Jak se chovat k li-ion v mobilu

Baterie a bateriová úložiště založená na článcích Li-ion 18650, zkušenosti, praxe, dobíjení, batery management, výroba bateriových úložišť, bezpečnost.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od dumi »

hlavne proc by to melo stat cas, kdyz si to telefon hlida sam? proste sem mu nastavil max nabijheni na 80% a on se pritom sam vypne.

potrebujes k tomu root a zakladni znalosti linuxu.
pro ty co maji zajem muj telefon to ma v souborech
/sys/class/power_system/battery/lrc_enabled
/sys/class/power_system/battery/lrc_socmin
/sys/class/power_system/battery/lrc_socmax
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od joseff »

Já už roky dobíjím několik telefonů z USB na notebooku (takže kolem 500 mA), úroveň nabití udržuju mezi 50-90 % a zdá se, že jim to prospívá. Ale nijak extra to nehlídám, když jdu kolem a všimnu si, že je tam už kolem 80-90 %, tak telefon odpojím, když ne, tak ne. U některých telefonů funguje nabíjení jen když je notebook zapnutý (u starších), u novějších funguje i při vypnutém notebooku. Na notebooku (Lenovo) mám po většinu času nastaveno, aby se baterka dobíjela jen na 60 %, když někam jedu a potřebuju pracovat po cestě, tak si ho předtím dobiju na 100 %. Notebook většinou vozím všude s sebou, tak se dá použít i jako "powerbanka".:) Taky se mi líbí funkce čištění od prachu - kdy se po dobu 1-2 minut ventilátor v intervalech roztáčí na plný výkon - když to spustím po delší době, tak z nitra notebooku vždy viditelně letí prach.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od matobabetak »

tak kupil som huawei mate 20 pro a co sa tyka nabijania je to uz ina kava. len tak pre zaujmavost 40w nabijacka s nasledovnymi parametrami 5v-2A 9v-2A 10v-4A :D
DO 45 min mobil nabity, podporuje aj bezdratove 15w nabijanie a revezne nabijanie...kde su casy ked daval adapter 500mAh 8-)

taka otazocka, ked nemam root asi nedokazem nastavit aby sa nabijanie zastavilo na 80% ? vymena baterie bude problem pretoze to ma IP68
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od j0hn »

To turbo nabíjení bude baterce škodit možná ještě víc, než nabíjení do plna.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od dano »

Z praktickych skusenosti by som nejake setrenie baterie v mobile nabijanim od do % SOC neriesil. V prvom rade zalezi na kvalite baterie od vyroby. Neviem aka je priemerna zivotnost mobilu vzhladom na moralne zastaravanie, ale bude to zrejme niekde okolo dvoch rokov. Stale pouzivam SONY Xperia Z2 (v oktobri 5 rokov) a bateria ma o cca 30% mensiu kapacitu, ale stale je vydrz pouzitelna a to vybijam do cca 5% a nabijam do 100%. Najviac baterii skodi teplo, teda urcite nenechavat telefon na slnku alebo pri zdroji tepla. Dalsim nicitelom baterii je pouzivanie rychlonabijaciek, ten quick-charge mod laduje do baterie aj 2C a to sa uz bateria zahrieva.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od ResHacker »

Nesouhlasím s tvrzením, že není třeba řešit SOC. Pokud byste baterku dal nabíjet u 20ti% a ukončoval ho okolo třeba 80ti, věřím, že by mohla být s kapacitou někde jinde. Já to takto dělám, mobil mám už přes 3 roky a pokles kapacity neregistruji. Mobil čínský Blackview.
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od trud »

Samozrejme obmedzit nabijanie na 80-90% SOC by pomohlo..ale bez root sa to neda...a ani vtedy vzdy nie.
Tieto "rychlonabijačky" bateriu prebijaju...a nicia..
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od PavelR »

dracekvo píše:Oni i integrovaná baterka je výměnná. A výměna nedá ani tolik práce, jen to chce najít návod na youtube jak telefon nedestruktivně otevřít. Je to hlavně kvůli pevnosti těla. Mobil s výměnnou baterkou byl vždy tlustší a nikdy nebyl tak pevný, tak ten co má záda v celku.

K zacházení určitě nenechávat přes noc na nabíječce. Dobíjet třeba večer a pak telefon odpojit. Nechodit pod 20% a pokud se vypne, tak se určitě nesnažit ho ještě zapínat. Stejně tak QC používat jen v nutných případech.
Já mám xiaomi s integrovanou 4000 mah už skoro 2 roky a nepozoruju žádnou degradaci. Jen se řídím s těmahle pravidlama. Manželka u iphone nechává telefon přes noc v zásuvce, běžně ho vybíjí do jednotek procent a pořád nadává na to, že iphone má baterky na ho...., protože dlouho nevydrží.
A stokrát jí můžu říkat, že si za to může sama. Sice mi věří, ale stejně s ním tak zachází dál.
s prvni casti souhlas vymenit lze. Je to jen o sikovnosti vymenitele kolik destrukce napacha a zda to bude pevny i posleze.

S druhou casti to ja mam jinak.
Mam huawei p10 uz asi tri roky. kupoval jsem jej z jedinyho duvodu aby to trosku slapalo vydrz baterie byla na poslednim miste. Nabijim zasadne celou noc a pouze rychlonabijeckou. Skoro kazdy vecer mam SOC tesne pres samovolnym vypnutim telefonu. Mam to tak od noveho telefonu pac jej proste celkem pouzivam. wifi, mobilni data, v aute BT a google navigace,NFC platby, displej na max jas, firemni a soukr majly,vpnka na sledovani moji fve,casto to pouzivam i jako svitilnu, nejaky ty whatsappy, denne mnoho hovoru, v betli si zapnu neco na youtubu misto televize ... no porad neco. Kupodivu i s timto pouzivanim baterka stale vydrzi do vecera. V aute pouzivam 2A nabijecku.

To rychlonabijeni ja ocenuji jako genialni vynalez. za dvacet minut to nacvakne pres 50% coz je skvely neni cas cekat s mobilem na slauchu.

Co velmi na dnesnich telefonech cenim je usb C. mikro usbe kabelu byla strasna spotreba neustale to vypadavalo no hruza. u usb C mam dokonce jeste i original kabel. Krasnej robustni konektor.

Ale nepochopil jsem jednu vec mam original kabel tak to superchargeruje. Mam neoriginalni kabel - bezny pomalodobijeni i na rychlonabijecce. Jsem myslel ze usbc kabel je proste kazdej stejnej.

Beztak uz to zacina byt moralne zastaraly takze jak pujde baterka do kopru tak prijde novy model. Pokud to teda driv nerozbiju. Jsem odbornik na vtipne rozbijeni dipleju. Muj byvaly one plus one mel pet novych displeju :D
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od matobabetak »

Tak to už je slušný prúd :D a USB c sa vôbec nehreje
Přílohy
Screenshot_20190911_223332_ccc71.bmw.jpg
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od PavelR »

to je peknej hukot. Toto prave resi moje klasicky problemy ala roznu si ledku, nekam si posvitim, do toho me nekdo zavola ja svitici telefon zaklapnu dam do kapsy a mam vybito na obed .... tak sup na super charger nachvilku.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od dumi »

USB-C kabely jsou 4 druhy, podle specifikace a proudu.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od dracekvo »

Já mám dva roky a pár dní Xiaomi Red Mi note 4 kterej má 4000mAh baterku.
Nabíjím v práci tak jí většinou cykluju mezi 80-95%. Někdy do 60% a vyjímečně do 20%, méně v zhledem k výdrži baterky se ani nedostanu. Pokles kapacity nějak nepozoruju.
Podle mě nejhorší co lidi telefonum dělaj, je nechávání celou noc na nabíječce. Stejně tak jako vybíjení do vypnutí. Furt to cpu do hlavy manželce a stejně každou chvilku vidím že na na iPhonu třeba 15%. No já jí baterku měnit nebudu. Ať si to dá za svoje peníze do servisu :D Ale ono s výdrží iphonu se není co divit, že to je každou chvilku vybitý.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od ResHacker »

dracekvo píše:Já mám dva roky a pár dní Xiaomi Red Mi note 4 kterej má 4000mAh baterku.
Nabíjím v práci tak jí většinou cykluju mezi 80-95%. Někdy do 60% a vyjímečně do 20%, méně v zhledem k výdrži baterky se ani nedostanu. Pokles kapacity nějak nepozoruju.
Podle mě nejhorší co lidi telefonum dělaj, je nechávání celou noc na nabíječce. Stejně tak jako vybíjení do vypnutí. Furt to cpu do hlavy manželce a stejně každou chvilku vidím že na na iPhonu třeba 15%. No já jí baterku měnit nebudu. Ať si to dá za svoje peníze do servisu :D Ale ono s výdrží iphonu se není co divit, že to je každou chvilku vybitý.
Přesně tak, nechávat to při 100% mikrocyklovat přes noc je vražda pro *batt* Já používám téměř výhradně rychlonabíječku, mám 4150mAh baterku a cpe to do ní asi 0,7C odhadem, baterku používám mezi 20-80% a jen si chrochtá.
S iPhonama je to vubec průser...tenoučký baterčičky aby i mobílek byl co nejvíc sexy šperk, tahaj z toho výkony jak z Playstationu, topí to, trápí se to, za rok dva je baterka na odpis, jestli teda dřív neexploduje.. :roll:
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od trud »

Treba si hlavne kuknut max napätie pri rýchlonabíjaní..u niekoho je to 4,2V u niekoho 4,3V a u niekoho aj 4,4V.
Prave 0% by som sa nebal lebo telefony co som kukal cez appku n majú 0% pri napätí 3,3-3,5V...to je ešte v pohode napätie pre batériu----ovela lepšie ako 4,3V pre 4,2V bateriu a 4,4V pre 4,3V.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek