"Ukladanie" energie bez baterie

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od JonasPP »

To auto sa na internete ukazalo najmenej 5 rokov do zadu a stale je hnusne. Ani sa nečudujem,že prejde viac ako 200km,keď každy ide račej pešo pol km za tym hnusom.
Ale ako založny zdroj energie je ten motor celkom dobra voľba. Žiaľ,čo som pozeral rez motorom a požiadavky na funkčnosť,tak mnohonasobne prekračuju požiadavky na chod naftoveho motora. Teda nutna kvalita materialov na životnosť bude istotne zasadna,ale aj to nečakam žiaden prevrat.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od diablo007 »

Mně celkem zaujalo jejich tvrzení že ujetí 200km vyjde na jedno euro. Ale zároveň že naplnění jen domácích podmínkách 8h . Za prvé poslouchat celou noc v baráku kompresor pěkně děkuji a za druhé vytvořit zásobu vzduchu na ujeti 200km s cca 10kwh El energie to mi přijde jako dobre scifi
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

Nofujtajbl! :-D Nene, auto na vzduch mne opravdu nenapadlo :-D Ale treba spousta "garazove" techniky se da poridit v pneumatickem provedeni a tak pro jejich pohon odpadne nutnost elektrickeho meziclanku a brat to ad absurdum, tak i takova pneumaticka lednicka by nebyla problemem (asi i zarovka, ale to je jen zmenseny generator, jehoz syceni bych asi nechtel poslouchat). Proste primarne resim prostor i za cenu nizsi efektivity - ono porizovat si treba precerpavaci nadrze v mestske zastavbe nemusi byt vzdy to prave a moc jinych reseni opravdoveho ulozeni energie neznam (kdysi jsem kdesi zahledl, ze v americe vymysleji vlak se zatezi a jeho vyjizdeni do kopce a sjizdeni z kopce, coz je porad principielne totez, jen s jeste vetsimi naklady na rozlohu).
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od pezizka »

Jestli se nepletu, tak stlačený vzduch je sakra nákladná akumulace energie :shock:
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

Aha, tak jsem zkusil rychle precijen nejaka cisla dohledat a krom toho, ze jsem zahledl treba udaj 6kW na 1 metr krychlovy, tak jsem predevsim zjistil ze uz toto tema bylo reseno: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=27235
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro pezizka
ukládání energie do stlačeného vzduchu je druhý nejvíce rozšířený způsob ve světě.
Informací je možné najít více. Třeba zde
https://byznys.ihned.cz/c1-55152770-jak ... -elektrinu
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od dracekvo »

Co dělám v průmyslu, tak tam všichni tvrdí, že stlačený vzduch je nejdražší médium.
Většinou se používají velké olejové kompresory pokud vím.
A podle prvního odkazu na googlu:
Bezolejový pístový kompresor mívá účinnost 50–60 %. Olejový pístový 70–75 % a šroubový kompresor více než 90 %.
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

Komu by se nechtelo cist to, co jsem odkazal vyse, tak vycuc: tato uloziste existuji jiz desitky let, ucinnost je od 40% do neco pres 50%, naklady na kW jsou nasobne nizsi nez u precerpavacek (samozrejme brano u velkokapacitnich reseni, "nasobne" ale tam znamena pres 20x - predpokladam, ze byla porovnana 2 konkretni uloziste nebo tak neco, cili to budou cisla hodne od pasu). Tak to cumim, ze jsem krapet zaspal a dodnes o tom neslysel :-D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od ota »

dracekvo píše:Co dělám v průmyslu, tak tam všichni tvrdí, že stlačený vzduch je nejdražší médium.
No přesně, odpadním teplem ze šroubových kompresorů jsem v práci vytápěl 5000m2 výrobní halu.
A to se jednalo o Atlas Copco a Kaeser, což jsou celkem kvalitní a účinné stroje.

V tom autě na vzduch nebude třeba žádná klimatizace, při expanzi vzduchu bude z motoru za chvíli bakule ledu. to nemá šanci ujet 200km, za 30 minut bude zamrzlý motor.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

Tedy do Afriky idealni :-)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od diablo007 »

Úplně mi stačila ukázka abramsova generátoru točil se chvilku a kompresor měl nádrž skoro prázdnou nedokážu si představit objem zásobníku aby na to ujel 200km
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od zbek »

Je potřeba tlačit na max 300atm . Vic už bude problem doma s nadrži a kompresorem i tak bych měl trošku strach že to pšoukne
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od PavelR »

U stlaceneho cehokoliv bych se v domacich podminkach obaval dlouhodobe bezpecnosti. U stlaceneho cehokoliv horlaveho bych se obaval jeste o trochu vice. Pokud se v dome pohybuji deti, nebo zvidavi duchodci s kutilskymi sklony tak bych se obaval nejvice.

Takve ukladani energie je podle me tak jedine do prumysloveho prostredi.
radekt
Příspěvky: 2
Registrován: úte dub 05, 2016 7:57 am

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od radekt »

Takové fantasmagorické nápady jsem měl taky :) A to i další, třeba obrovské závaží které by kladkostroj zvedal a večer zase pomalu spouštěl:) Vše to je v domácích podmínkách utopie.
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

Prijde na to, jak velke mnozstvi energie se ma uchovat. Od toho by se odvijely naroky na prostor a timpadem i realnost domaci realizace. Zajimalo by mne ale treba nejake priblizne "rozmerove srovnani" - napr.:
- precerpavacka se spadem 1 metr, kubikovym objemem kazde (nebo jen horni, pokud se nezachycuje voda dole) nadrze a nejakou hodne jednoduchou turbinkou s ucinnosti 50% (vyssi i vyrazne je pravdepodobna u cehokoliv vcetne archimedova sroubu) pri prutoku 1 l/s dokaze dodavat kolem 5W po dobu cca 17ti minut (nebo tez 5kW po dobu jedne sekundy, kdyz to zuchne rychle :-D). Timpadem mame jednotkovou kapacitu cca 1.39Wh (zdvojnasobeni objemu nebo spadu zdvojnasobi kapacitu a da se s tim tudiz celkem snadno pocitat alespon ramcove - treba "stoji mi uskladneni 100 kubiku vody za moznost ziskani cca 140-150Wh elektricke energie?"). No a ted kolik je zapotrebi energie, aby se voda precerpala nahoru? (pokud se tedy vubec resi precerpavacka a ne bazen na strese garaze pro destovku ;-) )
- s kubikovou nadrzi na stlaceny vzduch ani nevim, kolik se toho da ziskat pri stredni ucinnosti pri jakem tlaku. Jen jsem zahledl ze je zapotrebi na stlaceni jednoho kubiku na 8-10 atmosek cca 6kWh (nevim uz, o jakou ucinnost se jednalo - zda to byl stred nebo neco "superucinneho" ci naopak podprumer). Do toho velka cast teto energie se da odebrat do vody jako teplo. No a pak uz jen otazka, co se z toho da vyrobit treba zpetne. A je mi jasne, ze tech 10 atmosfer je spise pro legraci, ale neresim zadne mega stroje na vyse zminenych 300atm apod. - to by v domacich podminkach skutecne realne nebylo pro drtivou vetsinu z nas :-D
- no a neco takoveho treba i k onomu zavazi - hmotnost zavazi, vyska zdvihu, co z toho bude dle ucinnosti generatoru a kolik bude zapotrebi to dostat nahoru. A doba dodavani energie bude asi dana "prevodem" na kladkach a odberem.

PS: tak mne napada, ze v domacich podminkach by se dal zvedat i barak, kdyz se vyresi flexibilni privody a poradna konstrukce kolem nej a pod nim - pri radnem zprevodovani by i 1cm mohl dat celkem slusnou energii :-D :-D :-D
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od thomas.007 »

zbek píše:Je potřeba tlačit na max 300atm . Vic už bude problem doma s nadrži a kompresorem i tak bych měl trošku strach že to pšoukne
Tak ono není třeba to tlačit ani na 300bar...stačí klidně i desetina. Tlaková nádrž plněná vzduchem (nebo jiným plynem) je to nejhorší co může být. Tlakovat vodou je sranda, to opravdu jen pukne a vyleje se voda.
Já bych teda doma nic takového nechtěl...
https://www.bozpprofi.cz/33/pripadova-s ... VeeFit1kc/

Jen pro info, cca. 1/3 vložené energie pro stlačení vzduchu se spotřebuje na vývin tepla. Účinnost se dá zvýšit rekuperací tepla, tak je teoreticky možné dosáhnout u velkých kompresorů i 90% účinnosti...v domácích podmínkách ale na toto zapomeňte ;-)
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

Tak ona voda se ani realne nijak moc "zmacknout" neda, takze tam hrozi uraz jen takovym tlakem, jakym na ni neco pusobi (mech se stlacenym plynem, zavazi, cerpadlo apod.). Je to timpadem pouze medium na prenos tohoto tlaku a pri uniku jde k zemi, pokud zrovna neunika velmi malym otvorem a tlak neni dostatecne velky na to, aby treba i rezala. No ale to odbiham od tematu. Ja osobne jsem si predstavoval mnohem vice "detske" hracicky s tlakem v jednotkach baru. I tam lze dostat solidne po kebuli, ale je to precijen diametralne odlisne.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od pezizka »

kyocera píše:Zdravím,
pro pezizka
ukládání energie do stlačeného vzduchu je druhý nejvíce rozšířený způsob ve světě.
Informací je možné najít více. Třeba zde
https://byznys.ihned.cz/c1-55152770-jak ... -elektrinu
Zdravím, docela mne překvapilo, že velké kompresory s rekuperací jsou nad 90%. To jsem nevěděl ani bych to neřekl :o Taky "tlakové nádoby" jsou trošku jiné ;) Na to domácí požvýkání bych to neviděl, jak tu bylo zmiňované malé stroje jsou někde jinde a nákladnost tlakových nádob netřeba komentovat. Že je tlaková nádoba v případě destrukce průšvih je všem jasné a to i v případě daleko nižších tlaků než 300Bar s kterými se ještě běžně pracuje. Taky jak tu bylo zmíněno při expanzi to i v docela malém měřítku zhltne tepla... Za mně na doma ani omylem..
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od pezizka »

kixel píše:PS: tak mne napada, ze v domacich podminkach by se dal zvedat i barak, kdyz se vyresi flexibilni privody a poradna konstrukce kolem nej a pod nim - pri radnem zprevodovani by i 1cm mohl dat celkem slusnou energii :-D :-D :-D
Taky mne něco podobného napadlo, hmotnost si nepamatuji, počítal jsem vše beton ať to má trochu kvicht :D Dej si s tím trochu matiky a dle vlastní spotřeby to spočítej. Nepamatuji si to přesně, ale koncem léta to bylo na výtah :eek2:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od marko250 »

A řešení je přitom tak snadné:"PŘEPANELOVAT." a mít úložiště na jeden den :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek