LED svítidlo DIY

Domácí i venkovní osvětlení, žárovky, úsporky, halogenky, zářivky, led, pasivní osvětlení světlovody, atd.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

LED svítidlo DIY

Příspěvek od ota »

Od číňana jsem koupil krásné 10W LED pásky.
http://www.dx.com/p/hzled-10w-1050lm-30 ... 14v-287967
Když jsem přemýšlel, jak vyrobit svítidlo, napadlo mě nabastlit zásuvku rovnou do světla. Výsledek je zde.
10W LED svítí intenzivněji než 21W kompaktní zářivka, dokonce bylo třeba snížit napětí seriovou diodou, bo si rodina stěžovala, že svítí až příliš.
LED pásek je přišroubovaný a pro zajištění tepelného kontaktu přilepený silikonem. Když může silikon fungovat v GTI od Involaru, může i ve svítidle. Pásek má teplotu cca 50C, jako chladič funguje korpus svítidla.
Přílohy
16112014510.jpg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od solárník »

V involaru to rozhodně není běžný silikon. Je to speciální hmota s vysokou tepelnou vodivosti. Je to podivně šedivé a na dotyk to připomíná aspik :-)
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od LIX »

Takéto spracovanie som ešte nevidel. :lol: Parádne vymyslené, tú zásuvku by sa mi tam fakt dávať nechcelo ale tak asi si mal ten adaptér doma nevyužitý. To chladenie stačí? Ja by som nikdy nedal ledku priamo na železný plech, ale v kombinácii s betónovým stropom to môže byť fajn.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od jose »

Zajímavý nápad! Nevytváří ten adaptér pod krytem viditelnou černou skvrnu? A je to vůbec adaptér s výstupem konstantního proudu? 8-) Nebylo by lepší koupit od číňana rovnou i regulátor konstantního proudu? :roll:
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od ota »

Solárník: Souhlasím, ale ve svém Involaru jsem našel cosi, co ze všeho nejvíce připomínalo silikon a dokonce to bylo černé. Tepelné vlastnosti nezpochybňuji, ale na "takové to domácí žvýkání" to zdá se stačí.
LIX: chlazení dostačuje - ono toho tepla zase tolik není a přes strop se to chladí též.
jose: adaptér trochu vidět je, ale s tím jsem smířen, LEDka je na 12V, zdroj proudu netřeba. Adaptér byl zadarmo tak proč sponzorovat číňana...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od kodl69 »

to musí být drahý a pracný - na místech kde není moc potřeba světlo, používám toto:
http://www.ledmoduly.cz/ledmodul/eshop/ ... /43-AN3231
shodou okolností ve shodném svítidle :-)
mám to stejně jako renomovaný výrobce lidokov přímo na plechu, akorát lidokov má plast. izolační krytky, v jednom světle 4 kusy a čokoládu na připojení: http://www.lidokov.cz/svitidla-led
takže se znovu ptám proč tak draze a složitě?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od ota »

Nevidím na tom nic složitého ani drahého.
LEDka stála 3,5USD. Zbytek byl zadarmo. Zásuvka se válela v dílně v krabici, světlo už viselo na stropě, adapter je ze šrotu v práci.
Nejhorší práce bylo sekání stropu, bo se zásuvka o kousek nevešla. Hlavní důvod úpravy byl, že odešla zářivka a nebyla po ruce náhradní.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od LIX »

kodl69 píše:to musí být drahý a pracný - na místech kde není moc potřeba světlo, používám toto:
http://www.ledmoduly.cz/ledmodul/eshop/ ... /43-AN3231
shodou okolností ve shodném svítidle :-)
mám to stejně jako renomovaný výrobce lidokov přímo na plechu, akorát lidokov má plast. izolační krytky, v jednom světle 4 kusy a čokoládu na připojení: http://www.lidokov.cz/svitidla-led
takže se znovu ptám proč tak draze a složitě?

Ja si myslím že ota to má lepšie. Účinnosť tej led je hrozná. 140 lm na 4W to je podla mňa velmi zlé. A ktovie ako dlho tá ledka prežije bez poriadnej elektroniky...
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od burda »

S touhle konkrétní ledkou mám dobré zkušenosti a rozhodně bych ji na méně výkonná svítidla, kde není tlak na podání barev doporučil, už kvůli cenně;)
Co tedy ale opravdu považuju za "čuňárnu" je způsob chlazení! Proboha je to polovodič a zmíněné svítidlo bude tenký plech co ji zcela jistě neuchladí! O zmíněných 50ts. C bych s úspěchem pochyboval, ty bude mít možná ten plech, ale né samotná LEDka. Běžně je montuju na pořádný chladič (něco podobného jako je tohle je fajn: http://www.led-tech.de/de/High-Power-Su ... 6_114.html ) tak aby jejich teplota byla pod 40st C jen tak se dá zaručit alespoň rozumná životnost! S každým stupněm nad se prudce zkracuje a u 80st C bude v nejlepším případě ve stovkách hodin...
Rozhodně doporučuji pod ní dát pořádný hliníkový chladič a kvalitní teplovodivou pastou odvézt teplo z ledky. Silikon ji jen o to rychleji zničí, pokud není neutrální tak hooodně rychle;)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od ota »

Dík za zhodnocení. Neberte mi prosím mojí hračku. Občas, když si hraju, dělám "čuňárny". Občas zjistím, že slepá ulička ve skutečnosti vede někam, kde je to zajímavé. Vidím to tak, že pokud bychom dělali vše podle manuálů, nepřišli bychom na nic nového.
Například bysme zachraňovali baterie megapulsem od Conrada, který je řekněme "méně účinný".
Při testech jsem tu LEDku přilepil silikonem na Al úhelník 40x40x150mm a zahřál se tak, že jsem na něm neudržel ruku. Takže o přenos tepla silikonem bych neměl obavu. Je ho tam tak slabá vrstvička, že je skrz něj vidět podklad. Pokud to bude někoho zajímat, budu referovat o životnosti čipu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od Frenky »

ota píše:Dík za zhodnocení. Neberte mi prosím mojí hračku. Občas, když si hraju, dělám "čuňárny". Občas zjistím, že slepá ulička ve skutečnosti vede někam, kde je to zajímavé. Vidím to tak, že pokud bychom dělali vše podle manuálů, nepřišli bychom na nic nového.
:yes: Kdo si hraje nezlobí a neškodí, naopak se vzdělává a pomáhá i druhým kam se vydat na cestu poznání. :yes:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od kodl69 »

Led na 230V mám ve svítidle už asi 10 let, ne li víc, koupil jsem tehdy za 400kč v letňanech na ampéru od official electronic jako novinku. Tenhle kus je přímo na lakovaným plechu, je to na WC, děcka zapomínají zhasnout, takže nasvícený hodiny jsou asi značný. Teplota LED je max 70st. - měřil jsem ir teploměrem po cca hodině svícení. - Toto je ověřená technologie, LED žárovky od číňana měním pořád. Jsem v kontaktu s výrobcem svítidel lidokov, a reklamací minimum, spíš to bývá odpálený vyšším napětím (v paneláku přerušená nula). Ano, účinnost je nižší, ale měření odběru jaksi selhává- watmetr z lídlu ukazuje 3W, proud protéká jenom ve špičkách siťového napětí, nějak extrémně to netopí - proti tomu 10W led reflektor je tragédie, i když je z hliníku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od ota »

Jak to letí:
výše uvedené svítidlo je v používání již 2 roky bez známek opotřebení.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od kodl69 »

já už 12 let, a pořád žije. Ale chystám se na druhou vlnu přepojení osvětlení na 48V DC, tak bude bez práce. A lixovy obavy o životnost LED bez elektroniky jsou úplně mimo realitu, jak píšu, je to stará technologie, takže sice menší účinnost, ale zase se za ty leta mnohokrát zaplatila. Dnes dávám do svítidel COB 7W, 10W, 30W s tím, že ten výkon neženu do krajnosti, tak na cca 60-70 procent, a kde chci pěkný světlo, tak osram oslon, 7ks na hliníkové DPS, RA>95, fakt pěkný světlo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od tomas »

Já teď svítím asi dva měsíce na těchto vláknových LED:
https://www.alza.cz/philips-ledclassic- ... 427168.htm
134,3lm/W
https://www.alza.cz/tesla-led-3-2w-e14- ... 039608.htm
109,375lm/W

A jednu vláknovou 4W mám už asi rok z Lidlu a maximální spokojenost.
Krásně to svítí všemi směry, rovnoměrné světlo bez ostrých stínů, nic se nehřeje. Koho neupozorním na to že je to LED a nepodržím ji v dlani, tak nevěří a bojí se na to sáhnout aby si nespálil prsty :-).
Žádné svítící topidla co mají horší účinnost než 100lm/W (celkovou i se zdrojem) mi do "baráku" nesmí, to už jsou potom lepší rovné a zkroucené zářivky - úsporky.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od rottenkiwi »

Čítal som recenziu na tie Philips Filamant a 7.5 W LED má nameraných 708 lumenov
a nie 6 W - 808 lm, takže 708 / 7.5 = 94.4 lm / watt. Asi ich robia v Číne a už aj seriózni
výrobcovia ako Philips či Osram majú čínske výkony ako svetelné tak tepelné.

Nájsť skutočne overený zdroj LED so 135 lm / watt je ťažké.
Napr. Cree, čo majú 15000 lm / 137 W stoja okolo 50 až 80 € jedna,
ešte k tomu zdroj, chladič, káble ....
http://sk.rsdelivers.com/product/cree/c ... ri/8847387
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od rva »

S úspěchem používán https://www.aliexpress.com/item/No-need ... 11726.html . Mám různé LED vzhledu žárovky do závitu E27 a občas odcházely čipy, které jsem trpělivě měnil (svítidlo je v místnosti s krbem, kde u stropu bývá dost vysoká teplota). Teď už neměním jednotlivé čipy, ale celou PCB desku + proudový zdroj nahradím tímto typem. Sice jsem se ze začátku obával těch 230V přímo na destičce, ale zatím žádná závada. Do mých "žárovek" pasují ty 10W a deklarované parametry jsem i naměřil.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od kodl69 »

Jak asi funguje ten předřadník, když tam není žádná indukčnost a napětí na cca 20 LED bude tím pádem cca 70V? tj. kde to bere energii když sinusovka je pod a kam se dává energie, když je víc než těch 70V? (špička je 315V jestli se nepletu) - jestli to spíná napájení jenom na chvilku, když je napětí okolo těch 70v tak to musí ukrutně blikat... Starší LED žárovky, co mají jenom kondenzátor a usměrňovač taky hrozně blikají, to novější, se spínaným zdrojem už ne.
V každým případě bych to vyhodnotil jako poměrně nebezpečný zařízení a bez chladiče připojenýho k PE bych se bál k tomu přiblížit na míň než 0.5m...
Holt asi kvalita odpovídá ceně, a ty čínský Waty tam vidím taky, ta 10W má celkem 20ks LED co snesou max. 100mA (a topí jak blbý, takže 0.1*3.3*20=6,6W, ale při trvalým nepřerušovaným proudu, a na té destičce není nic, co by ten trvalej proud mohlo dodávat (kondenzátor, tlumivka...), Předpokládám, že by to taky neprošlo přes EMC, proto to nikdo tady neprodává.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od rva »

Pro mě je to taky záhada. Přikládám teda, co jsem teď naměřil. Místo originálního PCB, který byl napájen proudovým zdrojem v patici E27 je tento nový PCB, který lepím vteřinovým lepidlem na hliníkovou základnu "žárovky".
2016-11-23 18.20.42.jpg
Teplota hliníkové základny měřená bezkontaktním teploměrem dosahuje 60 st.C.
2016-11-23 18.19.47.jpg
A Odběr měřený nějakým obyčejným měřákem ukazuje 10W při účiníku 0.96. Světlo bliká - okem nepostřehnutelné, počítám 100Hz.
Přílohy
2016-11-23 18.18.02.jpg
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED svítidlo DIY

Příspěvek od kodl69 »

Takže bliká. Každej na to má jiný měřítka, ale já nemám stroboskopy rád ani na diskotéce, mám poslední blikací LED žárovku doma, a brzo jí bude konec. Jestli je 100Hz nepostřehnutelnejch, to netuším, ale zkouška je jednoduchá - pokud v místě osvětleným stroboskopem plynule pohybuješ rukou s roztaženými prsty, a připadá ti, že jich máš nejmíň 7, tak je to špatně a tohle považuju za nekvalitní osvětlení - tohle dělají třeba výbojky, a nebo zářivky s tlumivkou.
P.S. je zajímavý, že pivo mi zvyšuje citlivost na blikání, a kořalka ještě víc, možná proto se říká, že "máš nablikaný" :-)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.