Sklon panelů

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Sklon panelů

Příspěvek od tomas »

Zkoušel jsem pomocí této aplikace: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps/p ... map=europe
najít optimální sklon panelů pro ostrovní FVE. Tak by se co nejvíce zvýšil zimní zisk energie (kdy je energie nedostatek) a snížili se letní přebytky. A tedy také pro co největší využití energie a investice do elektrárny, protože vyrábět v létě velké přebytky energie a v zimě mít energie nedostatek, není výhodné ani finančně.
Optimální sklon pro ostrovní FVE mi vyšel 60°.
U hybridního ostrovního sytému může být sklon nižší (a tím i instalovaný výkon FVE nižší), dle požadavku na zastoupení jednotlivých zdrojů.
Pro klasickou FVE připojenou do distribuční sítě to vychází na cca 35°.
Kolektory pro termický sytém jsme počítali ve škole a jestli si dobře vzpomínám tak tam to vycházelo na cca 45°.
Ovšem v dnešní době už to asi nemá smysl moc na střeše řešit a je výhodnější nainstalovat o nějaký panel více, než řešit nějakou složitou konstrukci k podepření panelů pod jiným úhlem než je střecha. Ani esteticky to dobře nevypadá, sníh a vítr to také více namáhají. Ale ten kdo panely dává na stojany na zem, rovnou střechu nebo fasádu, markýzy atd... může zvolit optimální náklon.
Má někdo jiné výsledky, názor nebo zkušenost?
Naposledy upravil(a) tomas dne pát zář 23, 2011 9:00 pm, celkem upraveno 2 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Sklon panelů

Příspěvek od Lui »

Ja som volakedy našiel na internete tento graf,a podla tohoto som si aj nastavil sklon panelov.
Tuším to platilo konkrétne v Českej republike...
A pokial sa dobre pametám,tiež to bolo na pripojenie do siete...
Přílohy
vliv-orientace-fotovoltaickeho-panelu-na-vykon.jpg
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Sklon panelů

Příspěvek od matej »

tomas píše:Tak by se co nejvíce zvýšil zimní zisk energie (kdy je energie nedostatek) a snížili se letní přebytky. Optimální sklon pro ostrovní FVE mi vyšel 60°.
Ano máte úplnou pravdu. V situaci většiny ostrovních systému, je výhodnější volit větší sklon a trošku tím vyrovnat letní a zimní produkci. Teď budu přemísťovat můj 660W systém a doplňovat o 4x180W takže sklon udělám kolem 60°. Je to lepší i s ohledem na lepší potenciál sesuvu sněhu v zimě :)
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Sklon panelů

Příspěvek od vata »

Myslíte 60° vůči zemi?
Mě totiž JRC doporučil 32°. Myslím, že ty počty jsou dobré jen v situacích, kdy máte k dispozici nezastíněný celý horizont v dané orientaci, což není vždy pravda. Jo a taky že nemáte přímo nad domem, byť severně od panelů, vzrostlou borovici :). Pár stupňů od doporučeného optima generuje jen malé odchylky, konkrétně u mé orientace asi -5% u sklonu 45°.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
perys
Příspěvky: 26
Registrován: ned říj 30, 2011 10:06 pm

Re: Sklon panelů

Příspěvek od perys »

neměl by někdo zde číslo, kolik průměrně W (resp. % z Wp) se dostane během roku pro "letní" sklon cca 45°(??) a pro "zimní" sklon oněch 60°?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Sklon panelů

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
perys
Příspěvky: 26
Registrován: ned říj 30, 2011 10:06 pm

Re: Sklon panelů

Příspěvek od perys »

jj, díky, už jsem se v tom zorientoval (a povolil vyskakovací okna:-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek