Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od jarinox »

Začínam s výstavbou menšieho-väčšieho areálu, kde nie je možnosť pripojenia na elektrickú sieť. Respektíve je možnosť napojenia na vysokonapäťový rozvod ktorý ide cez náš pozemok, avšak za zriadenie prípojky (transformátorová stanica), chcú naše drahé elektrárne cca 138 000 Eur. Čo je v skutku taká ponuka, že za ňu môžem mať kompletnú vlastnú elektráreň. Z tohto dôvodu som v rámci prípravy projektovej dokumentácie dal prednosť plnému ostrovnému systému z pochopiteľných dôvodov.

Z dôvodu „hamižnosti“ niektorých spoluobčanov chcem stavať naprojektovanú elektráreň až na konci výstavby areálu, keď už v ňom budeme i bývať. Aby si mi nestalo, ze tých pár desiatok tisíc Ah v LiFePo4 batériach, či statický naftový generátor, či kvalitné meniče zmenia nedobrovoľne majiteľa. A platiť za stráženie areálu sa mi veľmi nechce pár rokov (cena za strážnikov je väčšia ako cena zmiznutých komponentov), presťahovať sa tam zatiaľ nemôžem, kvôli iným domácim starostiam...

Avšak počas výstavby, ktorá má trvať cca 4-5 rokov chcem zriadiť dočasný lacnejší zdroj energie (batérie, menič, regulátor a cca 3kW v paneloch). Meniče mám 3 (2,4kW victron 24V, 3,6kW axpert 48V a 5kW PJ 48V), batérie mám olovo 400Ah-48V, 100Ah-48V a 700Ah-24V. K tomu by som chcel dokúpiť nejakú vhodnú 1f elektrocentrálu okolo 5-6kW, ktorá by počas neslnečných dní bola schopná dobiť batérie a zároveň by tá elektrocentrála mala sa dať využiť ako nárazový zdroj elektriny. Problémom je, že tá centrála by nemala byť moc hlučná. Viacero ľudí sa čuduje, že prečo si nezadovážim 30kW naftovú centrálu na podvozku (ale riešim dočasnú elektráreň), ale zas si nemôžem dovoliť celé dni „vrngať“ s centrálou, nakoľko hneď vedľa je chránené vtáčie územie a som rád, že vôbec povolili výstavbu nám ochranári pod podmienkou nízkeho hluku..

Uvažujem o Kipor ID 6000 (http://www.kipor.cz/kipor-id6000-) avšak nie som si úplne istý, či daný motor po 1000 motohodinách „neumrie“, nikde som nenašiel nejaké recenzie.

Nemá niekto z Vás skúsenosť s týmto strojom, či s niečim obdobným, čo by nebolo moc hlučné, nebolo extra drahé? Prípadne nevyrábal niekto odhlučnenie malej elektrocentrály, ktoré by neodporovalo norme? Ďakujem vopred za odpovede - reakcie...
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Vzdialenosť regulátora od panelov

Příspěvek od jarinox »

Chcel som sa ešte spýtať skúsených, aká je maximálna odporúčaná (praxou odskúšaná) možná vzdialenosť medzi regulátorom a solárnymi panelmi?

Ďakujem vopred za odpoveď...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od pezizka »

Dle mne naprosto neomezená. Záleží jen na tom kolik míníte investovat do vedení k nim :P
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od ota »

Omezení je jen ztrátami. Pokud máte "přepanelováno", tedy více panelů než ve špičce sezóny potřebujte, můžete si dovolit i 10% ztráty.
Ztráty kabelů počítá kalkulačka zde:
http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od FRSO »

ota píše:Omezení je jen ztrátami. Pokud máte "přepanelováno", tedy více panelů než ve špičce sezóny potřebujte, můžete si dovolit i 10% ztráty.
Ztráty kabelů počítá kalkulačka zde:
http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm
Čau Oto, tak tak, 10% je při 2,5Kwp a 100V z panelů při délce třeba 100m kabel 10mm2, ztráta cca 250W :lol: , je to docela dost.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od rottenkiwi »

Ale keď tam dá 4 mm2 Cu, tak pri 200 m a 900 V stringoch, je to len 2,13 %
podľa tej kalkulačky. Počítal som s 10000 W výkonu z panelov, čo je cca.
13000 Wp, ak počítame s tým, že budú dávať 75 %, keď sú nahriate.

Neviem však v akej dĺžke musia byť prepaťovky, či stačia 2, na koncoch.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od abrams »

FRSO píše:
ota píše:Omezení je jen ztrátami. Pokud máte "přepanelováno", tedy více panelů než ve špičce sezóny potřebujte, můžete si dovolit i 10% ztráty.
Ztráty kabelů počítá kalkulačka zde:
http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm
Čau Oto, tak tak, 10% je při 2,5Kwp a 100V z panelů při délce třeba 100m kabel 10mm2, ztráta cca 250W :lol: , je to docela dost.
Zdravím ,

prča je , ikdyž se tato ztráta "vykompenzuje" přidáním jednoho 250Wp panelu aby nakonci vedení bylo 2,5kWp protože jeden 250Wp panel z druhý ruky je levnější než-li vedení realizované silnějšími vodiči , tak ty ztráty člověka budou s*át neustále :uh: . Jenže tak to holt je :| .

Elelktornům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od dracekvo »

No, ale ta ztráta bude jen při plném výkonu a tam by se nějaký ten watt dal oželet, pokud půjde z panelů méně elektřiny, tak ztráty budou klesat. A doporučuju to udělat jako to mám doma. Drahý solární kabel mám jen kousek od panelů pod střechu a pod střechou už to táhnu normální CYA.
Kdyby to bylo venktu, tak bych solární kabely od panelů stáhl do krabice a z krabice vedl normální CYA v chráničce. Za stejnou cenu si tak můžu dovolit mít silnější průřez vodiče, než kdybych to celé táhl v solárních kabelech.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od kodl69 »

Takže abychom to shrnuli: záleží na počtu panelů ve stringu, tj na napětí, které se tím vedením bude přenášet. Pro 48V systém je rozumné používat tři panely 60čl. v sérii, což je Umpp cca 90V a pro 3kW proud 33A. pokud tohle zadám do kalkulačky výše, tak mi vyjde pro vodič CY 6mm2 a 50m drátu (25m daleko) ztráta 10 procent, což je 300W, ale při průměrném výkonu cca 2000W je to už jenom 7 procent. CY 6mm2 je minimum pro proud 33A, spíš bych volil CY10mm2 i při menší délce, s ohledem na zahřívání vodiče. Já osobně mám CY16mm při délce 2x12m a přijde mi to jako rozumně dimenzovaná kabelová trasa. Takže napiš další podmínky, jak by to mělo vypadat, ať je to i o něčem jiným než o dohadech.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od jarinox »

kodl69 píše:Takže abychom to shrnuli: záleží na počtu panelů ve stringu, tj na napětí, které se tím vedením bude přenášet. Pro 48V systém je rozumné používat tři panely 60čl. v sérii, což je Umpp cca 90V a pro 3kW proud 33A. pokud tohle zadám do kalkulačky výše, tak mi vyjde pro vodič CY 6mm2 a 50m drátu (25m daleko) ztráta 10 procent, což je 300W, ale při průměrném výkonu cca 2000W je to už jenom 7 procent. CY 6mm2 je minimum pro proud 33A, spíš bych volil CY10mm2 i při menší délce, s ohledem na zahřívání vodiče. Já osobně mám CY16mm při délce 2x12m a přijde mi to jako rozumně dimenzovaná kabelová trasa. Takže napiš další podmínky, jak by to mělo vypadat, ať je to i o něčem jiným než o dohadech.
Vznikla mi dodatočná možnosť (vhodná konštrukčná plocha na vnútroareálovom oplotení) pre osadenie 120ks panelov 120cm x 90cm vo vzdialenosti od regulátorov cca 80m, reálne to vidím minimálne na 90- 100m. Podľa smeru i pohybu slnka a všeobecných podmienok zvažujem osadenie amorfnými panelmi 120W. Uvedomujem si, že v zime nikdy nie je dosť panelov :-) Vzhľadom na to, že mám v projekte navrhnutú centrálnu budovu elektrárne, kde bude osadená komplexná elektronika (meniče, regulátory, riadenie, akumulátorovňa), chcel by som tam napojiť aj tieto dodatočné panely. Takéto vzdialené riešenie môžem vykonať bez zmeny stavebnej projektovej dokumentácie, ak by som dával regulátory bližšie k panelom (mimo elektrárne), zmena aj v stavebnom projekte by bola nutná, čomu sa chcem samozrejme vyhnúť. Takto mi stačí požiadať iba o zmenu projektovej dokumentácie v oblasti elektroinštalácie. Samozrejme chcem viacero vedení od jednotlivých sústav panelov, avšak vzhľadom na vzdialenosť je mi jasné, že je potrebné vypočítať optimálny priemer káblov, vzhľadom na straty (úbytok napätia). Zvažujem použitie 35 – 50mm2 káblov uložených v zemi. V mojom dotaze mi skôr išlo o to, či niekto neriešil obdobné vzdialené zapojenie..

PS: Okrem týchto dodatočných panelov mám v projekte naprojektovaných 9,6kWp v poly, čo sa mi vzhľadom na budúcu spotrebu zdá byť málo, nakoľko sa pri výpočte súčinnosti odberu elektrickej energie použil nižší koeficient, ako sa mal (nerátalo sa s ročným obdobím).
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od ota »

Něco podobného jsem řešil doma ale s menším výkonem. 2,9kWp jižní pole má přívod 40m dlouhý Cu 10mm2 kabelem.
Volil bych raději více panelů než kabel s větším průřezem. Ony ty panely navíc vyrábí elektřinu v době kdy jí nejvíc potřebujeme a kabelem teče malý proud (v zimě třeba 5-20% nominálu). Ztráty jsou dány čtvercem proudu, takže při polovičním proudu jsou ztráty čtvrtinové a při čtvrtinovém proudu jsou ztráty 1/16 nominálu.
Tlustší kabel snižuje ztráty ve špičce, kdy nám na ztrátách vůbec nezáleží neboť vznikají přebytky. Dimenzovat ztráty na max.výkon je filosofie platící pro ongrid elektrárny.
Jediný faktor, který bych řešil je dovolené oteplení kabelu.

Kalkulačka v odkaz výše počítá ztráty rovnou pro DVOJVODIČOVÉ VEDENÍ.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od pezizka »

Možná jsem jen málo četl, ale mám pocit že zde nepadlo jaký bude použit regulátor. Při takovéto vzdálenosti se jistě oplatí jít do co nejvyššího napětí ::pv:: Každý voltík nahoru znamená I dolů při zachování výkonu, dobrých ztrátách a stejném průřezu kabelu.
Tak jsem narychlo koukl a CYKY 4x25 je 100m ca 18k a 4x16 o 5k míň, a při 50mm2 ztráty 2,5%. To se mi při takové investici zdá přijatelné. To pokud se použije 200V, takže asi Midnite ;)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od tomas »

pezizka píše:Možná jsem jen málo četl, ale mám pocit že zde nepadlo jaký bude použit regulátor. Při takovéto vzdálenosti se jistě oplatí jít do co nejvyššího napětí ::pv:: Každý voltík nahoru znamená I dolů při zachování výkonu, dobrých ztrátách a stejném průřezu kabelu.
Tak jsem narychlo koukl a CYKY 4x25 je 100m ca 18k a 4x16 o 5k míň, a při 50mm2 ztráty 2,5%. To se mi při takové investici zdá přijatelné. To pokud se použije 200V, takže asi Midnite ;)

CYKY 4x25 100m cca 20900Kč, odpor jedné žíly cca 0,0537ohm.
AYKY 4x70 100m cca 13400Kč, odpor jedné žíly cca 0,0443ohm.
AYKY je vítěz, jak v ceně tak v nižších ztrátách ;)

Použil bych 900V a Studer VarioString VS-120 ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od kodl69 »

Tak pokud se jedná až o takovýhle monstrum, tak naprosto souhlasím s Tomasem, co nejvyšší napětí z panelů, a hliníkový kabely - Tam jsou potom nejdražší zemní práce. hliním minimálně 16mm2, a na tomhle jede celá energetika v celé evropě, dál nevím. Samozřejmě že s takovým kabelem je potřeba počítat v rozvaděči, do nějaké plastové krabičky tohle zapojit nelze!!!. Když už budeš dělat takovouhle kabelovou trasu, dej si do výkopu FeZn 30x4 pásek, kvůli uzemnění a vyrovnání potenciálů.
Nevím přesně co máš v plánu tou elektrikou krmit, ale moje zkušenost je, že z 1kWp poly je možný v zimě denně brát cca 0,2kWh, takže pozor na vlastní režie, aby celá elektrárna nedodávala elektriku jenom sama pro sebe. Proto v zimě mám vypnutý měnič a jedu jenom na DC48V, protože měnič každodenně sežere cca 0,5kWh elektriky na vlastní spotřebu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od pezizka »

To jsem ani nevěděl, že se dá jít s napětím až tak vysoko :shock: Ale v tom případě, řekněme 800V, při ztrátě 1,6% CYKY 4x2,5 100m = 2600kč :yes: Já ten hliník prostě nemusím ;) Ale komu nevadí tak AYKY 4x16 taky dobrá volba :mrgreen:
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od jarinox »

kodl69 píše:Tak pokud se jedná až o takovýhle monstrum, tak naprosto souhlasím s Tomasem, co nejvyšší napětí z panelů, a hliníkový kabely - Tam jsou potom nejdražší zemní práce. hliním minimálně 16mm2, a na tomhle jede celá energetika v celé evropě, dál nevím. Samozřejmě že s takovým kabelem je potřeba počítat v rozvaděči, do nějaké plastové krabičky tohle zapojit nelze!!!. Když už budeš dělat takovouhle kabelovou trasu, dej si do výkopu FeZn 30x4 pásek, kvůli uzemnění a vyrovnání potenciálů.
Nevím přesně co máš v plánu tou elektrikou krmit, ale moje zkušenost je, že z 1kWp poly je možný v zimě denně brát cca 0,2kWh, takže pozor na vlastní režie, aby celá elektrárna nedodávala elektriku jenom sama pro sebe. Proto v zimě mám vypnutý měnič a jedu jenom na DC48V, protože měnič každodenně sežere cca 0,5kWh elektriky na vlastní spotřebu.
Ďakujem za radu. Cez zimu pôjdem cez deň na 25kW stacioárnu dieslovú elektrocentrálu, ktorá bude nabíjať batérie 48V/2000A (LiFePo4). V noci bude zas prevádzka z nabitých batérií. Pre mňa je dôležité skôr, aby cez leto bola viacmenej tichá prevádzka, t.j. len zo slnka s minimom hluku z centrály. Preto chcem aj navýšenie naprojektovaného výkonu 9,6kWp rozšíriť o cca 12kWp v amorfoch. Cez leto bude vyššia spotreba energie, ako cez zimu (areál otvorený pre verejnosť)..
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od vlkazajac »

Neviem, či pri zámere postaviť jeden z najväčších ostrovov na Slovensku je výhodné použiť amorfy. Okrem tu už diskutovaných nevýhod ( veľa montovania, veľa prepojov, degradácia výkonu atď. ) je tu aj fakt, že pri aranžovaní plochy 160 - 200 m2 ide pomaly o krajinotvorný počin......... Je čas to ešte premyslieť ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od mobilik »

Presne tak, ja som nazoru ze co sa usetry na paneloch da sa do konstrukcii, uchytov, koncoviek kablov. Pri tolkych paneloch to uz bude isto polozka. Aj ked to mozno nebude rovnaka cena, ale aj tak by som siel do poly...

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od jarinox »

vlkazajac píše:Neviem, či pri zámere postaviť jeden z najväčších ostrovov na Slovensku je výhodné použiť amorfy. Okrem tu už diskutovaných nevýhod ( veľa montovania, veľa prepojov, degradácia výkonu atď. ) je tu aj fakt, že pri aranžovaní plochy 160 - 200 m2 ide pomaly o krajinotvorný počin......... Je čas to ešte premyslieť ?
Viete, ja stále vychádzam toho, že elektrárne chceli za zriadenie elektrickej prípojky šialenú sumu, ako som už písal - cca 138 000 Eur. Z tohto dôvodu je pre mňa aj väčší ostrov veľkou úsporou. V projekte mám 9,6kWp v poly, čo sa mi akosi začína zdať málo. Práve preto, že musím postaviť vnútroareálový plot o dĺžke cca 183m, ktorý má priam ideálne smerovanie voči pohybu slnka, zvažujem, že už pri jeho výstavbe by mohol byť optimalizovaný na montáž ďalších panelov. Vzhľadom na konštrukciu budúceho plotu, ako optimálne riešenie je použitie relatívne lacných amorfných panelov (všetko mám za VO ceny bez DPH). Zároveň nezdá sa mi, že by išlo o veľa montovania, v porovnaní s inými stavebnými časťami. Ale preberiem Váš dotaz aj s projektantom...

PS: Konštrukcie a úchytky a podobne nie sú veľkou položkou pre mňa, mám to šťastie, že mám kompletnú zámočnícko-klampiarsku dielňu, vrátane ohýbačky a lisu. Takže všetko, čo dokážem vyrobiť si aj vyrobím.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výber elektrocentrály - dočasná FV elektráreň

Příspěvek od kodl69 »

Já se taky přikláním k polykrystalům, mám na střeše oboje, a ta plocha zabraná amorfy je jaksi dvojnásobná, oproti polykrystalům na stejný výkon. A takový ty hlášky, že dávají víc když je pod mrakem, tak to vlastně není pravda, když se výkon přepočte na jednotku plochy, tak dávají stejně, ne-li míň než poly...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek