Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Matess »

Zdravim,
shanim nejakou elektrocentralu, ktera dokaze splnit tyto podminky:

nutne
1. elektronicky start i stop - spousteni na dalku
2. potrebuji to na elektroniku, takze si nejsem jisty jestli AVR bude stacit - takze invertorova.

ne nutne, ale hodi se
3. rozumna nadrz na benzin aby bylo zajisteno alespon 4-5h behu pri odberu okolo 500W
4. vystup pro nabijeni 12V baterie

prochazel jsem vsechny mozne eshopy, ale najit tyto parametry se zda byt skoro nemozne... pokud nekdo s tim mate zkusenosti tak poradte.

Matess
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od RobertM »

Ahoj, zkušenosti by asi byly :-) V první řadě ale zapomeň na bod 4. 12V výstup na většině centrál je určen pro napájení 12V spotřebičů o velmi malém proudu .. je tam pojistka .. pokud připojíš na baterku přímo většinou ji spálíš. Aby jsi mohl dobře a hlavně rychle baterku nabít (aby Ti nejela centrála 12 hodin deně a více) potřebuješ tzv. nabíječku :-) neboli charger. Běžné autonabíječky mají ale velmi malý nabíjecí proud cca 16A (tzn. 16A x 12V = hodně málo W :-) Jistě proč nekoupit nějakou silnější, v tom je ale problém. Nabíječky pro náklaďáky se samozřejmě použít dají ale není to moc praktické. Ideální je mít charger zabudovaný přímo v ostrovním měniči. Takový měnič ale už něco stojí. Výkon centrály by se taktéž měl správně dimenzovat a zde záleží jakým proudem a napětím chceš nabíjet. Pokud zůstaneš u 12V a budeš chtít dobíjet baterku rychle proudy a tím pádem ztráty budou dost vysoké. Jestli Ti jde o chatu tak je lepší 24V nebo ještě lépe 48V. Takže než budeš kupovat centrálu, dobře si promysli jaké baterky s jakou kapacitou a jakým max. nabíjecím prodem chceš vlastně jak dlouho nabíjet a následně pořiď centrálu. Její reálný výkon v zátěži by pak měl být ideálně cca 80% jejího nominálního výkonu. Tzn. např. s 2KW invertorovou centrálou můžeš vklidu nabíjet třeba 35A 48V což je ekvivalent 70A na 24V nebo 140A na 12ti voltech. Takže zde platí mnohonásobně pravidlo: Třikrát počítej, jednou kupuj :-)
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Frenky »

Dají se pořídit i EC, které nedávají na výstupu střídavé napětí, ale rovnou stejnosměrné napětí, odpadá pak nutnost nabíječe. Zařízení se jmenuje nabíjecí soustrojí. Lze je pořídit v některých army shopech. Pod názvem nabíjecí soustrojí NS-1200 a NS-900. Netuším však jestli soustrojí mají elektrický startér. Na stejných army shopech se dají pořídit EC 3 kVA s elektrickým startérem (jednofázové) a 4 kVA (třífázové). U těch 3 kVA pozor byly jak se startérem tak bez. 4 kVA již startér mají nativně.

http://www.armypoint.cz/elektrocentrala ... 1/d-91362/
http://sjtrade.cz/index.php?page=elektr ... la-ec-3kva

Jistě jsou i jiné army shopy, tohle je jen příklad.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Matess »

ja jsem mel napsat ze to nepotrebuju na chatu ani na dum, ale na ISP prevadec, ktery potrebuji proste 4x za zimu nabit. Mam tam 12V 460Ah v olovu a cca 10,5 mesice to jede z panelu a je to sobestacne...

Jde mi teda o to abych to byl schopen nejak na dalku spustit i vypnout. Kapacita baterek je teda neco okolo 5kWh. Pokud to bude invertorova centrala tak mi nabijeni malym proudem staci... sice to pojede dlouho, ale nevadi mi to... spotreba se tam pohybuje do 20W. Pokud tu bude centrala klasickeho charakteru, tak to chce nabijecku silnejsi protoze bych spalil velke mnozstvi benzinu zbytecne.

Mam tam ted zarizeni ktere baterky monitoruje a umi i na dalku neco ovladat (i na zaklade napeti, nebo casu) takze tam aktualne mam nastavene nejake veci pro snizeni spotreby a jsem schopen tim ovladat i nejake rele ktere mohu napojit na centralu a spoustet si to na dalku.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od xmasin »

V tomhle případě bych asi nebral benzínovou centrálu, protože pokud bude v centrále benzín 3 měsíce stát tak centrála nenastartuje, protože bude karburátor zatuhlý od biosložky v benzínu, leda by šel sehnat benzín bez biosložky. Kamarád takhle nechal stát přes zimu motorku s benzínem v nádrži a karburátor čistil dva dny.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od dracekvo »

Musí být fakt inventorová, když bude napojena přes nabíječku? Podle mě by na tohle AVR regulace stačila pokud nejsou zařízení napojené přímo na centrálu.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od RobertM »

dracekvo píše:Musí být fakt inventorová, když bude napojena přes nabíječku? Podle mě by na tohle AVR regulace stačila pokud nejsou zařízení napojené přímo na centrálu.
Pokud kvalitu výstupu z centrály připojené přístroje akceptují, může být i klasická s AVR i když např. u SMA Sunny Island se mi v minulosti stalo, že to měnič prostě nebral, pokud se připojila centrála s invertorem nebyl problém. Pro zimní období doporučuji jinak určitě centrálu benzínovou, 3 měsíce v nádrži by to s novým kvalitním benzínem neměl být problém, navíc se ten benzín přes zimu většinou spálí a je ho potřeba párkrát doplnit. Pokud měnič zrovna dobíjí je seplé transfer relé a kvalita je tak na výstupu totožná s výstupem centrály, tzn. případné distorze přes měnič procházejí. Pokud přístroje jedou s klasickou centrálou s AVR pojedou i s měničem.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od dracekvo »

No, ale on nikde nepíše, že to chce nabíjet měničem, nejspíš tam ani žádný měnič není.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Matess »

kdybych teda nebral invertorovou... co si myslite o tomhle?

http://stroje.bazos.cz/inzerat/31406312 ... tartem.php
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Matess »

tak uz centrala neni potreba... uz je to na tom poli zase sobestacne. :) do listopadu tam pojedu jen jednou na kontrolu...
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Roger »

A kolik Wp tam mas na 20W spotreby?
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Matess »

360Wp na severovychod v amorfnich panelech pod uhlem 45 stupnu
180Wp na severovychod v amorfnich panelech kolmo k zemi
40Wp polykrystal na vychod
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Roger »

Takze to mame 460Ah AKU (to mame nejakych teoretickych 11 dnu pri 20W bez dobijeni) na 580 Wp zdroj.

Nevidim grafy, co leze pres leden z tech panelu, asi vubec nic, ze teda nestaci pokusne pridat jeden panel?
Ten je daleko levnejsi jak centrala, ne?

Ty vojenke centraly z vyprodeje, jak moc je to efektivni?
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Matess »

no puvodne tam byl jen ten 40Wp, potom se sundal a dal jinam a misto nej tam slo 360Wp v amorfech... ty ale v zime zapadnou snehem, tak jsme pokusne pridali dalsich 180Wp kolmo k zemi a tyhle panely musim rict ze snad nepridaly vubec nic. Potom se mi z jineho mista vratil 40Wp, tak jsem ho tam zase hodil. Ale je to u lesa a v zime tam sviti slunce tak hodinu a to jeste jen kdyz tam neni mlha, nesnezi, nebo panely nejsou pod snehem. Uvazoval jsem jeste o vawt... to by asi zimu vyresilo.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od MareC3k »

tiez mame nieco podobne na luke s 2 panelmi 190Wp a 240Wp a 300Ah agm olova. Doteraz boli panely v sklone cca 45° a kazdu zimu sme tam chodili tak 4-6x menit baterie za novo nabite. minule leto som bol panely sklonit takmer kolmo k zemi a tuto zimu sme tam neboli ani raz, takze u nas to velmi pomohlo. Je sice pravda ze je pomenej snehu, ale pri takomto sklone sa tam ziaden sneh aj tak neudrzal.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Matess »

jj mame i jine misto na louce, kde ale nestini les, a tam je to v pohode jak pises... staci vetsi sklon a o nic nejde.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Matess »

Tak precejen na to doslo....

https://youtu.be/3Yq9Ii-dAHU
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od mobilik »

Pecka! :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od Matess »

tohle byla prvni verze kterou jsem zbastlil v ramci jednoho vecera. Je to bez zasahu do centraly - bylo nutne jen oddelat kryt s elektronikou a napojit se na vypinac na centrale (proste jsem strcil draty pod fastony).

Je k tomu pouzit rele modul z i4, 5 rele, nejaky ten tranzistor, optoclen, dc/dc menic na 5V (pro rele), dale jsem musel resit baterii na centrale, po nejake dobe nepouzivani taky lehla a potom clovek nic nenastartoval. Mam tam step up menic z baterie (pouzival jsem ze zacatku 12V system) na 30V a hned za nim je step down menic na baterii na centrale s limitem na 13,8V / 0,2A. Tohle staci na to aby ta mala gelovka byla trvale nabita. Spinam z ni i ten ventil na LPG.

Nejdrazsi na tom teda je ten modul z i4 - ten stoji asi 1000kc, zbytek vysel tak do 250kc. Kdyby o to nekdo mel zajem, tak to mam pripravene uz na arduinu, kde by to cele melo stat okolo 500kc.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jakou centralu? (vyzaduji elektrnicky start aj...)

Příspěvek od tomas »

A ta centrála má elektrický sytič? Když jsem to potřeboval tak za servo co bude tahat za lanko sytiče + ovládací elektroniku serva chtěli 35 tisíc Kč bez DPH u centrály co stojí 15 tisíc Kč bez DPH. :-(
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek