Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř lis 25, 2020 3:42 am

Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Předchozí

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvekod judzinisko » čtv led 23, 2020 5:33 pm

To zg106 a arduino zatím nechám stranou, kdyžtak bych se tu ozval. (přemýšlel jsem o stavbě nějaké venkovní meteostanice, která by uměla i CO2). ale to nechám asi na příští zimu.

U nás jsem našel stanice: "Atmosférická stanice Křešín u Pacova" a ekosystémové stanice např Bílý kříž v Beskydech. Jsou to ale výzkumná zařízení a data nejsou volně k dispozici natož online. Lze jim jen nahlednout na "nádobíčko" třeba toto: https://www.picarro.com/products/g2301_ ... n_analyzer
Tady maj popis pracovišť: http://www.czechglobe.cz/cs/open-access ... zechglobe/

Jinak ten sensirion mi příjde, že šum má v pohodě, pokud je v klidu. Není problém, když měřím v intervalu 10s, aby i několik hodnot za sebou bylo stejných. Ale dal jsem ho do proudu vzduchu z rekuperace a to bylo kino, to nevěděl čí je. I když i tenhle pokus by to chtělo zopakovat, protože byl v nepajivém poli a ne vždy tam má dobrý kontakt.
judzinisko

Příspěvekod ecentrum » pát led 24, 2020 8:11 am

Sensiriony mám zapojené v bytě 4ks přes modbus do TECO a po roce provozu by určitě potřebovali zkalibrovat, pokud zůstane místnost prázdná s otevřeným oknem, hodnota klesne až k 350 ppm. Chovají se podobně všechny senzory
ecentrum

Příspěvekod solárník » pát led 24, 2020 9:31 am

ecentrum: Kdyby tam bylo hodně kytek, tak by se to dalo přes den na slunci možná ještě vysvětlit, těch 350 ppm. :D

Už si na to nevzpomínám, ale neměl Sensirion možnost autokalibrace? Pokud ano, tak bych to určitě vypnul.

Jo, taková perlička. Zrovna před 14 dny jsem blbnul s měřákem a přišel jsem na návštěvu ke tchýni. Má rodinný domek, který má otevřené celé patro, tedy jedna obrovská místnost. Vařila na plynu na všech čtyřech hořácích sporáku oběd. Bylo tam 3200 ppm CO2. Tolik jsem v domě (a ještě k tomu v tak obrovské místnosti) ještě nikdy neviděl.
solárník

Příspěvekod judzinisko » ned led 26, 2020 2:11 am

já zas mám pocit, že mně sensirion ukazuje víc, ale mám jen jeden a nic přesnýho s čím srovnat. Oproti netatmu ukazuje +250-300. Teď jsme nebyly 24h doma, reku jela a minimum sensirion naměřil 650. Netatmo cca 390.. Leda, že by to naše údolí fakt trpělo na špatný rozptylový podmínky. Při tom je tu asi 50 baráků, což ale může teď bejt odhadem cca 3-5tun CO2 za den jen z komínů. Těch 5tun by zvedlo o 200ppm asi 0,02km3 vzduchu jestli dobře počítám.

Jinak to čidlo chce asi ten reálnej tlak, v datasheetu to není upřesněný, ale je tam, že pokud mu tlak zadám, tak neuvažuje zadanou nadmořskou výšku, takže jinak by to nedávalo smysl.

A ty kytky někdy v létě změřím. Mám tu asi 20 citrusů, palmu a pár banánovníků. Když vezmu, že 400ppm je při 40m3 asi 20g Co2 tak na -50ppm by museli povyrůst cca o 2,5g živý váhy (čistýho uhlíku to bude ani ne třetina, ale když započítám vodu, tak by to hodně od oka živý váhy mohlo být).. až se budu nudit, tak to zkusím spočítat přesnějc.
judzinisko

Příspěvekod judzinisko » úte led 28, 2020 3:04 pm

Tak nakonec se mi podařilo najít meteostanici co měří CO2 ve Sloupu, je přístupná tady:
http://a.la-a.la/chart/cl.php?probe=11359179
těžko ale říct, jak moc dobře jim to měří(snímač je tam celkem drahý) Dělala se na ní tahle práce před deseti lety.
http://www.cbks.cz/SbornikSMlyn11/Litschmann.pdf
je tam i popis stanice.
judzinisko

Předchozí

Zpět na Automatizace, měření, statistiky