Test meničov DC/AC s kompresormi

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od chatař »

Děkuji za reakci, FRSO. No je to trochu starší lednice, kolem 8 let. Kombinovaná dole mražák, nahoře lednice. Velká, značka Whirlpool. Jeden kompresor pro všechno. Ale chladí pořád dobře. A dle wattmetru (normální za pár stovek, moc mu nevěřím, kdoví, jestli umí indukci) ani moc nebere. To je docela dobře možné, že to dělá i na DS, a já jsem to zjistil jen díky měniči a ampérmetru. Jinak nemám šanci na to přijít. No, tím ale roste spotřeba, jak píšeš. Aby šla pokaždé 40s do zkratu, to je na prd. Termostat by měl fungovat dobře. Tak nevím, jestli se radši s osmi letou stařenkou nerozloučit, a koupit něco modernějšího. No a to by mě taky zajímalo. Co koupit. Co se má radši s fotovoltaikou. Jestli nějaké invertory, anebo klasický kompresor - to asi moc ne, co? :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od FRSO »

chatař píše:Děkuji za reakci, FRSO. No je to trochu starší lednice, kolem 8 let. Kombinovaná dole mražák, nahoře lednice. Velká, značka Whirlpool. Jeden kompresor pro všechno. Ale chladí pořád dobře. A dle wattmetru (normální za pár stovek, moc mu nevěřím, kdoví, jestli umí indukci) ani moc nebere. To je docela dobře možné, že to dělá i na DS, a já jsem to zjistil jen díky měniči a ampérmetru. Jinak nemám šanci na to přijít. No, tím ale roste spotřeba, jak píšeš. Aby šla pokaždé 40s do zkratu, to je na prd. Termostat by měl fungovat dobře. Tak nevím, jestli se radši s osmi letou stařenkou nerozloučit, a koupit něco modernějšího. No a to by mě taky zajímalo. Co koupit. Co se má radši s fotovoltaikou. Jestli nějaké invertory, anebo klasický kompresor - to asi moc ne, co? :D
Ještě dotaz, při tom prvním startu opravdu nespadne měnič, to že to startuje až na podruhé by tomu i odpovídalo, ty carspy 600W mají softstart, který to pak rozběhne v pohodě, co jsem já testoval lednice s měniči, tak ty slabší to dělaly taky, že to přešlo do přetížení a po určité době to i někdy naskočilo, záleží kolik bere při startu, i lednice A+++ berou při rozjezdu i 1000W !, pak po cca 1,5 vteřině 50W. Proto dávám ne chaty měnič už aspoň 800VA, ale i ta 500VA dá ty lednice taky, ale jen samostatně pro lednici tu 500VA !, mám to vyzkoušené taky na pár chatách a jede to na první start taky.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od jahodovák »

Ono dnes je to lednicema,hlavně kombinacema docela divné,babičče jsme koupili kombinaci LIEBHER byla docela drahá,u nás byla popdobná větší a běhá dodnes ale ta potvora vydržela záruku a 3 měsíce a odešla,přivolaný chladař se podíval a zrovna řekl,šmejd,na měděnné potrubí od kompresru nalisovaný výparník celý z hliníku a tam to prý vždy zkoroduje a uteče plyn.Na jeho radu jsme zakoupili gorenje,ta běží dobře dodnes.Nedá se nijak odhadnout,který výrobce zas k tomuto řešení sáhne aby měl zaručen stálý kšeft.Toto prý ale netrvalo dlouho,protože se razantně snížil prodej jejich výrobků..v dnešní době je to asi jako sázka do loterie,co bylo spolehlivé se už nevyrábí a nové výrobky ještě nejsou dost dlouho na trhu.Jinak doma mi běží na aeksperta 4Kw/5Kva 2 velké kombinace a dva mrazáky z toho jeden spíš retro a nikdy s nima nebyl problém.Vyšší spotřeba mi vrásky nedělá,po navýšení kapacity baterek a nedostatku svitu sluníčka v klidu podle potřeby dobiju v době levného proudu a v záloze čeká darovaná centrála kdyby náhodou došlo k nečekané události.Takže přeji štastnou ruku při volbě nové kombinace...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od chatař »

FRSO píše:
chatař píše:Děkuji za reakci, FRSO. No je to trochu starší lednice, kolem 8 let. Kombinovaná dole mražák, nahoře lednice. Velká, značka Whirlpool. Jeden kompresor pro všechno. Ale chladí pořád dobře. A dle wattmetru (normální za pár stovek, moc mu nevěřím, kdoví, jestli umí indukci) ani moc nebere. To je docela dobře možné, že to dělá i na DS, a já jsem to zjistil jen díky měniči a ampérmetru. Jinak nemám šanci na to přijít. No, tím ale roste spotřeba, jak píšeš. Aby šla pokaždé 40s do zkratu, to je na prd. Termostat by měl fungovat dobře. Tak nevím, jestli se radši s osmi letou stařenkou nerozloučit, a koupit něco modernějšího. No a to by mě taky zajímalo. Co koupit. Co se má radši s fotovoltaikou. Jestli nějaké invertory, anebo klasický kompresor - to asi moc ne, co? :D
Ještě dotaz, při tom prvním startu opravdu nespadne měnič, to že to startuje až na podruhé by tomu i odpovídalo, ty carspy 600W mají softstart, který to pak rozběhne v pohodě, co jsem já testoval lednice s měniči, tak ty slabší to dělaly taky, že to přešlo do přetížení a po určité době to i někdy naskočilo, záleží kolik bere při startu, i lednice A+++ berou při rozjezdu i 1000W !, pak po cca 1,5 vteřině 50W. Proto dávám ne chaty měnič už aspoň 800VA, ale i ta 500VA dá ty lednice taky, ale jen samostatně pro lednici tu 500VA !, mám to vyzkoušené taky na pár chatách a jede to na první start taky.
Měničem to nebude. Stál jsem u něj. Rozběhl se chladicí ventilátor, pár vteřin to jelo s nějakým normálním proudem. Pak se ventilátor odmlčel, přitom na měniči pořád svítila zelená LED. Po nějaké době to naskočilo opět, ovšem s proudem 37 až 40A. Opět to měnič bral v pohodě. Carspa 600W krátkodobě dá 1200W, takže ani takový proud jí nepoložil. Pak to pár minut mlčelo, až se lednice normálně rozběhla s proudem kolem 4 až 5 A. Furt to tak dělá. Ta ztráta elektřiny v 40s zkratu mě štve. Jesli by nebylo nejlepší tu lednici odvézt do sběrného dvora a koupit novou. Babiš nám dá s babkou každému 5 tis. tak na to máme ne? :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od chatař »

jahodovák píše:Ono dnes je to lednicema,hlavně kombinacema docela divné,babičče jsme koupili kombinaci LIEBHER byla docela drahá,u nás byla popdobná větší a běhá dodnes ale ta potvora vydržela záruku a 3 měsíce a odešla,přivolaný chladař se podíval a zrovna řekl,šmejd,na měděnné potrubí od kompresru nalisovaný výparník celý z hliníku a tam to prý vždy zkoroduje a uteče plyn.Na jeho radu jsme zakoupili gorenje,ta běží dobře dodnes.Nedá se nijak odhadnout,který výrobce zas k tomuto řešení sáhne aby měl zaručen stálý kšeft.Toto prý ale netrvalo dlouho,protože se razantně snížil prodej jejich výrobků..v dnešní době je to asi jako sázka do loterie,co bylo spolehlivé se už nevyrábí a nové výrobky ještě nejsou dost dlouho na trhu.Jinak doma mi běží na aeksperta 4Kw/5Kva 2 velké kombinace a dva mrazáky z toho jeden spíš retro a nikdy s nima nebyl problém.Vyšší spotřeba mi vrásky nedělá,po navýšení kapacity baterek a nedostatku svitu sluníčka v klidu podle potřeby dobiju v době levného proudu a v záloze čeká darovaná centrála kdyby náhodou došlo k nečekané události.Takže přeji štastnou ruku při volbě nové kombinace...
Máš pravdu, je to všechno loterie. Spotřební zboží se dnes neopravuje, je to všechno systémem, kup, použij, vyhoď. Snacha měla stejnou pračku, jako my, Whirlpool, úzkou nakládanou seshora. Jí přesně po skončení záruky odešel programátor, tak jí vyhodila, protože oprava by se nevyplatila. Nám pračka slouží 7 let. :D Oni ty jednokompresorové dvoukombinace asi nebudou nic moc. I když chladí pořád dobře, to je fakt, ale kolik si přitom cucne ví jen Hospodin. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od FRSO »

chatař píše:
FRSO píše:
chatař píše:Děkuji za reakci, FRSO. No je to trochu starší lednice, kolem 8 let. Kombinovaná dole mražák, nahoře lednice. Velká, značka Whirlpool. Jeden kompresor pro všechno. Ale chladí pořád dobře. A dle wattmetru (normální za pár stovek, moc mu nevěřím, kdoví, jestli umí indukci) ani moc nebere. To je docela dobře možné, že to dělá i na DS, a já jsem to zjistil jen díky měniči a ampérmetru. Jinak nemám šanci na to přijít. No, tím ale roste spotřeba, jak píšeš. Aby šla pokaždé 40s do zkratu, to je na prd. Termostat by měl fungovat dobře. Tak nevím, jestli se radši s osmi letou stařenkou nerozloučit, a koupit něco modernějšího. No a to by mě taky zajímalo. Co koupit. Co se má radši s fotovoltaikou. Jestli nějaké invertory, anebo klasický kompresor - to asi moc ne, co? :D
Ještě dotaz, při tom prvním startu opravdu nespadne měnič, to že to startuje až na podruhé by tomu i odpovídalo, ty carspy 600W mají softstart, který to pak rozběhne v pohodě, co jsem já testoval lednice s měniči, tak ty slabší to dělaly taky, že to přešlo do přetížení a po určité době to i někdy naskočilo, záleží kolik bere při startu, i lednice A+++ berou při rozjezdu i 1000W !, pak po cca 1,5 vteřině 50W. Proto dávám ne chaty měnič už aspoň 800VA, ale i ta 500VA dá ty lednice taky, ale jen samostatně pro lednici tu 500VA !, mám to vyzkoušené taky na pár chatách a jede to na první start taky.
Měničem to nebude. Stál jsem u něj. Rozběhl se chladicí ventilátor, pár vteřin to jelo s nějakým normálním proudem. Pak se ventilátor odmlčel, přitom na měniči pořád svítila zelená LED. Po nějaké době to naskočilo opět, ovšem s proudem 37 až 40A. Opět to měnič bral v pohodě. Carspa 600W krátkodobě dá 1200W, takže ani takový proud jí nepoložil. Pak to pár minut mlčelo, až se lednice normálně rozběhla s proudem kolem 4 až 5 A. Furt to tak dělá. Ta ztráta elektřiny v 40s zkratu mě štve. Jesli by nebylo nejlepší tu lednici odvézt do sběrného dvora a koupit novou. Babiš nám dá s babkou každému 5 tis. tak na to máme ne? :lol:
Já si myslím, že to ta carspa nedává na první pokus, zkus to na ten expert, jestli to bude dělat taky. :o
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od Plazivec »

Promiňte, jen se zeptám, k čemu jsou ty rozsáhlé citace předchozích příspěvků a citace citací a citace citací citací?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od vlkazajac »

V teste aj inde v našom fóre som vyvodil, že pokiaľ hľadáme slabý ( povedzme aj lacný ) menič k chladničke či mrazničke, je to vždy otázka, ako si zapasujú či sadnú .... Je jasné, že ak pripojíme veľkú dvojpriestorovú potvoru, môže byť nárok silnejšieho kompresora na menič väčší. Rád by som, aby neunikli pri limitnej veľkosti meniča pozornosti tieto poznatky :
1/ Je možné, že pri kombinácii slabého meniča a kompresora ide všetko hladko až do chvíle, kedy sa pridá iná záťaž - zapnutie TV, pripojenie NB a pod. Potom môže menič zblbnúť. Takú situáciu som v teste popísal.
2/ Mrazničky a chladničky majú kompresory rôznych a nepreberných konštrukcií. Nie som znalec, ale niektoré pri potrebe vyššieho výkonu "zaberú" s trojnásobnými otáčkami oproti štandardu odvodeného od 50 Hz. Proste prepnú na iné zapojenie. Znalci nech prosím doložia. Vtedy sa rapídne zvýši prúd, ako popísal chatař. Ak sa chceme tomu vyhnúť, stroj rozbehneme najprv na DS alebo na silnejšom meniči a až potom prepneme na chcípačka 600 W. Ten u mňa nemal problém hnať v súbehu aj tri kompresory, písal som.
3/ So zvyšujúcim sa výkonom a rozmerom chladiaceho stroja sa zrejme nedá urobiť nič iné, len použiť silnejší menič.
4/ Invertorové spotrebiče budú asi menej náročné na výkon meniča, ale rozdiel v cene tej búdky býval dosť veľký, aby sme na ňom trvali.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od Matess »

budete se divit, ale lednice opravdu mají v sobě topné těleso. Mám gorenje lednici a měřil jsem kolik žere a chovalo se to přesně tak divně jak tu popisujete... příkon jako kráva a kompresor nejede. Myslel jsem si že měřák měří kraviny a po nějaké době to zmizlo a pak teprve najel kompresor.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od chatař »

To FRSO.
U Axperta nepoznám, kdy najíždí lednice. Ventilátor hučí furt.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od chatař »

Matess píše:budete se divit, ale lednice opravdu mají v sobě topné těleso. Mám gorenje lednici a měřil jsem kolik žere a chovalo se to přesně tak divně jak tu popisujete... příkon jako kráva a kompresor nejede. Myslel jsem si že měřák měří kraviny a po nějaké době to zmizlo a pak teprve najel kompresor.
No Matessi, kdybys tu seděl vedle mě, nalil bych ti hned něco dobrého za takovou pozitivní zprávu. Takhle si připiju sám. :D Jo, přesně tak to vypadá, že tam je topné tělísko kolem 1000W, které před spuštěním napřed nahřeje (odpaří) chladivo, aby se kompresoru lépe pracovalo. Celý ten cyklus trvá vždy stejnou dobu, a odebíraný proud je stejný, to mě právě na tuto myšlenku navedlo. Jinak měnič je cajk, rozbíhá to s přehledem. Ono právě to topné tělísko může být kamenem úrazu pro slabší měniče. Držet výkon 1kW po dobu 40 s také není jen tak. Divím se, že to ta 600W Carspa dává.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Reputace: 12
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od Foxxx »

Zdravím kolegové

Nemáte někdo zkušenost s rozběhem male lednice s kompresorem 64W.https://m.alza.cz/candy-cfl-050-e-d3028220.htm
Jde mě o měnič victron 500VA.
Jestli to zvládne rozběh ikdyž tam bude zátěž třeba 60W.

Díky Fox
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od chatař »

Tak pánové, problém vyřešen. Topná spirála to asi nebyla, protože na Axpertu žádných 40A při startu ledičky nenabíhalo.Ten jel jak DS. Takže měnič... Jediná věc, jak bych mu mohl helfnout bylo umístnit ho přímo na baterii. Já vím, vypadám jako blbec, měnič se přece má připojovat přímo k baterii. To vím. Jenže. Baterie jsou v kotelně, v sezoně docela prašné prostředí, topím v Dakonu, tož mi ho bylo líto a připojil jsem ho do chodby přímo k Axpertovi. Dokonce za bočník na měření proudu. Tož říkal jsem si, kabely 25mm2 průřez (větší do Axperta nedostanu) to by mělo stačit. Jo, prd, nestačilo. Fakt ten úbytek napětí při startu ledničky byl znát, no a byl problém. Tož jsem měnič hodil do kotelny k bateriím, a výsledek se dostavil. Takže závěr je, že Carspa 600W ledničku rozjede, ale je to na knap. Tak nějak jsem tušil, že by byl lepší silnější měnič, jenže šlo mi o klidový proud. Lednička v noci chvilku, jede, pak nejede, měnič žere furt. Klidový proud má Carspa 600W jen 0,2A. Dávat majlant za Victrona se mi fakt nechtělo.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od chatař »

Foxxx píše:Zdravím kolegové

Nemáte někdo zkušenost s rozběhem male lednice s kompresorem 64W.https://m.alza.cz/candy-cfl-050-e-d3028220.htm
Jde mě o měnič victron 500VA.
Jestli to zvládne rozběh ikdyž tam bude zátěž třeba 60W.

Díky Fox
Victrona bych se nebál. I při té zátěži 60W. Carspa 600W by to dala možná také. Možná. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od vlkazajac »

chatař píše:....Takže závěr je, že Carspa 600W ledničku rozjede, ale je to na knap. Tak nějak jsem tušil, že by byl lepší silnější měnič, jenže šlo mi o klidový proud. Lednička v noci chvilku, jede, pak nejede, měnič žere furt. Klidový proud má Carspa 600W jen 0,2A. Dávat majlant za Victrona se mi fakt nechtělo.
Carspa 600W sin sa stala akousi zreteľnou spodnou hranicou pre použitie s chladničkou bežného typu. Som celkom rád, lebo je to trošku adrenalínová voľba, ale veľkou väčšinou vychádza.

Chcem upozorniť na nepresné údaje v e-shopoch, často sa prepisujú parametre z meniča na menič v sprievodných textoch. Napríklad som videl pri Carspe 1000 W/24V sin udávaný prúd naprázdno 0,8 A. V skutočnosti má 0,4 A, osvedčujem. Špatne opísané, odfláknuté. Tiež fajn menič, ak vám 600 W nestačí.

Mimochodom, máme tu databázu meničov, skúste pohľadať informácie aj tam !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rychtar
Příspěvky: 37
Registrován: ned črc 22, 2018 3:22 pm
Reputace: 1

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od rychtar »

Foxxx píše:Zdravím kolegové

Nemáte někdo zkušenost s rozběhem male lednice s kompresorem 64W.https://m.alza.cz/candy-cfl-050-e-d3028220.htm
Jde mě o měnič victron 500VA.
Jestli to zvládne rozběh ikdyž tam bude zátěž třeba 60W.

Díky Fox
Ahoj. Mam napojenu 90W chladnicku s mraznickou na victron a pri starte vezme chladnicka 1000W. Je to sekunda-dve.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od FRSO »

Foxxx píše:Zdravím kolegové

Nemáte někdo zkušenost s rozběhem male lednice s kompresorem 64W.https://m.alza.cz/candy-cfl-050-e-d3028220.htm
Jde mě o měnič victron 500VA.
Jestli to zvládne rozběh ikdyž tam bude zátěž třeba 60W.

Díky Fox
Victron 500VA to dá, ale víc jak 100W k tomu už ne, pak už 800VA a pak už není problém i více.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Reputace: 12
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od Foxxx »

Díky za info. Víc jak 60W noťas nebo rádio či telefon tam nebude a to jen občas. Je to do lesní školky hlavně na tu ledničku. Osvětlení tedy ledky budou na přímo na bat. Díky
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
Uživatelský avatar
padre
Příspěvky: 70
Registrován: pát říj 03, 2014 9:11 pm
Reputace: 43
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od padre »

Foxxx píše:Zdravím kolegové

Nemáte někdo zkušenost s rozběhem male lednice s kompresorem 64W.https://m.alza.cz/candy-cfl-050-e-d3028220.htm
Jde mě o měnič victron 500VA.
Jestli to zvládne rozběh ikdyž tam bude zátěž třeba 60W.

Díky Fox
Ahoj,
já mohu jen za sebe doporučit chladničku s invertorem konkrétně mám kombi Samsunga RB31FERNCSA/EF (je z roku 2014, už se neprodává) průměrný příkon v létě je okolo 40W. jen občas udělá nějaký cyklus kdy to vyleze na 160W. Vzadu nemá ani chladící žebra, takže může být přiražená ke stěně, jen jsou trochu teplé boky. Kompresor není vůbec slyšet.

Noční spotřeba i s chladničkou, po 1:00h začíná nějaký cyklus se zvýšenou spotřebou
chladnicka.jpg
Noční spotřeba bez chladničky
nocni.jpg
FV ohřev vody -> 2040Wp + Arduino střídač Siton 210 + 2x topná vložka 2kW s prioritou
12x Suntech 295Wp (3540Wp) JV + 12x Suntech 300Wp (3600Wp) SZ; PIP5048MK; Aku. 52V 100Ah (16s EvBattery) + 140Ah (16s24p 32700); DiyBMS_v4
Tom http://tnweb.tode.cz ... http://46.174.61.40/emoncms/eemon/fotovolt
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Reputace: 80
Bydliště: Liptov

Re: Test meničov DC/AC s kompresormi

Příspěvek od antoni_sk »

No mňa by celkom zaujímalo, či máte na malý menič (napr. Carspa 600W sin) okrem chladničky pripojené aj nejaké iné elektro spotrebiče, alebo len chladničku...
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek