Pomoc elektrikáře

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Trojhran
Příspěvky: 19
Registrován: úte bře 08, 2016 5:14 pm
Bydliště: Brno

Pomoc elektrikáře

Příspěvek od Trojhran »

Ahoj kluci,

Chci Vás požádat o pomoc. Hledám nějakého ochotného elektrikáře. Na svém novém domě potřebuji vyměnit staré komunistické jističe a zapojit přepínač fází pro FVE. Vyměnit tyto komponenty za nové (o stejné hodnotě) pro mě není problém, jelikož jsem na škole studoval i elektřinu. problém je v tom, že nemám platnou vyhlášku 50 a nemohu (neměl bych) odplombovat plomby na hlavním jističi. Bohužel bez toho ho nevyměním. Z tohoto důvodu sháním elektrikáře, který by byl ochotný zavolat na EON, abych mohl porušit tuto plombu a jistič vyměnit (následně EON může nový jistič zase zaplombovat). Chápu, že toto opatření mají nejspíš kvůli případné krádeži elektřiny, nebo kvůli neoprávněnému navýšení hodnoty jističe, ale pokud chce člověk měnit hodnotu za hodnotu (i stejné charakteristiky), tak nevím proč s tím dělají takové ofuky.

Děkuji Martin
Poloostrov, 4.5kWp poly Canadian Solar, 2x MPPSolar PIP-5048MG, 48V Pb 630Ah, Icc
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Pomoc elektrikáře

Příspěvek od vla »

Zavolej si tam sám, na to 50-tku nepotřebuješ. Oznam jim, že budeš měnit jističe a tedy porušíš plombu. Oni si to přijedou zaplombovat. Není zas tak velký problém, alespoň s PRE to takhle nějak funguje. Možná by ti to i vyměnili za celkem rozumný peníz. V Praze jsem nesehnal levnějšího elektrikáře na takovéhle práce, než právě PRE.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomoc elektrikáře

Příspěvek od youda »

Ahoj,
U CEZ distribuce jsem na to vyplnoval nejakou zadost o rozplombovani, byl na to formular na webu.
Zpatky prislo emailem ze OK a ustrihany plomby at necham lezet u elektromeru. Ale bylo tam ze by to mel delat elektrikar s platnou 50tkou. Taky jsem to zvladnul sam, za dva tydny to zaplombili a nechali mi listek ve schrance ze OK.

Nema to EON taky pres web?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pomoc elektrikáře

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

před pár roky sem řešil vadnej hlavní jistič před hodinama , volal sem na eon že du trhat plomby , oni že mi to nepovolí :? . Chtěli tento požadavek slyšet od certifikovanýho elektikáře :roll: . Podařilo se mi je ukecat jménem elektrikáře - koukli do databáze ověříc si pravdivost jména , až pak řekli ok , můžete trhat ;) . Kamarád elektrikář měl druhý den cestu kolem tak se zastavil , skouknul a zavolal eoňákům že můžou plombovat .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomoc elektrikáře

Příspěvek od youda »

abrams píše:Zdravím ,

před pár roky sem řešil vadnej hlavní jistič před hodinama , volal sem na eon že du trhat plomby , oni že mi to nepovolí :? . Chtěli tento požadavek slyšet od certifikovanýho elektikáře :roll: . Podařilo se mi je ukecat jménem elektrikáře - koukli do databáze ověříc si pravdivost jména , až pak řekli ok , můžete trhat ;) . Kamarád elektrikář měl druhý den cestu kolem tak se zastavil , skouknul a zavolal eoňákům že můžou plombovat .

Elektronům zdar *sun*
Nikdy bych nevěřil, že mi něco takovýho vypadne z pusy, ale v tom případě musím říct "Zlatej ČEZ" :shock:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pomoc elektrikáře

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

no , každej má plusy i mínusy . Nevím jak třeba čez pohlíží na rebely s půlroční nulovou spotřebou el. . Eon se zajímal až po čtyřech letech :D a to vysláním technika na kontrolu správné funkce jejich elektroměru :lol: . Nic závadného nenašel tak v klidu odešel :mrgreen: . Dodnes žádný černý komando ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pomoc elektrikáře

Příspěvek od xmasin »

Já mám za sebou kontrolu ČEZu v domě, který je využíván sporadicky navíc s elektrickým vytápěním, takže poměr VT a NT spotřeby je cca 1:10. Zkontrolovali si plomby na jističi a elektroměru, tam nic nezjistili, tak zase odjeli.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Pomoc elektrikáře

Příspěvek od sitra »

Trojhran píše:Ahoj kluci,

Chci Vás požádat o pomoc. Hledám nějakého ochotného elektrikáře. Na svém novém domě potřebuji vyměnit staré komunistické jističe a zapojit přepínač fází pro FVE. Vyměnit tyto komponenty za nové (o stejné hodnotě) pro mě není problém, jelikož jsem na škole studoval i elektřinu. problém je v tom, že nemám platnou vyhlášku 50 a nemohu (neměl bych) odplombovat plomby na hlavním jističi. Bohužel bez toho ho nevyměním. Z tohoto důvodu sháním elektrikáře, který by byl ochotný zavolat na EON, abych mohl porušit tuto plombu a jistič vyměnit (následně EON může nový jistič zase zaplombovat). Chápu, že toto opatření mají nejspíš kvůli případné krádeži elektřiny, nebo kvůli neoprávněnému navýšení hodnoty jističe, ale pokud chce člověk měnit hodnotu za hodnotu (i stejné charakteristiky), tak nevím proč s tím dělají takové ofuky.

Děkuji Martin
Jsi docela z ruky :-(
Nicméně, jak jednou "odblombuješ" tak bez nového jističe, který splňuje "nezáměnu" proudové hodnoty (vyzobrazen malý zámeček) nezaplombuješ.... a proto to celé divadlo. Lidi si to bohužel udělali sami... takže další výdaje nejen na jistič, ale i revizi :-D
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Uživatelský avatar
Sergek87
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 20, 2023 12:51 pm
Lokalita: Praha

Re: Pomoc elektrikáře

Příspěvek od Sergek87 »

Koupil jsem starý dům v Praze. Nyní ho rekonstruujeme. Přetrhl se drát a celý dům zůstal bez elektřiny. Nyní hledám zkušeného elektrikáře, který by vyměnil rozvody, abychom se vyhnuli problémům v budoucnu. Vlastně se mi ani nelíbí umístění zásuvek a vypínačů. Neměl jsem na to vůbec myslet, teď budu muset znovu rozřezávat stěny. Každopádně, když se to udělá správně, bude to tam ještě dlouhá léta. Možná jsou tu nějací elektrikáři nebo někdo, kdo by mohl doporučit. Byl bych za to vděčný.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek