Hybridní měniče 3f

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Hybridní měniče 3f

Příspěvek od MilanK »

Co mi doporučíte za hybridní měniče. Fotovoltaika na střeše 3Kw zatím ohřívám pouze vodu. Moje představa je dát měnič(e) na tři fáze spotřebovávat vyrobenou energii z panelů po případě dososávat z baterii nebo sítě. Při nedostatku výroby fv z baterií neb sítě. 3fázová soustava je nutnost. Nechci prodávat distributorovy.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od brumlaj »

Beru rozhodnutí o 3f jako dogma, nemíním s ním polemizovat, ale zajímal by mne důvod. Díky.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od xmasin »

Mě se docela líbí Fronius Symo Hybrid, je 3F, akorát že já bych ho potřeboval 1F. Případně Nedap Powerrouter, ale ten je asi jen 1F, nevím jestli dělají 3F.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od rva »

Já jsem spokojen s Axpertem, proto klidně doporučím 3 x Axpert 48V 4000W každý na jedné fázi. I pak je takřka vždy lepší je provozovat společně na jedné fázi.
I když finančně nejlepší možná bude počkat, až nějaké přetoky budou tolerované
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od MilanK »

brumlaj píše:Beru rozhodnutí o 3f jako dogma, nemíním s ním polemizovat, ale zajímal by mne důvod. Díky.
Je blbost přehazovat ve třech rozvadečích vše na jednu fázi za další když se potkají spotřebiče je to hrubo přes 6kw.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od pkougl »

No já provozuji 6kW měnič po přepojení domu na jednu fázi (občas přetížením vypadne od cca 7kW), podle dosavadních zkušeností by 3 fázový střídač musel mít výkon minimálně 3x4kw aby obstál, ono totiž když se setkají dva velké spotřebiče najednou tak i těch 4kW budou na hraně a že těch spotřebičů je dost (varná deska, rychlovarka, pračka, myčka, trouba, žehlička a za odlehčovacím rele bojlery a je otázka kolik bude takový 12kW měnič brát naprázdno?
Teda zvážil bych přepojení na jednu fázi a pořízení 8kW měniče.
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od mopadzi »

Kolik bere Varná deska na fázi a požaduje striktně dvě fáze?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od MilanK »

Teď to mám tak že tři největší žrouty mám na každé fázi po jednom. Ta úvaha 3měničů je v pohodě až na tu cenu. Denní příkon baráku mám 20kw. Nelze ji nijak dál snížit. Led TV, Led Osvětlení, Prostě trouba, boiler, mikrovlnka,varná konvice, pračky,se nedají výkonově snížit.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od pkougl »

mopadzi píše:Kolik bere Varná deska na fázi a požaduje striktně dvě fáze?
no záleží kolik plotýnek zapneš, tak do 5kW, jde to i na 1fázi cele
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od pkougl »

MilanK píše:Teď to mám tak že tři největší žrouty mám na každé fázi po jednom. Ta úvaha 3měničů je v pohodě až na tu cenu. Denní příkon baráku mám 20kw. Nelze ji nijak dál snížit. Led TV, Led Osvětlení, Prostě trouba, boiler, mikrovlnka,varná konvice, pračky,se nedají výkonově snížit.
ono to není úvaha o třech měničíchh i kddyž to tak taky může být, i ten třífázový měnič se skládá zase ze tří bloků měničů uvnitř tak tedy jde jedna fáze relativně snadno přetížit.
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od ota »

Podle me je jednodussi a hlavne levnejsi vse na 1 fazi a predimenzovat jen jeden menic.
Je docela rozdil mezi 1x 10kW menicem a 3x 4 kW.
Skutecnych spotrebicu co chteji 3 faze v dome moc neni a jejich spotreba neni vyznamna, takze je levnejsi je krmit rovnou z DS.
Rozfazovani na 3 faze je stredoevropsky zvyk, jsou zeme v Evrope, kde me domacnost 1 fazi na kterou jede vsechno.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od MilanK »

pkougl píše:
MilanK píše:Teď to mám tak že tři největší žrouty mám na každé fázi po jednom. Ta úvaha 3měničů je v pohodě až na tu cenu. Denní příkon baráku mám 20kw. Nelze ji nijak dál snížit. Led TV, Led Osvětlení, Prostě trouba, boiler, mikrovlnka,varná konvice, pračky,se nedají výkonově snížit.
ono to není úvaha o třech měničíchh i kddyž to tak taky může být, i ten třífázový měnič se skládá zase ze tří bloků měničů uvnitř tak tedy jde jedna fáze relativně snadno přetížit.
To je fakt ale 4kw na jednu fázi už musí být něco.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od gupa »

Při 4kW, by měl být měnič, který se mírně rozjel, rozvod 3x25A, který je velmi obvyklý, může nést okolo 17kW. Taková je realita která je ale hodně velkou investicí. Šel bych cestou malého ostrova s Victron měničem co umí přepínat mezi ostrovem a DS, případně pomocí asistenta nastavit přifázování k jedné fázi aby jen při spotřebě přidával.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od kodl69 »

Mám taky celej barák na jednu fázi, varné desce ani troubě to jistě nevadí, jenom ten nulák v kabelu 5x2,5 je trochu přetíženej...
20kW denní spotřeba? to jsem měl v době, kdy sem elektrikou i částečně topil. Spotřeba se samozřejmě dá snížit bez snížení komfortu - teplá voda je nejlevnější z fototermiky, bez stárnutí komponent s výjimkou boileru, stačí 4m2 panelů na 9 měsíců z roku, pračka se dá napojit na tutéž teplou vodu zadarmo. 20kW denně nechápu, mám třeba pažravou televizi, jede cca 4 hod denně á300W, tj 1,2kWh, pračka, myčka, vaření (každý den teplé jídlo a nejsou to párky ani polívka ze sáčku) každé cca 2kWh, celkem 8kWh včetně svícení, a to nemám dosud pračku na tu teplou vodu.
Kam se dává těch dalších 10-12kWh, to je ohřev vody? Možná by to chtělo trochu se nad svou spotřebou a její účelností zamyslet (třeba herní pc použité na broušení po netu, když stačí něco mini itx s ssd diskem a spotřebou 20W místo 500W, spousta věcí ve standby, mnoho krabiček na wifi a lan....)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od gupa »

Já mám okolo 20kW denně také, není problém to při dvou praních a dvou sušeních, jednom teplém jídle a ohřevu vody dosáhnout, to nemám ani čerpadlo na vodu. Něco jiného je, když se chodí do práce a nebo do hospody a část el. energie se tak propálí jinde.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od MilanK »

Ono taky zaléží kolik dospělých lidí je v domácnosti kolik dětí. Jestli je někdo doma neustále atd. Nemá cenu polemizovat o spotřebě prostě níž to nejde. Nebydlím v bytě ale RD. kde je 5lidí. O té fototermice jsem uvažoval ale po problémech mého známého jsem od toho upustil vyřešil jsem to FW za 60 procent ceny jeho termiky. Jeho problém je takový co s teplou vodou v parných létech a problémy s kapalinou. Nedej bože odjet na víc jak 2 dny z domu musí si zajistit hlídání aby někdo teplou vodu odpouštěl do bazénu.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od kybos »

MilanK píše: To je fakt ale 4kw na jednu fázi už musí být něco.
4kW na jednu fázi je dost bída. Já bych zapnul sušičku (3,1kW) a už bych do té fáze nemohl zapnout ani mikrovlnku (1,2kW), ani gril (2,4kW), ani fritézu (1,8 kW) ani pračku (2,3kW). A při tom žiju s 6kW střídačem na jedné fázi a k sušičce zapnu pračku a kdybych měl 8kW, mohl bych k ní připojit i gril. Mít třífáz 6kW, tak pračku, sušičku ani gril nezapnu vůbec.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od kodl69 »

jo, špatně navržený systém s vakuovými kolektory, taky jsem o tom slyšel. Mám ploché kolektory, a správně udělané rozvody a expanzku. Nic se nestane ani v létě, když se vypne čerpadlo, ani o dovolené, mám to víc než 10 let a to jsem jenom poučený amatér, zlatokopy do baráku nepouštět. (3kw panelů mi vychází na 70 tisíc jen za panely bez konstrukce a vůbec, mě fototermika vyšla do 30-ti, něco takovýho za víc než 100 je zločin, lichva, prostě nemám slov).
O spotřebě nemá cenu polemizovat, ale je potřeba s tím něco začít dělat. Řekl bych že nás je stejně a já dělám z domu, ženská na mateřské...
Sušička jiná než na ovoce je snad dobrá jenom do bytu bez balkónu a nebo pro zpovykaný měšťáky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od kybos »

MilanK píše: Denní příkon baráku mám 20kw. Nelze ji nijak dál snížit. Led TV, Led Osvětlení, Prostě trouba, boiler, mikrovlnka,varná konvice, pračky,se nedají výkonově snížit.
Mám podobné žrouty a nakrmím je z 6kW FVE. Včera 22 kWh a dnes taky a to jen proto, že víc nesvítilo. Když svítí víc, spotřebuju i víc. Letní rekord je 40kWh (2x klima). Chce to ale trochu plánovat spotřebu a vyrovnat odběrový diagram a pokud možno jej podřídit i počasí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Hybridní měniče 3f

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

cítím to podobně jak píše Kybos :D .
Doma tři lidi , 4kWp , 1f 6kW měnič sčímž bezproblémů jedeme šestý měsíc v tahu bez DS :yes: . Ovšem že to zpočátku haprovalo , hlavně chováním obyvatel - při 3x25A z DS si mohl každý dělat co chtěl a kdy chtěl , jenže s 1x25A už to nejde . Ale i tak to nejsou žádné extrémy . Dříve se peklo (2kW) , pralo (2,2kW) a bojlerovalo (2kW) souběžně . S mým 6kW měničem se bezproblémů dá péct a prát i sdrobnostmi v baráku - bojler jede jen na přebitky a pokud nejsou tak jej nahřeji plynovým kotlem . K bojleru ještě jedna věc - neustálé udržování horké vody spotřebuje víc energie než-li je užito :idea: . Před pořízením FVE byla naše průměrná denní spotřeba cca 18,5kWh , dnes se to pohybuje kolem 11kWh :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek