Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vlkazajac »

Týmto spôsobom sa to úplne bezpečne dá urobiť veľmi ťažko, ak by to baflo, tak to teplo môže byť väčšie, ako si myslíme.

Ja by som preferoval monitoring teplôt so spúšťaním alarmu alebo SMS. Musí to rozoznávať lokálne zvýšenie teploty nad stanovenú hodnotu. Nikdy sa to neudeje skokom, ale postupným zvyšovaním. Nasledujúcu batériu už tomuto prispôsobím, dám potom foto. Zatiaľ špekulujem.... Ak budú nápady na riešenie, veľmi ma potešia !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od diablo007 »

Teď budu možná taky spekulovat ale klasické PIR pohybové čidlo nám dělávalo problémy tam kde docházelo k míchání teplého do studeného vzduchu je otázka jak by reagoval a s jakou citlivosti na lokální změnu tepla na bateriích .
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vlkazajac »

PIR si viem predstaviť ako prostriedok pre poslednú chvíľu pred katastrofou, pozvoľné zvyšovanie teploty nezachytí.

Úloha je jasná : odhaliť článok, ktorého teplota stúpne nad limit, ešte ďaleko pred vznietením. Aspoň jeden termistor na štyri okolité články a nejaký multiswitch + Arduino ? Páni docenti, nie je to pre vás príliš malicherná téma ? Keď už toľko letujeme či bodujeme, nebol by to už tak veľký problém.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Ako sa pozna vadny kabel.
Dal som trocha zataž 2kW na luhovkach zhruba na hodinu a idem okolo spodnych baterok a štiplavy zapach. Pozeram čo sa deje a takto som našiel jeden z vedľajšich kabelov (6mm²). Od baterie 15cm studeny, takych 25cm uplne v ohni a 50cm znova studenych. Kabel evidentne bol dajako vnutorne poškodeny,ale take dačo som ešte nezažil.
Přílohy
Resizer_15968156235330.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Resizer_15973442996381.jpg
Tak na prve mraziky som už elektrareň skoro nachystal,len sa Mi ešte nepodarilo naplniť kotol nemrznucou kvapalinou,čo v robote bola pre menšiu havariu preriedena a tak som ju zachranil pred zlikvidovanim. -18 mňe bude nadmieru stačiť,ale vyniesť naraz to nemôžem,bo u nas aj použity toaletak ma asi pre podnik cenu,keď nas sem tam aj prehladavaju. Uvidim ako dopadne test,či obojživelnik a radiatorik budu stihať a ako dlho to budem nahrievať. Hej a do obojživelnika som dal asi 100l vody a teplu rurku nechal otvorenu,aby mohla voda pracovať.
Resizer_15973442996380.jpg
Radiatorik je už tiež osadeny,len nevedel som naisť spravne volne a dostupne miesto,tak išiel pod meniče.
Resizer_15973466528180.jpg
Resizer_15973466528180.jpg (223.94 KiB) Zobrazeno 585 x
asi 2-3 tyždne mam napojeny desulfator od joscoba,ale nepači sa Mi,že napätie stale padne dole,jak zajde slnko. Dokonca desulfator uplne blbne činske meranie,bo jak sa spusti,tak merač sa začierni a nič nemera,až do zastavenia desulfatora. Ale môžem povedať,že bateria už veselo potiahne 1kW zariadenie,lebo dovtedy bolo aj 600W na hrane.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Prave stvaram prestavbu strechy kôlne,rozširovanie strechy a tym aj spojene osadenie asi 20ks poškodenych panelov ako kritinu. Ale už ma to nebavi,drem sa ako kôň,lebo nik sa neodvaži na strechu,tak maximalne niečo podať,aj to,len ak sa niekto prechadza okolo. Mal som v plane to buchnuť za 2-3 dni a za 5 dni som ešte neosadil ani panel. Prvych 8 panelov nahodim až zajtra. Som ozaj zvedavy čo polezie z tych panelov. Jak bude prva etapa strechy hotova,tak nahodim dajake fotečky,bo zatiaľ nemam naladu ani fotiť tu hrôzu.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

JonasPP píše:Prave stvaram prestavbu strechy kôlne,rozširovanie strechy a tym aj spojene osadenie asi 20ks poškodenych panelov ako kritinu. Ale už ma to nebavi,drem sa ako kôň,lebo nik sa neodvaži na strechu,tak maximalne niečo podať,aj to,len ak sa niekto prechadza okolo. Mal som v plane to buchnuť za 2-3 dni a za 5 dni som ešte neosadil ani panel. Prvych 8 panelov nahodim až zajtra. Som ozaj zvedavy čo polezie z tych panelov. Jak bude prva etapa strechy hotova,tak nahodim dajake fotečky,bo zatiaľ nemam naladu ani fotiť tu hrôzu.
Chapu ze poskozene panely mohou byt za slusnou cenu. Neni lepsi v tomto pripade dat 3 poradne a pak pridat dalsi tri az nasetris? Chapu ze to nemas jednoduche alr delat neco s tim ze to zase mozna budes rozdelavat a prehazovat? Nevim... to bych asi radsi chvili vydrzel preci jen cena prace a konstrukce neni zadarmo a dobre vis ze panely nejsou vse... kazdopadne preju mnoho sil...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Vito,konštrukcia je priamo drevena doska nabita klincom o krokvu. Nič viac,jedine silikon medzi panele budem davať. Ten sa posledne osvedčil a už dajaky ten rok drži.
Ja už nerozširujem panele pre nutnosť,Ja už teraz mam dosť,ale ak panel použijem na 2 učely a kupim ho za primerane lacno,tak mam ešte mnoho možnosti kam elektrinu davať. A vlastne,teraz okamžite viem osadiť 100m² panelov,bez mihnutia oka. Len to zhadzovanie starej škridle bez poškodenia je brutal namahave. Sa nečudujem,že to každy hadže rovno do velkokapacitneho kontajnera. Za 10minut hotove a Ja som 60m² daval 6 hodin sam. ::facepalm::
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

>> Ja už nerozširujem panele pre nutnosť,Ja už teraz mam dosť

stastny solarnik :) som rad ze som sa dostal len po Mikulas tento tyzden, este by ma zapriahli do roboty :)
Ak mozem vyzvedat, ako su poskodene tie panely, za kolko boli a eventualne nejaky odhad ze kolko by mohli dat ? A bacha na ohen ked uz aj drevenu konstrukciu spominas...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od diablo007 »

O práci ve výškách mi povídej stavěl sem to z žebříku a z tech stavebních koz jsou na maximu takže se trepou jako ratlík v zimě
Přílohy
IMG_20200708_173914.jpg
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak som teda cvakol rano fotku. Ale aku nahodu som mal. Ani dosku,ani forštu,ani hranol som nekupoval. Neohranovane a neohoblovane dosky som zdedil (ešte brutalna kopa ostala), hranoly,krokvy a zopar ohoblovanych dosiek Mi dal kamoš,vraj na spalenie,keď vyprataval stary dom. Teda ušetrenych dosť financii. Ešte to chcem potiahnuť do boka,takych 5x9m,nech je otvoreny priestor pod strechou,ale na to už nemam 6m krokvy.
Prvotne na tu skoro rovinu 5x9m som chcel dať panele,ale teraz Mi rozmerovo sedia,tak ich davam skôr a pôjde ich 10ks na severozapad a 10ks na juhovychod.
Tie najhoršie a najpoškodenejšie panele pôjdu na SZ. Panele su upečene,asi vnutorny obluk medzi člankami,možno skrat na diode a istotne pekna šlupka od priameho zasahu bleskom,teda potrebuju jednoduchu opravu,až premostenie jednej tretiny panela. Tych 8ks čo osadim dneska prave na vrchol odkrytej stodoly,budu orientovane na JV a nevidieť na nich žiadne poškodenie,tak isto budu davať najviac. Cenu bars nechcem rozpitvavať,lebo sa hybe od 0,do 16€ za panel. Priemer je asi 7-8€ za panel. A čo z nich polezie,tak to som sam zvedavy,lebo štitkovo su 150-160W.
Přílohy
IMG_20200827_052610.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

akoze ano, cenovka to vyzera pekna... len bacha na ten hlupy ohen. Prechodove odpory, atd, atd, podla tej fotky moze prist k daleko horsim skodam. Ako budu zapojene serial/paralel, s akou voltazou pojdes dole zo strechy ?

Keby to bolo na zelenej luke tak nech si bafne za tie prachy ale takto ide o diametralne inu hru. Nechcem zniet akoze poúčam, na to nemam ani desatinu tvojich skusenosti a znalosti, avsak nejaka termokamera a infrak by sa hodili.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

lubomirz píše:akoze ano, cenovka to vyzera pekna... len bacha na ten hlupy ohen. Prechodove odpory, atd, atd, podla tej fotky moze prist k daleko horsim skodam. Ako budu zapojene serial/paralel, s akou voltazou pojdes dole zo strechy ?

Keby to bolo na zelenej luke tak nech si bafne za tie prachy ale takto ide o diametralne inu hru. Nechcem zniet akoze poúčam, na to nemam ani desatinu tvojich skusenosti a znalosti, avsak nejaka termokamera a infrak by sa hodili.
Pssssssst,o ohni nerozpravaj,ak ho nik nespomenie,tak sa hadam neprebudi. Ale to je aj dôvod,pre čo pod panelom budu iba 2 dosky,aby spodna strana panela sa luftovala a videl som čo sa deje.
No a spajať budem 2S na 60-70v. Chcel som nad 100v,ale ešte uvidim koľko panelov budem premostovať,možno na jeden string 100v bude.
Termokameru žiaľ nemam,tak toto sa konať zatiaľ nebude. Ale chystam sa po celej zahrade natiahnuť vodu zo studne,tak možno spravim na kohutik sprinklere popod celu strechu.
Ano bojim sa toho blafnutia,ale teraz čo mam spraviť. Mam sa cely život len bať a každemu naznaku nebezpečenstva sa vyhnuť.? Tak spravim čo v aktualnej chvili je v mojej moci a už len dufam,že sa to nepototo.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

si sikovny a mudry chlap so skusenostami v tejto oblasti ; pri novych paneloch by som nemal tolko strachu ako pri starych ktore su zjavne volakde vyskratovane, prerazene, maju vyhorene diody, zbernice atd, tam moze tiect ina pecka. Podcenit to vsak nemozes. Pri danej cenovke by som osobne vyradil tie najhorsie panely pretoze budu statisticky najrizikovejsie (ked ti budu bezne davat 120, 130, 140W a potom budes mat par kusov ze 35W, 45W, 28W, tak tie by rozhodne isli do smetiaka).

Luftovanie v tomto pripade nepomoze a voda na hasenie je vyborny napad kedze v nej nebudes stáť :) a ked popada dole zo strechy, uz bude bezpecna. Ako budes vediet kedy tu vodu treba pustit ?


edit : mnohe telefony vedia nieco na sposob termokamery. Konkretne poradit neviem, nepouzivam.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Babo raď. Mam tu 18ks 170W panelov. Lenže, 1ks je uplne bez poškodenia,len bol v krabičke prelomeny pajkovany spoj a dava 128W maximalne. 6ks je v dobrom stave,len čo pod evou su studenaky a davaju 110-120W max. Ostatne su viac a menej upečene,ako aj tento na fotke,ale tiež davaju od 110-120w maximalne. Po meraniach som uplne prekvapeny,lebo tie obhorete članky funguju rovnako,alebo o trošička slabšie ako nepoškodene.
No a teraz dilema. Mam tie obhorete članky iba zasilikonovať proti vode,alebo uplne po jednom članku poodrezavať kontakty v eve,niektore članky premostiť. Tie upečene budu orientovane na SZ pod uhlom 43°,teda v zime iba paru W daju a v lete maximum nikdy nedaju,tak po obede okolo 15:00 - 17:00 budu davať max 60-80% ,teda do 100W na panel.
Ano poznam tu obecnu odpoveď,že ich nemam ani davať,alebo odrezať,ale keď funguju. :dontknow:
Ako pri najhoršom ich viem popremostovať a poodrezavať,ak vznikne dajaky problem aj neskôr,ale teraz je to ozaj škoda nevyužiť.
Přílohy
1598785986957927939246.jpg
IMG_20200830_110754.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

Šel bych do toho cestou nejmenšího odporu:
Buď namontovat tak jak jsou a netahat z nich plný výkon, nebo použít ty 2 funkční sekce z panelu. všimni si že vady má vždy jen jedna třetina panelu. Myslím si že to souvisí s tím že běhal ve vysokonapěťovém stringu a z nějakého důvodu se propálily jen na třetině plochy. Možná nějaká závada na diodách.
Stejně je budeš používat je jako trvalý zdroj malého výkonu z difuzního záření tak si nastav na regulátoru 60% proudu - to jsou cca 4A/string a fungovat to bude roky.
Jen si je namontuj tak aby byl přístup k boxům/ kabeláži aby se daly v případě potřeby odpojit/přepojit.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

... by som spekuloval ako vymysliet nejaky "quick disconnect" aj v ramci stringov, keby nieco chcelo robit problemy/iskrit atd. Aby si nemusel hladat rebrik, liezt hore, chytat sa cohokolvek vodiveho atd.

Kable z panelov s malym previsom a zavesit hruby spagat ktory dociahne az na zem, aby si mohol za ten spagat zo zeme silno ale hlavne rychlo potiahnut :) nech sa string rozpadne na polovice, na stvrtiny a na osminy ? Proste myslienka "jeden izolovany zly panel alebo dva" je rozhodne lepsi nez "18 zlych panelov akokolvek prepojenych pohromade" ?

Alebo anciáša nemozes ich niekde nejako namontovat na zem ? Pribit o plot aby nedostali nohy vo svetle nedavnych udalosti ?
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Na juhovychodnej strane už mam namontovanych 8 panelov a ešte zopar pribudne,jak bude material na rozširenie strechy. Ale strašne zle sa Mi to samemu cele montovalo. Aj keď bol plnozaklop,tak som sa na streche neudržal,tak som maturoval a potil sa,aby som neskončil na zemi. Aj tie panele som si sam musel hore dostať.
Přílohy
4108a0b666fc5b0f326e7c6db0bc4067.0.jpg
0af9787e6aafa82cffd5128346dd87d0.0.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

Na montáž panelů se mi osvědčil kolega z fora, kolega z prace a tchan.. jinak se dají dělat i kombinace já a člen fora, ja a tchan, tchan a kolega z prace a ja dole atd atd.
doporučuju použít kladku, je to jednodušší... Každopádně 12 panelu i s hlinik konstrukci sem si dělal sam a zbylych 51 s různými kombinacemi výše uvedených.

Nejhorší je pokud je šlověk na vše sám. ono neříkej mi že v hospodě za 5 piv bys nikoho na 2 hodky nesehnal to možný neni...
Každopádně at ti to slouží a bere alespon co nejvíce difuze... Kolik teda kWp už máš?
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Vito,tak na streche by malo pribudnuť asi 2200-2400W nameranych . Ale polovica bude na odvratenej strane mesiaca,teda slnka,tak to bude možno 120W difuzneho svetla a iba v lete,možno na jeseň budu davať viac. A štitkovo budem mať poriadnu elektrareň, 8,2kWp. No take čislo nikdy neuvidim,lebo na tak stare a hocijak poškodene panele je to aj nemožne. Teda takych 5,8kW mam istych,ale zas na rôzne svetove strany,tak ani to neuvidim naraz.

No a poznamka z hospody,teda u nas krčmy. Ja tam nechodievam a obvykle taketo sofistikovane roboty cudzim do ruk nechcem davať,lebo nahodou spadne a čo po tom. Ja ako konštrukciu na uchytavanie panelov mam dosku,tak tiež to ma svoje miesto,tak aj v tom je zadrhel. Ono super je si predpripraviť hlinikovu konštrukciu a len to buchať jedno k druhemu,ale Ja musim už na prvom panely trafiť vrchovec,inak ostatne pôjdu kadejak a mam na to len jeden pokus,lebo vrtam cez ram panela priamo skrutku.

Pana,teraz jak tak ratam tie panele,tak premyšľam o vloženych financiach do tohoto diela a Ja som ešte neprekročil 3000€. Musim sa dajak zamyslieť a poratať celkovu vloženu sumu a skutočne usporene financie. Dačo bude odhad,ale musim v tom spraviť poriadok,nech viem na čom som. Svoju robotu do toho nezaratam,lebo je to pre mňa viac ako koniček.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh