Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Stačí, zalez po duchnu a nemáš žádný odběr.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rekord!

Příspěvek od kybos »

youda píše:Tak přátelé, dnes tu máme solární rekord!
Venku je hnusně, zataženo, trochu poprchává a z 20kWp panelů východ-západ leze úžasných 200W výkonu.
Tedy 1%.
::cry2::


Kdo by se na to chtěl podívat v realtime, tak může zde: https://emoncms.org/dashboard/view&id=54531
Je zajímavé, že v měsíčním měřítku dosahují výkony téměř do 8 kW, zatím co v ročním přehledu dosahují s bídou na 2 kW.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Dnes jak je hnusne, tak se ukazuje ze strecha na plocho dava 2x vetsi vykon jak skoro cistej jih.
Takze za me dobra volba na plocho. Ale jak rikal "Hurvayz" holt budu muset obcas jako kasparek a strojnik panelu obcas odmest v zime snih. Sak toz, ale u nas na Morave snih poradne nebyl ani nepamatuju :yes:
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

hurvayz píše:Stačí, zalez po duchnu a nemáš žádný odběr.
Ale Youda tam ma Tchyni, na to bacha
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Rekord!

Příspěvek od youda »

kybos píše: Je zajímavé, že v měsíčním měřítku dosahují výkony téměř do 8 kW, zatím co v ročním přehledu dosahují s bídou na 2 kW.
Vím co máš na mysli. Je to chybné zobrazení grafů, které způsobuje průměrovací algoritmus Emoncms. V detailu jsou vidět skutečné hodnoty. Jak provedeš zoom-out na týdenní a měsíční zobrazení, tak to začne ořezávat vrcholy. Nejvíc ořezané je to pak v ročním pohledu. Kromě toho, že to tam místo 8 kW ukazuje něco okolo 2 kW, tak to také zprůměruje takovým způsobem, že to vypadá že panely ty 2 kW vyrábí i o půlnoci.

Škoda, že to tak není doopravdy. Zařízení s výkonem 2kW 24x7, bez ohledu na tmu, by se mi dost hodilo :)

Den:
1day.PNG
Týden:
2week.PNG
Měsíc:
3month.PNG
Rok:
4year.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od brumlaj »

NOPARasito píše:Dnes jak je hnusne, tak se ukazuje ze strecha na plocho dava 2x vetsi vykon jak skoro cistej jih........
To je samozřejmé, polokoule nad vodorovnými panely září v celé ploše difuzním světlem z oblačnosti. Kdežto jižní orientace panelů má energeticky "viditelnou" pouze něco málo více než čtvrtkouli. Část čtvrtkoule která je zeleň případně zástavba holt nezáří na jižní orientaci tak aby to bylo energeticky využitelné. Takže o to méně jižní orientace ve dnech kdy není přímý osvit sluncem, nýbrž difuzní, vyrábí. Také se to pozná když zpoza mraků vysvitne čistou malou škvírou slunce.
To jsou poté výkony že se kabely kroutí a z ručiček v měřácích jsou pružiny ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Přátelé,

tak jsem přemýšlel nad tím systémem přicucávání z DS pomocí výkonné 3f nabíječky. Podobně, jako to má a doporučuje třeba kolega docent Kybos.

Díky tomu bych mohl na FVE provozovat i podlahové topení. Všechno by jelo na panely a baterky, tak jako v létě a když by SoC kleslo pod stanovenou hodnotu, tak by se pomocí stykače připnula 3f nabíječka, která by baterky zase dokrmila.

Případně by ta nabíječka mohla být nastavená tak, že by spínala už v 50% SoC a přikrmovala by stejnou rychlostí, jakou se baterky zrovna vybíjejí. Díky tomu by nedocházelo ke zbytečnému cyklování článků.

Co si o tom myslíte?

Když jsem tak hledal, jaká 3f nabíječka by se mi na to hodila, tak mne napadlo, že bych za tímto účelem mohl pořídit další InfiniSolar, tentokrát 10KW 3f. Ten umí ze sítě nabíjet výkonem až 10kW, umím ho dynamicky ovládat přes RS232 a navíc má v sobě MPPT na 14kWp panelů. Panely už sice nemám kam dávat, ale čím více MPPT vstupů, tím víc Adidas

Říkám si ale, nebude to už trochu overkill?
AC-DC 3-phase to 1-phaseV2.png
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Pokud neřešíš ztráty touhle konverzí proč ne. PIP taky tak využívám defakto ale při zimním zatmění ho budu vypínat.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Znáš seriál červený trpaslík? Jak že říkal kryton rimmrovi?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

podobne to mam, ale.disponuji jen 160W + 1200W nabijeckou. Pro me pouziti zatim dostacujici.

Ridim to podle.proudu baterie a napeti.

Pri vetsim proudu spinam.pro odlehceni bateriim (zapnul sem neco zraveho a kdyz nedava solar dopomuze DS cimz se snizi proud z baterie)

A pri poklesu pod 25,8V se nejdriv sepne malej a pri 25,6V velkej.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ja bych ten nabijeci proud mohl ridit i dynamicky. Kdyz by SoC kleslo pod tech 50procent, tak bych proud z baterky kompenzoval nabijeckou na nulu, nebo na mirne nabijeni. Akorat nevim, jestli by ty neustale zmeny hodnoty nabijeciho proudu neopotrebovavaly eeprom.
Naposledy upravil(a) youda dne sob zář 07, 2019 5:05 pm, celkem upraveno 2 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

diablo007 píše:Znáš seriál červený trpaslík? Jak že říkal kryton rimmrovi?
Pokud si dobre vzpominam, tak Kryton vetsinou rikal: "Ano pane Rimmere, vyborny napad!"
:lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od brumlaj »

Inu počítej 100 000 zápisů a pak si stanov jak dlouho Ti má IS vydržet..... řeknu Ti moc hbitá regulační smyčka to nebude ....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:
diablo007 píše:Znáš seriál červený trpaslík? Jak že říkal kryton rimmrovi?
Pokud si dobre vzpominam, tak Kryton vetsinou rikal: "Ano pane Rimmere, vyborny napad!"
:lol:
Já si pamatuji maaa gooor
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od svango »

youda píše:Ja bych ten nabijeci proud mohl ridit i dynamicky. Kdyz by SoC kleslo pod tech 50procent, tak bych proud z baterky kompenzoval nabijeckou na nulu, nebo na mirne nabijeni. Akorat nevim, jestli by ty neustale zmeny hodnoty nabijeciho proudu neopotrebovavaly eeprom.
Preco chces nabijat z DS baterky, aby mali nulovy odber? Stale to ide z bateriek do menica. Takze len robis ~230 na 48DC, aby si to zase prehnal menicom na ~230. Ako zabava dobre, a v zime s tym trochu prikuris, ale ako koncept trochu mimo, nie?
Nebude jednoduchsie niektore spotreby prepnut na DS v pripade ze sa ti nepaci SoC bateriek?
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

svango píše:
youda píše:Ja bych ten nabijeci proud mohl ridit i dynamicky. Kdyz by SoC kleslo pod tech 50procent, tak bych proud z baterky kompenzoval nabijeckou na nulu, nebo na mirne nabijeni. Akorat nevim, jestli by ty neustale zmeny hodnoty nabijeciho proudu neopotrebovavaly eeprom.
Preco chces nabijat z DS baterky, aby mali nulovy odber? Stale to ide z bateriek do menica. Takze len robis ~230 na 48DC, aby si to zase prehnal menicom na ~230. Ako zabava dobre, a v zime s tym trochu prikuris, ale ako koncept trochu mimo, nie?
Nebude jednoduchsie niektore spotreby prepnut na DS v pripade ze sa ti nepaci SoC bateriek?
Bude nabíjet v době levného tarifu a z baterek spotřebovávat v době drahého
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od j0hn »

Youda topí elektrickou podlahovkou. Rozdíl VT a NT bude mít v řádu desetníků na kWh. Na tom se mu baterky nezaplatí.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

j0hn píše:Youda topí elektrickou podlahovkou. Rozdíl VT a NT bude mít v řádu desetníků na kWh. Na tom se mu baterky nezaplatí.
No má to vymyšlené tak třeba sem pak hodí kalkulaci
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Rozloučení: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové, drazí přátelé,

možná jste si všimli, že jsem se na nějakou dobu odmlčel a přestal toto vědecké fórum zásobovat svými geniálními nápady. Bohužel, nastalo to, co bylo nevyhnutelné: dostal jsem v práci výrazně přidáno.
(Myšleno povinností, nikoliv bonusů.)

Aktuálně jsem zavalen neutuchajícím přílivem nesmyslných úkolů a to do takové míry, že již nemám energii na cokoliv jiného. Večer usínám se strachem, co vše jsem nestihnul odevzdat v termínu a jaké nové sra*ky mi ráno opět přistanou v poště. Vyzvánění mobilu mi přivádí mdloby a při zapnutí počítače se mi chce zvracet do klávesnice. Kdo to sám nezažil, nedovede si vůbec představit o čem mluvím :(

Ano, můžu si za to sám, neboť moje povaha je taková, že se každému snažím pomoct. Zároveň neumím říkat "ne" a neovládám umění přehazovat hnůj na jiné. Empiricky jsem vypozoroval, že nejlíp se mají právě ti kolegové, kteří jsou zcela neschopní, pracovně nepoužitelní, sobečtí a zcela bez empatie. Musím zvážit, zda-li právě tento přístup není ta správná cesta, kterak přežít.

Toto fórum mám moc rád. Baví mne diskutovat, radit nováčkům, polemizovat se zkušenými matadory. Bohužel, nemám už energii k tomu, abych se tu pravidelně vyskytoval. Jednou za čas se přesto pokusím nakouknout, odepsat do některého z vláken, případně reagovat na zprávy. Pokud bych se odmlčel nadobro, pak mi to prosím nemějte za zlé. Značí to, že jsem v Bohnicích, na Pankráci nebo na Krchově.

Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Rozloučení: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mypower.cz »

Pravý čas změnit práci. Já totéž udělal v květnu tohoto roku :)) Ta úleva.. A ty možnosti ... :yes: Doporučuji ...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek