Svorkovnice pro FV systém

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

marně sem pátral po nějakém hotovém elegantním řešení svorkovnice pro nový FV systém . Tahat měděné pásoviny a k nim šrouby připojovat vodiče s oky se mi tak nějak příčilo ... mám to tak u stávající akumulace a už je tam pár vypálených důlku :uh: nemluvě o novém napětí 52V :? .
Minulý týden konečně přišla ta pravá inspirace :D , v mém oblíbeném elektro-obchodě měli červenou plastovou krabičku a vedle ní o stejných rozměrech klasickou šedivou :shock: během dvou dnů s pomocí soustruhu a frézky jsem z kusu mosazné kulatiny vyrobil pěkvé svorkovnice přesně podle potřeb a na míru oněm krabičkám :yes: .
Posuďte sami :
V levo svorkovnice pro mínus pól , uprostřed svorkovnice pro PowerLog a v pravo svorkovnice pro plus pól ::rolleyes:: .
svorkovnice001.JPG
Celkem 12 přípojů : 2 x 6mm2 + 2 x 10mm2 + 6 x 25mm2 a 2 x 35mm2 , včetně příslušných dutinek :yes: .
svorkovnice002.JPG
Už aby jimi proudily elektróny ::popcorn:: .

Elektronům zdar *cloud*

Admin edit: Téma s dovolením rozděleno od tématu o abramsově FVE, příjde mi to zajímavé samo o sobě :)
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od vata »

Skvělé! Na něco podobného jsem kdysi narazila na jakémsi auto hifi shopu, ale je to tam dost drahé, a hlavně, nemají to tak pěkné :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od tomas »

No já se na jednom hifi fóru zase smíchy válel přitom, jak tam řešili jestli je lepší poslouchat hudbu přes pojistku nebo jistič. Někteří zastánci pojistek radili v rozvaděči vyměnit pojistky za jističe, prý to potom lépe zní. Nakonec to vyhrála nějaká speciální hifi pojistka s pozlacenými kontakty. :yes:
Svorkovnice hezké, ale dost mi to připomíná ty šílené hifisty.
Do pásovin se nevrtá. Zkus univerzální svorky místo vrtání:
http://www.schrack.cz/eshop/prvky-pojis ... ky&q=SI012
a nebudeš mít pásovinu samou díru. Svorku připneš komkoliv i zase odděláš nebo posuneš.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

díky Vato :D ty hifi nemají tolik děr , ale určitě by byly levnější než ty moje :lol: .

No jó , hifisti sou :cheers: .

Pěkný sběrnice Tomasi ... jenže zaberou moc místa a toho moc nemám :? , izolační kryty to jen zhorší :( .

Ty moje tři krabičky nezaberou moc místa a ještě se o ně budu moci bez násleků opřít ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od solárník »

abrams píše:marně sem pátral po nějakém hotovém elegantním řešení svorkovnice pro nový FV systém
Dovnitř do baráku je to pěkný, ty tvoje obrázky.

Pod střechou, kde to není moc vidět preferuju stoupačkové svorkovnice viz obr. Možnost až 4 pokračující kabely bez přerušení, klidně i 50mm2, v každém místě z každého kontaktu až 4 16mm2 odbočky (například na panely). Na uvedeném obrázku je to ještě nezapojené, je tam jen hlavní sběrnice dolů k Tristaru. Kabely jsou 35mm2. Bez přerušení, jen lokálně oholené. A krásně se s tím pracuje. Dělají i menší stoupačkovky pro šetřílky. Ale tyhle jsou ideální, nic lepšího jsem zatím neviděl. Mám s nimi tažené komplet panely i vývod od větrníku.
svork.jpg
svork2.jpg
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

zajímavé Solárníku :yes: , vidím je prvně :shock: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od solárník »

http://www.elektrohadrava.cz/index.php? ... SEZ6323-95

:) Sice skoro 400 za kus, ale zas je to bytelný a vydrží věky. Nedovedu si představit, jak bych to bez nich flikoval, obzvlášť s tlustodrátama od 35mm2 nahoru. Navíc přechodové odpory průchozí žádné a na odbočkách minimální. Jdou tam přišroubovat jako průchozí i kulatiny, nebo hliníkový profily (pro extrémisty :mrgreen:)

Stačí pořádnej akušroubovák s oříškem na šestihrannou hlavu a nastavitelným momentem a máš sešroubované hlavní vedení pod střechou za 15 minut.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od mypower.cz »

Původně jsem přemýšlel o měděných pásech, dokonce je i koupil, dle tabulek jimi můžu hnát až 300A, ale po přidělání šroubovacích kabelových ok k měniči mě jako centrální propojovací místo napadlo tohle:

Obrázek

Má to řadu výhod. Je to malé, kompaktní, variabilní, můžu přišroubovat za běhu další kabely (řekněme že až 4). Hlavní 50ka kabel vede samozřejmě k bateriím, ty dvě 6ky vedou z výstupů od regulátorů z FV1 a FV2. I v tomto stavu můžu odpojit za běhu FVE měnič, jen odšroubováním ok a FVE a DC rozvody jedou dál. Celé je to samozřejmě v běžném stavu zakrytováno kabelovou lištou která je na fotce odmontována. Standardní krytky od měniče na zakrytování DC šroubů jsou na tyhle šroubovací 50kové kabelové oka už malé, se to tam prostě nevleze :)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od vata »

Zdravím ostrovníky,

chtěla jsem se zeptat, co se stane s nulovým můstkem v rozvaděči http://www.rozvodnice.cz/elcon/eshop/35 ... PE7-zeleny, který má v papírech proudovou zatížitelnost 63A, pokud přes něj poteče dvojnásobek. Tedy, zatím to nehrozí nijak pravidelně, ale na jiném vláknu jsem už poreferovala o výkonových špičkách, v ten den krátkodobě přes ten můstek přes 100A určitě putovalo.
Mám v úmyslu dát tam ještě jeden paralelně, ale než se do toho pustím, mám mít velkou starost?
Dívala jsem se na něj, zatím nejeví známky nějakého začouzení nebo rozteklého plastu...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od PavelR »

radsi to pozichruj. Vzhledem k moznemu prurezu bych videl potencionalni problem ve spoji. jaky budes mit prurezy a kolika kabely to potece?

Ja tyto mustky pouzivam na spojivani stringu v krabicce.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od vata »

Ono je to takhle funkční už 2 roky, ale dosud tím teklo 60A ve špičkách, teď jsou ale regy 2 a může tím téci 2xtolik. Trklo mě to až včera :O
Kábly od regů jsou dva 16mm, spojené s můstkem pomocí těchto udělátek: http://www.elektrohadrava.cz/index.php?c=22.12 Včera jsem doutahovala šroubky, a určitě s tím něco udělám. Zeptala jsem se, protože před víkendem se k tomu nedostanu, tak jsem čekala, že mě uklidníte :) Tak parádní svorkovnici co abrams nemám šanci si vyrobit, a velké svorkovnice se mi do rozvaděče nevejdou, potřebuju něco na DIN lištu na výšku, max dvě modulové šířky... Koukala jsem i na tyhle svorkovnice http://www.elektrohadrava.cz/index.php?c=22.4, ale u těch mi připadá, že ten držák je taky na šířku :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od PavelR »

ono to tak horky nebude ... pro jistotu zdvojit a je klid.
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od Botas »

já používám něco takového maj tam různy velikosti jak na možnost káblu tak ampérový zatížení vydel sem až 230 amp a jednoduše se umístujou na din lištu spojuju je kolem dost místa a celkem fest drží se mi osvědčily
http://www.elektrohadrava.cz/index.php?c=22.2.7
Nevím jestli je to dobře ale mam zde plusy mínusy z baterií přívod z reglu a odvod na měnič nevím jestli je lepší to davat rovnou na baterie ale zatim to šlape
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od dracekvo »

A co tak použít silovou srovkovnici?
Dělají se k tomu i kryty IP20 a propojky. Je to na DIN lištu.
http://www.eurovolt.cz/index.php?page=p ... cnum=06-10
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od ota »

Používám stejné svorkovnice a ve špičkách mi tam teče taky 100A (60A z tristaru a 40A z měniče) hřeje se vše okolo, přívodní dráty, bočníky, ale svorkovnice nikoli.
Pro připojení lankového vodiče bych doporučoval používat dutinky.
A samozřejmě vše správně dotáhnout. Správně znamená ne zase ukrutně moc, protože jednou jsem takovou svorkovnici rozlomil.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od vata »

PavelR píše:ono to tak horky nebude ... pro jistotu zdvojit a je klid.
Měl jste pravdu. Nechala jsem to otevřené a při tomhle slunečném počasí to občas kontrolovala - můstek byl zahřátý, ale ne horký :) Víc hřeje při trvalých proudech nad 70A pojistkový odpojovač s 125A pojistkou. I tak to ale zdvojím.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
mopadzi
Příspěvky: 992
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od mopadzi »

já takovéhle spoje kontroluju infrateploměrem...dobrá to věc
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od PavelR »

to je rozhodne dobra vec kontorluju s tim teplotu kominu neboli "uroven zaneseni kotle"

nevim jake je povolene otepleni vodicu nebo spoju ale pokud je neco pri maximalnim proudu vlazny tak me to nechava chladnym :-)
mopadzi
Příspěvky: 992
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od mopadzi »

já to doted řešil tak, že pokud na tom udržím prst..je to dobrý...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svorkovnice pro FV systém

Příspěvek od kodl69 »

to solárník - stupačková svorkovnice na dřevěným trámu - přeji pěkné vyhoření - a/ co když na to něco spadne a zkratuje to, b/ co když bude vaklkontakt a začne se to tavit, tj doporučuju plechovej rozvaděč, nehořlavá podložka 1 cm a taky by asi jednotlivý stringy měly být jištěný, přepěťovka a k ní uzemnění....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek