Návratnost investice do FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

cipis: ;-) Dobrý, to ano, manželka může byt opravdu ztrátova investice, co je smutné, že tomu tak i často je. Investice do dětí se asi také nevrátí. To máš pravdu. Možná jen že pokud je dobře vychovám, tak se o mne ve stáří postarají. A nebo mne šoupnou do LDN, a bude konec. Možná ty investice do lidí jsou moc extremní srovnání. Každopadně na začátku rozhodnutí mám víru v to, že investice je smysluplná. Což není to samé jako že se vrátí. To vrátí je nejjednodušší srovnání. Apropo, investice do domu se mi už v jednom případě vrátila a v druhém ta návratnost je na velmi slibné cestě (pokud dům nevyhoří). Možná co hraje roli je rozlišení na zbytná a nezbytná investice. A to je také subjektivní rozdělení.

Jinak ta nezávislost na DS není 100%, ale dejme tomu že 75% roční spotřeby to dokáže vykrýt. Tak spíše než nezávislý je lepší použít nejsem tolik závislý.
Pro mne je naprosto OK, když mi někdo řekne nalil jsem to FVE 200k Kč, vím, že se mi to v životě nevrátí, ale baví mne to, naučím se na tom nové věci. Tak i věřím, že se to v některých řešeních může vrátit a je to smysluplná činnost. Já nehledám důvod proč to nedělat, ale jak to udělat, aby ta návratnost byla nejkratší.

rva: Vždyť to nerozporuji, s vyšší spotřebou vidím tu smysluplnost a návratnost. Čím je spotřeba nižší, tím se prodlužuje návratnost. A někde je hranice, kde při nízké spotřebě ta návratnost ani možná není. Nemám přesně propočítáno, ale odhaduji pokud bych měl za stávající situace klimatizaci, tak už bych se v nějakém časovém horizontu dostal do černých čísel.

Soban: Není pravda, že hledám důvody proč nepořizovat. Hledám možnost, jak při nějaké variantě se vložené prostředky vrátí třeba alespoň do 7 let. To je oč jsem poprosil v tomto vlákně. Dal jsem jako vstup realná data o spotřebě, aktuální cenu za energie (nemám křišťálovou kouli abych věděl jaká bude cena za 10 let, tak mohu vycházet jen z toho co je aktuálně dostupné). Pokud máš řešení, kde ta návratnost pro mojí situaci je, budu rád.
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Migel »

Vyspy sa a precitaj si vsetko este raz.
Rano mudrejsia vecera...
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

pave69 píše: stř pro 06, 2023 6:09 pm Podle mne se při 2MWh/rok FV nevyplatí. Šlo by jen o koníček (taky dobrý, spousta koníčků prachy jen žere, tenhle by trochu šetřil). Ale u nás doma zhruba platí, že 1 člověk = 1 MWh/rok. Tj. Pro 2 lidi 2MWh/rok, ale pro 6 už 6 MWh/rok. Platí i pro celkem malé děti, protože praní, víc myček a tak. Tak pokud by se dal předpokládat podobný vývoj, tak to už by se vyplatilo.
Takto jsem uvažoval a došel k podobným závěrům. Kdybych se dostal na o něco vyšší spotřebu, tak návratnost by měla být. Propočítával jsem to pro 8MW/rok, a tam už to bylo poměrně slušné. Je možné, že se v letě rozhoupu a pořídím klimku, a ta už by si svou spotřebu udělala, a pak FVE už vyjde.
Já s FVE počítal při výstavbě, mám alespoň průchodky na střechu, a připravený druhý rozvaděč. I jsem předělal technickou, aby se mi do ni vešel předřazený boiler. Při výstavbě nebyl čas počítat náklady na FVE. Poslední 3 měsíce studuji co se dá, a nenašel jsem optimální model nasazení. To byl důvod prosby zde na fóru, protože jsem doufal, že jsem něco přehlédl. Pro mne tedy zůstává jen možnost navýšení spotřeby (a komfortu), při které by pak FVE byla zisková.
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Migel: Spaní nepomůže, už to řeším po večerech dlouho. Ale i tak děkuji za názory, utřidilo mi to myšlenky, a tak vím, jaké jsou možnosti.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od sindyk »

Asi nejrychlejší návratnost bude mít tzv. balkonovka, pokud je v domě vyšší stand-by spotřeba.1 až 2 panely a k tomu mikroměnič dle chuti do 800 W... ale to už pak hrozí solaritida a jakmile propukne, tak je s návratností amen :D
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od JirkaE »

dr78 píše: úte pro 05, 2023 11:54 pm
Tak reálná čísla:
TUV ohřevem plynem v létě cca 1MW, tj. 2600Kč, za 10 let 26000Kč.
TUV ohřev FVE (investice 25k panely, 10kměnič, 15k boiler), žádné další náklady po dobu 10 let, celkem: 50000Kč.
Omlouvám se, já plyn nemám, ale pokud sleduji volně dostupné průměry - tak jsou reálná čísla úplně jiná.

Stejné - JINÉ - poznatky mají i jiné domásnosti v naší rodině - které plyn mají = i s kondenzačním kotlem je toho plynu pro ohřev TUV na osobu mnohem víc.

Obvzlášť se manželkou, která by zmákla sama 120Litrů z el.bojleru ;)


Ja ohříval vodu dříve jen ze sítě a návratnost FV-systému jen pro vodu - je svépomocí pod 3 roky - s mojí ženou na 100%. protože poměr vana a sprcha je velmi výrazně pro vanu + 2 dospívající dcery a není o čem diskutovat.

Pokud se nakoupí levněji, je návratnost ještě rychlejší - jako u nás.
FV-ohřev jsem měl za nákupku, panely z bazaru, rozvaděč jsem stavěl sám, ALU-konstrukce, kabely za nákupku.

Spotřeba energie na ohřev vody je u nás FV + síť - cca 1900-2000kWh což je při ceně cca 10Kč/kWh jasná matematika.
Nemám možnost mít noční proud - platím 0,39Euro za kWh a několik měsíců jsme letos platili i 0,49Euro za kWh.

Pokud by mě stál ale ohřev vody 1MWh plynu za 2600Kč, tak bych se na to taky vyprdnul... :yes:
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od JirkaE »

sindyk píše: stř pro 06, 2023 6:33 pm Asi nejrychlejší návratnost bude mít tzv. balkonovka, pokud je v domě vyšší stand-by spotřeba.1 až 2 panely a k tomu mikroměnič dle chuti do 800 W... ale to už pak hrozí solaritida a jakmile propukne, tak je s návratností amen :D
Dlouho jsem to pasoval všechno na 1 fázi, ale víc než 150W stáleho odběru nemáme.

Tak testuju balkonovku z Lídlu s výkonem 150Wp.

Návratnost mě teď zatím vychází teď na 4-5 let, pokud se cena energie nezmění
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

Já vidím tyto rozměry FV:
1)ekonomický, návratnost tam vidim
2)ekologický, na výrobu 1KWh se spálí 0,5-1kg uhlí u mě by to bylo 5tun ročně x 25let=125tun a to je už hromada a pálilo by se zbytečně.
3)politický, neživí se rusáci, arabove a další verbeš, co by nás nejraději zlkvidovala.
4)bezpečnostní, vybudována nezávislost se může kdykoliv hodit.

Ne vše se dá hodnotit jenom penězi a návratností.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

JirkaE:
Ano, souhlasím s tebou, že pokud by byl ohřev TUV na elektřině, tak ta matematika ti vyjde. Počítal jsem nyní naši spotřebu vody, a asi se 2 dosp a dvě malé děti vejdeme do 120l vody ohřáté na 50C. Manželka by vycamrala vody více, ale pořídil jsem Grohe baterie a oni do toho nyní montují nějaké EKO udělátka co omezují průtočnost. Tak i když pustí sprchu na maximum, tak to teče jak co byla sprcha dříve na 1/3. Jo a věřím, že s 3 holkama v domácnosti ti ten bojler otočí za den dvakrát. Z DS by to bylo klidně i 2xdenně 6kW = 120Kč/den... to se pak FVE rychle vrátí. S tím plynem je to jiné, já mám 1xdenně 120l, tj. 5-6kW v plynu, to je nákladově cca 15Kč/den. Proto mi ty modely pro FVE vychází blbě. To neznamená, že bych tvrdil, že FVE nemá obecně smysl. Záleží jak pro koho.

Franta2776:
ad 1) u mne bohužel ne, pokud nezměním spotřebu nebo se nezmění cena plyn/elektřina
ad 2) to by bylo asi na dleší diskuzi. Porovnáváš jen jednu stranu a to elektřinu z elektráren. Nedokáži posoudit kolik je nutné na výrobu komponent pro FVE. Třeba ten rozdíl tak velký není. Težko říct, v tom se vůbec nevyznám.
ad 3) Jo s tím bych souhlasil. To je velké plus. Ale živí se tím Čína. A dělá se na ni závislost. Ale panely vydrží relativně dlouho, tak tam ten bonus je.
ad 4) To je jen částečné uspokojení, nějakou čast roku v našich končinách stejně budeme závislí na externích dodávkách. Ale lepší něco než nic.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

Ona ta FV je i o komfortu.V létě klimatizace a vaření na indukci je výrazně lepší než na plynu.
Já třeba letos topil až do 15listopadu jenom FV.
Plyn není na vytápění RD perspektivní.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Jo indukci máme, to je na vaření super. Zvláště ta regulace a výkon. Z FVE bych tedy indukci asi nenapajel, prikon to má až skoro 7kW... Plyn je jen topení a ohřev TUV.
S klimou už spotřeba by asi byla dostačující. Musím to ještě spočítat.

A co ma být perspektivní pro vytápění? TČ? U nás není problém s fy co nainstaluje ale s tim že to nemá kdo servisovat. Btw: jaka je pořizovací cena?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od ota »

Pro mě představuje solární ohřev TUV od února do listopadu komfort v tom že mám tolik teplé vody kolik potřebuji a nečekám až mi z elektrárny zapnou nízký tarif.
Ale moje filosofie je taková že je mi jedno kolik utratím peněz pokud je nedávám ČEZu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

dr78 píše: stř pro 06, 2023 7:41 pm Jo indukci máme, to je na vaření super. Zvláště ta regulace a výkon. Z FVE bych tedy indukci asi nenapajel, prikon to má až skoro 7kW... Plyn je jen topení a ohřev TUV.
S klimou už spotřeba by asi byla dostačující. Musím to ještě spočítat.

A co ma být perspektivní pro vytápění? TČ? U nás není problém s fy co nainstaluje ale s tim že to nemá kdo servisovat. Btw: jaka je pořizovací cena?
Jj pokud spáliš plyn v paroplynu a přeženéš přes TČ získáš ccs 3x tolik energie jako když plyn použije na vytápění RD přímo.Pálit plyn v RD je barbarství
Chce to plně elektrifikovanou domácnost a dopravu.Tam má FV největší smysl.
To je budoucnost,kukni do Švýcarska co tam povolují.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od PavelR »

jak dlouho budou prodávat plynový kotle... plyn je dlouhodobě pro RD neperspetivní.
Nasázet plnou střechu levných Wp a od března do listopadu el a TUV noproblem. Indukce na FVE taky proč ne.

Snižit ztráty domu co to jde, TČ ne vzduch, nízkoteplotní systém, FVE 19,5kwp z jara bude 29kwp.
Přes sezónu prodám na trhu (já to beru jako bych prodával herteple nebo jakoukoliv jinou komoditu) , přes zimu za to dokoupím co chybí, TČ mi to vynásobí. Touto cestou jsem se vydal. Dívám se na to jako na dlouhodobý vklad se slušným výnosem. Do návratnosti které pro mě není na prvním místě je potrřeba počítat i inflaci.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

PavelR píše: stř pro 06, 2023 8:57 pm jak dlouho budou prodávat plynový kotle... plyn je dlouhodobě pro RD neperspetivní.
Nasázet plnou střechu levných Wp a od března do listopadu el a TUV noproblem. Indukce na FVE taky proč ne.

Snižit ztráty domu co to jde, TČ ne vzduch, nízkoteplotní systém, FVE 19,5kwp z jara bude 29kwp.
Přes sezónu prodám na trhu (já to beru jako bych prodával herteple nebo jakoukoliv jinou komoditu) , přes zimu za to dokoupím co chybí, TČ mi to vynásobí. Touto cestou jsem se vydal. Dívám se na to jako na dlouhodobý vklad se slušným výnosem. Do návratnosti které pro mě není na prvním místě je potrřeba počítat i inflaci.
jj to je s EV správná koncepce.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od PavelR »

to jo. Bohužel to s EV u mě hapruje. mám plugina ale nemůžu ho doma nabíjet protože nejde parkovat doma. To mě sere ze všeho nejvíc.
Bohužel obecní plánovač dal přednost nesmyslné veřejné zeleni místo toho aby vyřešil parkování. A z druhé strany mi nikdo neprodá ani centimetr. To mě sere pokaždý co vylezu z baráku a bude srát do konce života.
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Mex »

Franta2776 píše: stř pro 06, 2023 8:43 pm ...
Jj pokud spáliš plyn v paroplynu a přeženéš přes TČ získáš ccs 3x tolik energie jako když plyn použije na vytápění RD přímo.Pálit plyn v RD je barbarství
Chce to plně elektrifikovanou domácnost a dopravu.Tam má FV největší smysl.
...
Jseš si tím výpočtem jistý?
Paroplynová elektrárna bude mít účinnost tak 60%. Topný faktor u tepelného čerpadla vzduch/voda bude při teplotách pod nulou v praxi někde kolem 3.
Tak když na tom budeš opravdu dobře, tak celkově jsi proti přímému spalování plynu na dvojnásobku.

A ekonomicky - energie v plynu stojí zhruba polovinu nebo míň než v elektrice. Kondenzační kotel koupíš za 50 tisíc a prakticky k němu nic víc nepotřebuješ. TČ koupíš skoro za 4-násobek a té instalace armatur kolem je k tomu víc. Navíc u toho plynového kotle je i teplota výstupní vody nějakých 60°C celkem v pohodě, pokud je zpátečka studená. Na většinu TČ je to docela dost.

Samozřejmě pro přechodná období, kdy už něco smysluplného dá i solár, tam by to bylo fajn. Proto jsem taky uvažoval o přechodu na TČ. Ale letošní zahájení zimy mě z toho nápadu vyléčilo.

Možná tak levná mezivarianta topit v tom přechodném období klímou. Ta se využije i po zbytek roku a cena je proti TČ zlomková. A solár v té době stejně o moc víc výkonu nedá.
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Mex »

PavelR píše: stř pro 06, 2023 9:23 pm to jo. Bohužel to s EV u mě hapruje. mám plugina ale nemůžu ho doma nabíjet protože nejde parkovat doma. To mě sere ze všeho nejvíc.
Bohužel obecní plánovač dal přednost nesmyslné veřejné zeleni místo toho aby vyřešil parkování. A z druhé strany mi nikdo neprodá ani centimetr. To mě sere pokaždý co vylezu z baráku a bude srát do konce života.
Dlouhý drát a velký kabelový buben to neřeší?
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Mex píše: stř pro 06, 2023 10:02 pm Jseš si tím výpočtem jistý?
Paroplynová elektrárna bude mít účinnost tak 60%. Topný faktor u tepelného čerpadla vzduch/voda bude při teplotách pod nulou v praxi někde kolem 3.
Tak když na tom budeš opravdu dobře, tak celkově jsi proti přímému spalování plynu na dvojnásobku.

A ekonomicky - energie v plynu stojí zhruba polovinu nebo míň než v elektrice. Kondenzační kotel koupíš za 50 tisíc a prakticky k němu nic víc nepotřebuješ. TČ koupíš skoro za 4-násobek a té instalace armatur kolem je k tomu víc. Navíc u toho plynového kotle je i teplota výstupní vody nějakých 60°C celkem v pohodě, pokud je zpátečka studená. Na většinu TČ je to docela dost.
Kondenzační kotle jsou levnější. Ten co máme je bez potíží za cenu 33kKč, za 45kKč je i včetně doplňového 120l vyměníku a regulátoru. Účinost roste s nízkoteplotním vytápěním. Do podlahy jde v současnosti okolo 29C, při venkovních -10C pak 32C. Energie v plynu je cca 3x levnější oproti elektrice.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

Mex píše: stř pro 06, 2023 10:02 pm
Franta2776 píše: stř pro 06, 2023 8:43 pm ...
Jj pokud spáliš plyn v paroplynu a přeženéš přes TČ získáš ccs 3x tolik energie jako když plyn použije na vytápění RD přímo.Pálit plyn v RD je barbarství
Chce to plně elektrifikovanou domácnost a dopravu.Tam má FV největší smysl.
...
Jseš si tím výpočtem jistý?
Paroplynová elektrárna bude mít účinnost tak 60%. Topný faktor u tepelného čerpadla vzduch/voda bude při teplotách pod nulou v praxi někde kolem 3.
Tak když na tom budeš opravdu dobře, tak celkově jsi proti přímému spalování plynu na dvojnásobku.

A ekonomicky - energie v plynu stojí zhruba polovinu nebo míň než v elektrice. Kondenzační kotel koupíš za 50 tisíc a prakticky k němu nic víc nepotřebuješ. TČ koupíš skoro za 4-násobek a té instalace armatur kolem je k tomu víc. Navíc u toho plynového kotle je i teplota výstupní vody nějakých 60°C celkem v pohodě, pokud je zpátečka studená. Na většinu TČ je to docela dost.

Samozřejmě pro přechodná období, kdy už něco smysluplného dá i solár, tam by to bylo fajn. Proto jsem taky uvažoval o přechodu na TČ. Ale letošní zahájení zimy mě z toho nápadu vyléčilo.

Možná tak levná mezivarianta topit v tom přechodném období klímou. Ta se využije i po zbytek roku a cena je proti TČ zlomková. A solár v té době stejně o moc víc výkonu nedá.
https://www.hybrid.cz/nemecka-paroplyno ... innost-85/
Skutečné Tč má Cop min 4.Moje lepší klima má Scop4.
Jinak já jsem poprvé letos zatopil dřevem 15.listopadu včetně ohřevu TUV a mám špatný sklon panelů.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek