Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od rottenkiwi »

Je výhodnejšie kúpiť práčku a sušičku v jednom, alebo radšej oddelene ?
Akú spotrebu majú lacné sušičky a akú tie s tep. čerpadlom ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od kybos »

Požadavky na konstrukci pračky a sušičky jsou rozdílné a proto je kombinovaná pračka se sušičkou vždy jen určité kompromisní řešení. Má význam jen pro ty instalace, kde se z prostorových důvodů nedají instalovat dva samostatné spotřebiče.
Navíc je zde nevýhoda pro solárníky, že s kombinovanou pračkou/sušičkou mohu buď prát nebo sušit ale ne obojí najednou v době, kdy zrovna svítí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od youda »

Pro ženu v domácnosti, s velkou rodinou, je lepší mít pračku a sušičku samostatně.
To proto, že zatímco sušička suší, tak pračka už pere druhou várku. Musí se to ale celý den hlídat a to prádlo ručně přehazovat z jedné mašiny do druhé.

Pro chlapa je lepší kombinace pračka+sušička. Dovnitř nacpeš špinavé, po pár hodinách vytáhneš čisté a suché. Na jednu várku vychází čas stejně, ale nemáš tam tu možnost provádět více paralelních operací najednou.

Z hlediska poruchovosti je lepší mít ty dvě věci samostaně. Ale ony ty krámy stejně dnes nevydrží o moc déle, než 7 let. Pak se to začne rozpadat všecko.

V sušičce bez tepelného čerpadla se používá studená voda z vodovodu k chlazení a vysrážení páry. Po skončení praní tedy taková sušička bere ještě další kýble studené vody při sušení. Sušička bez tepelného čerpadla také během sušení nahřívá dvojitý topný element, typicky 1600W+400W.

Sušička s tepelným čerpadlem takový topný element nemá. Po celou dobu sušení si bere cca 500W. Vodu nebere vůbec.

Moje kombinace pračka+sušička s tepelným čerpadlem žere 1-3kWh za celý cyklus. To podle toho, na kolik stupňů se pere a hlavně kolik je tam kilo prádla k sušení. Když nacpu celý buben k prasknutí, tak to vypadá takto:
pracka susicka.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od dracekvo »

Já mám k univerzálním věcem averzi. Většinou nefunguje dobře ani jedno.
Po rekonstrukci kuchyně chci dát pračku se sušičkou nasebe. A sušičku rozhodně s TČ.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od Janma »

Máme sušičku Siemens s tep.čerpadlem -spotřeba cca 450W
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od youda »

Pro mne osobně bylo to teplné čerpadlo jasná volba. O tom bych dnes už fakt neuvažoval, že jako koupit sušičku bez něj.

Kombinaci jsem vzal proto, že jsem pohodlnej a prostě by mne fakt nebavilo předělávat mokrý prádlo z pračky do sušičky. To je 2x víc manipulace.

Navíc, když to člověk má v té kombinaci, tak to z jednoho režimu hned přejde do druhýho. Takže ideální situace třeba - ráno šoupnu špinavý do pračky nastavím časovač a když se večer vrátím, tak je prádlo čistý a voňavý. Kdybych měl pračku a sušičku samostatně, tak kdo by to v poledne přendal z jedné bedny do druhé?

Na druhou stranu, pokud je doma k dispozici nějaká ženská pracovní síla, tak je určitě lepší mít krabice dvě. Fakt by to mělo vydržet o trochu déle bez poruchy.

Rejpavý příklad: Auto s vestavěným rádiem, topením a vyhřívanými sedačkami nikdy nebude tak spolehlivé, jako holé auto bez topení, rádia a vyhřívání. :mrgreen:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od dumi »

Neco malo treba zde:
http://forum.volvoklub.cz/viewtopic.php?f=143&t=65313

bacha na mznsot cisteni kondenzatoru, viz popis treba zde:
http://forum.volvoklub.cz/viewtopic.php?f=143&t=63245

ne vsude to jde vycistit a je to docela dulezita vec :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od youda »

Dumi, tak to asi další výhoda pro kombinaci s tepelným čerpadlem:

U té mojí (AEG) jsou žebra kondenzátoru i výparníku přístupná po odmontování horního deklu. Není tedy potřeba rozdělávat celou mašinu. Šroubováky to ale chce:
AEG pracka susicka kondenzator vyparnik.jpg
Předpokládám, že u většiny klasik jsou tyhle věci k čištění někde dole pod bubnem, což musí být fakt peklo se tam dostat.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

přesně , kombinace málokdy dovedou to co samostatné spotřebiče . Nedávno jsem řešil sušičku či pračko/sušičku pro známé , tak sem se něco přiučil ;) . Sušičku jedině s tepelným čerpadlem - vodou chlazený (z kohoutku do kanálu) sou prasárny :evil: . Prací cyklus veme dejme tomu 50l vody a následující sušení klidně 400l :uh: + několik kWh elektriky .

Konstrukce kondenzačních sušiček je docela pestrá , nejlevnější skupina je na jedno brdo (z jedný fabriky) . Dražší kusy "značkovější" si lze vybrat z trochu odlišných konstrukcí . Vesměs se dají čistit všechny , některé snáze jiné obtížněji (hubou u země se svítilnou v hubě) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od svango »

No, co sa tyka samotnych zariadeni v solarnikovom svete, skusenost je taka, ze stale uzieraju nejaky prud vo vypnutom stave. Takze bud odpojovat rele alebo vytahovat zo zasuvky.
Tento rok sme menili susicku za invertorovu (BEKO DH 8612 CSRX). Spotreba v kludovom stave 25W a to aj s gombikom na OFF. Stara sa vypla a nezrala nic.
Podstata co chcem napisat; energeticky stitok tejto veci je A+++ 159kWh / rok. Lenze ked si spocitam spotrebu len toho ze stoji a nic nerobi tak 25*24*365 = 262kWh / rok. Takze by ma zaujimalo, ako sa na takyto stitok vobec pozerat a co predstavuje. Je mi jasne ze to nie je z realneho sveta. Vyberat podla tohoto ukazatela nemusi byt najspravnejsia volba.
Nech sa vam dari!
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od josse »

Štítky s ++++++++ nic neznamenají. Je to pouze matení ovcí. Hledat k tomu dokumentaci a kontrolovat všechno důležité.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od rva »

My potřebujeme velkou pračku, tak máme na 11 kg nějakou Hoover WDXA 5117AH-S, která má v sobě obyčejnou (ne tepelné čerpadlo) sušičku. Většinou stejně sušíme venku na šňůře, ale když je potřeba, i v pračce. Spotřebu vody při sušení jsem nějak nesledoval (uvádí se, že u takových sušiček může být až 140 l) - u studny je to stejně jedno. Běží třetím rokem a snad jednou jsem čistil (snadno) z přední strany filtr před čerpadlem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od dumi »

jedno to neni pokud odpadni voda konci v kanale....
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od josse »

Pro sušení je nějaká spotřeba vody? Co mi uniká?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od rva »

Vlhký vzduch se musí ochladit, aby se vysrážela pára. Pak se ten vzduch ohřeje, čímž klesne jeho relativní vlhkost a on přijme vlhkost z prádla. A to ochlazení a ohřev se dělá buď tepelným čerpadlem, nebo topným tělesem a studenou vodou (můj případ). A opět můj případ - odpadní voda končí na zahradě a nahrazuje nedostatečné srážky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od dumi »

rva píše:Vlhký vzduch se musí ochladit, aby se vysrážela pára. Pak se ten vzduch ohřeje, čímž klesne jeho relativní vlhkost a on přijme vlhkost z prádla. A to ochlazení a ohřev se dělá buď tepelným čerpadlem, nebo topným tělesem a studenou vodou (můj případ). A opět můj případ - odpadní voda končí na zahradě a nahrazuje nedostatečné srážky.
Tak pak neni o cem. Kdyz ale konci v kanalu je to trabl...
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od josse »

Takže kondenzační je taky, ale nemá kompresor. Té vody musí být potřeba asi dost ne? To je skoro více jak 10x než na vyprání...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od marko250 »

A viděl už někdo kombinaci s Tč a dvěma vstupy vody(teplou a studenou)? :-) Jsem línej a ke všemu spořivej.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od vla »

Úplně jste vynechali sušičky s horkovzdušným ventilátorem, tedy bez další spotřeby vody, asi s větší spotřebou elektřiny než s tepelným čerpadlem, ale kdoví. To byla kdysi moje volba a neměnil bych.
Nemám rád tenhle stát.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Práčko-sušičku alebo práčku + sušičku

Příspěvek od josse »

vla píše:Úplně jste vynechali sušičky s horkovzdušným ventilátorem, tedy bez další spotřeby vody, asi s větší spotřebou elektřiny než s tepelným čerpadlem, ale kdoví. To byla kdysi moje volba a neměnil bych.
O těchto vím, ty ještě musí mít "komín" ven ne? Překvapilo mě, že někdo takhle plýtval vodou, v dobách před TČ...
My máme tu "modernější" s TČ a část té vody používáme jako destilku do žehliček, ale zbytek jde zatím do kanálu.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek