NiCd v praxi

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od JiříK »

Tak dobře jsi udělal, žes tam nalil aspoň něco. Sic tam patří louh draselný, ale sodným to nepokazíš, pokud tam bude dočasně. Ideální je mít originální elektrolyt od výrobce. Pět litrů je za 230 Kč+DPH. Máme tu někde kolegu, který do těch článků dělá víc, chemie jej evidentně baví :-) . Takže třeba se ozve.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

chodovak píše:Ahoj, jsem nezkušený a potřebuji poradit.
... Co jsem udělal dobře a co špatně?
Zkontrolovat pejskovi packy a případně mu je ihned vykoupat v běžném kuchyňském octu a proplachovat proudem vody. Louh dokáže pěkně poleptat kůži. Jinak se nic moc neděje pokud je elektrolyt doplněn do článku co nejdříve. Nesmí být vařící aby se článek zbytečně neluhoval a tak ztrácel na kapacitě a nebo se při vysoké teplotě louhu zničil separátor.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
chodovak
Příspěvky: 16
Registrován: sob pro 22, 2012 1:46 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od chodovak »

Pejsek je v pořádku, ale baterie možná ne?
Baterie byla bez louhu při nejhorší variantě cca 13 hodin a stále dobíjená. Všude jsem se dočetl, že baterie při výměně louhu musí být vybitá! Měřil jsem jednotlivé články a v průměru při dolívání měl článek 1.35V
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

záleží na nabíjecí křivce, existuje i patentovaný český postup jak podle této křivky se zjistí kapacita, podstatou je, že čím rychleji napětí článku po začátku nabíjení vylítne, tím je v kapacitě horší, takže bych si ho akorát porovnal s ostatními články při začátku nabíjení
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od 007ToMMaS »

Tak dnes som zistil že vráj sa dá kúpiť v Metre 50l kanister destilovanej vody za cenu okolo 5€. Čo mi príde ako úplne super. Len dúfam to je aj pravda :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Vladon »

Jirik: omlouvam se, ze to zase vytahuju,ale rad bych ziskal vice infa o spolecnem souziti olova a NiCD clanku. Uvadis ze dojde k degradaci louhu v NiCD clancich.
Nechci aby to vyznelo ze to nejak zpochybuji, to v zadnem pripade,jen bych rad vedel jestli je to nejaka osobni zkusenost, nebo jak jsi na to proste prisel. Psal jsem si s nejakym panem z SAFT FERAKU a ten o tom nic nevedel.
Udajne to nesmi byt spolu v jedne mistnosti dle nejake normy, kvuli zamene naplni do clanku, naradi atd,ale o degradaci clanku nic nevedel.
Neber to prosimte niajk ve zlem, ja se jen ze zvedavosti ptam.
LADA
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od JiříK »

Je to někde v předpisech pro provoz akumulátoroven. Mimo jiné se tam zakazuje používat třeba jeden hustoměr pro olovo i NiCd. Logicky... Asi bych to našel. Osobně mám pro klid duše každé baterky úplně jinde...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Vladon »

toto co pises logicky koresponduje s tim co mi odepsal ten chlapik. Popravde receno,hodne by mi pomohlo,pokud bys to nasel. Treba vyhledove. Kdyztak vladon@box.cz (pokud je to nejakej dokument v souboru).
Ja baterie dam ven jen opravdu v nevyhnutelnem pripade..
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od JiříK »

Píše se to v drážním předpise V98-62. Příloho č.8 - Doporučené uspořádání a vybavení dílny pro údržbu, odstavec 9.Strana 71. Tento předpis je vůbec dosti přínosný... Vygůgli V98-62.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Vladon »

Jo diky, ten dokument mam stazeny, jen jsem nemel silu ho cist.. :)
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od JiříK »

Vladon píše:Jo diky, ten dokument mam stazeny, jen jsem nemel silu ho cist.. :)
Ejhle, na světě je někdo ještě línější, než já :shock: .
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Fazole »

JiříK píše:Je to někde v předpisech pro provoz akumulátoroven. Mimo jiné se tam zakazuje používat třeba jeden hustoměr pro olovo i NiCd. Logicky... Asi bych to našel. Osobně mám pro klid duše každé baterky úplně jinde...
Nikdy se nesmí dávat do jedné místnosti baterie alkalické a olověné, protože olověné akumulátory uvolňují kyselinové výpary a jemnou mlhu kyseliny, která alkalické akumulátory rychle ničí. Stejně, tak se nesmí používat stejné pomůcky pro olovo a alkaliku. Vždy je třeba opláchnout mýdlovou vodou. Mám o tom knžku ve formátu *.jpg.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od MareC3k »

nemaju nicd akumulatory zatky, ktore su v idealnom pripade (ked funguju) jednosmerne? t.j. z akumulatora vypary vonku pustia, ale do seba vonkajsi vzduch nenatahuju?
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Fazole »

Prosím, který třicetiampérový mppt regulátor je vhodný k NiCd. Musím se řídit cenou, je vhodný EP Solar 3215 RN? Děkuji za pomoc.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Pan Taum »

Nejlevnější MPPT regulátor s nastavitelným napětím je MPP Solar PCM-5048 http://shop.mypower.cz/solar-regulator- ... WFzaGy8q3g
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Fazole »

Dobrý večer, měřil jste někdo kapacitu NiCd článku za pomocí zinkového pásku a pryžové trubky? Děkuji za odpověď.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Dobrý večer
Chystám se měnit louh v mých KPM 160. Jaký postup repase se vám nejvíce osvědčil a jaké kapacity múžu zhruba dosáhnout? Jsou v plastu a z roku 1983.
Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

Repase a výměna louhu jsou dvě věci. Chcete tedy repasovat články nebo měnit louh?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od 007ToMMaS »

Tiež sa chystám na výmenu lúhu ale čo mi gupa na to povedal že to moc nepomôže ma moc nepotešilo:( Ináč by malo stačiť prepláchnuť destilkou aby sa tie sračky dostali von a naliať lúh v pomere 1kg k 2l destilovanej vody na potrebnú hustotu. Napr na teplotu -15 - +30°C hustota od 1,19-1,21. Ináč zaujímalo by ma keď dám napríklad hustotu 1,30 stane sa čosi? Aký to bude mať vplyv na funkčnosť? Viem že sa zvýši hodnota pri ktorej budú most pracovať pri mínusových teplotách.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Tou repasí jsem myslel peroxidovou kůru, mohutné vyplachování a výměnu louhu.
Moje KPM 160 mají kapacitu, se kterou jsem celkem spokojený, akorát jí dosáhnu jen pomalým nabíjením cca 5A.Při nabíjení 15A do nich dostanu necelou polovinu.Je možné že je ta peroxidová kůra probere, nebo se to může časem zlepšit? Zatím jsou tak ve 4. cyklu.Také bude hodn zvětralý elektrolit - chyběly těsnění.(nebo nezvětrávají, když se nenabíjí?)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek