Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ikovlabs »

Profesor vam vysvetlil ze jste nezabezpecily aby "hore nevyhadzalo + " Jasne!?
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak večer som nasadil posledny panel na severozapadnu stranu,ešte ostava zasilikonovať 2 panele a oplechovať to ku škridle. Na druhej strane osadiť ešte 3ks a tiež to oplechovať dokola. Zajtra sa dufam povenujem kablovaniu.
Hej a pre zaujimavosť,je pol desiatej a slnko je presne oproti panelom,teda na druhej strane strechy. Naschval to zapojim cez samostatne meranie,aby som vedel,čo to dava.
Přílohy
Resizer_15992910462440.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

daj potom cisla, asi nie som zvedavy len ja. Preco si panely neposunul trosku dalej od tych šindiel s drevenym krovom cojaviem o meter ? Plechova strecha bude plna ?
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

lubomirz píše:daj potom cisla, asi nie som zvedavy len ja. Preco si panely neposunul trosku dalej od tych šindiel s drevenym krovom cojaviem o meter ? Plechova strecha bude plna ?
Plechova strecha bude pokračovať,lebo aj tato škrydla sa už rozpadava,len nemam na plech financie,tak to musim dočasne dajak poriešiť. Tento plech čo je na streche som kupoval asi 4 roky do zadu a zvyšila sa asi polovica,lebo panele dosť nahradili,ale stale potrebujem asi 80m². A ak to zasa budem robiť sam,tak kopec času potrebujem,bo už teraz som odrovnany,ale ak sa mam priznať,tak panele sa Mi osadzovali 2x tak horšie ako plech,bo aj to tmelenie a silikonovanie je zdlhave.
A ta prva otazka,posunutia o meter,je. Panele su poškodene a nechcem ich mať v uzavretom priestore. Druha vec je,že k spodnym by som sa nedostal,lebo je tam podlaha,hranol a prečnievanie cez okraj zadeklovany.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Stale som nedokončil tu strechu. Najskôr prišla navšteva,ktora ma zdržala asi hodinu,pi tom došiel silikon pri piatom panely na JV strane strechy,po tom sa zotmelo a už som bol uplne odrovnany. Ostava Mi osadiť 2 najlepšie panele,čo ich mam volne stojace na zahrade,lebo nakoniec na JV stranu sa ich zmesti 11. No nemôžem sa k tomu odhodlať,bo ma bolia asi aj vlasy. Len čo som rano dokončil provizorne oplechovanie tam de nemam zasilikonovane panele,bo to budem aj tak musieť dať dole pred silikonovanim. Len bolo hlasene,dajake krupobitie,po tom len burka a na koniec je vonka celkom pekne.

No ale dôvod pre čo pišem je tento. Prveho som pisal,že som pre burku zhodil v rozvadzči hlavny vypinač. No a až dneska rano som bol požiadany,aby som pustil elektrinu do sporaka,vraj si chcu uvariť parky. Sakriš,keby nebola ta hlupa rura,tak už pol roka mam v kuse zhodenu DS a nik si to doma ani nevšimne.

Ešte jedna vec ma zarazila a budem musieť zohnať 20A ističe a dajak to prerobiť. Vonka bolo polojasno,kedy solarko poskakovalo od 500-2000W. V dome sa pieklo,pralo,plus drobnosti k tomu. Pozeram na merak a tam to poskakovalo veselo aj cez 4kW, ale čo ma zarazilo,pozeram na prud. Ten bol aj niekoľko minut tesne pod 16A. Ja mam od PJ 2ks ističov 16A a aj na meniči tu sklenenu poistku mam 16A. To bolo len kusok od odstavenia celeho domu. To musim riešiť,lebo aj tie otočne komunisticke prepinače 1-0-2 su 2x6A,len čo som ich spojil,teda maju 12A (asi). Na zraze niekto daroval dvojity 1-0-2 prepinač na DIN lištu (Ja som ho sprivatizoval) a sa Mi zda,že je 2x20A ,tak toto zaraz zneužijem.

He,čo to počuvam za oknom,začina pršať.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Taky nečakany test tesnosti strechy. Vyzera to sľubne,nikde nebolo badať presakovanie pomedzi panele.
Přílohy
Resizer_15993918031230.jpg
Resizer_15993918031231.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vlkazajac »

JonasPP píše: Pozeram na merak a tam to poskakovalo veselo aj cez 4kW, ale čo ma zarazilo,pozeram na prud. Ten bol aj niekoľko minut tesne pod 16A. Ja mam od PJ 2ks ističov 16A a aj na meniči tu sklenenu poistku mam 16A. To bolo len kusok od odstavenia celeho domu. To musim riešiť,......
A keby si si vytipoval spotrebič, ktorý môžeš chvíľami postrádať a pripojil ho cez prednostné relé ? Je to potom automatické, nemusíš manuálne prepínať 1-0-2.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

vlkazajac píše:
JonasPP píše: Pozeram na merak a tam to poskakovalo veselo aj cez 4kW, ale čo ma zarazilo,pozeram na prud. Ten bol aj niekoľko minut tesne pod 16A. Ja mam od PJ 2ks ističov 16A a aj na meniči tu sklenenu poistku mam 16A. To bolo len kusok od odstavenia celeho domu. To musim riešiť,......
A keby si si vytipoval spotrebič, ktorý môžeš chvíľami postrádať a pripojil ho cez prednostné relé ? Je to potom automatické, nemusíš manuálne prepínať 1-0-2.
1-0-2 prepinačom prepinam napajania pre dom a napajania pre axperta.

Mam to proste komplikovane,lebo od elektrarne do rozvadzača ide iba štvoržilovy kabel. Dade na začiatku tohto vlakna som to rozpitvaval. Teda dajake prednostne spotrebiče riešiť nemôžem. Ale mobilik bol darca PJ na 24v a brutalne pridavam panele,tak zrušim DS smerom do elektrarne (aj tak som ju použivam iba par krat za rok) a volny kabel použijem na tento menič. Tak budu dve samostatne elektrarne smerovať do domu.
Ano je to komplikovane,ale nemam na vyber,ak chcem zasobovať dom z tym,čo mam k dispozicii a nechcem na streche nechať ani watt.

Chcelo by to poriadny menič a poriadnu bateriu. No to je v mojom pripade investicia aspoň 5 000€. :eek2:
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Už asi 2 hodiny leje,ale,že leje,bo namiesto dvora mam 5cm potok a vali sa to až na ulicu. Ešte,že som v kopci,bo istotne zajtra dajaka kalamita bude,zaplavene pivnice a možno aj domy. Ku tomu som celu elektrareň odpojil,nič neostalo pripojene,lebo aj manželka sa bala. No uvidime,čo ukaže zajtrajši deň.

Aby som nezabudol,tak som bol obzrieť strechu,aj panele a preca sa ukazalo zopar priesakov. Ta ale pri tom lejaku sa niet čomu čudovať,veď aj pes sa z verandy nechce ani pohnuť.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak dneska zavčas rana som napojil 3ks panelov JV a 6ks SZ. Spravilo to narast asi o 2,6kWh za deň. Zatiaľ je to iba odhad,lebo meranie ma iba regulator a ani deň nebol slnečny. Ale čo pomohol severozapad,je počas neskoreho večera,len chviľu pred zapadom slnka. Celkom to šlo. Skoro 500W daval regulator viac. Detajlne merania budem riešiť,jak dokončim vsetko,lebo mam toho na dokončenie a sfunkčnenie ešte mnoho a ďalšia robota pribuda každy deň. Teraz Mi len bolo ľuto nechavať energiu na streche,keď to trebalo len pozapajať.
Inak dočasne som predlžoval strechu a zohnal som dajaky plech 0,8mm hruby,120cm široky a 350cm dlhy. Ťažky je neskutočne,odhadoval som dajakych 50kg. Lenže ten svinar sa pretočil ponad mňa,jak som ho mal skoro na streche a padol hranou rovno na zem. Na moje nadavanie som mal zaraz okolo seba ľudi a takto som ich poučil: vidite,pre čo nechcem,aby ste sa motali okolo mňa,keď robim taketo veci.? Plech zaboreny v zemi prevažne 10,ale aj 12cm po celej dlžke. Toto dokaže rozseknuť človeka na polovicu,jak maslo. Tak ma aspoň konečne pochopili,že ak na nich kričim,že to nie iba z nudy,ale,že to ma dôvod.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od diablo007 »

JonasPP píše:Tak dneska zavčas rana som napojil 3ks panelov JV a 6ks SZ. Spravilo to narast asi o 2,6kWh za deň. Zatiaľ je to iba odhad,lebo meranie ma iba regulator a ani deň nebol slnečny. Ale čo pomohol severozapad,je počas neskoreho večera,len chviľu pred zapadom slnka. Celkom to šlo. Skoro 500W daval regulator viac. Detajlne merania budem riešiť,jak dokončim vsetko,lebo mam toho na dokončenie a sfunkčnenie ešte mnoho a ďalšia robota pribuda každy deň. Teraz Mi len bolo ľuto nechavať energiu na streche,keď to trebalo len pozapajať.
Inak dočasne som predlžoval strechu a zohnal som dajaky plech 0,8mm hruby,120cm široky a 350cm dlhy. Ťažky je neskutočne,odhadoval som dajakych 50kg. Lenže ten svinar sa pretočil ponad mňa,jak som ho mal skoro na streche a padol hranou rovno na zem. Na moje nadavanie som mal zaraz okolo seba ľudi a takto som ich poučil: vidite,pre čo nechcem,aby ste sa motali okolo mňa,keď robim taketo veci.? Plech zaboreny v zemi prevažne 10,ale aj 12cm po celej dlžke. Toto dokaže rozseknuť človeka na polovicu,jak maslo. Tak ma aspoň konečne pochopili,že ak na nich kričim,že to nie iba z nudy,ale,že to ma dôvod.
Jo nejlepší je když ti pod lešením asistují diváci a ideální je když radí jak to udělat lépe
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Krasne,8hodin rano,len chvilkľku po rozbresku a už to tlači 1,4kW. Som zvedavy,čo to bude davať,keď bude všetko zapojene.

Najviac ma ale trapi,ako to cele napojiť na dom cez 4 žilovy kabel,3 samostatne meniče a 2 napätove vetvy. Včera bol max zo solara trvajuci asi 2 hodiny na 24,aj 48v vetve +-3700W. To je viac ako dokaže utiahnuť samostatne bojler z vyťažovača + denna spotreba domu,teda potrebujem dopojiť akumulačku. A to ešte ostava pokablovať 12 panelov,čo bude + 1kW.
Mam na vyber tieto možnosti:

(1)
Hlavny menič 48v PJ 6kW bude tahať celu spotrebu domu,
Axpert 48v 2,4kW bude tahať bojler cez vyťažovač 2kW špirala,
24v PJ 5kW bude cez meranie napätia tahať akumulačnu nadrž 3x2,33kW suche teleso + bude napajať hospodarsku budovu.

(2)
Menič 48v PJ 6kW a menič 24v PJ 5kW,si rozdelia spotrebu domu,
Axpert 48v 2,4kW bude cez vyťažovač napajať bojler 2kW špirala a po nahriati sa prepne na akumulačku 3x2,33kW suche teleso,
24v PJ 5kW bude okrem časti domu napajať hospodarsku budovu.
V tomto pripade hrozi kopec energie ostanej na streche,ale rozloži sa zataženie spotreby na 2 meniče.

(3)
Zainvestovať nie male financie na kupu 5 žiloveho kabla o dlžke 50m,rozkopať cely dvor,navrtať a rozsekať časť betonovych prekažok a fasady,aby som sa dostal do rozvodnej skrine.

Viac normalnych riešeni ma nenapadlo,ale prve riešenie je najrealistickejšie.
Přílohy
Resizer_15999770701660.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
Tibor889
Příspěvky: 123
Registrován: úte črc 30, 2019 9:11 pm
Bydliště: Boleráz

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Tibor889 »

Z môjho pohľadu riešenie č. 3 bude pre Teba najvhodnejšie. A potiahol by som ešte viac žíl a pridal aj nejaké ovládacie káble. Nepoznam celkovú situáciu, ale vždy je lepšie byť pripravený na viac riešení do buducna. 4 žily sú veľmi obmedzujúce vo všetkom.
Labák v skúšobnej prevádzke. Na streche 12x285Wp Amerisolar + 18x235Wp repasovaných LDK + na garáži 6x235Wp repasovaných LDK. Celkom 9060 Wp. Pripojené sú momentálne PIP1-3S4P Amerisolary, PIP2- 3S5P LDK, MSB1- 3S1P strecha, MSB2- 3S2P Garáž., 2x PIP5048MK paralelne, , 2xMakeSkyBlue 60A . Aku Li-ion 18650 Skladačka 60P14S + 6x LG 28P7S bloky = 21kWh využívaných cca 16 kWh, 4x ANT BMS 320A. Sledovanie zatiaľ staré miniPC s Watchpowerom.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=55&t=5636
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

Ahoj na zaklade mych zkusenosti...
Zacinal jsem se sitonem do bojleru naprimo 3 x 2.5
Pak prvni axpert ale kabel 4x16mm2 do stodoly a 4 x 16mm2 alu ze stodoly. Stridace jsou ve stodole nekdy z nich taham 8 kw nekdy vyjde i vic jak kdy dle pocasi a soubehu vytezovacu a indukce
Byt tebou mrknu na specifikaci kabelu jestli je trvale na DC po kterem budes DC tahat pak to chce rozmyslet jak psal tiborm ja daval 6 x cat 5 a 2 x cat 6 pak 5 x 2.5 pak 5 x 1.5 pak 3 X 2.5 PAK 3 X 1.5 PAK 2 x 6mm2
Atd kabelu jak najebano je vhodne mit rezervu.

Chapu finance ale co ted budes chtit tahat za vykony je nutne zvazit ubytek na vedeni a ty srandy okolo.
Jsem rad ze ti stodola maka a ze jednou v budoucnu ti vyroste komfort a snizi se zalohy za el.

Hodne zdaru V.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ikovlabs »

JJ ale to uz je pomalu na kabelovy kanal jak v metru :-)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

Každý se při konstrukci elektrárny dostane do stavu kdy už není možné použít stávající vedení a je nutné udělat nové.
Doporučil bych 3. variantu. investovat do nového kabelu nebo se v továrně rozhlédni jestli někde něco nezbývá.
Podle mě máš mnoho různých měničů a baterií atp. Zjednoduš zapojení tak aby i členové rodiny dokázali elektrárnu obsluhovat.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

ikovlabs píše:JJ ale to uz je pomalu na kabelovy kanal jak v metru :-)
No a co? 30 kw trvale pres to prozenu...
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ikovlabs »

Samozrejme - vse je relativni !
Ja jen pripominam ze puvodnim zamerem bylo usetrit :-)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od PavelR »

po mych předchozích bastlech a pokusech o levnotu v kabelážích určitě varianta 3. Udělat to najednou a pořádně.
pokud potřebuješ tlustožíl na 50m tak bych šel určitě do ayky 4x16 nebo víc mm2 počet kabelů dle počtu žil. Je to levnější než měď. Konce ukončit ideálně něčím lisovacím a je pokoj. K tomu případně nějaký jyty na ovladačku, stíněný internety, pokud máš potřebu i nějaké 485 tak liycy-paar.

když budeš už kopat tak rezervní koposka taky nemusí být od věci
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od PavelR »

ikovlabs píše:Samozrejme - vse je relativni !
Ja jen pripominam ze puvodnim zamerem bylo usetrit :-)
ja na začátku šetřil a dal jen 5x2,5. Teď jsem obíhal barák aykynou abych nesekal vevnitř.