LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Měniče PowerJack
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am

LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od Pavel.Z. »

Ahojte,
pre LF Power jacka sú založené rôzne vlákna no toto chcem aby bolo venované jeho oprave a zháňaniu dielov. Tento menič je milovaný ale taktiež aj nenávidený (100 ľudí 100 chutí).

Niečo o mojom PJ: Som majiteľom 5000W/24V verzie cca 5-6 rokov na záhradnej chate. Nesmejte sa no má ,,natočené,, cca 25kW. Dá sa povedať že je ešte v zábehu. Musím sa priznať že bol cca 3x pokazený. Preto som kúpil Epewer 1000W, ktorý používam deň čo deň a poslal Powerj jacka na vedľajšiu koľaj. Ten som používal už len občasne na veľké stroje ako 2kW flexu, kompresor atd... Aj keď je skoro vždy keď treba pokazený, mám ho rád :-).

Mal som už rôzne poruchy na ňom, no jedna z nich bola s riadiacou doskou. Stále vyhodnocovala že je na vstupe nízke napätie a za stáleho pískania menič nenabehol. Bol tu pokus o opravenie v opravovni, no po donesení meniča domov jav bol opäť naspäť. Skúšal som ho opravovať aj sám, výmenou LM324 SMD premeraní, ale aj tak nefungoval. Nakoniec som objednal novú základnú dosku z EBAY. Odkaz sem nebudem dávať, pretože predajca čo som ja u neho kupoval už nepredáva tieto komponenty. Celá riadiaca doska stála s Clom cca 80Eur. Po výmene dosky šlapal. Bola to taká najrýchlejšia oprava do 2 týždňov.

Ďalšiu poruchu čo mám je že som ho pustil do záťaže a už len som počul práskanie mosfetov. Tranzistory sú P75NF75 v púzdre TO220. Tieto som kúpil na http://www.avelmak.sk, pretože som chcel mať istotu že sú originál. Tiež som vymenil všetky odpory a kondenzátory vo výkonovej časti.
Zistil som ešte že nefunguje riadenie z hlavnej dosky, o toto sa stará malá DPS na riadiacej doske. Sú na nej spínacie tranzistory v skrate. Musím ešte povymieňať tieto tranzistory a LM 339, ktorý ich riadí. Tranzistory sú podla SMD kódu MY a NY. Tieto som objednal tiež cez EBAY. Po dodaní všetkých súčiastok skúsim opäť menič spojazdniť.

Pokiaľ máte nejaké náhrady za výkonové tranzistory prípadne iné súčiastky môžte sa podeliť so skúsenosťami.


Ide podľa vás zohnať aj malú riadiacu DPS čo je na obrázku? Nie je náročná na opravu, ale ak by bola od číňana za pár dolárov nemá zmysel ju opravovať.
POwerjack1.jpg
Obrázok pre info. ak by niekto potreboval akú hodnotu majú súčiastky.
POwerjack.jpg
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od vla »

Příčinu proč pošly fety jsi zjistil?
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od hurvayz »

Driver jsem bral primo z od vyrobce. Chtel za to myslim 1200. Kdyz to praskne, tam to nekdy vezme i optocleny a budici tranzistory, ktere jedou páru to asi vis. Tak necht se darí.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od Pavel.Z. »

Príčina akou to celé buchlo je len tá že som mal na meniči napojený kompresor (1,3kW) a zapol som menič vypínačom. Čiže hneď do záťaže. Viem že to ma Soft štart, ale aj tak to buchlo. Ešte je umiestnený v pivnici, kde je vlhko možno aj to.
Keď tie fety buchli isla jedna skupina do skratu a plne napatie cez G do tych budiacich tranzistorov s označením NY a MY na tej malej DPS tie prerazilo a plne napatie pokracovalo aj do LM 339.
Dik no snad sa bude darit ked to vsetko pride.
Inak ako sa dostanem ku kontaktu na vyrobcu ?
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od kodl69 »

spíš ta vlhkost. Už několikrát jsem PJ zapnul do zátěže (většinou ale převážně odporové, někdy i motor 0.7kW s rozběh. kondenzátorem) i 4kW celkem, a ani mě nenapadlo, že by se mělo něco stát...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od vla »

Ono jde běžné spotřebiče připojovat k měniči jinak než do rovnou do plné zátěže? Zapnu vysavač vypínačem, mikrovlnku vypínačem, lednička termostatem, bojler přímo do zásuvky, pračku vypínačem atd. a předpokládám, že to je běžné používání, nebo je to jinak?
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od JonasPP »

Ježiš,ta driverova doska je domrvena. Však TLP350 sa nesmie pajkovať,lebo je brutalne nachylna na poruchovosť,keď sa napajkuje. Dokonca vyrobca zakazuje tento integrač pajkovať. To čo zas stvaraju činani. Predošla verzia ma puzdra.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od hurvayz »

tady mají driver https://www.powerjackpowerinverter.co.u ... p0225.html
napiš jim, že potřebuješ starší verzi. I když to asi mají stejné. Ty číňanské jim nejdou.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od dracekvo »

Ty kondíky a odpory jsem už taky měnil. A to mám na něm natočeno jen pár MWh. Ale hodně hodin. Takže to spíš bude závada od mh než od natočených kW.
Ale odešla mi jen jedna strana. Nahradil jsem to většíma odporama a větším kondíkem. Někde tady na foru jsem dostal doporučení na konkrétní typ součástek.
Vyměnil bych i druhou stranu, ale od matěje je tam přilepená velká tlumivka a dost masivních drátech a to bych musel nějak masivněji rozebírat.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od dub042 »

Co se stane, kdyz ten odpor a kondenzator nevymenim? Od pohledu je mam taky spaleny, ale PJ jede i tak nekolik let...
FRSO
Příspěvky: 2277
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od FRSO »

dub042 píše:Co se stane, kdyz ten odpor a kondenzator nevymenim? Od pohledu je mam taky spaleny, ale PJ jede i tak nekolik let...
Může být načernalý, ale třeba je v pořádku a daný odpor má, musel bys ho změřit, kondík taky jestli máš čím. Kde je to zapojený mezi D a S fett tranzistorů ?
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od Pavel.Z. »

Aj mne odysla len jedna strana Fetov, ale menil som radsej vsetky, vsak nech uz su z jednej serie, kto vie aku seriu pouzil predo mnou Cinan.
Pred tym ako to buchlo aj ja som videl ze niektore odpory su tmavo hnede az cierne, ale kaslal som na to.
Teraz fakt neviem preco to odyslo, myslel som ze ked som to pustil do zataze. Kompresorom na pol sekundy pootocilo, ale hned to strelilo ...

hurvayz: Dik za odkaz na dodavatela dielov ;-), do buducna sa hodi mne a isto aj inym.
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od Pavel.Z. »

JonasPP prosim ta to kde sa o tom pise ze sa nesmu pajkovat TLP350? Tieto co su tam su v puzdre SOP8 a tie pokial viem inak ako priletovat nepojdu.
tlp.jpg
tlp.jpg (2.76 KiB) Zobrazeno 1407 x
Musim jeden vymenit na tej dosticke, preto co by si dporucal ked ho nemam pajkovat ? Dik
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od kodl69 »

Připájet se to musí. Akorát je potřeba dodržet jak. A to je napsaný tady: https://toshiba.semicon-storage.com/inf ... ame=TLP350 ve zkratce co je v dokumentu - předehřev na 150°C a pak max. 10s 260°C, takže olovnatou pastou a horkovzduchem s regulací teploty bez problému. podrobněš je to i v datasheetu na str. 12: https://toshiba.semicon-storage.com/inf ... ame=TLP350
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od kodl69 »

Tak v mým PJ zapraštělo a vyšel dým... zatím jsem neměl odvahu to otevřít. Podařilo se měnič opravit? Příp někomu jinýmu, abych se nepouštěl do nějaké marné činnosti.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od brumlaj »

Tak to upřímnou soustrast. Držím pěsti aby se co nejdříve podařilo magický dým nacpat zpět do elektroniky. Odvahu! (a půl je hotovo)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od marko250 »

kodl69 píše:Tak v mým PJ zapraštělo a vyšel dým... zatím jsem neměl odvahu to otevřít. Podařilo se měnič opravit? Příp někomu jinýmu, abych se nepouštěl do nějaké marné činnosti.
Otvírej to a postuj fota,minimálně diagnostika příčiny pomůže nám, co jej provozujem.Jinak pokud to bude moc ,tak jedině komplet osázenou desku a nebo se připojit k hromadce na "studer".
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od hurvayz »

Ahoj, jo podařilo, několikrát. Je to poměrně jednoduchá záležitost, pokud procesor jede. Dvakrát jsem ho měl ve firmě co se tím zabývá a vždy jel do 500W naprosto v pohodě. Pak bum prásk. Tak jsem se to musel naučit. Problém vidím v dostupných součástkách a aby měly hodnoty co mají mít, fejků je tolik a každý hlasá že má origo..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od Jozef51 »

Pokial by sa niekto z majitelov nefungujucich PJ chcel svojho milacka uzitocne zbavit, prosim, pamatajte na mna. Nejedna sa mi o opravu neopravitelneho. Ale chcem vyuzit zostavajuce nesplynene komponenty pri testoch vytazovaka s modifikovanym sinus. Vid rozpracovane zariadenie
P1080963x.jpg
Vdaka a drzim palce s opravami...
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am

Re: LF Power Jack a jeho OPRAVA.

Příspěvek od Pavel.Z. »

Mne sa to este nepodarilo opravit.Dal som ho do pivnice a myslel som ze na Vianoce to kuknem len este neviem ktore...
Po vymene vyk.tranzistorov a tranzistorov na malej riadiacej DPS. Sa menic snazi rozbehnut (pocut podla trafa), ale hned sa vypne ako na nejaky skrat... Musim to este niekedy kuchnut a premerat.
Inak ako by sa dala vyskusat riadiaca doska ci idu spinacie impulzy do vyk. tranzistorov?
Akonahle su odpojene vyk. tranzistory a trafo chyba spatna vazba a riadiaca doska nenabehne :-(

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek