doma vyrobený měnič

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

to je úplně jinde, to je na větrnej tunel...
Asi to dokážu sám, ale nějak se mi zrovna nechce, navíc to bude jenom "dočasný" řešení, STM32 dokáže řídit měnič, ovládat ventilátory, něco ukazovat na displeji a posílat na nějakou komunikační linku, synchronizovat se s dalším měničem a jistě i rozdělovat si výkon mezi sebou, ale nikdo z vás to nechce naprogramovat...
:idea: Může být ventilátor s vapo/fluid ložisky umístěnej naležato s vrtulí směrem dolů? nebo na tohle musí být kuličkový/kluzný ložiska?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

kuchnul sem několik Vapo a mag-lev větráků , ve všech byly obyč kuličkový ložiska ... dobrej marketingovej nesmysl :roll: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

Tak to je úspěch, v těch nejlevnějších jsou kluzný.
Momentálně to provozuju s 50°C termostatem na trafu a 3W 12V ventilatorem, ale ty trafa z PJ jsou fakt slabota... Už chápu, proč měl muj PJ nastavenej tak malej limitni výkon...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

3W ventilátor udrží trafa do 70°C do nějakejch 5kW, ale teď spíš řeším thermal shutdown. Máte to někdo řešený nějak komplexně, nebo neřešíte? Jaký jsou rozumný max. teploty pro trafa? U mosfetů bych to viděl na 100°C na chladiči, ale k tomu se s trafama z PJ nedostanu, to snad další verze s jinejma trafama. Samozřejmě co nejnižší teplota prodlužuje životnost, ale zase snižuje účinnost.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od hurvayz »

Nazdar, sak to uz vime, ze to maji asi blbe namotane, v PJ.
Vyuzivas puvodni sasi? Ja to cele upravil aby to lepe dychalo. Osazeni puvodnich ventilatoru je nic moc, mam hlavni vent na puvodni mrizce kde byl vypinac a svorkovnice.. a trafa jsou celkove podzvedle o dva cm. Bacha na ty gumy pod plechem, casem se dokazou promacknout az na drat. I naprazdno se trafa dokazou zehrat na 45 stupnu za cca hodinku. Pri odberu 2,4kW za 5 minut. Desim se teploty uvnitr jadra. Dospel jsem k nazoru, ze optim. odber pri dvou trafech zapojenych serioparalerne sek/prim je kolem 3kW. Kratkodobe se daji podusit na 5-7 ale to bude strop. Co mam trafa ze studera ty sou pri zatezi 250W vlažné, to je uplne jina pisen. Teploty hlidam bimetalem rady KS prilepene na ruznych mistech na trafech. To jsem Ti rikal, ze trafa z PJ maji ruzne teploty po obvodu, jsou mista s rozdilem 20 stupnu. To jsem testoval na 6 kusech.
At se darí!
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od Johnny.sk »

Trafa v PJ su biedne a tak max 1500VA na trafo.. aspon tie co som videl osobne..
kodl69: bavil som sa s vyrobcom traf lebo som v tom tiez nemal jasno a normalna pracovna teplota trafa s ktorou sa pocita je 70°C. Profi trafa maju priamo na jadre bimetal termostat 100°C NC.. takze sa normalne pouziva do serie so zapinanim. Ked je trafo pretazene tak ide na tu vyssiu teplotu a pekne vypne menic.
Moje 3700VA trafka s velmi dobrymi parametrami pri niekolko hodinovom odbere nejdu nad 40°C, v miestnosti je 26°C.
Samozrejme chladnejsie trafo ma aj lepsie parametre.. ale samotne sytenie jadra ich dava na cca 28°C
Akurat som nahradzoval riadenie chladenia.. a idem menit ventilatory.. Kupil som 4pinove 50x50 a 60x60mm. Tie mensie dam priamo na chladice a vacsie na krabicu. Vsetky su ovladatelne PWMkou. Takze ESP8266, DS18B20 a nejakych par krokov podla ktorych budu zvysovat a znizovat otacky.. Ono sa to nezda ale ked je zataz invertora na par W tak ventilatory by mohli usetrit par kWh za rok.. Ked pri 6kW odbere musia bezat na 20-30W, aby chladic invertora nesiel nad 35°C O:-)
Pripajam nejake grafy..
Přílohy
Vykon z invertora
Vykon z invertora
Teplota_invertor
Teplota_invertor
Teplota traf
Teplota traf
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

jasně, trafa jsou to nejslabší, ale i tak je to použitelný. Navíc díky lepším budičům a tlumivce poklesla klidová spotřeba oproti PJ, a sice jsem to neměřil, ale asi i narostla účinnost při malých odběrech. Mám mezi trafy mezeru, a snažím se tam prohánět vzduch, ale tohle je pracovní verze, ve finále bych chtěl ty trafa taky trochu vydatnější. Tady je ukázka výkonové desky s budiči pro 10x TO220 mosfet (celkem 273mm), s možností odříznutí na 7x mosfet s délkou 200mm třeba pro PJ5000 a pod.
powerboard-max1.png
Do konektoru se zacvakne protikus osazený na desce s řídícím obvodem, zdrojem 15V (12V) a 5V, s trafem pro zpětnou vazbu, s proudovým trafem pro proudovou zpětnou vazbu a s řízením ventilátorů. To ještě nemám, v prvním kole to zas bude bastl s EG8010, protože pořád nikdo z vás nechce naprogramovat to řízení měniče...
Ještě řeším chladiče, pokud se mi rozumně podaří získat (ofrézovat) chladiče do "F" profilu, tak by deska mohla být jenom 110mm široká. Tohle je zatím verze pro klasický žebrovaný chladiče, umístěný stejně jako PJ. Na druhou stranu, je to nejjednodušší řešení. V nejbližších dnech zadám do výroby dva prototypy, a pak už jenom dotvořit to řízení, našel jsem další chybu v řízení PJ i EGS. Oba tyto systémy modulují 20kHz PWM jenom jednu polovinu mostu, druhá spíná co 10ms. Správně je to tak, že je jedna větev 5ms sepnutá a ta proti ní dělá sinus 20kHz PWM a pak si to na druhou čtvrtinu půlvlny vymění, čímž se dosáhne rovnoměrné zátěže všech mosfetů. viz https://2.bp.blogspot.com/--4Reel_mDtI/ ... dulace.png proto ve všech měničích typu PJ / EGS na jedné straně hřejí mosfety a na druhé jsou studený, stejně jako odchází RC členy na straně, kde se pořád spíná 20kHz. Vidlácký řešení je dát na stranu s rychlým spínáním víc mosfetů. Děkuji, nechci. A nebo přeházet výstupy z EGS, aby SPWM generovaly horní mosfety (mají chladič v celku, tudíž kousek větší) a spodní jenom 50Hz, ale to chce odvahu a výsledek je nejistý a pořád špatně.
Desky by u číňana měly vyjít na nějakejch 150Kč/kus, pokud by jich bylo 10ks, a ty řídící i na míň, ale nechci to rozjíždět, dokud nebudu mít na rozumné úrovni vyřešenou tu řídící část.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

přijeď se podívat na mou sbírku Al chladičů , jak sem Ti říkal na srazu ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

Něco najdu i doma, ale spíš řeším, že pokud bude zájem o další kusy, jestli použít obyč unifikovaný "hřebínky" který se jenom nařežou na délku strojní pikou (ostatně to umí i e-hliník za pár kč a bez dřiny) a nebo budu řešit o 5cm užší desku za cenu frézování ploch pro mosfety a pro připojení napájení a trafa, což už je podle mě trochu komplikace. Asi vyhraje lenost.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od hurvayz »

Tak jsem si řekl že obětuju litr a koupím tu origo indukčnost made in china. Nečekal jsem zázraky ale jsem docela spokojen. Klid.spotřeba teda nešla dolů jak píšou ale za to můžou ty trafa, to víme. I tak ale z 0,51A na 0,38 při 60V se to dá. Co mě ale překvapilo je že nic neslyším, tím myslím ventilátory. Teď se mě zapne jen jeden asi po 30 minutach při zátezi 2,2kW, odfoukne si pár minut a mlčí. Teplota sepnutí 45 °C. To před montáží zapínaly postupně celkem 3 ventil. a jeli nostop do odstavení zátěže. Tak přátelé, to jsem opravdu nečekal!
Přílohy
20200713_201055.jpg
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od ikovlabs »

Nic nefrezovat.Stavet z jednoduchych dilu - kdyz je to mozne samozreme...
Nestavis prece vesmirnou sondu :-)
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od rokytna »

chválím počin pro komunitu
protože pořád nikdo z vás nechce naprogramovat to řízení měniče
hele kdyby to bylo jako opensource projekt tak bych to i udělal (na stm32),
aji bych nakreslil tu řídící desku (dělám tyhle věci celkem běžně na zakázky),
ale naráží to na to že protože takový měnič nepotřebuji tak jej ani nemám kde zkoušet, a bez toho se to dělat nedá... bez možnosti testovat.

jinak koukám na tem screenshot desky
- izolační vzdálenosti ?
- čtvercové prokovky ? lepší jsou ty octagony
- spoj mezi nožičkami DIL, to by šlo natáhnout okolo
- malé pady pro pájení vývodových součástek, doporučím přidat odmaskovanou měď (eagle: circle) okolo padu pro jeho zvětšení (nemusí se pak sahat na LBR)
- není schema, nejde zrevidovat :) ale nevidím tam bleeding rezistory pro ty velké kondy

snad to pomuže :)
ostrovní FVE
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od Jozef51 »

hurvayz píše:Tak jsem si řekl že obětuju litr a koupím tu origo indukčnost made in china. Nečekal jsem zázraky ale jsem docela spokojen...
Aku indukcnost si konkretne kupil? Cinania ich dodavaju vela druhov...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od hurvayz »

Ano, cinania jich dodavaju vela druhou. Poslali o poznani jinou nez bylo na obrazku.. asi zalezi co koupili ma trznici.
Max Ti dam odkaz ale vim ze poslou zase jinou. Už se mi tak podařilo v jiném artiklu.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

to Rokytna: Určitě jako open source. Nějakej testovací HW bych ti dodal, třeba jenom s jedním mosfetem ve větvi a 12V trafem, aby se to dalo krmit z 24V zdroje, ten je běžnější než 48V. Desku jsem ještě nekontroloval přes "design rules" co mám od Gatemy, ty cesty mezi nožičkama už jsem spravil, prostě jsem to na první pokus natahal takhle. Ještě se na to budu chvilku dívat a dolaďovat, případně ti to můžu poslat do mailu k nějakejm připomínkám, s tím Eagle nejsem úplně kovanej. Hranatý prokovy vedle TO220 jsou celkem schválně, je to pro posílení toho vývodu, odkoukl jsem to na výkonové desce PJ. Ostatně většina proudu poteče přes chladiče, tam je odmaskovaná měď. Pod kondenzátory by asi bylo dobrý dát izolační podložky aby to nebylo jenom na nepájivé masce a fólii na elektrolytu.
Vybíjecí odpory tam nemám, už třeba proto, že se počítá s max. 60V. Na druhou stranu, pokud bych tam dal 10k odpor, tak se 50G vybije na polovinu za cca 10 minut, ale zvýšil bych si ztrátu o 6mA :)
k té indukčnosti: mám vyzkoušený modrý toroidy, průměr cca 4-5 cm, složit na výšku celkem cca 5cm, slepit epoxidem a namotat lakovaným drátem stočeným jako lano, s tím, že jich dám tolik, abych měl odpovídající průřez proudu, pro 100A cca 20mm2, pro 200A cca 40mm2 . Namotám na to cca metr "multidrátu" drátu a je klid, a je tio za jednotlivý koruny, s toroidama z mrtvejch desek.
S tím chlazením: jasně, i těch pár wattů, co se ztratilo ve vinutí (skin efekt) a v železe jádra při sycení 20kHz, je jistě poznat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od josse »

kodl69 píše:... lakovaným drátem stočeným jako lano...
= Litz wire

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Litz_wire

:-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od hurvayz »

Ano na obrazku to mely z tech modrych, je to motle na cernych. Chtel jsem si to vyrobit a koupit jen jadra ale objednam jahodove a dojdou jiste makove. No hlavne ze to pomohlo. Asi to risknu a zkusim par kusu objednat a motnout.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od Jozef51 »

Co poznam tlmivky pre LF menice su zvycajne vinute na modrych, ciernych alebo sedych toroidoch.
Modre
Modra tlmivka pre menice2.jpg
Cierne
Cierne jadro pre tlmivky menica.jpg
nedefinovatelne
Vykonova tlmivka pre menic.jpg
Pre vacsie vykony su jadra skladane z viacerych toroidov (takto su ponukane modre tlmivky z dvoch jadier na 160A)
Modru tlmivku z dvoch jadier uz testoval jeden z uzivatelov MyP s ceskym LF trafom a vysledok bola spokojnost.
Modre a cierne jadra su elektrickymi vlastnostami dost podobne a obcas ich volaju sendust. A asi je dost jedno ci sa pouzije modry alebo cierny toroid. Niekto ponuka tlmivky na ferite (sede toroidy) a feritove toroidy vacsich rozmerov. Obcas som videl tlmiky pre LF menice vinute na vacsich feritovych EE65 jadrach.
Zaujimavost je kombinovana tlmivka (od kybos?) zlozena z viacerych tlmiviek vinutych na feritovych a zelezovych zltych jadrach (tiez spokojnost autora).
Takze hurvayz ma asi cierne jadra a spokojnost taktiez.
https://www.aliexpress.com/item/3272409 ... 5176%23605
Modre dvojjadro na 160A
Modre dvojjadro 160A.jpg
Na obrazkoch je vidiet aj konstrukcia tlmiviek, jadra a pouzite droty.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od dumi »

Co se tyce programovabi mohl bych to zkusit s PIC proxesorem. S tema dost delam a mam na ne vybaveni. Ale nemam treba osciloskop na testovani.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od dumi »

Jen potrebuji zadani :-) vice do SZ kdyz tak :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek