Zásuvka s vypínačem

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Zásuvka s vypínačem

Příspěvek od Martin »

Koupil jsem si tuto sympatickou zásuvku s vypínačem, abych mohl v ní zapnutou mikrovlnku pohodlně odpojovat ze sítě. Mikrovlnka v ní zapojená však měla divný zvuk a po 7. minutách činnosti se přehřála a vypnula díky tepelné pojistce. Načež mě napadlo, zjistit, jestli toto zařízení nepřevrací polaritu jako některé rozdvojky a - bingo. Pokud je zemnící kolík nahoře je fáze vpravo. Zásuvka, ve které je to zapojeno je samozřejmě zapojena správně. Prosím poraďte: Může se něco takového vůbec prodávat? A mohlo dojít k přehřátí trouby díky tomu? Napadlo mě, že se třeba chladicí ventilátor točí obráceně, nebo tak něco. Mikrovlnka navíc dost nahlas bručela.
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Zásuvka s vypínačem

Příspěvek od JiříK »

V žádné normě není strikně napsáno, že fáze MUSÍ být v levé ďúrce. Já na to taky hleděl, jak vyoraná myš. Je to pozůstatek toho, že před lety, z důvodu šetření kovy, se zavedla ochrana nulováním, kde pravá dírka byla přímo v zásuvce propojena s kolíkem. Dnes, kdy už jsme zase pokorně zpátky k ochraně zemněním (postaru), máme chválaBohu zase dráty tři. Takže to v nás pořád je- fáze je vlevo. Ale není to podmínkou. Německá Schuko zásuvka je zářným příkladem- zástrčka jde zasunout tak i o 180°otočená. A funguje to.
Každopádně já to taky nemám rád. A pokud kuchneme flexošňůru origo k počítači, s hrůzou zjistíme, že hnědý drát-čili fáze-vede k pravému kolíku, myšleno směrem do zásuvky. Na to jsem přišel, když mi taková šňůra při zapojení další, leč po našem ,,správné" sveřepě vyhazovala pojistky.
...nicméně můj psaný výlev neřeší problém ohledně výše zmíněné mikrovlnky :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Zásuvka s vypínačem

Příspěvek od rimi »

Prehozene koliky souvislost mit nemuzou (trebas i proto, ze je to stridave napeti).
U mw je nejdulezitejsi cistota plastu, kudy vychazeji mikrovlny.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: Zásuvka s vypínačem

Příspěvek od Martin »

MW je nová, takže i čistá, ale kvůli jiné poruše byla už u opravářů a tak mám podezření, že chladicí ventilátor nejede vůbec, ani když je v normální zásuvce. Nějak mi tam chybí to hučení větráku. Ještě to doma prozkoumám. Snad půjde na větrák vidět větracími mřížkami.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: Zásuvka s vypínačem

Příspěvek od Martin »

No, tak jsem se včera díval skrz zadní větrací mřížku do té mikrovlnky a - ventilátor je samozřejmě odpojený a červený kablík volně visí v prostoru :evil: :evil: :evil: . Jenže teď už se nezbavím dojmu, že na naší NOVÉ troubě došlo vlivem nečinnosti ventilátoru a přehřátí k nějakému poškození a trouba buď nebude fungovat tak jak má, nebo ještě hůře - může při dalším používání způsobit požár. Takže dnes volám do autorizované opravny Gorenje a nechtěl bych být v jejich kůži, až s nima budu mluvit :evil: .

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek