Proudový chránič

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudový chránič

Příspěvek od kodl69 »

Tak neplést pojem s průjmem - pokud je rozvaděč výrobek, dle ČSN EN 61439-1/ed.2, -3 - tak k němu výrobce dodá dokumentaci - tj. ověření návrhu, protokol o kusové zkoušce, prohlášení o shodě, dá na něj výrobní štítek a kdo je výrobce? ten, kdo to smontoval. Revidují se vývody z rozvaděče.
Pokud se jedná o úplný kryt jističů, musí být toto na skříni nebo v dokumentaci ke skříni uvedeno že splňuje podnínky normy ČSN EN 60670-24 a potom je vnitřní zapojení "úplného krytu" součástí revize, dle části AA3 normy, včetně výpočtu oteplení, pokud výrobce krytu nedodává dokumentaci, kde je uvedeno, kolik jakých přístrojů může uvnitř být namontováno. tj je to součástí revize instalace stejně jako zapojení v propojovacích krabicích atd.
Koncovka lišty, bez ustřižení přebytečné mědi ve většině případů nezajistí dostatečné povrchové vzdálenosti 3mm mezi sběrnicemi dle ČSN EN 61493-1 tab.1. Některý ty koncovky jsou provedený podle normy správně, ale koupit se dá ledacos, a to ustřižení přebytečné mědi ve spojení s koncovkou je jistota. Ostatně i ty lišty samotný jsou tak na hraně, chtěl bych někdy vidět zkoušku napětím 4kV, jak by to dopadlo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Proudový chránič

Příspěvek od tomas »

FCC píše:
luky píše:FCC: Podle fotky to vypadá jako že ten rozvaděč dělal někdo šikovnej. Ale vidím tam jednu dost nebezpečnou věc - tímhle způsobem zakrácená lišta je nebezpečná, protože může snadno dojít k oblouku. Je potřeba z toho plastového pouzdra vyndat ty měděné šíny, zkrátit je nůžkama na plech hned za odbočkou k jističi a pak zase vrátit zpět. A na konec patří taková plastová krytka.
Bohužel jsem tohle řešení viděl už ve více rozvaděčích s platnou revizí :-(
Rozvaděč má rezvizi. Izolační pásku jsem tam dal já, po té co jsme dostal ránu od kraje lišty když jsme přidělával krajní jistič - není zařazený k chrániči.Slouží k napájení RACKu (je to uřízlé flexou a kousek mědi trčí ven). Tak to vetšinou dopadá, když Vám dodávají služby osoby blízké.
Osobně jsem elektrikář s propadlou padesátkou ( posledních 15 let dělám jinou práci). FVe a domácí automatizací si kompenzuji nedostatek slaboproudu v práci.
P.
Také už jsem několikrát dostal ránu od kraje propojovací lišty a je to chyba. Já to dělám tak, že ty měděné pásky ucvaknu až těsně za poslední vidličkou / jazýčkem na jistič a krycí plast tak pokračuje ještě dál a měď tak na koncích nikde netrčí. Měděné pásky potom používám k jiným účelům, například zde jsou vidět:
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
To by měl být základ který by měli elektrikáři umět, podobně jako odizolování slaněného vodiče bez toho aby ho poškodil. Bohužel se to stále na školách asi neučí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Janma »

Potřeboval bych poradit se zapojením proudového chrániče.
Mam Victron Phoenixe v něm jsem rozpojit propoj N-out a PE.
Dále mám proudovy chránič -jistič Eaton PFL6-16/1N/B/003.
Po stisknutí kontrolního tlačítka chránič vypne pokud po zkouším zkoušečkou mezi fázi a zemí tak nic nevypadne na měřim 138V.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Janma »

Foto
Přílohy
20190224_111219.jpg
20190224_110736.jpg
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Proudový chránič

Příspěvek od rottenkiwi »

Kostra musí byť uzemnená a pred cháničom musí byť niekde spojený N a PE.
Phoenix na to majú prepojku a Multiplus zase relé, keď si to dobre pamatám.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Proudový chránič

Příspěvek od tomas »

Janma píše: Mam Victron Phoenixe v něm jsem rozpojit propoj N-out a PE.
A proč jste to rozpojil? Jaké tam máte sítě a jak jsou realizovány přechody mezi TNC a TNS?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Janma »

Z měniče jdu F a N na proudový chránič. Zem z měniče jsem připojil na zem.

Dle rady bych měl dát propoj mezi N-out a zem. (rottenkiwi). Nebo jinak?

Síť je
TN C/TN S. Většina v domě už je na TN S.
To co napájí měnič je samostatná síť. Respektive odděleně od ostatních. V případě nízkého napětí baterie mám instalovány přepínač 1,0,2.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Janma »

Rozpojil jsem to podle rady technika z neosolaru.



Asi nevěděl jakou mám soustavu.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Janma »

Zapojil jsem propojku mezi N-out a PE.
Při zkoušce vadaskou (Fluke T5-600) se nic nedělo.
Při propojení natvrdo drátem mezi F a zemí proudový chránič vypadl hned.

Tak mě trochu mrazí že jsem to provozoval celou dobu bez ochrany.
Dík všem za rady.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Janma »

To "Tomas" - jaké přechody jsi měl na mysli?
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Proudový chránič

Příspěvek od tomas »

V TN síti je nulový vodič definovaný jako uzemněný pracovní vodič středu zdroje (střed v případě vícefázového zdroje).
PE vodič je také uzemněný ale není pracovní je jen ochranný a PEN je ochranný i pracovní (ale ochrana má přednost před funkčností tak se barevně značí jako PE).
Tedy proto aby vám správně fungovali klasické proudové chrániče a jističe (ochrana automatickým odpojením od zdroje) tak musíte mít korektně vytvořenou klasickou síť TNC-S. A to neznamená si jen vybrat nějaký modrý vodič a říkat mu nulák. Nulák musí být skutečným nulákem dle definice.
Pokud zanedbáme odpory vodičů tak všechny nulové vodiče všech TN sítí na celém světě (i různých kontinentech) mají stejný potenciál (jsou vodivě propojené přes Zem). Takže jakékoliv oddělování nulových vodičů mezi dvěma TN sítěmi postrádá smysl a je jen zdrojem problémů.
Takže jestli ten měnič máte připojený do sítě TNC tak tam někde v rozvaděči musíte míst místo kde se PEN vodič rozděluje na PE a N (přechod na síť TNC-S) a toto místo musí být zároveň uzemněno. To místo rozdělení ale může být i v tom měniči a z toho důvodu je tam ta propojka. Toto řešení rozdělení v měniči ale v případě připojení do stávajícího rozvodu a rozvaděčů kde je již jedno místo rozdělení nedoručuji. Je lepší to udělat v rozvaděči i s uzemněním tak jak to má správně být.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Janma »

V přepínači 1-0-2 , vypínám fazi i nulu z měniče. A připínám fázi i nulu s DS. Je to vyhovující?
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Vitek »

Já to tak mám, funguje to dobře, používám 40A 4P 3F hager… dělaj i v jednofáze resp 2P provedení....

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek