IDEA - Prostějov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mickey
Příspěvky: 6
Registrován: ned srp 21, 2011 7:49 pm

IDEA - Prostějov

Příspěvek od mickey »

Zdravím všechny příznivce.
Mám myšlenku a čekám vaši kritiku a připomínky. Chtěl bych postavit FV v této konfiguraci:

panely - 2x 100Wp amorfní - příznivá cena 4500,- Kč/kus zapojené do série (vyšší napětí, menší proud)
AKU - 750 - 1000 Ah NKT - ještě příznivější cena (zadarmo/symbolická)
regulátor SS-205 MPPT - jiný na NiCd jsem nenašel
nějaký měnič - DC/AC 12/230V 600-1000W (SP600/12)

Provoz by nebyl čistě ostrovní. S bypassem z rozvodné sítě. Prostě, co se přes den nabije, to se večer vysvítí a pak platit ČEZu.
Tak to je zhruba vše. Pojďte do mě ;-)

Díky
Spojaři všech zemí proletujte se !!!
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od avatar »

no přepínámí čez a ostrov musí být galvanicky oddeleno není jednoduche toto vyrešit.

Nebo je staci mit dva okruhy jeden vypnout a zapnout druhej stim ze to trva (reset pocitacu nastavovani hodin na mikrovlnce ci troube atd.... proste fyzicke vypnuti a zapnutí)

lze to udelat pres rele ci stykace ale musis mit to udelane tak aby se ty dva systemy nepotkaly protoze pak ti to udela velke BUM a mas po stridaci kdyz to dobre dopadne. Musis to mit udelane tak ze kdy ten stykac ci rele zestarne (upalene kontakty) a zustane vyset tak tam bude kontrola ze se ten stykac nevypnul. To je večinou největší problém zatavené kontakty a pak se to vecinou setka a je po prdeli....

Zatím sem nevidel dobre udelanej ostrov při přepínání CEZ a ostrov vzdy tam je cca par sekundovy výpadek. Lepší je si vychytat to aby ti to stíhalo dobíjet
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od mypower.cz »

avatar píše:... vzdy tam je cca par sekundovy výpadek.
AC / DC UPS ?
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od Martin »

A co měnič? 1000W měnič nemusí spolehlivě rozběhnout kompresorovou chladničku, ostatní spotřebiče s asynchronním motorem (čerpadla) tak do 100W, spotřebiče s komutátorovým motorem (el. nářadí, vysavač) tak do 500W. Doporučuju jít do silnějšího, jinak budeš za chvíli kupovat další.
Zajímavé články a info tady:
http://www.menice-napeti.cz/
Jinak kapacita aku a výkon panelů je slušný, přes léto by to na čistě ostrovní systém při troše šetření proudem stačilo, záleží, jestli to je domácnost obydlená i v zimě, nebo jen nějaký rekreační objekt?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od drama »

mickey píše: panely - 2x 100Wp amorfní - příznivá cena 4500,- Kč/kus zapojené do série (vyšší napětí, menší proud)
AKU - 750 - 1000 Ah NKT - ještě příznivější cena (zadarmo/symbolická)
regulátor SS-205 MPPT - jiný na NiCd jsem nenašel
nějaký měnič - DC/AC 12/230V 600-1000W (SP600/12)

Provoz by nebyl čistě ostrovní. S bypassem z rozvodné sítě. Prostě, co se přes den nabije, to se večer vysvítí a pak platit ČEZu.
Tento systém má dvě slabiny. Slabý střídač a slabé panely. Chce to přidat. Střídač alespoň přes 2000W a sinusový a panely tak 800Wp. I tak to v zimě neda nic. Elektroniku bych připojil na DC větev a přepínal AC na ČEZ s nějakým sekundovým výpadkem. Zkuste si to teď nanečisto jističem, zda to nějak vadí. Případně zapojit vše na 48V a použít UPSkový střídač, třeba ten mnohokrát zde odkazovaný APC.
mickey
Příspěvky: 6
Registrován: ned srp 21, 2011 7:49 pm

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od mickey »

Ahoj všichni
Předem děkuji za připomíky a podněty.
S tím přepínáním to mám vymyšlený teoreticky tak, že na výstup měniče dám relé na 220V s párem přepínacích kontaktů.
Pokud bude na výstupu měniče napětí relé drží. Jakmile zmizí, relé odpadne a kontakty připojí RS. Zatím jsem nehledal žádné konkrétní. Rozhodující bude proudová zatížitelnost kontaktů. A praxe ukáže jak moc bude vadit zpoždění při překlopení kontaktů. Chtěl bych tím živit plazmu, kotel, oběhové čerpadlo pro krbovou vložku a v létě snad i ledničku.
Z toho plyne požadavek na měnič, aby měl na výstupu aspoň modifikovanou sinusovku. Obdelník motor neroztočí :? .
S tím výkonem mám taky obavu, protože při rozběhu ledničky tam poteče proud jak do kanálu. Musím si vzpomenout a vzít si z práce měřák a změřit to. Hlavně si vzpomenout.
Jaký měnič byste doporučili, jestli máte s nějakým zkušenosti.
A s tím malým výkonem panelů se to má tak, že bych chtěl, aby panely měly pořád kam ukládat.
Ještě jednou díky a těším se na další diskuzi a připomínky.
S průběhem budu informovat. Ale mejsem žádnej rychlík :D .
Spojaři všech zemí proletujte se !!!
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od Toul »

Měnič dej min. 1500W já mám:
http://www.deramax.cz/menic-napeti-12v- ... 478-c-923/
A bezproblémů běží dvoukompresorová lednička i další věci souběžně.

NEvím co tě vede k myšlence aby měly panely pořád kam ukládat? Není lepší myšlenka aby se uložilo co možná nejvíc i při skoro zataženém dní a ty jsi vydržel přes noc? Tedy dát výkonější panely? Třeba já mám 8x 85Wp panely a živim jen 130Ah baterku. Což je obrácenej extrém:-)
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od avatar »

No spíše jde jak moc "rozmlsana" je dana rodina. Nekdo ma spotřebu za den 2kw nekdo 10kw.....

Bez energetickeho auditu sve spotřeby nelze dobře nadimenzovat system.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od drama »

mickey píše:Ahoj všichni
S tím přepínáním to mám vymyšlený teoreticky tak, že na výstup měniče dám relé na 220V s párem přepínacích kontaktů.
Pokud bude na výstupu měniče napětí relé drží. Jakmile zmizí, relé odpadne a kontakty připojí RS. Zatím jsem nehledal žádné konkrétní. Rozhodující bude proudová zatížitelnost kontaktů. A praxe ukáže jak moc bude vadit zpoždění při překlopení kontaktů. Chtěl bych tím živit plazmu, kotel, oběhové čerpadlo pro krbovou vložku a v létě snad i ledničku.
Z toho plyne požadavek na měnič, aby měl na výstupu aspoň modifikovanou sinusovku. Obdelník motor neroztočí :? .
S tím výkonem mám taky obavu, protože při rozběhu ledničky tam poteče proud jak do kanálu. Musím si vzpomenout a vzít si z práce měřák a změřit to. Hlavně si vzpomenout.
Jaký měnič byste doporučili, jestli máte s nějakým zkušenosti.
A s tím malým výkonem panelů se to má tak, že bych chtěl, aby panely měly pořád kam ukládat.
Ještě jednou díky a těším se na další diskuzi a připomínky.
S průběhem budu informovat. Ale mejsem žádnej rychlík :D .
Má to mouchy. S 200Wp panely v zimě nepoběží ani to oběhové čerpadlo. V létě vše vyjmenované jen za velmi slunečného dne. Nevím čím budete měřit špičky, ale divil bych se, kdyby je běžné zařízení zaznamenalo. Přepínat FV/ČEZ na základě střídače, kde se nedá nastavit napěťová úroveň/hystereze je minimálně vůči bateriím nevhodné, o pružnosti nemůže být řeč. Výše odkazovaný měnič mi přijde nevhodný protože asi bude dvoufázový, stejně jako všechny jemu podobné. Doporučení se nemění viz můj první příspěvek. A ještě poznámku, vypočtěte si skutečný zisk z těch dvou panýlků tady: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php uvidíte, že toho moc nevyrobí ani v létě...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od Martin »

Mám stejný měnič jako odkazuje Toul, jak se pozná, že je dvoufázový? A proč to vlastně vadí? Děkuji. Jinak měřič spotřeby mi zaznamenal špičku při sepnutí kompresorové 100W chladničky 1320W, což by asi odpovídalo.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od tomas »

Martin píše:Mám stejný měnič jako odkazuje Toul, jak se pozná, že je dvoufázový? A proč to vlastně vadí? Děkuji. Jinak měřič spotřeby mi zaznamenal špičku při sepnutí kompresorové 100W chladničky 1320W, což by asi odpovídalo.
Odpověď: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=6#p984
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
200Wp je dost málo , já mám 125Wp a v létě to stačí pro pár el. žroutů , ale v zimě se měnič nezapne klidně
celej měsíc :-( . Přepínání mám stejný jak uvažuje mickey , relé 2 x přepínací s cívkou 230V . Po zapnutí měniče
naběhne napětí které přepne relé a vše co je napojené za ním je napájeno měničem :-) . Automatika pak vypne měnič
a tím se vše přepne na síť . Samozřejmě , musím přepínat nulu a fázi , jinak totiž vypadávalo fíčko .
U většího měniče to mám obdobně , jelikož Eon přípojka je 3f tak přepínám každou fázi zvlášť . Hlavně kvůli měniči ,
když jsem na něj přepnul vše naráz , mnohdy to neustál a chcíp :-( . Jednou sem se v tom vrtal a brácha mezi tím dělal
na soustruhu (motor 3f. 1,5kW) , doletěl že to nějak divně "vrčí" ale točí se to , protože 2 fáze od Eonu a
3. fáze z měniče :o hups . Žádné následky , jen si už hlídám 3f. motory :lol: .

Jo , taky sem měřil měniče co je na baterkách když jedou :
500W Manson : f. - 0V = nic , f. - 13V = nic , N - 0V = nic , N - 13V = nic !
2500W Kipoint : f. - 0V = 230V AC , f. - 26V = 230V AC , N - 0V = 54V AC , N - 26V = 54V AC
Nevím co to znamená , ale bordel to nedělá , tak to asi nechám bejt :-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mickey
Příspěvky: 6
Registrován: ned srp 21, 2011 7:49 pm

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od mickey »

Pro: Toul
Ahoj
Možná se pletu, ale mě připadá logičtější, aby se každej vyrobenej wat uložil.
Ty sice vyrábíš i za nepříznivých podmínek, ale měl jsi větší pořizovací náklady a nemáš užitek z toho, že v létě ti systém hlásí v 11 hodin dopoledne až do večera, že má nabito.
Spojaři všech zemí proletujte se !!!
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od drama »

mickey píše:Pro: Toul
Ahoj
Možná se pletu, ale mě připadá logičtější, aby se každej vyrobenej wat uložil.
Ty sice vyrábíš i za nepříznivých podmínek, ale měl jsi větší pořizovací náklady a nemáš užitek z toho, že v létě ti systém hlásí v 11 hodin dopoledne až do večera, že má nabito.
Jistě je možné postupovat tímto směrem. Využívat systém jen několik týdnů v roce. Pak jsou ovšem Vaše slova o "oběhovém čerpadlu pro krbovou vložku" dosti irelevantní, leda byste topil v létě za slunečného počasí...
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od JiříK »

mickey píše:Pro: Toul
Ahoj
Možná se pletu, ale mě připadá logičtější, aby se každej vyrobenej wat uložil.
Ty sice vyrábíš i za nepříznivých podmínek, ale měl jsi větší pořizovací náklady a nemáš užitek z toho, že v létě ti systém hlásí v 11 hodin dopoledne až do večera, že má nabito.
V tomto směru ti dávám za pravdu, ale...ale! Fungovat to bude dobře jen do určité míry. Můj systém je 165Wp a řekněme 200Ah, což znamená, že opravdu vyjímečně mi jedou panely naprázdno. Pokud to zkombinuješ podle tvých představ, podaří se ti dobít baterky jen když na týden odjedeš do pryč a všechno vypneš. Pokud hodláš (máš) takovou kapacitu, měl bys, podle mě, mít panely tak 500-750Wp. A budeš na tom jako já-stále hlídat, kolik jsi spotřeboval. Třeba dnes jsem spotřeboval 410Wh-svítilo, sem tam mráček. Minulý týden jsem tahal až 800Wh denně, jenže to teda pralo. Ideální stav pro toto je pravidelný odběr o velikosti řekněme 80% max.denního výkonu. Jenže pravidelnost odběru jaksi problematická jest. Pokud je pod mrakem, je spotřeba třeba na svícení větší. Takže denně hlídám...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od JiříK »

A na oběhové čerpadlo v zimě zapomeň, na lednici v létě rovněž. S takovým výkonem panelu nemyslitelné. Pro orientaci- mám panely o 35W méně:za leden vyrobeno (a spotřebováno) 1860W, za únor 5760W, za březen 10960W, za duben 14600W, za květen 17490W, červen14340W, červenec 10590W, srpen (zatím) 13390W. Přepočítej si to na panel 200W. Oběhové čerpadlo bere za hodinu 36W, moje lednice za den 800-900W. Takže dvousetwattovým panelem to asi nepůjde.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od avatar »

jj treba ted sviti slunko od východu panely jsou na jih slunko na jeden svíti z uhlu 90° na druhej jeste nedosahne vyroba ted je 4 watty v MPPT režimu. Za hodinu to bude davat kolem 30-40 watu maximalne ty dva panely mě 80wp daji cca kolem 60watu vic ani tuk. Sice porad experimentuji ale nemyslim si ze mi to nekdy da vice. V zime budu rad kdyz za cely den mi to udela 60wattu za cely den
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od Martin »

Mě teda 50Wp panel při kolmém osvětlení sluncem dává kolem 50W, měřil jsem proud a naměřil jsem 3,9A. Ale musí být odběr, takže buď hladová baterka, nebo nějaký spotřebič. Ale stačí, když je zataženo a jede to jen tak na 10%.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od avatar »

Martin : no me ta 30WP dava 30 ale ten 50 mi 50 neda samozrejme ze moje testovaci panely nejsou nejak zavratne kvalitni )))

chtel sem spise napsat ze pokud slunce nesviti coz v zime nesviti tak ty panely davaji velice malo
mickey
Příspěvky: 6
Registrován: ned srp 21, 2011 7:49 pm

Re: IDEA - Prostějov

Příspěvek od mickey »

Dobrá. Navýšil bych výkon panelů. Ale nikde jsem nenašel rozumnej regulátor pro vyšší výkon na NiCd články.
Nepotkali jste někde nějakej. Asi neumim hledat. :(

Pro JiříK: Já právě nechci hlídat spotřebu, ani mít plné akumulátory.
Můj cíl - Co nejvíc vyrobit. Vše vyrobené uložit. A spotřebovat. Je mi jedno jestli to spotřebuji za 1 nebo 10 hodin.
Spojaři všech zemí proletujte se !!!

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek