Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od judzinisko »

To zg106 a arduino zatím nechám stranou, kdyžtak bych se tu ozval. (přemýšlel jsem o stavbě nějaké venkovní meteostanice, která by uměla i CO2). ale to nechám asi na příští zimu.

U nás jsem našel stanice: "Atmosférická stanice Křešín u Pacova" a ekosystémové stanice např Bílý kříž v Beskydech. Jsou to ale výzkumná zařízení a data nejsou volně k dispozici natož online. Lze jim jen nahlednout na "nádobíčko" třeba toto: https://www.picarro.com/products/g2301_ ... n_analyzer
Tady maj popis pracovišť: http://www.czechglobe.cz/cs/open-access ... zechglobe/

Jinak ten sensirion mi příjde, že šum má v pohodě, pokud je v klidu. Není problém, když měřím v intervalu 10s, aby i několik hodnot za sebou bylo stejných. Ale dal jsem ho do proudu vzduchu z rekuperace a to bylo kino, to nevěděl čí je. I když i tenhle pokus by to chtělo zopakovat, protože byl v nepajivém poli a ne vždy tam má dobrý kontakt.
ecentrum
Příspěvky: 64
Registrován: čtv úno 23, 2012 7:52 pm
Reputace: 5
Lokalita: Teplice - Proboštov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: ANO
Bydliště: Proboštov

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od ecentrum »

Sensiriony mám zapojené v bytě 4ks přes modbus do TECO a po roce provozu by určitě potřebovali zkalibrovat, pokud zůstane místnost prázdná s otevřeným oknem, hodnota klesne až k 350 ppm. Chovají se podobně všechny senzory
Panely 10 kWp; 3x Multiplus II 48/5000, LiFePo4 3x 16x280Ah
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

ecentrum: Kdyby tam bylo hodně kytek, tak by se to dalo přes den na slunci možná ještě vysvětlit, těch 350 ppm. :D

Už si na to nevzpomínám, ale neměl Sensirion možnost autokalibrace? Pokud ano, tak bych to určitě vypnul.

Jo, taková perlička. Zrovna před 14 dny jsem blbnul s měřákem a přišel jsem na návštěvu ke tchýni. Má rodinný domek, který má otevřené celé patro, tedy jedna obrovská místnost. Vařila na plynu na všech čtyřech hořácích sporáku oběd. Bylo tam 3200 ppm CO2. Tolik jsem v domě (a ještě k tomu v tak obrovské místnosti) ještě nikdy neviděl.
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od judzinisko »

já zas mám pocit, že mně sensirion ukazuje víc, ale mám jen jeden a nic přesnýho s čím srovnat. Oproti netatmu ukazuje +250-300. Teď jsme nebyly 24h doma, reku jela a minimum sensirion naměřil 650. Netatmo cca 390.. Leda, že by to naše údolí fakt trpělo na špatný rozptylový podmínky. Při tom je tu asi 50 baráků, což ale může teď bejt odhadem cca 3-5tun CO2 za den jen z komínů. Těch 5tun by zvedlo o 200ppm asi 0,02km3 vzduchu jestli dobře počítám.

Jinak to čidlo chce asi ten reálnej tlak, v datasheetu to není upřesněný, ale je tam, že pokud mu tlak zadám, tak neuvažuje zadanou nadmořskou výšku, takže jinak by to nedávalo smysl.

A ty kytky někdy v létě změřím. Mám tu asi 20 citrusů, palmu a pár banánovníků. Když vezmu, že 400ppm je při 40m3 asi 20g Co2 tak na -50ppm by museli povyrůst cca o 2,5g živý váhy (čistýho uhlíku to bude ani ne třetina, ale když započítám vodu, tak by to hodně od oka živý váhy mohlo být).. až se budu nudit, tak to zkusím spočítat přesnějc.
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od judzinisko »

Tak nakonec se mi podařilo najít meteostanici co měří CO2 ve Sloupu, je přístupná tady:
http://a.la-a.la/chart/cl.php?probe=11359179
těžko ale říct, jak moc dobře jim to měří(snímač je tam celkem drahý) Dělala se na ní tahle práce před deseti lety.
http://www.cbks.cz/SbornikSMlyn11/Litschmann.pdf
je tam i popis stanice.
martynko85
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 03, 2022 10:37 pm
Reputace: 2

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od martynko85 »

Ahojte, hladam pouzitelny CO2 merak do panelaku (bez rekuperacie), idealne s meranim teploty a vlhkosti (3 v 1).
Potrebujem to len na zistenie stavu CO2 a vlhkosti v byte, aby som sa vedel dalej zariadit a riesit pripadnu vysoku koncentraciu CO2. Kedze nemam vela casu, tak Arduinu a inym DIY moznostiam by som sa vyhol, ak je to mozne.
Najprv som si chcel kupit nejaky z Ciny, ktory meria vsetky mozne parametre, ale po precitani celeho vlakna som zmenil nazor.

Vytipoval som si tieto moznosti:
1. ZyAura ZG106
https://www.zyaura.com/product-detail/zg106-series/
- podla komentarov od @solárnik je to velmi presny merak, meria len CO2 a teplotu
- model ZG106-R meria vsetky 3 parametre, ale na CZ / SK trhu sa nepreda - aspon som ho nenasiel
2. ZyAura ZGm24
https://www.zyaura.com/product-detail/zgm27/
- nenasiel som na neho ziadne skusenosti, ale meria vsetky 3 parametre
- podla specifikacii je menej presny ako ZG106, konretne ma presnost ±100ppm or ±7%, od 3000 ppm je to ±10%, ale otazka je, ci je to az take strasne a nepouzitelne ...
3. kupit ZG106 a najst merak na teplotu a vlhkost, ale tu nemam skusenost, ktory je presny a ktory nie.
4. cokolvek pouzitelne s akou takou presnostou, ktora sa po case nezblazni

Vdaka za pomoc.

P.S.:
Je vlastne nutne vlastnit presny merak, ak nepotrebujem kalibrovat senzory pre Arduino alebo ovladat nim ine zariadenia?
Bol som v jednej restike, kde mali "detektor CO2" (https://www.hutermann.sk/produkt/detekt ... ti-vzduchu). Ukazoval hodnotu cca 700 ppm, ked som na neho dychol asi 2x, tak vyletela hodnota na cca 4500 ppm, takze nejako fungoval. Tento merak je cista cina, predava sa na alibabe, takze preto rozmyslam, ci ma zmysel ist meracov v 100 eurovej (2700 Czk) hladine alebo staci si aj do nizsich.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

To co potřebuješ umí tenhle senzor https://www.soselectronic.cz/products/s ... 0-5-290529, bohužel má jen datový výstup, takže displej případně jiný způsob zobrazování hodnot by jsi si musel na Arduinu doprogramovat sám, ale nemělo by to být tak složité. Jinak zajímavá diskuze ohledně CO2 senzorů je tady https://www.vodnici.net/community/loxon ... 2-senzory/ a někdo udělal i komunikaci tohoto senzoru do Loxone.
Pokud na stránce https://www.soselectronic.cz/ zadáš do vyhledávání CO2 tak to najde i hotový modul s displejem. https://www.soselectronic.cz/products/u ... a37-343086 nebo https://www.soselectronic.cz/products/v ... -60-205498
Jantar
Příspěvky: 4
Registrován: sob led 15, 2022 11:29 am
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Jantar »

Koupil jsem u Conrada TFA Dostmann AirCO2ntrol Mini https://com-tradebyte-core-tbone-media- ... 0b7b04.pdf - předpokládám, že je to tento dualbeam NDIR https://www.zyaura.com/product-detail/zgm053u/.
Bohužel skouším různé SW, ale nedaří se mi rozeběhnout logování na PC - vůbec nenajde zařízení na USB.
To vypadá, že na Windows10 již SW nefunguje a Zyura se na aktualizaci SW vykašlala - mám tedy smůlu. Nebo se pletu?
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Zkus ten program pustit v režimu kompatibility s Windows 7. Dostaneš se tam přes pravé tlačítko na ikoně programu - Vlastnosti - Kompatibilita a tam zaškrtnout Režim kompability a vybrat Windows 7, mně to na některé starší programy zafungovalo.
Jantar
Příspěvky: 4
Registrován: sob led 15, 2022 11:29 am
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Jantar »

Bohužel...
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od cipis »

Ani jako pod Spustit jako spravce?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jantar
Příspěvky: 4
Registrován: sob led 15, 2022 11:29 am
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Jantar »

Nene bohužel ne..... zkusil jsem lecos, ale zřejmě se jim něco nelíbí ve Win10 oproti 8......... většina HW sicu tuto změnu přežije, ale toto ne.... zkusím o víkenndu ještě něco pohledat....
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od kodl69 »

pokud to nenajde USB, je potřeba zjistit, jakej je potřeba deriver pro to USB. klasická choroba woken, třeba pro převodníky s CH340 nebo CP2103, nebo jak je to značený...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Iggi »

martynko85
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 03, 2022 10:37 pm
Reputace: 2

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od martynko85 »

Ahojte,

takze nakoniec som objednal TFA Dostmann AIRCO2NTROL, co by mal byt original ZyAura ZGm24 https://www.amazon.de/-/cs/dp/B07R4XM9Z ... =UTF8&th=1 .
Par postrehov. V navode od TFA nie je ziadna zmienka o kalibracii, ale v manualy od ZyAura ano a da sa lahko vstupit kalibracneho menu.
Co som skusal, tak vonku na balkone to ukazuje 419 ppm, takze predpokladam, ze na domace pouzite to staci.
Posielam aj nejake obrazky ako to vyzera vo vnutry tohto meraku.

Mozno mi niekto z vas dokaze zodpovedat na par otazok:
1. Tento merak ma vstup na hadicku, cez ktoru by sa mal dat spravne skalibrovat tento merak. Otazka je, ako sa to vykonava? Da sa kupit v nejakom spreji CO2 s presnou koncentraciou a ta sa tam vpusti?
2. Merak nema ziadnu bateriu, otazka je, ak ho skalibrujem, vypnem a zapnem, tak kalibracia ostane ulozena?
3. Zobral som tento merak do prace, kde mame nejaky merak na teplotu a vlhkost. Prekvapilo ma, ze teplotu mali +- rovnaku, ale hodnota vlhkosti bola rozdielna o 10% a teraz neviem, ktory mi ukazuje spravnu hodnotu.
4. Napadla ma velmi teoreticka otazka, bolo by mozne vymenit teplotny / vlhkostny senzor?

Vdaka za pomoc.
Přílohy
20220124_112830_copy_2016x1512.jpg
20220123_134218_copy_2016x1512.jpg
20220123_133519_copy_2016x1512.jpg
20220123_125850_copy_1512x2016.jpg
20220123_124911_copy_2016x1512.jpg
20220123_124653_copy_1512x2016.jpg
20220123_124035_copy_1512x2016.jpg
20220123_123821_copy_1512x2016.jpg
20220123_123749_copy_1512x2016.jpg
20220123_123449_copy_2016x1512.jpg
20220123_123433_copy_2016x1512.jpg
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

martynko85 píše:to ukazuje 419 ppm1. Tento merak ma vstup na hadicku, cez ktoru by sa mal dat spravne skalibrovat tento merak. Otazka je, ako sa to vykonava? Da sa kupit v nejakom spreji CO2 s presnou koncentraciou a ta sa tam vpusti?
2. Merak nema ziadnu bateriu, otazka je, ak ho skalibrujem, vypnem a zapnem, tak kalibracia ostane ulozena?
3. Zobral som tento merak do prace, kde mame nejaky merak na teplotu a vlhkost. Prekvapilo ma, ze teplotu mali +- rovnaku, ale hodnota vlhkosti bola rozdielna o 10% a teraz neviem, ktory mi ukazuje spravnu hodnotu.
4. Napadla ma velmi teoreticka otazka, bolo by mozne vymenit teplotny / vlhkostny senzor?
419 ppm venku vypadá, že je to zkalibrované velmi přesně. V přírodě (na louce, ne v lese) za městem byla v prosinci hodnota 417 ppm. Vítr nesmí foukat od města.

Na kalibraci mívají speciální bomby o koncentraci 1000 ppm, pochybuji, že jsou normálnímu člověku u nás někde k dostání.

Kalibrace by se měla uložit do eprom a být v pořádku i po vypnutí.

Senzor na teplotu/vlhkost je na té zelené malé destičce, ale nedaří se mi rozeznat výrobce. U nás asi nejpřesnější senzory teploty a vlhkosti k dostání má Sensirion (SHT31 a 41), jedině to porovnat s nimi. Vlhkost bývá u levných senzorů poměrně velký problém a ukazují skutečně +- 10%. Dá se to porovnat při testu kuchyňskou solí:

Musel bys sehnat perfektně uzavíratelnou nádobu, do které se vejde menší nádoba s nasyceným roztokem kuchyňské soli a měřič. Nasycený roztok je takový, že je tam soli přebytek a už se další nemůže rozpustit. Nádobu se solí necháš uvnitř otevřenou a pokud tu otevřenou nádobu se solí zavřeš spolu s měřičem a necháš ustálit několik hodin, vlhkost v nádobě je pro 20°C přesně 75,7% a pro 25°C 75,3%.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od vk_1 »

martynko85 píše: Par postrehov. V navode od TFA nie je ziadna zmienka o kalibracii, ale v manualy od ZyAura ano a da sa lahko vstupit kalibracneho menu.
Děkuju, děkuju, děkuju. Já jsem loni vzdal zgm053u (menší měřič CO2 stejné značky), protože jsem nevěděl, že uvnitř jsou schovaná tlačítka do toho menu :) Zásadní bylo to zjištění, že TFA Dostmann to v manuálu nemá, ale Zyaura ano.
Díky tobě jsem to teď vyndal z koše na elektroodpad, nastavil v menu a už to ukazuje správně!
PXL_20220125_114734852.jpg
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Nevím, jakou kalibraci mají tyhle novější měřiče od ZyAury, ty původní ZG106 s tím velkým dlouhým senzorem ZG01 měly v menu položku, kde se vyběhlo právě ven za město, ideálně za středního až velkého větru, který nefoukal směrem od města. Na webu se zjistila současná venkovní koncentrace CO2 (svého času byl nejblíž senzor v Norimberku, ale stačí i celosvětově orientačně v Mauna Loa), zadala se tam ručně tahle žádaná koncentrace a zmačkla se kalibrace a přístroj se na to zkalibroval.

Už jsem ztratil link i na to německé měření, pokud někdo víte o nějakém blízkém měřidle venkovního CO2, tak sem pošlete link.
Jantar
Příspěvky: 4
Registrován: sob led 15, 2022 11:29 am
Reputace: 0

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Jantar »

Tak já s tím TFA Dostmann AirCO2ntrol Mini nakonec neuspěl. Spojil jsem se sice se Zyaura/Radiantek a poslali mě nějaký soft, ale to samé - USB se nepřipojí. Uvidíme, asi zkusím nějakou lepší krabičku s interním logováním a hlavně podporou win10.
martynko85
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 03, 2022 10:37 pm
Reputace: 2

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od martynko85 »

V praci mame kalibrovany teplomer / vlhkomer. Takze som zobral moj TFA Dostmann AIRCO2NTROL (ZyAura ZGm24) a dal ho asi na 30 minut ku kalibrovanemu meradlu (v danej miestnosti je stala teplota aj vlhkost).
Vysledok je, ze moj ukazuje teplotu o 0,3 stupna menej a vlhkost o 4,3% menej ako bola realita (co ukazoval kalibrovany merak).
solárník píše: Senzor na teplotu/vlhkost je na té zelené malé destičce, ale nedaří se mi rozeznat výrobce.
Mimochodom, pozrel som sa detailnejsie na senzor teploty/vlhkosti a mal by to byt typ HTU20.
Přílohy
Kalibrovany teplomer / vlhkomer
Kalibrovany teplomer / vlhkomer
TFA Dostmann AIRCO2NTROL  (ZyAura ZGm24)
TFA Dostmann AIRCO2NTROL (ZyAura ZGm24)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek