí na DS. Tudíž aby ti to dobře fungovalo, tak tu komunikaci nakonec stejně vypneš, tak jako ostatní uživatelé.
  • PIP 5048MG sice neumí BMS komunikaci s bateriemi Pylontech, ale reálně to ničemu nevadí a tuto kombinaci můžeš klidně provozovat. Výhoda tohoto typu je také možnost spojit více kusů do paralelního provozu:
    https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... mg-10004-7

    PIP5048GK je podobný, levný High-Voltage MPPT měnič, který BMS komunikaci umí. Bohužel nelze jej paralelně spojovat pro zvýšení výkonu. Má však pěkný bluetooth monitoring.
    https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... k-10004-61

    GoodWe 5048EM umí fungovat i bez DS, ale jeho výstup je pak omezen na 2300W, což je u 5KW měniče dost bída. Backup výstupy více těchto měničů nelze spojit dohromady. Při připojení k DS bude dělat přetoky. Pro tebe je tento měnič úplně špatná volba.

    MPP Solar MPI Hybrid 5kW Tento měnič sice umí všechno co potřebuješ a lze ho i nastavit do režimu, kdy nedělá žádné přetoky, ale má velkou vlastní spotřebu a je zbytečně drahý. Sám tenhle typ používám. Jeden stojí cca 65.000 Kč.
Jestli nepotřebuješ monitoring přes bluetooth a chceš mít možnost do budoucna zvýšit výkon pomocí paralelního připojení dalšího měniče, tak ti doporučuju PIP 5048MG.

Pokud oželíš paralelní spojování více měničů, pak je zajímavý PIP 5048GK .

Pokud bys do budoucna chtěl postavit megalomanský systém, pak jsou zajímavé také měniče Victron Multiplus a k nim související příslušenství jako regly Victron SmartSolar, BlueSolar a ovládací prvky ColorControl či VenusGX. Z nabídky firmy Victron se dá postavit systém, který umí komunikovat s bateriemi Pylontech, lze krásně zvyšovat jeho výkon pomocí paralelních měničů a má široké možnosti uživatelského nastavení.

Pro připojení bojleru budeš ve všech případech potřebovat vytěžovač dle napětí baterie a SSR relé. Já doporučuju sestavu GreenBono AKU.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Právě u MPP Solar píší, že od roku 2019 některé modely podporují Pylontech. Myslel jsem, že to bude větší podpora než že se přepne na údaje ve svém nastavení, možná se ale jedná o modely MPI Hybrid.
Pokud tedy nastavím parametry pro baterky Pylontech ručně, bude to stačit? Co je pak potřeba kontrolovat?
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od Vitek »

Youdova slova jsou OK, určitě vem v potaz co zde napsal. Kdybys potřeboval tak greenbono mám ve stodole k nahlédnutí a názorné ukázce jak se to nedělá. to jak se to dělá doporučuji exkurzi u youdy.
Můj systém zatím ladím je v provozu asi měsíc. můžeš mrknout na grafy v mym podpisu tam je trošku poznat jak maká vytěžovač.

Ale jak píšu moje elektrárna je odstrašující případ, nicméně funkční...
Youda používá HV stringy já paraleně kombinace 3 seriove panely..

Chce to rozmyslet, ale přitápění je těžké... v zimě nesvítí a když tak pod blbým úhlem
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od dumi »

a pozor na ty infra panely, nejsou zrovna human friendly :-/
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

JosefK,

ohledně té BMS komunikace Pylontech jsem to dost řešil ve svém vlákně...zkus si to kdyžtak dohledat, nebude to daleko od konce. MPI Hybrid i PIP jsou na tom úplně stejně - Voltronic to v jejich firmware implementoval blbě.

1) Mám ty moje InfiniSolary (MPI Hybrid) rád, ale 60 tisíc za jeden měnič je fakt raketa. Obzvláště, když stejnou práci by mi zastaly dva měnič ze série PIP5048, v ceně 25 tisíc Kč/kus.

2) Navíc, InfiniSolary zbytečně žerou, každý cca 125W. To vyžaduje mrtě panelů a velké baterky na zimu. Měniče Axpert/PIP žerou cca jednu třetinu a to je znatelný rozdíl.

3) Občas tady na fóru vidím, jak každý prosazuje právě ten hardware, který sám používá a zároveň zcela opomene uvést i jeho špatné vlastnosti. Přitom "radič" často vůbec netuší, v jaké situaci se druhá strana nachází. Proto, ikdyž z hlediska spolehlivosti jsou InfiniSolary skvělé a dají se brutálně přepanelovat, tak pro většinu lidí se prostě nehodí a jsou zbytečně drahé.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

To youda: Už máš zapojené všechny MPPT? Jinak jeden InfiniSolar skoro udělá práci dvou PIP a pak už to takový rozdíl není.
Ovšem ta spotřeba je velká, to je 3kw denně.
Ty Vctrony mi přijdou dost drahé a hodně zařízení pro obdobnou funkčnost.
Pokud to nebude nutné nebo výhodné, tak Kerberos rušit nebudu i když nechává někdy část výkonu na střeše. Ale jede bez problémů a nemusím se o nic starat.
V zimě přitápět nemusím a soláry můžu skoro vypnout (Kerberos byl vypnut prosinec-únor) protože stejně topím kotlem na dřevo a někdy je u nás dost sněhu (loni asi 70cm) a furt bych čistil panely a slunce nejisté.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

Ano, mám 72 panelů, 20kWp. Zapojené jsou tedy už všechny čtyři MPPT vstupy.

Do začátku bych solární ohřev Kerberos také nerušil. Až to ale rozjedeš ve velkém, tak tě bude štvát, že panely pro bojler zahálí na střeše a přitom by mohly vyrábět elektriku. A opačně, panely pro FVE by mohli na začátku zimy pomoci s ohřevem bojleru. Takže první rok bych to také nechal tak, jak to máš teď, ale až se ti FVE osvědčí, klidně Kerberos prodej a veškerou plochu střechy využij v rámci jednoho velkého systému, kde si tok energie budeš řídit dle potřeby. No uvidíš sám ;)

PS: Tak info k té vachrlaté spolupráci BMS Pylontech s měniči firmy Voltronic jsem nepsal do svého vlákna, ale sem:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 476#p96476
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 476#p96494
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Diskuzi si projdu. Jen rychlý dotaz, pro ty PIP 5048 bych parametry pro baterky musel napsat ručně? Dva paraelní PIP se s tím srovnají?
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Je to dobrá nabídka?
https://www.eshopelektronika.cz/detail/ ... olar-285-w

Máte někdo zkušenosti s obchodem https://pvtrade.eu/cs/quick-order ?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

JosefK píše:Diskuzi si projdu. Jen rychlý dotaz, pro ty PIP 5048 bych parametry pro baterky musel napsat ručně? Dva paraelní PIP se s tím srovnají?
Ano, nejlepší je nastavit v menu volbu "User" a hodnoty nabíjecích napětí a proudů tam vepsat ručně. S tím to funguje nejlíp.

Dva paralelní PIP s tím chodí také, no problem.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

Jen u paralelního zapojení je nutnost pořídit paralelní kartu která zajišťuje komunikaci mezi nimi nelze to jen natvrdo spojit na výstupu. Naštěstí to není victron a tudíž to nemá 5 cifernou pořizovací cenu. Jinak nastavení těch hodnot napětí a proudu je vcelku jednoduché i některé kávovary maji složitější menu tady je to fakt v pohodě.
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Přijde mi, že by infinisolar plus 5kW ani nemusel být dražší než dva PIP 5048MG.
Nepodařilo se mi najít v čechách prodejce, resp cenu na tento měnič, můžete mi poradit?

U PIPů je cena cca 21 580 + 1708 za kartu pro paralelní provoz + navíc jedna sada pro propojení s baterií včetně odpojovače. více práce pro zapojení i více místa. Nevím jestli jsou Infinisolar robustnější než PIP.
Napětí pro panely je u Infini až 900V, což umožnuje opravdu velký sériový string. Tj infini v plném obsazení solárů nahradí 4 PIPy, je to tak?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

A u toho infini se bavíš konkrétně o jaké verzi ať se tu nebavíme imaginarne ale konkrétně
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Infinisolar Plus 5kW u MPP Solar má název MPI Hybrid 5kW.
To by měly být ty co má youda.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

Dobře takže se bavíme o pv vstupu 10kwp výkon měniče je 5kw takže pokud ti 5kw bude stačit máš na mppt rezervu 5kwp které povalis do baterky a budeš řešit jak zabránit pretokum . Nebo dvě 5048gk kde bude výkon na stridacich 10kw. Na pv pole kolem 10kwp a taktéž řešit riziko přetoku jelikož to v line mode dělá občas pretok. Každopádně pokud chceš vysokonapěťový pv vstup tak to většinou není čistý kombinovaný měnič
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Moc nerozumím. Jako že PIP MG i Infisolar v ostrovním režimu dělají přetoky? I když by teoreticky neměly?

Řešil jsem, za z hlediska ceny (ta bude asi u infi trochu vyšší), instalace(ta bude zřejmě pro dva něniče náročnější) a vlastností (ty které využiji a chci, skoro stejné až na PV vstup u Infini 900V - tam je velká rezerva) není lepší jeden Infinisolar Plus 5kW než dva PIP 5048MG.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

V hybridním režimu má pretoky pokud budeš mít nastaven ostrov asi by neměl být problém docent Youda ti k tomu poví víc. Ještě je tu jedno srovnání a to spotřeba u infi už bylo řečeno že je vyšší k tomu pipu se dá přiřadí regulátor co by vynahradil rozdíl ve výkonu pv pole.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

JosefK píše:Přijde mi, že by infinisolar plus 5kW ani nemusel být dražší než dva PIP 5048MG.
Nepodařilo se mi najít v čechách prodejce, resp cenu na tento měnič, můžete mi poradit?

U PIPů je cena cca 21 580 + 1708 za kartu pro paralelní provoz + navíc jedna sada pro propojení s baterií včetně odpojovače. více práce pro zapojení i více místa. Nevím jestli jsou Infinisolar robustnější než PIP.
Napětí pro panely je u Infini až 900V, což umožnuje opravdu velký sériový string. Tj infini v plném obsazení solárů nahradí 4 PIPy, je to tak?
Ahoj JosefK,

MPI Hybrid 5KW seženeš nejlevněji přímo od Taiwanského prodejce MPP Solar.
Vzhledem k rozdílu v ceně, 60 tis Kč vs 34 tis Kč + doprava, se to vyplatí. A to ikdyž ti v CZ při doručení napaří DPH a CLO: https://www.ebay.com/itm/5000w-Hybrid-S ... Sw0-BbESEO

Pokud bys InfiniSolar chtěl koupit v CZ, pak zkus poptat ty prodejce, kteří jej měli dříve ve svých eshopech:
http://www.ostrovni-elektrarny.cz
http://www.sticka.cz
Dnes už InfiniSolar 5KW nemají, ale můžou ti jej přeprodat od distributora z Olomouce, který má aktuálně jeden kousek na skladě.

Dle mého subjektivního názoru je InfiniSolar skutečně robustnější než PIP:
- Má silnější chlazení.
- Jeho bedna je cca 2x větší a těžší.
- PIP je navržen jako ostrovní měnič a tudíž se přepodkládá, že na plný výkon pojede vždy jen pár hodin denně.
- InfiniSolar je navržen jako hybridní. Celý den tedy musí tahat z panelů maximum s tím, že výkon který nespotřebuješ, prostě pošle do rozvodné sítě.
- InfiniSolar má přímo v sobě manuální vysokonapěťový odpínač panelů, MC4 konektory a hlídač izolačního stavu.
- V PIPu se solární kabely montují na šroubovací svorky, DC odpínač v sobě nemá, hlídač izolačního stavu také nemá.

Ovšem pozor - InfiniSolar je cca 2x hlučnější než PIP. Ikdyž nic nedělá, je slyšet asi jako menší server. Pokud mu naložíš, roztočí se jeho tři větráky a to je pak hukot jako průmyslový vysavač. Přesto všechno je spousta lidí, kterým se povedlo odpálit jak PIP, tak InfiniSolar. Skutečně nezničitelný prostě není žádný měnič.

Ohledně toho, jestli je lepší mít jeden Infini nebo dva PIPy, je potřeba si to trochu ujasnit:
- Většina nových PIPů má jeden MPPT vstup na výkon cca 4000Wp + AC část dimenzovanou na výkon 5kW.
- InfiniSolar 5K má dva MPPT vstupy, každý na výkon 5000Wp + AC dimenzovanou na výkon 5kW.
Z hlediska špičkového AC výkonu jsou na tom tedy oba měniče úplně stejně. Výkonový rozdíl je pouze v MPPT.

S jedním InfiniSolarem tedy můžeš na střechu nacpat 2x více panelů. Díky tomu budeš mít k dispozici více solární energie, ikdyž třeba nebude optimální počasí. Tento problém se ale dá vyřešit i kombinací PIPa a samostaného MPPT regulátoru. Například neznačkového MakeSkyBlue, který je za pár kaček.

Stačí takto?
Naposledy upravil(a) youda dne stř črc 24, 2019 12:51 am, celkem upraveno 5 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

JosefK píše:Moc nerozumím. Jako že PIP MG i Infisolar v ostrovním režimu dělají přetoky? I když by teoreticky neměly?

Řešil jsem, za z hlediska ceny (ta bude asi u infi trochu vyšší), instalace(ta bude zřejmě pro dva něniče náročnější) a vlastností (ty které využiji a chci, skoro stejné až na PV vstup u Infini 900V - tam je velká rezerva) není lepší jeden Infinisolar Plus 5kW než dva PIP 5048MG.
InfiniSolar má asi 6 režimů, ve kterých se dá nastavit jeho provoz. S baterkou, bez baterky, s dodávkou do sítě, s regulací přetoků na nulu, a pak tři ostrovní režimy. Celkem pěkně je to popsáno v anglické verzi návodu.
Jediný režim, u kterého lze s InfiniSolarem skutečně garantovat, že nedojde ani k minimálním přetokům do DS je "Off-Grid (III)". V tomto režimu měnič nepoužívá interní limiter, ale zcela odpojí svoje vnitřní síťové relé od DS. K DS se pak připíná pouze, pokud je přetížen, nebo pokud jsou vybité baterie a nesvítí slunce.

PIP5048MG a další měniče řady PIP, které mají vysokonapěťový MPPT vstup (na 450V), lze pomocí kombinace několika parametrů nastavit do režimu, kdy nemají baterii a mixují energii z panelů dohromady s energií z DS. Aby nedocházelo k přetokům, jejich interní CPU používá limiter. K trvalým přetokům tedy dojít nemůže, ale občas nějaká špička do DS uteče.
Pokud ale k PIPovi připojíš baterky a nastavíš ho do klasického ostrovního režimu, pak tento měnič pracuje s odpojeným síťovým relé a k přetokům tedy vůbec nemůže dojít.

Oba typy měničů tedy lze pro čistě ostrovní provoz nastavit bezpečně.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek