Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte led 21, 2020 2:02 am

Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Předchozí

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvekod rottenkiwi » ned pro 15, 2019 1:08 pm

Našiel som len Edisonove bus bary ale naďabil som na túto tabuľku,
ktorá je zaujímavá pri akomkoľvek pripojení bateriek:
http://www.enerdrive.com.au/wp-content/ ... -Chart.pdf
rottenkiwi

Příspěvekod youda » ned pro 15, 2019 1:15 pm

dumi píše:Nevim jak.u baterii ale.u bojleru a topeni to byl pan Tichlmann nebo jak se to pise...

Jo řekl bych že už "přihořívá", ale furt to není ono.
Každopádně za pana Tichelmanna děkuji - vůbec jsem o něm nevěděl a přitom je to vlastně úplně ten samý princip.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod FRSO » ned pro 15, 2019 1:18 pm

youda píše:Vážení kolegové akademici,

prosím vás, jak se jmenuje takový ten systém paralelního spojování článků, kdy plus přivedu na jednu stranu bateriového packu a mínus přivedu na druhou stranu, do diagonálně protilehlého rohu? Tedy aby bylo pokud možno zajištěno rovnoměrné nabíjení / vybíjení všech článků a neovlivňoval jen odpor propojovacích vodičů a přechodový odpor terminálů.

Někdy před lety jsem pod tím nákresem zapojení viděl pojmenování po nějakém mysliteli, ale vůbec si nemůžu vzpomenout po kterém. Určitě to nebyl Volta, Galvani ani Faraday...

Díky za nakopnutí!
Youda

Zdravím, taky jsi nevzpomenu, ale mohu říci, že jsem tohle zapojení používal jen nějaký čas, ale pak jsem si udělal měření úbytku a lépe a rovnoměrně vychází dva kratší propoje od každého pólu aku do stejného bodu + a -, teď zkouším zapojení paralelně 2 aku s krátkými propoji, na jeden aku jsou přivedeny současně měnič vespod a na něm přívod k MPPT, pokud pak klesá odběr, tak se to přelije a aku se srovnají poměrně rychle, používám to na PB AGM Hopecke 200-250Ah (bloky 6V) kde jsou ještě pumpy od Mandy 6V a funguje to super. Bloky jsou srovnány na +- 3mV .
FRSO

Příspěvekod rottenkiwi » ned pro 15, 2019 1:26 pm

rottenkiwi

Příspěvekod KubisKV » ned pro 15, 2019 1:36 pm

Pane profesore,

mohl by to být pan docent Tichelmann?

Myslím si, že by bylo vhodnější použít Tichelmannovo zapojení (+ na jedné straně a - na protější straně).

Tichelmanna jsem našel zde na fóru, omlouvám se za milnou informaci.
Naposledy upravil KubisKV dne ned pro 15, 2019 2:12 pm, celkově upraveno 1
KubisKV

Příspěvekod youda » ned pro 15, 2019 1:45 pm

Kdepak pánové, Meyer ani Tichelmann to nejsou.
Tichelmann je blízko, jak už jsem psal Dumimu, ale tenhle elektro-kolega, měl takové spíše Italské jméno. Něco jako Ziglioni, Makaroni nebo tak. Ovšem ani Marconi ani Popov to ale nebyl.

Obávám se, že moje paměť funguje stejně, když stará paní říká četníkovi:
Jo jo, příjmení toho pána začínalo určitě na "R".
No pak se zjistí, že pán se jmenoval "Lopuch".
Takže asi tak :?
youda

Příspěvekod youda » ned pro 15, 2019 1:55 pm

FRSO píše:Zdravím, taky jsi nevzpomenu, ale mohu říci, že jsem tohle zapojení používal jen nějaký čas, ale pak jsem si udělal měření úbytku a lépe a rovnoměrně vychází dva kratší propoje od každého pólu aku do stejného bodu + a -, teď zkouším zapojení paralelně 2 aku s krátkými propoji, na jeden aku jsou přivedeny současně měnič vespod a na něm přívod k MPPT, pokud pak klesá odběr, tak se to přelije a aku se srovnají poměrně rychle, používám to na PB AGM Hopecke 200-250Ah (bloky 6V) kde jsou ještě pumpy od Mandy 6V a funguje to super. Bloky jsou srovnány na +- 3mV .

Ano, těch možných zapojení je více, a ani to mnou zmiňované diagonální, není nejlepší. To, které popisuješ, by mělo být ještě vyrovnanější. Samozřejmě použít se dá jen při menším počtu paralelně spojených baterií, pak už je těch drátů moc :)
youda

Příspěvekod FRSO » ned pro 15, 2019 2:06 pm

youda píše:
FRSO píše:Zdravím, taky jsi nevzpomenu, ale mohu říci, že jsem tohle zapojení používal jen nějaký čas, ale pak jsem si udělal měření úbytku a lépe a rovnoměrně vychází dva kratší propoje od každého pólu aku do stejného bodu + a -, teď zkouším zapojení paralelně 2 aku s krátkými propoji, na jeden aku jsou přivedeny současně měnič vespod a na něm přívod k MPPT, pokud pak klesá odběr, tak se to přelije a aku se srovnají poměrně rychle, používám to na PB AGM Hopecke 200-250Ah (bloky 6V) kde jsou ještě pumpy od Mandy 6V a funguje to super. Bloky jsou srovnány na +- 3mV .

Ano, těch možných zapojení je více, a ani to mnou zmiňované diagonální, není nejlepší. To, které popisuješ, by mělo být ještě vyrovnanější. Samozřejmě použít se dá jen při menším počtu paralelně spojených baterií, pak už je těch drátů moc :)

Pokud budou za sebou a použije se pak sběrnice k odběru a odvod se udělá uprostřed, tak je to pořád asi nejlepší řešení, navíc se pak dají pěkně oddělit pojistkou od každého aku.
FRSO

Příspěvekod rottenkiwi » ned pro 15, 2019 3:14 pm

Takže by to malo byť pri par. zap. takto ?
busbar.jpg

Príp. máte niekto niečo takéto ?
reg_bus.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
rottenkiwi

Příspěvekod diablo007 » ned pro 15, 2019 4:18 pm

youda píše:Kdepak pánové, Meyer ani Tichelmann to nejsou.
Tichelmann je blízko, jak už jsem psal Dumimu, ale tenhle elektro-kolega, měl takové spíše Italské jméno. Něco jako Ziglioni, Makaroni nebo tak. Ovšem ani Marconi ani Popov to ale nebyl.

Obávám se, že moje paměť funguje stejně, když stará paní říká četníkovi:
Jo jo, příjmení toho pána začínalo určitě na "R".
No pak se zjistí, že pán se jmenoval "Lopuch".
Takže asi tak :?

Jestli to bylo italské jméno tak jeden odbornik skoro na vše se jmenoval Fantozzi
diablo007

Příspěvekod Frana » ned led 12, 2020 12:35 pm

Jeste bych se vratil k tomu maximalnimu adresovatelnemu poctu jednotlivych US2000 a US3000 v jednom paralelnim zapojeni. V podstate vsichni prodejci uvadi: US2000 - maximalne 8ks paralelne a US3000 maximalne 8ks paralelne. Nicmene primo na webu Pylontechu je jeden podstatny rozdil, ktery mne jednoznacne (tedy krome nominalni kapacity a vyssiho max nab/vyb proudu) vedl ke koupi US3000. Jde o to, ze Pylontech uvadi, ze US3000 se da paralelne spojit (a hlavne adresovat) maximalne 12ks - viz radek "Single string quantity - pcs". Pak uz je potreba LV hub.
Samozrejme pri vyssich proudech je treba radne nadimenzovat DC kabelaz - 12ks paralelne da celkem v pohode pres 1kA nominalne... :-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
4,5kWp mono PERC jizne 28°, Victron Smart Solar 250/100, Victron MultiPlus II 5000, Victron Venus GX, 3x Pylontech US3000
Frana

Příspěvekod pepaf » ned led 12, 2020 8:22 pm

youda píše:Vážení kolegové akademici,

prosím vás, jak se jmenuje takový ten systém paralelního spojování článků, kdy plus přivedu na jednu stranu bateriového packu a mínus přivedu na druhou stranu, do diagonálně protilehlého rohu? Tedy aby bylo pokud možno zajištěno rovnoměrné nabíjení / vybíjení všech článků a neovlivňoval jen odpor propojovacích vodičů a přechodový odpor terminálů.

Někdy před lety jsem pod tím nákresem zapojení viděl pojmenování po nějakém mysliteli, ale vůbec si nemůžu vzpomenout po kterém. Určitě to nebyl Volta, Galvani ani Faraday...

Díky za nakopnutí!
Youda

Ahoj,
neumím sem zatím vložit obrázek, tak aspoň odkaz k tématu (snad):
https://www.victronenergy.com/upload/do ... ted-EN.pdf
kapitola 3.3 Parallel battery bank wiring, obrázky zapojení str. 19
Ale jiné jméno jak Diagonally tam, ani nikde jinde, není ;-)
pepaf

Předchozí

Zpět na Ostrovní elektrárny