Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: ned zář 20, 2020 2:51 am

Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Předchozí

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvekod Vitek » pon zář 14, 2020 12:54 pm

fakt řešíte blbosti, Jonas udělej to jak chceš dost lidí má pozitivní i negativní zkušenosti. být tebou dám to vzduchem a tam to máš pod kontrolou, já mám část ve vzduchu a část v zemi. obojí slouží dobře !! výhoda ve vzduchu je že nemusíš kopat, ale sedaj na to ptáci a serou ti na elektromobil pod ním ze kterýho se loupe lak. No a výhoda zakopanýho kabelu je že tě pod zemí nesere nebot neni vidět.
Názorů je tu mnoho.

Vyber nejlepší a nejjednodušší řešení protože to stejně budeš ještě mnohokrát upravovat a opravovat...
Jinko 16,2 kWp,3xPIP5048mk,GBO, Pb 625 Ah, BMV 712, Fangpusun 60A
https://pvoutput.org/list.jsp?id=81146&sid=71915
https://emoncms.org/dashboard/view?id=56972
Vitek

Příspěvekod lubomirz » pon zář 14, 2020 6:09 pm

hele a bol by obrovsky problem natiahnut šlauf (kabel) vzduchom na zaciatok a ked s tym budu nejake cirkusy, potom to prerobit ? Ak ho dobre nadimenzujes do dlzky, vies ho proste zhodit a ked budes mat moznost/cas/naladu/techniku tak rozrypes minibagrom dvor a bude.

Ak mas robotu vzduchom na jeden den, zacal by som tam. Ako sme na tom s bleskami ?
jediny blb v diskuzi co nema ziadny solarny system. Zatial byvam v byte, nabuduci rok nieco postavim.
lubomirz

Příspěvekod vlkazajac » pon zář 14, 2020 8:52 pm

kodl69 píše:Jasně, tekutý mýdlo forever! Na indulonu pozor, dlouhodobým působením na izolaci kabelů ji může poškodit. Nejhorší nápad je použít něco na bázi minerálního oleje, tam je z dlouhodobýho hlediska průšvih jistej, teda pokud se netahají oilflex kabely...

Môžem len doložiť, že po 25 rokoch to tá Indulona v husích krkoch nezožrala.
810 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,0 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
2170 Wp, 3 x LS3024B, VS2024N, olovo - 260 Ah / 24 V, Carspa 2000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
vlkazajac

Příspěvekod JonasPP » úte zář 15, 2020 8:17 am

Indulona je zložena na baze bravčoveh masti,vody a ešte dajakych prirodnych zlučenin v minimalnom množstve. To znamena,že biologicky rozložitelne zložky a tym padom PVC obal kablu skôr ochrani,ako mu naruši štrukturu. No a bavite sa tu o topeni kablov pri olejoch. Tu je to komplikovanejšie,ale nic StenliH to presne rozluskol. Proste obsah plastu obsahuje určite aditiva,presne tak isto,ako aj oleje,maziva a paliva. Dôvod narušenia štruktury plastu teda priamo nadvezuje na použite aditiva,alebo tekave latky a ich vzajomne ovplyvňovanie. Žiaľ problem nastava pri identifikacii aditiv,lebo každy vyrobca plastu to ma ako vyrobne tajomstvo. Ale ja priamo pracujem z každou spomenutou latkou a môžem potvrdiť,PVC sa len tak nerozpada v bežne použivanych olejoch a mazivach. To už musia byť dajake zakazkove,alebo špecialne.

No ale vratme sa k pointe a zastaveniu debaty o ropnych produktoch. Ja ak budem davať kabel do zeme,tak žiadna chranička,žiadne nadbytočne prvky nebudem na kabel davať. PVC obal kabla je dostatočne odolny na čiste uločenie v priamom kontakte s hlinou. Teda na čo to komplikovať. 50rokov to takto vydrži,aj keby bolo zemetrasenie. A po druhe,by som chcel vydieť takeho machra,čo pretlači 60m hrubeho kabla cez dajaky hruby husi krk. To nevravim koľko to bude stať,keď kabel sam o sebe vinde na dajakych 130€.

No a teraz sa vratim k svojim veciam.
Mal som včera inu robotu,ale bol som zakukovať na merania,lebo som rano pripojil ďalšie 4 panele zo SZ strany. Skoro rano vykon nebol ani badatelny,lebo to bolo iba zopar wattikov,ale po obede po 14:30 to už davalo peknych 50W na panel. Ku večeru pri priamom osvite okolo 17:00 to davalo okolo 90W na panel. Hruby prepočet z vyrobenej enerie Mi hovori,že pri peknom počasi v dnešnych dňoch dokaže každy panel otočeny na SZ dať 0,35 až 0,4kWh za deň. To je pekne čislo.
Mix panelov podľa potreby zapojene -8kWp papierovo -5,5
kW skutočnych;
48v-Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -9kWh
24v-PCM 80A;PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
JonasPP

Příspěvekod diablo007 » úte zář 15, 2020 8:24 am

Než do hlíny dal bych to do písku a na to červenou fólií je to standart. V hlíně může být kamínek který prehlednes a tlakem může pak kabel porušit. A bez folie kdokoliv kdo od tebe nedostane školení kde leží do něj jednou může omylem udělat díru při kopání něčeho jiného
diablo007

Příspěvekod dano » úte zář 15, 2020 9:23 am

K tej Indulone "Jej základom je prírodná vazelína z ropy a farmaceuticky filtrovaná voda." Indulona sa vyraba 70 rokov a fasovala sa vo velkom ako ochranny prostriedok na ruky, tym ze bola lahko dostupna sa pouzivala prakticky na vsetko. Tiez som ju pouzival kedysi pri zatahovani kablov a ziaden problem. Na zmensenie odporu pri zatahovani kablov sa maju pouzivat lubrikanty nato urcene.
K tym chranickam, ako som napisal, pouzival som cierno-cervene KOPOS a zatial ziaden problem. Takto mam robene okolo domu rozvody pre studnu, vonkajsie zasuvky a aj pre napajanie pohonu brany. Kedze som dostal asi 200m kablu zadarmo, tak som pouzival ten, aj ked mal zbytocne vela zil CYKY 5Cx2.5. Chranicka ma dlzku okolo 40m a dva ohyby, samozrejme som nechal vacsi radius ohybu a dva kable 5Cx2.5 do chranicky 50mm nebol ziaden problem. Na jednej strane som tahal a na druhej mi kamarat posuval kabel, dokonca ani indulona nebola treba. Urcite je pre mna lepsie zakopat chranicku, alebo aj dalsiu do rezervy ako potom znova kopat popod kriky, chodnik, zamkovu dlazbu...
Ak sa ukladaju kable bez chranicky do zeme, tak standard je pieskove lozko ako pise diablo, staci jeden ostry kamen a mozes kopat znova, uz som take zazil.
Nevyhoda chranicky je horsi odvod tepla, ak sa polozi vykonovo namahany kabel do piesku, tak je zabezpeceny prirodzeny odvod tepla.
dano

Příspěvekod JonasPP » úte zář 15, 2020 12:54 pm

dano píše:K tej Indulone "Jej základom je prírodná vazelína z ropy

Ma neštvi,bo mňa od mala učili,že zaklad je bravčova masť. Nič,idem pozrieť zloženie,lebo teraz si ma dostal do pomikova.
kW skutočnych;
JonasPP

Příspěvekod Jozef51 » úte zář 15, 2020 3:38 pm

JonasPP píše:...Ma neštvi,bo mňa od mala učili,že zaklad je bravčova masť. Nič,idem pozrieť zloženie,lebo teraz si ma dostal do pomikova.

JonasPP, vsetcia maju pravdu. Ta prva prava indulona mala ako zaklad ciastocne zmydelnenu bravcovu mast. Zaklad bol pre pokozku nedrazdivy vyzivovy a s miernym protibakterialnym a protiplesnovym ucinkom a s optimalnym obsahom vody. Ku tomu samozrejme pridali este vonne latky pripadne dalsie prisady ktore spravili cely dodavany sortiment indulony. Tato mast mala prekvapujuco pozitivny ucinok napr. pri koznych ekzemoch a odporucali ju aj lekari pri ochoreniach koze. Mam to odskusane a fungovalo.
Dnesna indulona s "povodnym" receptom na nalepke je replika, myslim nie velmi uspesna, na niektorych tubach som kedysi cital - zaklad silikonova vazelina... co je tam dnes neviem.
Keby sa mi podarilo zohnat recept na povodny zaklad indulony, tak si kremy na ruky varim sam. Ale zatial sa mi ho nepodarilo.
Ale na kable by mohla stacit aj dnesna "vylepsena" indulona. Na ruky uz nie som si tak isty.
Jozef51

Příspěvekod diablo007 » úte zář 15, 2020 3:55 pm

Pokud jde k ty parabeny a silikony tak my používáme
http://bionecosmetics.cz/ medová řada jakožto včelaři
diablo007

Příspěvekod JonasPP » pát zář 18, 2020 10:29 am

Tak,ako mam viacej panelov,tak potrebujem zaistiť viacej spotreby do prebytkov. Lenže som zakopol.
Z hlavneho meniča,teda PJ 6kW chcem nechať volny a tak som otestoval akože 5kW PJ na 24v. Zapol som bojler,ktory ma odber 1800W zopar krat. Ani nebolo teplo,skôr tak akurat 20°C a tak som ho nechal isť necele 2 hodiny. Jak som prišiel do strojovne,tak ma ako prve prefackal začinajuci smrad horiaceho trafa v meniči. To trafo muselo mať najmenej 80°. No a tu som skončil. Menič čo dlhodobo utiahne 2kW je u mňa asi len axpert. Takto som bol donuteny navešať veškere panele na 48v vetvu a na axperta napojim 2,35kW. Aj tie luhovky ma rozčuluju,lebo keď ich mam zapnojene,tak zožeru mnoho kWh bez užitku a bojler je iba čiastočne nahriaty.
Musim to dajak prešpekulovať,aby bola krava cela,ale aj vlk sity.

No a ešte jedna vec ma zaraža. Ako je možne,že 2kW topne teleso za 5 rokov použivania len z prebitkov ma zrazu 1,8kW.
kW skutočnych;
JonasPP

Předchozí

Zpět na Ostrovní elektrárny