FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od zbek »

Ty male sety kolem 2kwp s ohřevem bojleru a napajenim baračku co nabizeji ruzne solarni Fa davaji docela smysl podle mne je to dobra cesta a že je tam dotace pro běžne lidi vidim jako plus konečně se dotoju něco co ma smysl i běžnemu občanu , trošku nechapu proč se tady proti tomu broji podle mne to je lepši než dotovat nakup elektromobilu atd.
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od volente »

Na to je jednoduchá odpověď.
Celý ten cirkus s dotacemi platíme my všichni z daní a věř že více než polovinu spolkne ten aparát kolem toho.
Když přijde soused a řekne ti " dej mě 3000,- na elektrárnu" tak mu je dáš ? Asi ne, ale souhlas s dotacema je vlastně to stejné, jen s tím rozdílem že když oni dají sousedovi 3k tak s tvých daní to bude stát 6k.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dumi »

Protoze dotace jsou nespravedlive a nici trh.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od JonasPP »

zbek píše:Ty male sety kolem 2kwp s ohřevem bojleru a napajenim baračku co nabizeji ruzne solarni Fa davaji docela smysl podle mne je to dobra cesta a že je tam dotace pro běžne lidi vidim jako plus konečně se dotoju něco co ma smysl i běžnemu občanu , trošku nechapu proč se tady proti tomu broji podle mne to je lepši než dotovat nakup elektromobilu atd.
Dufam v to,že si len slabo informovany o dotačnom cirkuse. Ja som to preberal,riešil a prepočitaval nespočetne krat,lebo taka spusta ľudi,čo na to naleti je abnormalna.
Najskôr si treba naštudovať podmieny dotacie,zaraz na to zennik a ešte zmluvu,čo budeš podpisovať. To je taky odrb na občana,že horši su len dane.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od rva »

Nejlepší dotace je nulové DPH na fv panely, baterie, polystyren.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

rva píše:Nevytrhávej jen část z toho, co uvádím. Výkupní cena klesne těm, kteří dodávají do sítě. Ale ne těm, kteří odebírají - těm celkově stoupne, tedy celkově zaplatí víc. ......
Hmm, hlavně při srovnání cen mezi roky 2010 a 2014 ti nemohu dát za pravdu. Cena pro ovčana se snižovala když klesala cena na burze v Lipsku. Letos nám stoupla, a cena v Lipsku už není 30É/MWh ale je vyšší - přes 40. Ještě sice přesně nevím proč ale něco mi napovídá že v tom bude nějaká souvislost. Takže díky za názor, ale fakta hovoří jinak. A o výkupní ceně bych u nás nehovořil. Ten komu vykupují tak se mu výkup neustále zvyšuje. Mimo jediné výjimky - zelený bonus u FVE z roku 2013. Ostatním nikdo nevykupuje a platí jako by odebírali.....
rva píše:Nejlepší dotace je nulové DPH na fv panely, baterie, polystyren.
A kdo bude doplácet za ty co to DPH neplatí? Někdo ten státní rozpočet naplnit musí a tak nevím proč by ostatní co nekupují FV panely, baterie a polystyren měli dotovat ty co je kupují. Mimochodem použil jsem stejný argument kterým se zde argumentuje proti dotacím a slevám pro elektromobily (parkování zdarma, dálniční poplatek .... ) Je absolutně jedno zda se někomu dá dotace či zda má slevu.
rva píše:......... Zajímavé je na grafu porovnání zeleného Německa s jadernou Francií a uhelným Polskem.
Super a kolik zaplatili v tom Polsku za pozemky ve kterých těží huhlí? Já když si chci postavit provozovnu a v ní podnikat či prodávat tak zaplatím tržní cenu stavebního pozemku. Kolik tedy platili uhlobaroni externalit? A hned je cena huhlí jinde ....... Tak tak to je s tím porovnáváním neporovnatelného ......
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pát zář 06, 2019 6:15 pm, celkem upraveno 2 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
dumi píše:Protoze dotace jsou nespravedlive a nici trh.
Dotace sou dalším z mnoha nástrojů monetárního průmyslu k točení prachů . Čím víc se prachy točej , tím víc se vybere na daních - osobně tomu říkám daně z pohybu peněz , vyhezčuje to růst HDP a v neposlední řadě se tím dá likvidovat konkurence v globálním měřítku .
Peníze coby univerzální mezičlánek všeho zboží a služeb není špatný nápad , průser je v možnosti ""vytvářením"" dalších pouhopouhým otáčením jiných peněz :uh: . Sme ve fázi přijímání hodnoty dle emocionální nálady pár točitelů , nikoli podložené reálnou hodnotou zboží jež zastupují .
Trh se ničí sám už z jeho principu , nerovnoměrné dotace to jen urychlují .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od jahodovák »

myslím,že by stačilo každému co si pořídí domácí elektrárnu a sníží si jistič aby neplatil nic na podporu rozvoje a platil jen minimálmí poplatek za rezervaci příkonu a tím neházeli klacky pod nohy lidem,kteří chtějí skutečně něco dělat pro snížení spotřeby a ne jen o tom kecat.......
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
jahodovák píše:myslím,že by stačilo každému co si pořídí domácí elektrárnu a sníží si jistič aby neplatil nic na podporu rozvoje a platil jen minimálmí poplatek za rezervaci příkonu a tím neházeli klacky pod nohy lidem,kteří chtějí skutečně něco dělat pro snížení spotřeby a ne jen o tom kecat.......
Přál bych si to samé , jenže my nepatříme k většině stáda . Systém nebude přeci podporovat nezávisláče na sobě samém , k životu a bujení potřebuje remcající kecaly .
Menší paušalizovanou hodnotu hlavního jističe 1x25A včetně či 3x10A včetně jak je tomu dodnes , neočekávám . Pokud by třeba ČEZ milostivě svolil snížit si hodnotu jističe z 3x25A na dejme tomu 1x6A , bude si za těch 6A účtovat jako za 1x25A .
Bylo by to méně oproti 3x25A , ale cítil bych se okrádán platit za 25A .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Reputace: 17
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od jiri59 »

Hádejte od koho je nejlepší, podle doporučení dTestu, si pořídit fotovoltaickou elektrárnu .
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... -kdo-uspel . :eek2:
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od zbek »

Ten vitěz mně trošku překvapil , na druhou stranu která fa je schopna realizovat tak velkou zakazku ? Asi jich moc nebude
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od rottenkiwi »

Zoberme spotrebu 8 MWh ročne.
1. ak si 7 MWh vyrobím z FVE, tak za 1 MWh pri sadzbe DD1
zaplatím 1000 x 0.1789 + 1.74 x 12 = 199.78 € čo je 0.19978 za kWh.

2. ak si 7 MWh vyrobím z FVE, tak za 1 MWh pri sadzbe DD2
zaplatím 1000 x 0.1447 + 6.0030 x 12 = 216.736 € čo je 0.21673 za kWh.

3. za 8 MWh za pri sadzbe DD6
zaplatím 8000 x 0.1165 + 5.8168 x 12 = 1001.8 € čo je 0.1252 za kWh.

V 1. a 2. prípade by mi stačil 6 A istič s tým, že v mesiacoch s 0 kWh spotrebou, by som platil
distribúciu 0 €.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

K tomu ČEZu - staviteli FVE. ČEZ nebude stavět vůbec nic. Bohužel pro něj jsou ochotny pracovat na FVE i firmy, které doteď na FVE plivali jako velbloud a to se ještě po nějakou dobu nezmění a to přes to, že budou najednou sami FVE instalovat. Bude zajímavé tuto schizofrenii pozorovat. Kvalita provedení tomu bude odpovídat. Inu další důkaz že za peníze je ochotna ze sebe dělat prostitutku většina obyvatel tohoto šutru který krouží kolem slunce. To že na ně budem pohlížet jako na ty co seno žerou je jim za ty groše absolutně jedno. Nějak mi chybí uvěřitelná a dostatečně medializovaná omluva a finanční odškodnění prostému lidu za postoj ČEZu od ledna 2009 do poloviny roku 2013 kdy i přes funkční legislativu prakticky zařízl povolování připojování nových FVE do sítě v době kdy byl byrobordel minimální.
Kdo zná za kolik ČEZ staví nechápe jak dtest mohl vyhodnotit jejich nabídku jako výhodnou. Jedině proto, že člověku odpadne byrobordel schvalování připojení u právě tohoto ČEZu. A úřad pro ochranu hospodářské soutěže mlčí. Co je špatně? Není v celém tomto humbuku nějaké křížové financování? Kdo zaplatí všechny ty kroky které jsou popsány že ČEZ udělá ještě před závazným podpisem smlouvy? Asi lituji že jsem do toho s dtestem nešel. Kéž by tam několik znalých bylo a důkladně popsali průběh různých scénářů s důrazem na zkušenost zda půjde o prodej housek na krámě či zda do projektu bude možnost zasáhnout a pozadí k čemu všemu se investor bude nucen zavázat.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Dagus »

Já do toho s dtestem šel a stejně zo je k ničemu. Stejné jako dtest tarif. Oničem a ani mě to nepřekvapilo.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

a když už jsi do toho šel, neuděláš pokus jak budou reagovat na hybridní systém? Prostě nechat si nejlépe několikakolově (napoprvé to nedají) vypracovat nabídku ve stylu: 3,5kWp (16A, 1f) na střeše, 10kWh v akumulátorech a záloha hybridním měničem s funkcí UPS (to znamená možnost i nabíjení ze sítě v např. zimním období) kompletní 1fáze (25A štítkově) při výpadku ať se nemusím uskromňovat. (ne panáčkové já chtěl hned napoprvé jasně to a to... předělejte to dle mých požadavků ......) Ty další 2 fáze mám pouze pro cirkulárku a na to zálohu nepotřebuji.... bo nejsu LUI ;-) . Co by asi tak za řešení a hlavně astronomická pálka vypadlo z pánů ČEZáků? Tyto požadavky jsou totiž na FVE běžné pokud se někdo ptá ..... (další extrém je ve formě 3fáze).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od hurvayz »

Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

celkem dobrý pro české moudro o létání pečených holubů přímo do huby ;-). Holt mocipáni tohoto světa decentralizaci energetických zdrojů až na úroveň samostatných spotřebitelů nikdy nezkousnou. Ale pořád lepší než válka .....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od zbek »

cenu typuji něco přes 210tkč po odečtení dotace levnější asi nebudou . Pokud jsi připojen na siti tak mně nabijení baterky a UPS pokud nemaš vypadky nedavá smysl. Leda vyměnit hlavni jistič z 3x25A na 1x16A a cirkularku přepojit do trojuhelniku a zapojit na frekvenční mněnič nebo koupit akušku . A jet doma dvě faze , jedna UPS a druha od čezu což v jadru zas tak blby řešeni není
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

Pokud jsi koupil akumulátor za obrovský peníze pak je dobré jej amortizovat než ceny spadnou a Ty si můžeš za dvacet let koupit nový. Tedy jak jsem (nejen) zde spočítal cena uložení 1kWh ve zcela nových článcích akumulátoru - žluťáskovi je cca. 2kč (1,8 Kč bez započtení ztrát) No a pokud si prohlédneš náš nejlevnější tarif D25d pak rozdíl tarifů je minimálně 2,1Kč za distribuci a 0,4Kč v ceně elektřiny. Celkem je rozdíl 2,5 Kč a to již včetně DPH. Takže na přelévání z NT do VT rozhodně ztratný nebudeš. Amortizuješ akumulátor a vůči distributorovi se budeš chovat zcela tržně - budeš odebírat v době kdy on Ti určil a vyloučíš situaci kdy on by se mohl cítit "zaskočen" Tvou spotřebou. Nebudeš zatěžovat síť v době vysokého tarifu, a tím on Tě odměňuje nízkou cenou.
Jsou dva typy lidí. Ti kteří mají rádi své jisté a druzí kteří jsou orientováni na "služby". Ti druzí jsou podporováni ekonomickým mlýnkem protože se na nich dá neustále vydělávat. Ti první sice také dají vydělat, je to ale jednorázové a oni sami jsou řekl bych lépe připraveni na chudá léta. Což s blížícím se důchodem dává vysoký smysl.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mypower.cz »

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_dtt

Ano... a my tu resime nejake uhlikove stopy... Uz se tesim na pana Wagnera a clanecek na osel.cz, ze se v podstate nic nedeje a ze ta cista jaderna energie je vlastne fajn :D

Odpovědět