Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od mopadzi »

úspory jsou, pohoda taky. osobně mám tam předřazenou uhlíkovou filtraci takže můžou venku topit čímkoliv
ale je to vyváženo náklady na údržbu. ložiska ventilátoru a následné vyvážení, za chvilku budu měnit výměník (plast) a o tom se nemluví. Jo abych nezapoměl na čistění vzduchového potrubí, odsávací větve
ventilátory nejedou furt bud podle čidla co2 nebo podle programu
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od marko250 »

S rekuperací mám několik připomínek:
-proudící vzduch od vývodů
-kondenzace a tvorba mikroorganismů v tom
-lhaní s účinností,nezapočtou el. pohon jen předávku tepla
-zanášení vzduchotechniky
-u mnohých hluk
-výměny filtrů prach ,pach a bez integrovaného TČ opravdu mizerná účinnost s přímým ohřevem
-velikost hlavní jednotky a složitost stropů kvůli vzduchovodům

Tohle mi za pořízení nestojí a taky preferuji kliky oken a klimu,která je na údržbu násobně méně náročná.

Co ale rekuperace dobře řeší,tak to je odvod a přívod vzduchu z koupelen,wc a kuchyně.To žádný digestoř a ventilátor s oknem nevyřeší celoročně.Ale pořád převažují negativa,alespoň u mě.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
LukasK
Příspěvky: 76
Registrován: pon dub 20, 2020 6:23 am
Bydliště: Jihočeská republika

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od LukasK »

Provozuji jednotku bez předehřevu a chlazení...Obyčejný křížový vyměník. Moje zkušenosti jsou jen pozitivní.

Vzduchotechnika je asi jako automobil s automatickou převodovkou... Největší odpůrci jsou ti co to nikdy nezkusili :)

Vzduchotechnika je především o komfortu, šetření nákladů na vytápění je druhořadé....neb ta investice se nikdy asi nevrátí...

V zimě a chladných měsících má člověk neustály přísun čerstvého vzduchu.( Tím spíš, že většina ženskych nechce v zimě ani otevřít okno)
V horkých letních dnech pomůže udržet příjemnou teplotu i bez klimatizace. Nikdy jsme asi doma neměli víc jak 24 stupnů.

V přechodných obdobích kdy venkovní teploty jsou cca 15-22 máme VZT vypnutou a větráme okny.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od 007ToMMaS »

Plánujem kúpu bud toho cofa vymeníka alebo iného.
Riadené to bude cez inteligentnú inštaláciu, doma mám 1 CO2 snímač v obývačke pri prechode z chodby.
Z meraní mi vychádza že stačí jeden lebo CO2 neostane uzavretý len v jednej izbe ale presúva sa.
Ventilátory mam EC vents 150mm ktoré budú riadené 0-10V.
Planujem osadiť na vstup čerstvého vzduchu "radiátor" a z rozvodov kúrenia potiahnuť trubky pre kúrenie, rozmrazovanie reku tým že hrejem TUV a bojler cez FVE tak viem mimo vykurovacieho obdobia prihrievať vzduch.

Čo sa týka negatív a pozitív tak ja vidím viac pozitív ako negatív, hlavne keď zoberiem vetranie vetračku s odstupom času vidím že to nemá moc zmysel a nárazové sa mi nezdá moc účinné.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od marko250 »

LukasK píše:)
V horkých letních dnech pomůže udržet příjemnou teplotu i bez klimatizace. Nikdy jsme asi doma neměli víc jak 24 stupnů.
A jak tohoto dosáhnete,když je venku vzduch 28 a uvnitř pomalu taky? Teď koukám na teploměr za oknem ve stínu a je na něm 30°C,když nemáte zemní registr(což jsou další potíže) a jednotky.

Byl jsem dlouhodobě(10-16dnů) ve dvou domech s rekuperací,které byly jako hlavní zdroj i tepla v zimě.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:Já mám namontovaný kličky na oknech. Podle mě nejlepší způsob větrání. Znám jedinýho člověka, kterej rekuperaci používá dýl než dva roky, ostatní to vzdali díky problémům jako Mopadzi: filtry, ložiska ventilátorů, čištění, a nakonec, spotřeba elektriky - vzorový dům atrea, 160kWh za sezónu!!!. Otevření okna na 5 minut i v té nejtvrdší zimě ti nijak energetiku domu neshodí, naopak rekuperace stejně většinu vzduchu recirkuluje, jenom cca 1/3 jde přes výměník dovnitř/ven. Takže se smíchá smrad z mejch ponožek se smradem z klece morčete v dětským pokoji. A to je ta hlavní výhoda rekuperace. Další krám do baráku, kterej mi krom dalších starostí s ním nic nepřinese. Samozřejmě koncentarce CO2 v ložnici se zavřenejma dveřma i oknem bude jistě strašlivá, ale 9 měsíců v roce není problém okno na ventilačku, a ty další 3 stačí mít otevřený dveře do dalších prostor domu.
Já používám rekuperaci od začátku tohoto století a z monitoringu mohu doložit i průběhy teplot a kvality vzduchu. Je potřeba neplést si cirkulační oběh vzduchu s rekuperací. Ventilátory rekuperátoru mají samozřejmě určitou spotřebu, ale je potřeba ji hodnotit v kontextu přínosu energie prostřednictvím rekuperace. V mé instalaci je v chladných obdobích roku přínos rekuperátoru v součinnosti se zemním registrem tak dobrý, že se mu žádné v současnosti nabízené tepelné čerpadlo svým COP nevyrovná. Co se týče čistoty vzduchu přiváděného přes dva filtry, nelze asi srovnávat s čistotou vzduchu přiváděného ventilačkou a to zejména v topném období.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od kybos »

marko250 píše: A jak tohoto dosáhnete,když je venku vzduch 28 a uvnitř pomalu taky? Teď koukám na teploměr za oknem ve stínu a je na něm 30°C,když nemáte zemní registr(což jsou další potíže) a jednotky.

Byl jsem dlouhodobě(10-16dnů) ve dvou domech s rekuperací,které byly jako hlavní zdroj i tepla v zimě.
Se zemním registrem to není problém:
Teplota na vstupu zemního registru
Teplota na vstupu zemního registru
Teplota na výstupu zemního registru
Teplota na výstupu zemního registru
Zemní registr je jen předřazen před rekuperační jednotku.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od kybos »

marko250 píše:S rekuperací mám několik připomínek:
-proudící vzduch od vývodů
Návrh jednotlivých výstupů a množství dopravovaného vzduchu se musí udělat poctivě, jinak je to opravdu utrpení.
marko250 píše:-kondenzace a tvorba mikroorganismů v tom
Kondenzace nastává jen v odsávacím traktu, kde už tě to nemusí tak iritovat. Jednou za kvartál je nutno rekuperátor vyčistit.
marko250 píše:-zanášení vzduchotechniky
Zanášet se mohou jen odsávací trubky. S jejich čistitelností je nutno počítat již při návrhu rozvodů.
marko250 píše:-u mnohých hluk
Většinou způsobený nekvalitním nebo příliš kompromisním návrhem.
marko250 píše:-... ,pach...
Kde by se vzal?
marko250 píše:-velikost hlavní jednotky a složitost stropů kvůli vzduchovodům
Při správném návrhu v novostavbě lze realizovat rozvody i v podlaze a bez komplikací.
rozvody vzduchu v podlaze
rozvody vzduchu v podlaze
vývody vzduchu z podlahy
vývody vzduchu z podlahy
výstupní mřížka
výstupní mřížka
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od 007ToMMaS »

Zdravím, plánujem stavbu rekuperácie svojpomocne. Postupne zistujem informácie, študujem a zháňam diely pre stavbu.

Celé riadenie plánujem riešiť cez IE taphome prípadne spojiť to s arduinom, ESP ak nebudem schopný rozumne pripojiť nejaké snímače do taphome.

Rozvody v dome som si pripravil pri stavbe...( Prívody a odsávanie je riešené antibakterialnym potrubím 90mm. Prívod spálňa, obývačka 2x, detská 1x, detská väčšia 2x. Odsávanie kuchyňa 2x, špajza, WC, kúpelňa.
Samozrejme všetko to ústi v rozdelovaciom boxe ktoré je možné otvoriť a čistiť každú jednu rúru ak bude časom treba.

Hotové riešenia sa mi nepáčia hlavne z dôvodu ceny. A ak cena bola miernejšia tak to malo mizernú účinosť a malý objem vzduchu(rezerva) tak som sa rozhodol pre rekuperačný výmenník rekucofa 150/400.
Ventilátory mám vents vk150ec.
Zemný register nemám ale prívod a odpadný vzduch idú cez poval a možno časom tam spravím potrubný výmenník aby som prívodný vzduch ohrial čo najviac aby nebolo treba používať predohrev/ohrev.

Dom máme podpivničený ale vetrať budeme len obytnú plochu a to z dôvodu že v pivnici je priemerná teplota 17°C a v obytných častiach cca 23...

Najviac som zvedavý ako rozumne riešiť samotnú reguláciu aby to fungovalo takmer k dokonalosti. Meranie teploty, vlhkosti vzduchu nieje problém.


Ale čo všetko ešte meriať? tlak na vstupe a výstupe? aby som vedel na základe toho zaistiť rovnováhu ventilátorov tj aby sa netvoril podtlak alebo pretlak? Prípadne aby som vedel v určitých situáciach tlačiť do domu viac a odoberať menej?

Kúpil som diferenčný snímač tlaku -2kPa až + 2kPa ktorým plánujem dosiahnúť to aby prívod a odťah bol tlakovo vyrovnaný prípadne bolo možné zabezpečiť mierny pretlak z dôvodu kúrenia v krbe.


Máte prosím vás nejaké rady, nápady, skúsenosti na čo sa zamerať, na čo si dať pozor atď...?


Ďakujem.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od Vitek »

007ToMMaS píše:Zdravím, plánujem stavbu rekuperácie svojpomocne. Postupne zistujem informácie, študujem a zháňam diely pre stavbu.

Celé riadenie plánujem riešiť cez IE taphome prípadne spojiť to s arduinom, ESP ak nebudem schopný rozumne pripojiť nejaké snímače do taphome.

Rozvody v dome som si pripravil pri stavbe...( Prívody a odsávanie je riešené antibakterialnym potrubím 90mm. Prívod spálňa, obývačka 2x, detská 1x, detská väčšia 2x. Odsávanie kuchyňa 2x, špajza, WC, kúpelňa.
Samozrejme všetko to ústi v rozdelovaciom boxe ktoré je možné otvoriť a čistiť každú jednu rúru ak bude časom treba.

Hotové riešenia sa mi nepáčia hlavne z dôvodu ceny. A ak cena bola miernejšia tak to malo mizernú účinosť a malý objem vzduchu(rezerva) tak som sa rozhodol pre rekuperačný výmenník rekucofa 150/400.
Ventilátory mám vents vk150ec.
Zemný register nemám ale prívod a odpadný vzduch idú cez poval a možno časom tam spravím potrubný výmenník aby som prívodný vzduch ohrial čo najviac aby nebolo treba používať predohrev/ohrev.

Dom máme podpivničený ale vetrať budeme len obytnú plochu a to z dôvodu že v pivnici je priemerná teplota 17°C a v obytných častiach cca 23...

Najviac som zvedavý ako rozumne riešiť samotnú reguláciu aby to fungovalo takmer k dokonalosti. Meranie teploty, vlhkosti vzduchu nieje problém.


Ale čo všetko ešte meriať? tlak na vstupe a výstupe? aby som vedel na základe toho zaistiť rovnováhu ventilátorov tj aby sa netvoril podtlak alebo pretlak? Prípadne aby som vedel v určitých situáciach tlačiť do domu viac a odoberať menej?

Kúpil som diferenčný snímač tlaku -2kPa až + 2kPa ktorým plánujem dosiahnúť to aby prívod a odťah bol tlakovo vyrovnaný prípadne bolo možné zabezpečiť mierny pretlak z dôvodu kúrenia v krbe.


Máte prosím vás nejaké rady, nápady, skúsenosti na čo sa zamerať, na čo si dať pozor atď...?


Ďakujem.
krb v hermeticky uzavřeným baráku nedoporučuji, a nebo jedině externí nasávání vzduchu....
není to bezpečné.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od mobilik »

Ak je barák dobre uzavretý, čiže má dobre spravený izoláciu fóliou tak klasický kozub ani nemôže dobre horieť/spaľovať.
Externý prívod vzduchu je nutnosť! Bývam v takom dome.

Na chate kde mám staré okná a dvere ktoré prefukujú kozub začne hneď lepšie horieť keď otvorím vstupné dvere von.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od 007ToMMaS »

Vitek píše:
007ToMMaS píše:Zdravím, plánujem stavbu rekuperácie svojpomocne. Postupne zistujem informácie, študujem a zháňam diely pre stavbu.

Celé riadenie plánujem riešiť cez IE taphome prípadne spojiť to s arduinom, ESP ak nebudem schopný rozumne pripojiť nejaké snímače do taphome.

Rozvody v dome som si pripravil pri stavbe...( Prívody a odsávanie je riešené antibakterialnym potrubím 90mm. Prívod spálňa, obývačka 2x, detská 1x, detská väčšia 2x. Odsávanie kuchyňa 2x, špajza, WC, kúpelňa.
Samozrejme všetko to ústi v rozdelovaciom boxe ktoré je možné otvoriť a čistiť každú jednu rúru ak bude časom treba.

Hotové riešenia sa mi nepáčia hlavne z dôvodu ceny. A ak cena bola miernejšia tak to malo mizernú účinosť a malý objem vzduchu(rezerva) tak som sa rozhodol pre rekuperačný výmenník rekucofa 150/400.
Ventilátory mám vents vk150ec.
Zemný register nemám ale prívod a odpadný vzduch idú cez poval a možno časom tam spravím potrubný výmenník aby som prívodný vzduch ohrial čo najviac aby nebolo treba používať predohrev/ohrev.

Dom máme podpivničený ale vetrať budeme len obytnú plochu a to z dôvodu že v pivnici je priemerná teplota 17°C a v obytných častiach cca 23...

Najviac som zvedavý ako rozumne riešiť samotnú reguláciu aby to fungovalo takmer k dokonalosti. Meranie teploty, vlhkosti vzduchu nieje problém.


Ale čo všetko ešte meriať? tlak na vstupe a výstupe? aby som vedel na základe toho zaistiť rovnováhu ventilátorov tj aby sa netvoril podtlak alebo pretlak? Prípadne aby som vedel v určitých situáciach tlačiť do domu viac a odoberať menej?

Kúpil som diferenčný snímač tlaku -2kPa až + 2kPa ktorým plánujem dosiahnúť to aby prívod a odťah bol tlakovo vyrovnaný prípadne bolo možné zabezpečiť mierny pretlak z dôvodu kúrenia v krbe.


Máte prosím vás nejaké rady, nápady, skúsenosti na čo sa zamerať, na čo si dať pozor atď...?


Ďakujem.
krb v hermeticky uzavřeným baráku nedoporučuji, a nebo jedině externí nasávání vzduchu....
není to bezpečné.
samozrejme prívod pre krb je externý.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
Tibor889
Příspěvky: 123
Registrován: úte črc 30, 2019 9:11 pm
Bydliště: Boleráz

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od Tibor889 »

Ahoj, pošli mi mail, viem ti pomôcť s popisom a algoritmami.
Labák v skúšobnej prevádzke. Na streche 12x285Wp Amerisolar + 18x235Wp repasovaných LDK + na garáži 6x235Wp repasovaných LDK. Celkom 9060 Wp. Pripojené sú momentálne PIP1-3S4P Amerisolary, PIP2- 3S5P LDK, MSB1- 3S1P strecha, MSB2- 3S2P Garáž., 2x PIP5048MK paralelne, , 2xMakeSkyBlue 60A . Aku Li-ion 18650 Skladačka 60P14S + 6x LG 28P7S bloky = 21kWh využívaných cca 16 kWh, 4x ANT BMS 320A. Sledovanie zatiaľ staré miniPC s Watchpowerom.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=55&t=5636
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od Quickyprd »

Sice koukám, že tu dlouho nikdo nebyl, ale i tak sem něco přihodím. Mám pasiv s jednotkou Nilan Compact. Aktivní rekuperace s bojlerem v jednom. Dle spotřeby energie + cena dřeva v lokálních krbových kamnech je 7000,- za rok topení, chlazení a ohřev TUV. V létě díky nastavení ohřevu či chlazení jen přes den je provoz díky FVE "zadarmo". V klidu když se jen větrá je spotřeba jednotky 15-30W dle výkonu. Při ohřevu topení apod. bere TČ 400-500W dle zátěže. Okny větráme jen v noci na jaře v létě pro vůni venkovního vzduchu, ne kvůli čerstvosti. Průvan na klasický výkon člověk necítí, hluk není při větrání žádný, při zapnutém TČ to v technické vrní. Přes zavřené dveře minimální hluk. Rozvody kovové 125 a 160mm průměr. zabere to jen necelý metr v technické místnosti. Cena je vyšší, ale ten komfort, to si člověk musí zkusit. Jsem rád, že jsem zvolil aktivní rekuperaci a bral bych to znova. Měním filtry á 2měsíce, v pylové sezonně á měsíc. Filtry vyjdou cca na 500,-/rok...a taky jsem si nepořidil superizolační okna abych tím v zimě větral teplo...a jedině NEGATIVUm jak zce píšete...je to další krám do baráku...ale ta pohoda a komfort...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od marko250 »

Quickyprd>TZ domu prozradíte,obytná plocha,patro,počet lidí?

Podělím se taky o čerstvé pocity s vytápěním vzduchem.Díky bohu už sedm dnů je hezky a tak pouštím 24hod dvě klimy,které jsou k topení vyrobené.Udržuji s nima vlastně nastavenou teplotu na termostatu od klasického radiátorového topení a to 23°C,tím pádem nesepne. Ty pocity jsou rozpoluplné,ano při příchodu je tělo ponořeno do tepla,ale při delším pobytu ten pocit rychle opadá,nic na něj nezáří a vrací se až s náběhem klimy.Navíc je dýchání takové "těžší",né doslova,ale mě to třeba vadí.Vlastně mě to pomohlo se rozhodnout jít cestou podlahovky s příjemnou krytinou do blízké budoucnosti,jelikoš jsem si to mohl nyní dlouhodobě vyzkoušet.Byla tady ještě varianta stěnového velkoplošného topení na vnitřních cihlových stěnách,ale podlaha zapůsobila nejvíc příjemně.Hlavně ta pohoda versus dýchání.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od mobilik »

Taktiež využívam v prechodnom období kúrenie cez klímu. Potvrdzujem, je teplo, ale je to také iné teplo. Teplo z krbu je iné a preto klíma vyhrieva len keď idem na pár dní preč, alebo v z FVE. Inak pohľad do ohňa v obývačke vyhrieva dom a aj srdce. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od Quickyprd »

marko250 píše:Quickyprd>TZ domu prozradíte,obytná plocha,patro,počet lidí?
Jasně, pasiv dle PHPP, TZ 2,1kW, spotřeba tepla na vytápění dle TNI 10kW/m2/rok. Plocha necelých 120m2. Měl jsme rpávě dilema, zda prachy vrazit do aktivních prvků (podlahové topení, TČ apod.) či do pasivnách prvků (izolace, superokna, vzduchotěsnost...). vyhrály pasivní prvky. Při teplotě do 0st.C stačí aktivní rfekuperace s výkonem tepla kolem 1,5kW...na kvalitě vzduchu to není znát. výhodou je, že to topí málo ale dlouho. Stejně aktivně přitápíme lojkálním ohništěm, že je to čisté, máme svoje dřevo a sníží se tím i spotřeba elektriky. Ale je to spíše pro pocit, než nutnost. Pod 0st.C již topíme krbem aktivně, přímotopy jednou maximálně v koupelnách a u dcery co si zavírá dveře, ale mají výkon kolem 500W a jednu max. 1hodnu denně když mrzne...další zdroje tepla je praní, vaření, plasma TV, lidi... :-D

A vůbec: https://www.pasivnidomy.cz/domy/pasivni ... emnice-891

Na cenu nekoukejte, většinu prací dělali kvalitní firmy, kvalitní materiály a je to včetně vybavení, které s pasivním domem nemá nic společného...třeba dubová podlaha, dubové schodiště, dýhované dveře atd....já si dělal jen pomocné práce a vzduchotěsnost a některé dodělávky.

A stejně jako u FVE platí: Dům jsem nestavěl abych ušetřil (jak se všude opakuje), ale abych hezky bydlel a měl malé nergetické nároky,. ne z důvodu financí, ale pro en dobrý pocit. Cihly jsou VPC, izolace stropu z "novin", pod barákem drcené flašky...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od marko250 »

Využíváte přes noc ty žaluzie,je to automatizované? Jinak armatura v desce a stropu je teda masivní jako na mostě :-) .Jak vypadá provoz v létě,dochází rychle k přehřívání sluncem,než to vyřeší rekuperace?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Rekuperační výměník vzduch/vzduch

Příspěvek od Quickyprd »

Žaluzie jsou manuální (samozřejmě motorové), automatiku nemám moc rád. Používám hlavně v létě když hodně svítí a někdy i v zimě když hodně svítí. Solární zasklení totiž fakt funguje, dole funkci stínu plní ta pergola. Když jsou lamely vodorovně, tak ven je krásně vidět, ale sluníčko přímo nepronikne. A i když bych je zapomněl vytáhnout, tak vydrží myslím i 90km/h, jsou to 90mm široké pevné lamely v pevných kolejnicích.
V létě díky žaluziím a pergole a přívodu vzduchu ze severní strany se nic nepřehřívá, okny se větrá přes noc. Přeci jen izolace udrží jak zimu tak teplo. Prostup tepla zdí je tak "velký" že jsem měl na severní fasádě pěknou námrazu :-D. Jednotka vcelku efektivně umí i chladit a ukládat odpadní teplo do vody, využívám to ale spíše jen proto, že jede na fázi s FVE...tak proč tu elektřinu zdarma nepoužít :-), ale nutnost to není....na druhou stranu loni léto nijak extrémní nebylo, uvidím letos.
Ještě pár fotek z dokončení: https://pasivnidomyhk.cz/reference-rodi ... jilemnice/
(reference firmy která dělala tak 2/3domu...vynikají spolupráce, bez ironie, jen ty ceny...)

Jo a k té armatuře...ano opravdu jsem na materiálech nešetřil, přeci jen tenké zdivo potřebuje ztužit a plovoucí deska musí taky něco udržet...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek