DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od mypower.cz »

Jsem si vcera zbastlil z dvou starych nefunkčních PC zdrojů a z jejich krabiček takový "panel" pro ventilaci krbovek. Před tim jsem tam měl dle štítku 31W 220V ventilátor, což znamená mít v provozu střídač. který sam o sobě žere 0.26A při 12V DC IN. Takže dva ventilátory ze dvou PC zdrojů, jeden větší, jeden menší, oba mají cca stejny odber, mírně upravené plechové kryty z PC zdroje, sešroubované k sobě, stojí to pevně, vzduch jde do krbovek a nahoře fouká horkých vzduch do místnosti. Má to uplně stejný efekt jako ten 220V ventilátor. Ještě to asi nabarvím na černo, a bude to pohoda, stojí to tam volně, takže se to dá kdykoliv oddělat, nebo postavit a ventilovat = efektivněji topit. Ovladani mam pro kazdy ventilator zvlast spinac, takze mam OFF, level1 (malý), level2 (velký), level3 (oba)

před
Obrázek

zezadu
Obrázek

zepredu
Obrázek

hotovo
Obrázek

Spotřeba

před
12V DC :arrow: stridac :arrow: 220V vetrak
OFF = 12V 0.26A (pouze stridac ve stavu ON bez zateze)
Level I = 12V 1.96A (I uroven vetrani)
Level II = 12V 2.43A (II uroven vetrani)

po
12V DC :arrow: ventilatory z PC zdrojů
velky ventilator 12V 0.17A
oba ventilatory 12V 0.34A

úspora 2.43 - 0.34 = 2.09A x 12V = 25W * 24 hodin = 601.92 watt hodin denně... to se dá... efekt co se týče ventilace to má řekl bych pocitově stejný

*sun* :arrow: *batt* :arrow: *smajlik-pro-krbovky*

napada me jeste jestli by nesel sehnat nejaky 12V 0.5A peltier, ze kdyz by se zatopilo, tak by se sama vyrabela elektrika pro ventilaci uz samotnym zatopenim (teplo > elektrina).. Tedka to krmim z baterek, a s peltierem by to melo spotrebu uplne nulovou .. :) mozna pokud by se povedlo, snad i mobily / fotaky by s tim sly jeste k tomu dobijet .. :D

Dalsi verze panelu do krbovek tedy bude mit i 12V DC out asi :D
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od rimi »

Pridal jsem takovy pc vetrak ke stropu nad pracovni stul a taky to jde poznat, vsechno na stole je teplejsi.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od toxic_cz »

Jeden peltierův článek 40x40mm jsem testoval ( http://www.gme.cz/peltierovy-clanky/m-t ... 015/#popis )
Dole chladič obalený do ledu - peltierův článek - nahoře plecháček s vařicí vodou.
Výsledek: udělalo to naprázdno 1.2V a proud nakrátko 0.5A
Teoreticky na 12V bys jich potřeboval minimálně 10 a to už leze tak do peněz, že je to naprostá blbost.
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od drama »

Ta úvaha má trhliny. U kamen se běžně dosahuje teploty mezi 200-300 stupni, naopak pasivní chladič může klidně udělat 60 stupňů. Velký rozdíl teplot má na výkon zásadní vliv. Viz jiná vlákna na toto téma na tomto serveru.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jo to je pravda , čím větší rozdíl teplot = větší výkon , ale peltier teploty nad 150°C nepřežije ! Před pár roky jsem
zbastlil sluneční koncentrátor s ohniskem cca 15 cm2 a výkonem cca 200x *sun* . První byl FV článek 50 x 50 mm na
chladiči z PC - Isc cca 9A (nom. Isc 0,7A) a prasknul :cry: . Následoval peltiér 30 x 30 mm (12V 3,3A) taktéž na
chladiči z PC , na ozářené straně čerlou barvou natřený hliníkový plech . Než jsem stačil neco změřit , tak se odpájeli
vodiče a následně došlo k roztavení vnitřních spojů a smrt :uh: . Jaká přitom byla teplota nevím , neměl sem ji čím
změřit :? .
Dnes mám přece jen lepší vybavení , pokud najdu ten koncentrátor tak v létě zase něco zkusím :yes: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od PavelR »

ten slunecni koncentratro by me zajimal jak to funguje a tak :-)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od drama »

abrams píše: jo to je pravda , čím větší rozdíl teplot = větší výkon , ale peltier teploty nad 150°C nepřežije !
Obyčejný peltier na chlazení ne, ale TEGy samozřejmě ano. Už jsem to tu psal do jiných vláken...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am
Reputace: 0

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od Martin »

Ještě by bylo dobré přivést a vhánět do kamen vzduch z venku, ne z místnosti, jinak spalujete ohřátý vzduch z místnosti a nutíte tím, aby se někde netěsnostmi nasával do místnosti studený vzduch z venku. A možná by to mělo i větší tah i bez ventilátoru.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od tomas »

Nějaká výměna vzduchu být musí. V pasivních domech je převážně řízená výměna vzduchu a krb se dělá s externím nasávání vzduchu. U ostatních domech slouží krb zároveň jako rekuperátor vzduchu. Vzduch z místnosti v krbu shoří a zvýší se jeho teplota (jako v tepelném čerpadle) a přes teplosměnné plochy krbu se teplo dostává zase zpět do místnosti nebo přes výměník do vody. Při nasávání studeného venkovního vzduchu je také nižší teplota spalin a o to méně energie jde do místnosti. Je to podobné jako v tepelné elektrárně kde se spalinami předehřívá nasávaný vzduch pro větší účinnost.
Nedoporučuji jít s teplotou spalin pod cca 100° - 60° dle obsahu vody v palivu (rosného bodu spalin) jinak kondenzát zničí komín i kotel a bez komínového ventilátoru to asi stejně nebude mít dostatečný tah.
Nejšpičkovější kotle mají v komíně lambda sondu a pomocí ní si kotel reguluje množství potřebného spalovacího vzduchu tak, aby nebyl přes kotel zbytečně velký průvan nebo naopak aby neodcházeli do komína nespálené zbytky (CO, prchavá hořlavina/dřevoplyn).
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am
Reputace: 0

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od Martin »

Chtěl bych jen upozornit, že rekuperace vzduchu a zejména tepelné čerpadlo je úplně něco jiného, to bych v souvislosti s krbovkama vůbec nezmiňoval. Dále si myslím, že objekt, o který se jedná nebude mít problém s cirkulací vzduchu, ale spíš naopak. No a do třetice - teplota spalin v rozehřátých krbovkách je okolo 800°C, takže poklesu pod 160°C z důvodu nasávání o 30°C studenějšího vzduchu bych se rozhodně nebál.
Cirkulace je dobrá věc, ale ke spálení 1 kg dřeva je potřeba přes 2 m³ vzduchu a teno objem vzduchu se ohřívá v místnosti, místo toho, aby se ohříval přímo v kamnech, kde je teplota řádově vyšší, takže těch 30° se tam nepozná.
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od vanous »

Pokud ovšem nemáte starší dům, kde krb zajišťuje výměnu vzduchu a jeho vysušování. CPV do krbu by sice řešilo o něco teplejší dům, ale o to více vlhkosti resp. plísně. Typický problém domů s kachláky, kde vytlačením topení do externí kotelny vzniknou následné problémy s vlhkostí, neboť není nic, co my dům pomáhalo vysušovat. Takže je potřeba velmi dobře volit co a jak...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od tomas »

Martin píše:Chtěl bych jen upozornit, že rekuperace vzduchu a zejména tepelné čerpadlo je úplně něco jiného, to bych v souvislosti s krbovkama vůbec nezmiňoval.
Záleží jen na úhlu pohledu:
http://biom.cz/cz/odborne-clanky/nejuci ... nych-domku
http://biom.cz/cz/odborne-clanky/vytape ... bo-realita
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am
Reputace: 0

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od Martin »

zkrátka: kamna s externím přívodem vzduchu se chovají jako radiátor ústředního topení, nic z místnosti nevysávají, jen hřejí. Pokud má konkrétní dům nějaký problém s vlhkostí, samozřejmě by byla chyba této cirkulaci vzduchu bránit. Ale pokud se jedná o suchý dům, ve kterém se kontinuálně topí, tak bych se toho nebál.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od PavelR »

jaka je asi teplota vzduchu na vydechu tech kamen? pri nucenem obehu ventilatorem?
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od avatar »

pocitejte spotrebu cca 3-4 metrykrychlove vzduchu na 1kg dreva pak staci spocitat mistnost a je jasne na jak dlouho to tam vystaci. a Kdy se musi vyvetrat aby tam bylo normalne a clovek mel dostatek kysliku a nemotala se vam hlava. Dale taky zalezi na utesneni stare okna propousteji tam se ani vetrat nemusi :)))
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od JiříK »

Já dal těsnění do oken...a za pár dní jsem musel menší část opět vytrhat, protože krbovky netáhly. Takže přirozená výměna vzduchu, netěsná okna jsou nutností, pokud kamna nemají extra přívod z venku.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - ventilace krbovek = vice tepla, mene dreva

Příspěvek od vanous »

Měl jsem po výměně oken trochu strach zda to bude táhnout, ale je to OK, ale mám z toho důvodu na záchodě/koupelně malinko pootevřené okénko, je tam podlahovka + žebřík, takže tam není zima, ale vzduch se má kudy dostat dovnitř...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek