Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od camel1cz »

Finišuju rozvod vzduchotechniky v domě a chci se zeptat, jaký používáte výměník pro rekuperaci tepla z větraného vzduchu? Nebo je nějaká jednotka ke koupení za rozumné peníze? Nebo jste snad někdo výměník stavěl?

Objem vzduchu mám cca. 250m3, ale nechci větrat na ty doporučené hodnoty (např. 100m3 za hodinu), příjde mi to hrozně moc proti otevření oken max 1x za den... takže ten výměník/jednotka by nemusela zvládat žádné stovky kubíků za hodinu.

Má idea je dát na vstup čerstvého vzduchy předehřev teplovodním výměníkem na min 1 st. C (kvůli zamrzání) a pak to pustit do výměníku, z kterého bych čekal výstup kolem 15 st. C. Následně vzduch již rozvádět... pokud by byl vstup moc studený a dělalo to problém, tak ještě dodělám druhý stupeň dohřevu.

Poradíte někdo/podělíte se o zkušenosti?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od mopadzi »

Já mám Atreu (DUPLEX 380) rekuperačních jednotek je dost doporučuji s DC ventilátory. Se zamrzáním bych si nedělal starosti a dohřev bych tam nedával vůbec. Stačí integrovaný bypas. Nezapomenout na odvod kondenzátu (pokud je to novostavba tak to teče dost). Já mám pod tím plechovku od barvy a stíhá se to odpařit...Doporučuji pak pravidelně čistit ventilátory (lopatky) jinak odejdou ložiska. Já mám na vstupu velkou jednotku na filtraci. Předfilterace F0 a uhlíkové filtry. Sousedi jsou prasata a topí vším možným. Dovnitr mi jde vzduch bez alergenů a smradů.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od brumlaj »

pro méně náročné aplikace bych asi zvolil levné řešení sice nevyniká bůhví jakými parametry, ale něco uspoří. Na začátek řekl bych dobrý.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od kybos »

HR100R je dobrá jednotka s dlouhou životností a mizernou účinností (má křížový výměník) dobrá tak nanejvýš na odvětrání malé koupelny. Používám ji již 13 let na odvětrání koupelny v podkroví. Má dva stupně výkonu. Na snížený výkon je ještě jakž takž použitelná ale na maximální výkon už nemá účinnost. Na celý barák je výkonově nevyhovující.
Pro přízemí používám Duplex 220 už 8 let. Za tu dobu byly nutné dvě opravy a stabilita korpusu jednotky je nevyhovující. Možná to bude u nynějších modelů lepší. Také bych doporučil novější typy s DC motory, jelikož starší modely s AC motory mají vysokou spotřebu (160W na maximum a cca 100w na minimum pro Duplex 220). Určitě je dobré pro novostavbu RD vybrat jednotku s výkonem nad 200m3/h. Na amatérskou stavbu je to poměrně náročná záležitost. Možná by se to dalo zvládnout se zakoupeným profi výměníkem Recair, ze kterého staví rekuperační jednotky i profesionálové. Do novostavby bych doporučil instalovat zemní registr pro předehřev či předchlazení vzduchu před rekuperační jednotkou. Svépomocně se dá pořídit poměrně lacino a má nesrovnatelně větší "COP" než soudobá tepelná čerpadla. Doporučuji pročíst http://forum.tzb-info.cz/104988-stavba- ... y#text4549 případně http://forum.tzb-info.cz/104439-stary-r ... -zr#text10 nebo http://forum.tzb-info.cz/103460-chladen ... rea#text31
http://forum.tzb-info.cz/115431-dotaz-n ... xt=3#text3
http://forum.living.cz/viewtopic.php?f= ... &sk=t&sd=a
Naposledy upravil(a) kybos dne stř zář 24, 2014 1:19 pm, celkem upraveno 2 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od kybos »

S namrzáním si musíte nějak poradit, nelze tvrdit, že si tímto problémem není třeba dělat starosti. Pokud máte nemovitost v mrazové kotlině, může v zimě výstup HR100R vypadat třeba takto
Výstup rekuperátoru
Výstup rekuperátoru
A to i s předehřevem vstupního vzduchu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od mopadzi »

zemní registr bych nedoporučoval. Je problém s hygienou. pokud si představíte objem vzduchu, který tím proteče tak na výslednou teplotu letního interiéru nemá téměř žádný vliv. Vemte pro porovnání kolik vzduchu točíte v klimě a sjakou energetickou náročností a to vychladíte jednu místnost...To by musel být fukejř....
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od camel1cz »

Upřímně - řeším to dost a už docela dlouho a zatím jsem nenarazil na jednotku, která mi příjde se slušnými parametry a za rozumné peníze - ta atrea je fajn, ale 40k je dost :-(

Docela vážně uvažuju o výrobě vlastního výměníku a nebo nákupu v Číně - tam vychází dost draho doprava - ale i tak jsme na 200 USD + DPH.

HR100R je fajn, ale fakt spíš na malé byty popř. jak zde někdo uvedl na koupelnu... celý dům, i když nechci nějaký obrovský výkon, by to asi neutáhlo.

K tomu zemnímu registru - ta hygiena je fakt problematická, ale efekt to má z doslechu slušný. Z toho co sem vyčetl doporučují spíš výměník z vody (zakopaný výměník země/voda a pak z té vody do vzduchu).

Nezkoušel jste někdo výměník stavět? Na TZB to pár lidí zkoušelo, ale moc sdílní nejsou a je to samá půtka Kocina vs. Šalý vs. zbytek světa :-D to mě nějak neba a fakt si užívám zdejší rozumný přístup. Díky
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od mopadzi »

řešil jsem to tak 2 roky....nikde jsem nenarazil na zemní výměník bez problémů. Plísně, zaplavení...To fakt nestojí za ty problémy. Stejně skončíte u klimy, pokud máte Fotovoltaiku tak za nějakejch 15kkč si uchladíte....Za to jakýkoliv zemní registr nekoupíte. Co se týče zamrzání rekuperátoru tak to se řeší bypassem. Namrzání výfuku je normální. přece jenom z toho jde vhký vzduch. Můj profi výměník jsem při čistění poškodil..tak jsem ho zalepil AL páskou. Amatérskou výrobu nedoporučuji. rekuperačka není všechno. Důležité jsou také vzduchovody, zejména odtahové. Co možná nejméně hadic. Musí se čistit...A důkladně zvážit průřezy. Měl jsem na to projekt a stejně to museli předělat z důvodu vysokého hluku. Ale už roky spokojenost.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od pezizka »

Vlastní výroba výměníku je enormně náročná, pokud nechcete za hromadu peněz vyrobit kvalitu křížového Číňana :cry: Prošel jsem si tím sám a vyrobil protiproud, přestupová plocha 240m2, stěna AL 0,2mm. Při 120m2/hod funguje nad 80%. Menší množství vzduchu mám problém vyzkoušet proto že jsem nepořídil v rámci žgrglení EC motory :uh: U Atrey je ke stažení kalkulační program a uvidíte jak velký vliv má průtok vzduchu i množství kondenzátu. Pokud někomu stačí na kondenzát plechovka, tak ten výrobek za nic nestojí :lol: Pokud je pod nulou tak mám kondenzátu tak 8l denně. Dohřev je také rozumné zvážit, hlavně podle toho jak máte koncipovanou ventilaci, a pokud chcete řešit zamrzání bypassem, tak skoro jistě. Klimoška nemusí nic řešit, pokud máte 24m2 střešních oken :lol: To prostě neuchladíte! A nebo přesně uchladíte, ale klimou o příkonu cca 4kW, a to po 24 hod! Ta moje 750W si ani neprdla. Stačil v březnu (tuším) ten slunný týden a v bytě bylo 31°C. Kdo to myslí vážně ať připlatí, jinak to nestojí za to :yes:
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od mopadzi »

to máte určitě novostavbu, já mám na kondenzát tak odhadem 50 litrovou plechovku od laku na ražený beton. Vylévám jednou za rok. Je to ale v garáži tak se má čas odpařit
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od kybos »

Pokud je na vstupu zemního registru osazen filtr vzduchu, neměly by být problémy se znečištěním a tím i hygienou registru. Navíc v rekuperační jednotce je na vstupu další filtr, který by případnou kontaminaci potrubí ZR měl zachytit. V mém provedení mám možnost přepínání přímého vstupu sání z fasády nebo z registru a podle průběhu znečištění vstupního filtru rekuperátoru mohu konstatovat, že se z registru nasává čistější vzduch než z fasády. Dle praktického posouzení provozního znečištění rekuperátoru je nejšpinavější ten vzduch, který se odsává z objektu a nejčistější je ten, který se do něj vhání.
Stavět vlastní výměník rekuperátoru asi nemá smysl, pokud vám vyhoví parametry sériově vyráběných typů. Možná by to mělo smysl při zvýšených požadavcích na křížovou těsnost, se kterou se třeba Atrea v Duplexu zrovna moc nevyznamenala. Stejně tak při požadavcích na dostatečnou životnost není vhodné používat snadno korodující materiály pro těleso rekuperátoru (Atrea - Duplex 220). Ale to jejich konstruktéři zcela jistě dobře vědí a jen instalují potřebná "kurvítka" pro zajištění budoucích tržeb.
V každém případě je vhodné pro tyto účely vybírat výměník protiproudý a snadno omyvatelný a s dobrou křížovou těsností.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od pezizka »

mopadzi píše:to máte určitě novostavbu, já mám na kondenzát tak odhadem 50 litrovou plechovku od laku na ražený beton. Vylévám jednou za rok. Je to ale v garáži tak se má čas odpařit
Není to novostavba. Stačí aby si žena poležela ve vaně a je to znát, a nebo pokud pověsí hadry na sušák v bytě. Spíš je potíž udržet rozumnou vlhkost. Jak leze teplota dolů tak 50% dosáhnu tak tím sušákem. Souhlas s Kybosem. Vnitřní vzduch je daleko větší svinčík. Masnota při vaření apod. Je to na filtrech znát. Zapoměl jsem dodat. Používám kompaktní filtry tohoto typu - http://www.ibfiltr.cz/kompaktni-filtry.php - F9. Jsou k mání i v H, ale je to už asi přehnané. Co používají výrobci rekuperací jsou většinou prcky co můžete (musíte) měnit furt :uh:
Naposledy upravil(a) pezizka dne stř zář 24, 2014 10:54 pm, celkem upraveno 1 x.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od SJM »

kybos píše: V každém případě je vhodné pro tyto účely vybírat výměník protiproudý a snadno omyvatelný a s dobrou křížovou těsností.
Jak se to na něm dopředu pozná?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od kybos »

Rozdíl mezi křížovým a protiproudým výměníkem lze většinou posoudit dle vnějšího tvaru (pokud to jeho výrobce přímo neuvádí). Pokud vybíráte ze sériově vyráběných výměníků, je nejlepší prohlédnout protokoly z měření rekuperačních jednotek do kterých byl vestavěn. Pro posouzení omyvatelnosti může sloužit výběr použitých materiálů a tvaru výměníku. Pro posouzení životnosti bych vzal v úvahu zda byly k jeho výrobě použity nekorodující kovy, případně stabilizované plasty.
Parametry sériově vyráběných výměníků lze studovat např. zde http://www.recair.com/product_range.php
Na matematickém modelu lze analyzovat provozní stavy a charakteristiky http://www.recair.com/recuperator_models.php ještě před jeho zakoupením.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od honzasl »

----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od pezizka »

Jednoduchá výroba, ale plocha nic moc. Kdybych čirou náhodou vyráběl druhý, přemýšlel bych o systému s otočnými kotouči předávajícími teplo. Nevím jak se tento jmenuje odborně.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od kybos »

Rotační výměníky z principu (objem komor v rotoru) míchají část odpadního vzduchu do čistého. To je vlastnost, která je nežádoucí v RD, zejména pokud se odsávání provádí z WC.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od camel1cz »

Ani už nevím, proč jsem "trubku v trubce" zavrhl, ale žil jsem v tom do teď... nejspíš sem se hnal za účinností, která je krapet horší - ale snadnost výroby to myslím plně vyvažuje.

Do rotace bych nešel, je tam dost problematické dodržet těsnost a vůbec konstrukce je složitá.

Pokusím-li se o rekapitulaci, tak:
- koupit atreu se jeví jako volba číslo 1, pokud chci a můžu dát 40k+,
- trubka v trubce se zdá jednoduchá (drobná vylepšení jako nějaké míchací lopatky v tom mezikruží by asi ještě zlepšila účinnost),
- postavit deskový z alobalu (alespon 0,1mm) - také se to nejeví nějak hrozně náročné (je ale třeba vymyslet, jak zajistit nelinearitu proudění - vůbec je to dost přemýšlení nad konstrukcí a rozměry),
- koupit z Číny - nebude to asi kdoví co, vyjde na cca. 5k včetně DPH,

Je to prostě všechno něco za něco - efektivita jde proti jednoduchosti a ceně :-)

Zvažuju teď Čína vs. trubka v trubce vs. alobalové origami :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od pezizka »

Je pravdou, že rotační se těžko těsní, ale jde to. Konstrukce je dle mne spíš jednodušší, rozebiratelnost perfektní, možnost rychlostí rotace ovlivnit vlastnosti. Ale záleží to na možnostech každého :P S AL folií bych byl opatrný, i s 0,1 mm se pracuje těžko :? Hlavně při větším rozměru přibývá problém s diferencí tlaku. Je lehce poškoditelný a nebo alespoň deformovatelný :( Dělal jsem jej s 0,2mm a i to není žádná sranda při rozměru 500x2000mm :lol: U Atrey je to u protiproudů velmi slušné a v ceně jsou i EC motory s ovládáním. Ono když dáte levné ventilátory tak nemůžete rozumně regulovat průtok, a navíc při malém stabilním průtoku stoupá účinnost jak Atrey tak i origami 8-) Na těch ventilátorech nešetřete, EC = malá spotřeba, malé otáčky, malý hluk ;)
Ještě jedna věc. Taky jsem první řešil jaký výměník. Je to ale až jedna z posledních věcí. Za první musíte mít pořešeno třeba těsnost prostorů, to aby byl systém lehce podtlakový apod. Pokud budete mít přetlak, drobnou skulinou uteče dost vzduchu třeba do izolace a kondenzace provede svoje :o Měl jsem jenom sání výš jak výfuk a při klidu ventilátorů vznikl komín a tok vzduchu se obrátil... To bylo překvápko kde byl najednou kondenzát :eek2: Je to potřeba opravdu důkladně promyslet.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od SJM »

SJM píše:
kybos píše: V každém případě je vhodné pro tyto účely vybírat výměník protiproudý a snadno omyvatelný a s dobrou křížovou těsností.
Jak se to na něm dopředu pozná?
Mám na mysli jak se dopředu pozná, zda má výměník dobrou křížovou těsnost - plast vs. hliník nebo jinak?
Snadněji omyvatelný je plastový?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek