Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od rva »

Občas v rámci údržby a kontrol potřebuji odpojit FV panely. Stejně tak se odpojují automaticky v případě katastrofy. Dělám to DC jističi. Ale nevím, jestli není vhodnější místo odpojování je těmi DC jističi zkratovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od vata »

Zajímavá otázka - připojuju se k dotazu.
Už vícekrát jsem řešila problém, že i po odpojení panelů je před odpojovačem v rozvaděči dost vysoké DC napětí z panelů, takže něco si troufnu dělat až v noci, což je dost nepraktické - zkratování by tohle řešilo :)
Pokud by se panely zkratovaly, zkratoval by se v jednoduchém zapojení i vstup regulátoru - co by to udělalo?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od MilanK »

Jednoduchá odpověď zkratujte baterii a pozorujte co udělá. Jasně baterie je tvrdý zdroj oproti panelu. Panel podle mě dopadne tak že v nejlepším případe odejdou diody v horším případě se propálí nějaký propoj mezi články nebo se začne tavit eva folie.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od vata »

Ale kdepak. Panely někteří výrobci dodávají zkratované, tak mi např. došly moje Schooty.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od kodl69 »

Spousta regulátorů zkrat na vstupu nesnese, midnite jistě, tristar tuším taky. Takže nezkratovat. Odpojovat, a co nejblíž u panelů. Samozřejmě když se samotné panely zkratují, tak teče z každého stringu max. Isc, což je u 250W 60čl. cca 9A, ale když je těch stringů 5 a víc.... To Vata: mám hned u panelů pidirozvaděč s pojistkovými odpojovači, bistabilními relé a arduinem s web. rozhraním - takže si klidně dálkově odpojím všechny stringy, a je to. Další věc je jistič s vyrážecí cívkou hned na vstupu do rozvaděče, z kterýho to jde teprve do regulátoru. Když ho vypnu, mám napětí jenom na jeho vstupní svorce. Známýmu na chatu jsem udělal něco podobnýho, jenom bez elektroniky, klasickej vypínač 400V/32A 3f, každej string přes jeden kontakt. Ale nevypnu baterky, tam při zkratu končí sranda. Zkoušel jsem přímo v rozvaděči jakousi LED žárovku na 52V z baterek, smekla se mi ruka a než se přerušila pojistka PN000 80A tak chyběl kus šroubováku i držáku té pojistky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od miroc »

Panelom sa nestane nič, ich skratový prúd je len o málo väčší ako optimálny. Nakoniec každý panel to má na štítku.
Ale taký skrat, v závislosti na veľkosti poľa, by mohla byť celkom šupa! A oblúk pri rozpájaní skratu...
Neviem či skrat priamo na regulátore nemôže byť problém. To povedia presne kolegovia, čo mali nejaký TriStar rozkuchaný. Na výstupe majú elektrolyty, a ten môj sa tvári že aj na vstupe.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

osobně toto řeším dvami způsoby - práci na systému za odpínači ::pv:: dělám kdykoli , práce před odpínačem ::pv:: v podvečer až v noci :idea: . ::pv:: jako takový lze zkratovat , otázkou jen je , co se vlivem zkratového proudu přepálí jako první . ::pv:: určitě nee , vodiče od ::pv:: jsou-li řádně dimenzované tak by taky neměli , hovadská zkratovací propojka asi taky ne - celá trasa by měla "jen" topit . Když to vemu z pohledu toků energie :
a) 100% energie ze *sun* dopadá na ::pv:: z nějž regl odebírá 15% elektřiny :arrow: 85% energie je odpadní teplo zahřívající celý ::pv:: ,
b) 100% energie ze *sun* dopadá na ::pv:: z nějž regl neodebírá nic ( ::pv:: odpojeny) :arrow: 100% energie je odpadní teplo zahřívající celý ::pv:: a
c) 100% energie ze *sun* dopadá na ::pv:: jež je zkratován :arrow: jen cca 0,5% energie je odváděno ve formě elektronů ohřívajících vedení a zbilých cca 99,5% energie je odpadní teplo zahřívající celý ::pv:: .

Vyplývá mi z toho že ::pv:: je šumák jestli nejede nebo je ve zkratu - podstatný rozdíl je jen pro "elektrikáře" hrabajícího se v systému .
Jo , málem sem zapoměl na takový malinkatý detajl ... při zkratování a především při odzkratování budou tahány hovadský oblouky :hell: ohrožující nejen dotčená kontaktní místa , ale i předmět mezi botami a kleštěmi držících zkratovací propojku ::facepalm:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od RCZf »

Zkratovani panelum sice moc nevadi, ale ty oblouky opravdu stoji za to. Ja mam systemove napeti 430 V DC a oblouk pri odpojovani dosahuje pres 0,5 m. Coz je docela sila. Proto pouzivam k jisteni a odpojovani jednotlivych stringu bezny 3f jistic dane hodnoty s kontakty zapojenymi do serie. Takze kontakty se soucasne odpojuji na 6 mistech a funguje to tudis naprosto spolehlive :roll:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od kodl69 »

Toho půl metru je něco jako rybářská latina, 9 ks 60čl. panelů v sérii má Voc skoro 400V a nic takovýho se nedělo, a to jsem zkratoval konce drátů a pomalu roztáhl - víc než centimetr oblouk neudržel.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od rva »

Moje idea se zkratováním panelů vycházela z těchto mých (třeba chybných) domněnek - neověřoval jsem nic, nezkoušel jsem nic:
1. Regulátoru zkrat na vstupu nevadí
2. Třeba má regulátor na vstupu větší kapacitu, což na jednu stranu povede k tomu, že při zkratování poteče zkratovacím prvkem větší proud, ale při ukončení zkratu nemusí dojít k natažení oblouku
3. Nemotám se při údržbě kolem fousů, které mají 130V.
Obdobně někdo navrhoval u boileru s DC spirálou použít "inverzní" termostat - pokud je boiler nahřátý, zkratuje termostat spirálu. Kontakty pak mají být méně namáhané obloukem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojovat, nebo zkratovat panely?

Příspěvek od kodl69 »

1.) regulátoru midnite i tristar zkrat na vstupu při připojeném akumulátoru vadí - destrukce výkonové části.
2.) ne kapacita, ale proud baterie přes substrátové diody FETů způsobuje likvidaci regulátoru. Takže vlastně zkratuješ akumulátor, ne panely.
3.) 130V DC je na dotek jenom "nepříjemný" určitě bych to nesrovnával s 230V AC. Pokud dodržíš něco málo z platných norem, tak se nikde k tomuhle napětí nedostaneš, tj. hlavní vypínač s izolovanými vstupními svorkami, a ještě ozn. bezp. tabulkou.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek