3,96kWp Brno

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od Pan Taum »

V případě PCMka nejde o teplotní kompenzaci, to je maličkost. Jde mi spíše o to, že podobně jako u Epsolar dochází k překročení nastavené hodnoty napětí při nabíjení, předpokládám, že to je velmi nízkým vnitřním odporem LiFePO4. Na olovu nebo Nicd se tady taková drobnost ztratí a nebo se nakonec ani vůbec nemusí projevit, jenže v případě lithia jde opravdu o desetiny voltu a je nutná naprostá přesnost pro zajištění dlouhé životnosti.

pcm8048.png
Nabíjení LiFePO4 pomocí PCM 8048, absorption nastaveno na 28,0V a float na 27,2V, logováno pomocí Tristar MPPT
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od LIX »

Ja to mám vyriešené že float mám na 14,2V a absorption na 14,3V a všetko šlape vynikajúco. Každopádne mám s ním len dobré skúsenosti, ešte ma v ničom nesklamal.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od PavelR »

Pravda toto jsem si neuvedomil PCM ko ma takovou malou nectnost jak pise Pan Taum. Me se to projevuje hlavne pri prudkych zmenach zateze. To jsem zaznamenal presah napeti i o vice jak volt. Me to teda neva na nicd.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od PavelR »

Abramsi mrkni sem
http://sunelec.com/shop/charge-controll ... oller.html

ta cena toho outbacku nevypada spatne. otazka je zda posilaji do evropy
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

závity zamotaný jako hrnec špaget :sm1: . V čem mám docela jasno :
1. dva 6kW měniče - master a slave :arrow: mastr jede furt a slejf jen když je potřeba ... trouba , mička , nebo časem doufejme Euto :D .
2. regl nejspíš Midnite classic 150 Lite - stačit bude jeden a dle proštudovaných informací slušná mašinka :yes: .
3. domeček pro celý ancábl se už také rýsuje :mrgreen:
4. FV panely ... furt mi vrtá hlavou co a jak s těmi dvema ... co by se stalo , pokud zapojím 5 panelů sériově a 6 panelů též do série a obě série paralerně do reglu ? Krom rozhozeného bodu MPP ? Mohl by být výsledný výkon větší než-li
5 + 5 ? Za zkoušku to stojí , né ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od vlkazajac »

5 + 6 = dobrá myšlienka, zoradil by som ich tak a pri stabilnom osvite by som premeral napätia na každom paneli a podľa toho definitívne zoradil 6 "najslabších" a 5 "najsilnejších". Potom premerať pri rôznych úrovniach osvitu celé stringy. Alebo predať / dokúpiť 1 panel, ak je miesto.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od Lui »

abrams píše:... co by se stalo , pokud zapojím 5 panelů sériově a 6 panelů též do série a obě série paralerně do reglu ? Krom rozhozeného bodu MPP ? Mohl by být výsledný výkon větší než-li
5 + 5 ? Za zkoušku to stojí , né ?
No...za pokus to možno stojí....ale výsledok podla mňa nebude uspokojivý.... :?
výkon bude ako by bolo len 5 panelov v sérií....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od gupa »

Mi to připadá kvůli tomu eutu a troubě málo dimenzované a vyšetřené na základním prvku čímž je kvalitní měnič. Trouba narozdíl od ostatních spíná v dlouhých intervalech a proto ji mám na DS. Má dva oddělené vstupy 230V, což by mohlo rozdělit ty zpravidla cca 3500W-4500W na půl, ale baterie je furt jedna. Pokud chci ždímat baterie na 100%, zapnu přesně takovou spotřebu, ale potom si ničím elektrody které nemají rády cykly domrtě. A buchty nebo maso se stejnak nedopečou.

Euto potřebuje cca 15 - 20kW, což je má přibližná denní úspora, takže vím, že potřebuji ještě jednou takovou plochu pro toto. Takže bych na troubu zapomněl, zapomněl bych na aušusměniče od Číňana co neví co má jestli LF nebo HF a myslel hlavou dobudoucna a začal počítat všechny příznaky, nejen to, že mám pár panelů co jsou v lichém počtu a nic krom malé hromádky šusťáků víc.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

co je špatného na silnějším systému ? Jasně že bych nejradši koupil měnič made in EU , ale když ti trotli za to chcou takovej balík ... že by bylo levnější se na to vyprdnout a dál ovčansky sosat z DS :uh: . Jo , a není číňan jako číňan ! Třeba PowerJack je použitelný až po Matejove tuningu , ale jsou i normálně fungující mašiny jako je má stávající 5kW která zvládá jakýkoli typ zátěže , včetně tohoto psaní :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od PavelR »

A co třebas tento měnič 2x tedy 8Kw

http://shop.mypower.cz/regulator-a-meni ... lRsCxA5A8k

edit na ebay za jinou cenu ...
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od SJM »

abrams píše:Jasně že bych nejradši koupil měnič made in EU , ale když ti trotli za to chcou takovej balík ...
Existuje i možnost kombinace kvalitního měniče z EU (Studer) pro menší popř. trvalé odběry a relativně levnějšího výkonného měniče pro velké odběry (upravený Power Jack ap.)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od mypower.cz »

SJM píše:Existuje i možnost kombinace kvalitního měniče z EU (Studer) pro menší popř. trvalé odběry a relativně levnějšího výkonného měniče pro velké odběry (upravený Power Jack ap.)
Ja to mam takhle jak je vyse napsano, akorat ze presne obracene. Laciny automenic 200W, mam i 300W a 600W v zaloze, ale 200W staci na uplne vse co tu mam a co je napajeno pres adaptery a trafa a ruzne takove veci, tedy napriklad trafopajka, insect killer, 2 PC monitory, usporky (uz mam ale cely barak osvetleny LED, takze usporky pomalu litaji do kose, jak jim konci zarucni (obvykle i funkcni) lhuta), nabijecky telefonu - nic vic do toho uz nemam co zapojit, vse ostatni jedu na DC a vykonne veci (pracku, pritapeni pri prebytcich, varic, rychlovarka, cerpadla) na velky kvalitni 3kW menic, ktery jede jen kdyz je takovy vykonny spotrebic v provozu a je dostatek energie, nebo kdyz je azuro, tak cely den.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od gupa »

abrams píše:Zdravím ,

co je špatného na silnějším systému ? Jasně že bych nejradši koupil měnič made in EU , ale když ti trotli za to chcou takovej balík ... že by bylo levnější se na to vyprdnout a dál ovčansky sosat z DS :uh: . Jo , a není číňan jako číňan ! Třeba PowerJack je použitelný až po Matejove tuningu , ale jsou i normálně fungující mašiny jako je má stávající 5kW která zvládá jakýkoli typ zátěže , včetně tohoto psaní :yes: .

Elektronům zdar *sun*
Já psal o málo dimenzovaném plánu. Větev diskuze jsem si pročetl, jsou tam vepsány ideály jako euto, silné spotřebiče, ale s 3,96kWp si může na takové plány nechat zajít chuť, protože je to zkrátka slabý už na FVpanelech. Kčemu je slunný den, když se má péct, prát, nabíjet pravidelně euto? Kdy se tak činní? Víkend? Vycházím z toho, že euto je stěžejní a musí být pravidelně dobíjeno. Může být třeba pojízným a propojitelným zdrojem pro dům kdy se sdílí jeho baterie pro spotřebu dpmu, ale na zpv. na pondělí a cestu do práce musí být plně nabito.

Levný číňan není Victron. Kupodivu je Made in China. Studer nevím, ale v Číně se dělá i kvalitně. Vše je otázkou poptávky po nízké a nebo vysoké kvalitě.

Mým zájmem bylo zabudovat do domu systém tak, abych nemusel nic předělávat. Takže otázkou je proč mít levných měničů pro každou větev, když stačí mít něco schopného někde před jističi.

Proti protestu touto cestou nejsem, naopak, přidal jsem se také a mám poloostrov proti zdražování chodu mé domácnosti.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od vata »

Zdravím, já šla nově do Victronu (téhle řady: http://eshop.neosolar.cz/menic-napeti-s ... 1200va-12v) mj. i proto, že se umí vzájemně sfásovat, pokud se propojí i datovým kabelem. Pro navýšení výkonu stačí zapnout další kousek téhož výkonu. To považuju za velmi dobrou pomůcku rozkládání investic.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

gupa píše: Já psal o málo dimenzovaném plánu. Větev diskuze jsem si pročetl, jsou tam vepsány ideály jako euto, silné spotřebiče, ale s 3,96kWp si může na takové plány nechat zajít chuť, protože je to zkrátka slabý už na FVpanelech. Kčemu je slunný den, když se má péct, prát, nabíjet pravidelně euto? Kdy se tak činní? Víkend? Vycházím z toho, že euto je stěžejní a musí být pravidelně dobíjeno. Může být třeba pojízným a propojitelným zdrojem pro dům kdy se sdílí jeho baterie pro spotřebu dpmu, ale na zpv. na pondělí a cestu do práce musí být plně nabito.

Levný číňan není Victron. Kupodivu je Made in China. Studer nevím, ale v Číně se dělá i kvalitně. Vše je otázkou poptávky po nízké a nebo vysoké kvalitě.

Mým zájmem bylo zabudovat do domu systém tak, abych nemusel nic předělávat. Takže otázkou je proč mít levných měničů pro každou větev, když stačí mít něco schopného někde před jističi.

Proti protestu touto cestou nejsem, naopak, přidal jsem se také a mám poloostrov proti zdražování chodu mé domácnosti.
Zdravím ,

nechápu , proč bych nemohl při slunném dni péct buchty ? V létě těch "pouhých" 3,96kWp udělá za den 20 až 30kWh :yes: . Což stačí na buchty + plnej 150l bojler + 1x praní + 1x mička a i tak dost přeteče do DS :eek2: .

Euto ještě zatím nemám , ale počítat s ním snad mohu , né ?
Samozřejmě jsem si plně vědom , že "pár" panelů na střeše nepokryje celoroční spotřebu E , ale čím víc tím líp .
A vůbec , nechte se překvapit :celebrate1: ... zítra jedu pro matroš na domeček , jóóó to bude pošušňáníčko :home: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od brumlaj »

vata píše:Zdravím, já šla nově do Victronu
No jó vato, ale na mnou preferovaných DC 48V začínáme na 54 litranech..... Ach jo...... ještě chvilku budu šetřit....
Mimochodem, požádal bych Tě o informaci zda měnič přizemňuje některý z DC pólů. Dík.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od vata »

Podle dokumentace nic z DC strany nepřizemňuje, neměřila jsem to ale. Měnič se dodává se zapojeným můstkem mezi PE a N, dá se to ale odpojit, je tam na to extra káblík. http://eshop.neosolar.cz/images_content ... cz-web.pdf
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

už pracuji na domečku pro baterie + měniče + regulátor + rozvaděč + řízení :D .
domecek001.JPG
Regl už mám ... půlnoční 150-ka ... jen nechápu , proč udělali tak malé DC svorky :dontknow: 16mm2 bez problémů , ale 25mm2 ani náhodou :eek2: při poroudech až 96A se mi zdá 16mm2 málo :? .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od Lui »

abrams píše: Regl už mám ... půlnoční 150-ka ... jen nechápu , proč udělali tak malé DC svorky :dontknow: 16mm2 bez problémů , ale 25mm2 ani náhodou :eek2: při poroudech až 96A se mi zdá 16mm2 málo :? .

Existuje také akoby nalisovacie oko ....neviem ako sa to odborne volá....len to nemá oko,ale trčí z toho taký kolík(asi lisovací kolík),mám také na tuším 35mm2 kábel...

takto to vyzerá:
Přílohy
lisovací kolík.jpg
lisovací kolík.jpg (3.64 KiB) Zobrazeno 1219 x
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od Pan Taum »

Dle manuálu tam jde zapojit #4AWG THHN, což je na převedeno na naše míry 25mm2 lanko, asi to bude hodně na těsno. Ale počítá se s tím, že ten kabel bude mít délku cca 40cm, protože se zapojí v rozvaděči do jističe a dál už bude pokračovat v průřezu odpovídajícím vzdálenosti a proudu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek