Hybridni FVE Rosice

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Zamčeno
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od Vitek »

ahoj, olovo … za kwh bude levnější, krom toho že to je asi 1.2 tuny šrotu kterou pořád ve výkupně chtějí jsem se dostal na cenu 100 kč za 1Ah při 48V což je 4,16 kč za Ah v jednom 2V článku

:-) štastný výběr...
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

fuj, olovo ne, ... hlavne když chci rozšiřovat lithium :-)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od rottenkiwi »

Keď Winstony budú lepšie chladené, tak vydržia dlhšie ako 10 r., výhoda 16S.
Neviem ako sú na tom 15S Pylon, aká je teplota katódy a anódy,
resp. aspoň aká je teplota obalu článkov.

U Winstonu si človek dá svorky, prepojky a káble aké chce, tým zníži
DC Ripple a ušetrí za menič / alebo aspoň za kondy v ňom /.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od redcrown »

Jak je to s funkčností Studer vs Bathrium resp. Pylon?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od brumlaj »

Pokud někomu děláš úložiště, tak výrobcem sestavený blok. Záruka je dopředu daná a zákazník ji "neúmyslně" předčasně nezničí vlastní blbostí. Ale také život neprodlouží .....
Domů pro sebe jednotlivé články proto že jsou to jednotlivé články a můžeš si s tím dělat co chceš a provozovat v režimu který chceš Ty a ne který chce výrobce o jehož motivaci se leckdo přesvědčil například u APC.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Je to pro me, tzn nemam problem si s tim hrat, ale zatim cenove vychazi lip ten pylon.
mozna kdyby nekdo umel levne nakoupit u GWL, nebo mel odkaz na slusne Winstony, kde je mozne koupit i s fakturou.

Studer s Batriem nebo Pylonem nema problem. Jediny zadrhel je ze nejde oboji zaroven. tzn komunikova jde jen s jednou baterkou. Tedy alespon pokud vim.
Pocitam ze bych ty pylony dal za bocnik batria, tzn SOC by to merilo spolecne a mohlo tak nejak sedet.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od mopadzi »

uvažujete komunikaci XCOM-CAN, že?

když jsme u toho, vi někdo něco o BMS kterou mají solarnipanely.cz?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Pomalu se blíží doba kdy pořídím ty Pylony.

Řeším ale otázku jak správně umístit měření SOC.
Teď je bočník na cca 10cm kabelu mezi mínusem baterky a bočníkem.
plus sense je pak extra kabel až na vývod baterky.

Pylony by měly být na tom stejně, tzn co nejkratší vodiče mezi baterkou a měřením no a protože rack bude cca 2metry daleko tak už to nebude tak jednoduché. tzn vždy se mi do měření bude motat úbytek na vodičích a bude to dělat bordel v SOC.

Sense na plus můžu dát jako extra vodič, ale co s tím mínusem?

Nenapadá někoho zázračné řešení krom youdovatého kabelu 150mm2?
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od j0hn »

Měřit napětí dalším párem vodičů mimo silové nejde?
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

ten měřič SOC je přímo přišroubovaný na bočník. tzn mínus pól měření je i mínus pól baterky.
kdyby měl měřič SOC vlastní káblík na mínus tak jej tak můžu zapojit.
takto budu jen paralelně dávat další drát k tomu silovému a velké proudy potečou oběma vodiči.

například BSP500 od Studer má 4 vodiče, 2 bočník, 2 napětí, tam se to dá rozdělit.
ShuntMon od Batria bohužel ne :-(
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Možná to ale zbytečně řeším. říkám si že když připojím novou baterku přímo na starou, tzn + a - tak by to mohlo jít.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

V pondělí počítám že vyřadím tu jednu Winstonku a zkusím připojit Pylony.
Uvidím jak si to bude spolu rozumět...
Pylon bude zatím bez komunikace.
pylon.jpg
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od redcrown »

Ta jarmara vypadá, že u 4 cihel nezůstaneš:)
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od redcrown »

Cítím se být nakažen chtíčem skříň. Jen přemýšlím, jakou půdorysnou velikost zvolit. Přemýšlím nad š.800 h.600. Dává to smysl, nebo pro bateriové úložiště stačí 600x600. Vycházím ze skutečnosti, že místa není nikdy dost. Jakého doporučujeme výrobce a prodejce?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

Jo jo, už několikrát jsem proklel okamžik když jsem narazil na toto fórum :-)

Rack je pohodlný pro rozšiřovaní. Tak jak psal Youda a když jsem rozvážil +/- tak jsem do toho taky šel.
zatím to bude paralelně s Batriem a když možná časem prodám ty Winstony, tak přejdu komplet na Pylon, ale to předbíhám.

Skříň jsem koupil 60x60, 42U, mám lehce obavy že plná skříň bude mít přetížené nožičky a asi je brzo zruším.
Stejně tak uvnitř ty svislé děrované profily drží vždy jen 6 M6 šroubů, tzn všechny baterky bude držet 24 šroubů.
Kdo ví na jakou zátěž je to počítané.
Ten co mám je rozebíratelný DATACOM 19" stojanový rozvaděč 42U z TS Bohemia, rozebíratelný jsem bral kvůli manipulaci protože jsem to tahal po schodech sám.

Větší než 60x60 nemá podle mě smysl. bude jen víc místa za baterkama, nic víc.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od josse »

Rozebíratelné mají vždy menší zatížitelnost.
IT věci taky nejsou zrovna lehké, myslím že 1-2U potvory na váhu budou tak stejné jako pylony.
Doporučil bych ty nerozebíratelné, až když neprojdou dveřmi tak slevit.
Máme zkušenosti s Rittal(drahé), Conteg(levné). Oba výrobci uvádějí celkovou zatížitelnost, nebál bych se jí v takhle statickém zařízení překročit cca na 1,3 násobek... Když použijete 1U police které budou dobře přišroubované na všech rozích, bude to celkově tužší, to bych doporučil pro plně obsazený rack více než ty závitové tyče.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od kodl69 »

Mám podobnou zkušenost, 42U 600x800 je poslední, co jde normálně stěhovat, a větší bednu jsem nikdy neinstaloval. Nerozebiratelný jsou o hodně pevnější. Předse jenom je to prostorovej svařenec. Je fakt, že když se dospodu racku nacpou UPS a baterky, tak to nejaký metráky taky váží. Ale nikdy jsem s tím neměl problém, nikdy se mi to nějak nezkřížilo nebo tak něco. Moje oblíbená značka je Triton, je to pár let, tak kámoš takovouhle skříň prodával, a nikdo to nechtěl, ani za 2kKč...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od Dagus »

willcz píše:Jo jo, už několikrát jsem proklel okamžik když jsem narazil na toto fórum :-)

Rack je pohodlný pro rozšiřovaní. Tak jak psal Youda a když jsem rozvážil +/- tak jsem do toho taky šel.
zatím to bude paralelně s Batriem a když možná časem prodám ty Winstony, tak přejdu komplet na Pylon, ale to předbíhám.

Skříň jsem koupil 60x60, 42U, mám lehce obavy že plná skříň bude mít přetížené nožičky a asi je brzo zruším.
Stejně tak uvnitř ty svislé děrované profily drží vždy jen 6 M6 šroubů, tzn všechny baterky bude držet 24 šroubů.
Kdo ví na jakou zátěž je to počítané.
Ten co mám je rozebíratelný DATACOM 19" stojanový rozvaděč 42U z TS Bohemia, rozebíratelný jsem bral kvůli manipulaci protože jsem to tahal po schodech sám.

Větší než 60x60 nemá podle mě smysl. bude jen víc místa za baterkama, nic víc.
Světě div se, každý výrobce udává zatížení. Máš asi tohle, , takže světě div se a pánové držte se, máme to na 500Kg a opravdu to drží ty šrouby na střih. Ono 24x6mm je docela dost když v tom není dynamika. Odkaz třeba zde a 500 je o rozebíratelného normal, takže tomu i věřím.
https://eshop.compos.cz/datacom-19-rack ... 87038.html
Jinak conteg beru už jako zbytečnej luxus pokud to drží jen 10kramů a není třeba žádnej cable managment.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od willcz »

U těch šroubů mám pokaždé takový divný pocit.
Jinak děkuju za potvrzení že to ten rack to dá.
Nožičky ale stejně sundám, jsou tam zbytečné, podlaha je rovná dost a kabely půjdou z boku.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Hybridni FVE Rosice

Příspěvek od brumlaj »

Aby se dalo pod rozvaděčem uklidit, aby nerezavěl od betonu chazeného ve sklepě od země (kondenzace H2O), abych se nemusel shýbat až k zemi, aby případně přivší voda neudělala škodu (už jsme měli v jinak suchém sklepě 5cm vody přes obvodovou zeď domu z v zemi prorezavělého vodovodního potrubí - fakt voda viditelně tekla ze stěny) ..... podkládám rack(y) v rozích na betonové kostky z bývalé reléové telefonní ústředny. Kostky mají v sobě matky, takže se rozvaděč stabilizuje tím betonem. Také vypodložení plechy aby stál rovně je snažší. No a kdo nemá takové kostky může použít 4 kostky zámkové dlažby. U hodně vodou nasáklých podlah podložit kostky ipou či linem.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek