Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Soban »

Jinak k tomu bioplinu, viděl jsem někde stránky kde jsi mohl koupit malou bioplinku, ale když jsem koukal na výkon tak fakt pouze přes léto akorát na vaření na 1 plotýnce :-(

A co v zimě.... zima a neroste tráva tak co tam přikládat.....

Viz: https://www.freegas.cz/freegas-model-1-mp/

A na vaření co spotřebuji 1m3 plynu mě to nespasí......

Použiji indukci na FVE a když svítí budu na tom stejně.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Plazivec »

Soban píše:Blbost, koukal jsem na bioplyn kolik to vyprodukuje plynu a s prominutím já vyprodukuji víc :yes:

To by snad šlo když budeš mít velké louky, pole atd......
Já jen tak volně přemejšlím, pač stavím chatu a budu muset řešit septik. Problém je také ve skladování plynu. Do 10kg PB flašky se dá natačit max 0,5m3 plynu. A to je hodně málo.

Sorry za blbý nápady, ale pořád přemejšlím také o tom, že když mám na baráku samodomo FVE, tak mě straší bubák, že jednou přijedou a vezmou mě elektroměr. Co pak. Tak ještě jeden blbej nápad.
Nešlo by třeba koupit LPG/CNG centrálu a připojit ji normálně na plyn co jde do kotle? Přes nějakej regulátor?
Vím, že LPG je kvapalnej a motor musí mít zplyňovač, ale jinak tomu prd rozumím.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od TomHC »

Plazivec píše:jednou přijedou a vezmou mě elektroměr. Co pak.
Ak sa dá, pripojiť od suseda 1f na dobíjanie batérií, podružný elektromer a hotovo. :dontknow:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od PetrDubi »

Jo, to by Tome šlo: dva kabely s elektroměrama a přes jeden si bude v zimě dobíjet a přes druhej pouštět v létě sousedovi přebytky - prostě taková domácí virtuální baterie :D Potom se jenom spočítá spotřeba za aktuální sousedovo tarif, odečte dodávka s cenou dejme tomu poloviční oproti síti a budou spokojení oba - možná bude mít nakonec tu zimu ještě zadarmo a bude to přitom ta správná komunitní energetika o který se teď všude tak mluví ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
jahodovák
Příspěvky: 1930
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od jahodovák »

Plazivec píše:
Soban píše:Blbost, koukal jsem na bioplyn kolik to vyprodukuje plynu a s prominutím já vyprodukuji víc :yes:

To by snad šlo když budeš mít velké louky, pole atd......
Já jen tak volně přemejšlím, pač stavím chatu a budu muset řešit septik. Problém je také ve skladování plynu. Do 10kg PB flašky se dá natačit max 0,5m3 plynu. A to je hodně málo.

Sorry za blbý nápady, ale pořád přemejšlím také o tom, že když mám na baráku samodomo FVE, tak mě straší bubák, že jednou přijedou a vezmou mě elektroměr. Co pak. Tak ještě jeden blbej nápad.
Nešlo by třeba koupit LPG/CNG centrálu a připojit ji normálně na plyn co jde do kotle? Přes nějakej regulátor?
Vím, že LPG je kvapalnej a motor musí mít zplyňovač, ale jinak tomu prd rozumím.
Pokud se podíváš na ty gorvinovy stránky,tak tam je přesnej návod jak předělat centrálu nejen na dřevoplyn ale i na LPG i zkušenosti z provozu,hezký den
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od TomHC »

PetrDubi píše:Jo, to by Tome šlo: dva kabely s elektroměrama a přes jeden si bude v zimě dobíjet a přes druhej pouštět v létě sousedovi přebytky - prostě taková domácí virtuální baterie :D Potom se jenom spočítá spotřeba za aktuální sousedovo tarif, odečte dodávka s cenou dejme tomu poloviční oproti síti a budou spokojení oba - možná bude mít nakonec tu zimu ještě zadarmo a bude to přitom ta správná komunitní energetika o který se teď všude tak mluví ;)
A daňový úrad by sa z toho posral a dal nám takú pokutu... :twisted:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Plazivec »

PetrDubi píše:Jo, to by Tome šlo: dva kabely s elektroměrama a přes jeden si bude v zimě dobíjet a přes druhej pouštět v létě sousedovi přebytky - prostě taková domácí virtuální baterie :D Potom se jenom spočítá spotřeba za aktuální sousedovo tarif, odečte dodávka s cenou dejme tomu poloviční oproti síti a budou spokojení oba - možná bude mít nakonec tu zimu ještě zadarmo a bude to přitom ta správná komunitní energetika o který se teď všude tak mluví ;)
Jo, šlo by to, ale se sousedy to tady moc valné není, navíc, tady je každej předposratej, co když... Tady nikdo nemá ani FVE, já jsem tady jako odstrašující případ. Takže tahle možnost není a nebude.
Spíš je zajímavá ta možnost CNG centrály, pač plyn je cca 8x levnější než EE a i kdyby byla účinnost procesu plyn-->EE jen 1/8, tak jsem na svém. Ale hlavně bez elektroměru.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Plazivec »

TomHC píše:
PetrDubi píše:Jo, to by Tome šlo: dva kabely s elektroměrama a přes jeden si bude v zimě dobíjet a přes druhej pouštět v létě sousedovi přebytky - prostě taková domácí virtuální baterie :D Potom se jenom spočítá spotřeba za aktuální sousedovo tarif, odečte dodávka s cenou dejme tomu poloviční oproti síti a budou spokojení oba - možná bude mít nakonec tu zimu ještě zadarmo a bude to přitom ta správná komunitní energetika o který se teď všude tak mluví ;)
A daňový úrad by sa z toho posral a dal nám takú pokutu... :twisted:
Jako souhlas, ale pořád mi nějak nedochází, jak by se berňák moh dobrat prodlužky přes plot?

Edit
PS: a ty máš FVE nahlášenou, nebo oficiální?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od TomHC »

Plazivec píše:a ty máš FVE nahlášenou, nebo oficiální?
Nechce sa mi to v mobile hľadať, písal som o tom v jednej téme, o ohlásení FVE. Splnil som zákonnú podmienku a ohlásil som ZSE, že nám fve, mechanicky a galvanicky oddelenú. Pani z helpdesku mi opakovane písala, že si musím podať žiadosť o dodávke elektriny, tak som jej po druhom vysvetlení už neodpísal. Čiže maximálne mi prídu vymeniť elektromer a po roku zistia, že nič nepretieklo :) ako bonus mám ešte alternatívneho dodávateľa elektriny, takže vôbec neviem ako bude Magna a ZSE komunikovať a riešiť ma.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od TomHC »

MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
pibi
Příspěvky: 700
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od pibi »

Plazivec píše: Sorry za blbý nápady, ale pořád přemejšlím také o tom, že když mám na baráku samodomo FVE, tak mě straší bubák, že jednou přijedou a vezmou mě elektroměr. Co pak.
Toho bych se asi úplně nebál, známý zjistil, že bez DS přežije zimu v pohodě, tak chtěl u ČEZu zrušit odběrné místo. Bylo kolem toho tolik papírování a astronomické náklady, tak to nakonec vzdal. Mimo jiné po něm chtěli, aby zaplatil výkop a likvidaci přívodního kabelu od HDS na sloupu k domu, který si při stavbě musel koupit a zakopat.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Soban »

Nechápu proč bych to likvidoval????

Prostě odhlásím odběr, oni přijedou odšroubují elektroměr, vyberou pojistky na přívodu, případně odpojí kabel od sloupu....

Prostě ze všeho se musí dělat věda......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od rottenkiwi »

Presne ako pise Soban, zobrali elektromer a pol roka prisli a vybrali poistky z HDS
a ja som pre istotu odstrihol kable, aby sa mi sem nezavliekol blesk z DS.

To je vsetko. Tych 15 - 20 dni, co je v zime malo energie sa bud clovek uskromni
alebo si kupi 15 l benzinu a centralu za 150 E.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od camel1cz »

rottenkiwi píše:Tych 15 - 20 dni, co je v zime malo energie...
Tohle závidím, já mám krutý nedostatek celý listopad, prosinec a leden... A ještě další navazující měsíce nejsou úplně super...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
MilosV
Příspěvky: 72
Registrován: pon říj 05, 2020 11:28 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od MilosV »

Listopad,únor cca 50%, prosinec, leden cca 25% vlastní EE. Prostě inverze. Odpojení od DS nereálné.
Jinak, někde jsem četl studii, že náklady na přestavbu distribuční sítě pro obnovitelné zdroje vyjde cca na 6 Kč/kWh. A nedostatek stabilních zdrojů energie, při přechodu na elektromobilitu, topení tepel.čerpadly a odstavení uhelných elektráren způsobí cenu el.energie v době nedostatku výroby z obnovitelných zdrojů cca 80 Kč/kWh.
Ano, OZE mohou zajistit vyrobit cca 70% EE. ALE, jde o pokrytí spotřeby v čase. Takže záložní stabilní zdroje EE nestačí výkonově 30% ale 100% po 30% času. Někdo bude muset zaplatit výstavbu (odpisy), servis a pohotovost. Takže ten výpočet ceny vidím docela reálně.....
2x 11s panelů 310Wp, Axpert MAX 7200, baterie LiFePo4 3p16s 360 Ah.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od rottenkiwi »

S elektrinou je to asi tak, spalime uran alebo uhlie, 70 % vyhodime von oknom
a z tych 30 % co ide do domacnosti, 70 % pouzijeme na ohrev vody,
ktoru nase babky ziskali tak, ze priniesli vodu zo studne a polozili ju na pec.

POzuzili 4 - 5 kg agatoveho dreva a este mali do rana od pece teplo.

Ako spieva jeden spevak, this is no technological breakdown, this is a road to hell.

Energiu treba vyuzivat s rozumom a potom mi staci 5 - 10 kWp a nemam
problem si upiect chleba ci uvarit polievku alebo kavu 365 dni v roku.
Chleba odlozim na dni, ked je dazd a mam malo el.

A aj nase telo je akumulator energie, staci sa pozriet na 150 kilovych,
tak sa najem ked svieti a ked nesvieti, tak ma nezabije 48 hod postit,
skor mi to prospeje.

A ani telku nemusim pozerat, v zaujme uchovania zdraveho rozumu do buducnosti.

A ani fajsbuk ci ine kkk nemusim sledovat, ani youtube ked nesvieti, a zase
mi treba menej energie.

0.3 % genov v nasom tele je ludska DNA 99.7 % je ina DNA nie nasa
a ta ina DNA determinuje nase konanie, nie my rozhodujeme, my sme
len dopravny prostriedok, ktory bakterie, huby, virusy a archea pouzivaju
na dopravu tam, kam potrebuju.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od xmasin »

PetrDubi píše:Jo, to by Tome šlo: dva kabely s elektroměrama a přes jeden si bude v zimě dobíjet a přes druhej pouštět v létě sousedovi přebytky - prostě taková domácí virtuální baterie :D Potom se jenom spočítá spotřeba za aktuální sousedovo tarif, odečte dodávka s cenou dejme tomu poloviční oproti síti a budou spokojení oba - možná bude mít nakonec tu zimu ještě zadarmo a bude to přitom ta správná komunitní energetika o který se teď všude tak mluví ;)
Stačí jeden kabel se čtyřkvadratním elektroměrem.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od eman »

Akorát dnes to agátové dřevo stojí více než elektřina.
Dnes může být nezávislý jenom člověk co topí dřevem....má ktomu les, je relativně mladý a fyzicky vpořádku.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od eman »

xmasin píše:
PetrDubi píše:Jo, to by Tome šlo: dva kabely s elektroměrama a přes jeden si bude v zimě dobíjet a přes druhej pouštět v létě sousedovi přebytky - prostě taková domácí virtuální baterie :D Potom se jenom spočítá spotřeba za aktuální sousedovo tarif, odečte dodávka s cenou dejme tomu poloviční oproti síti a budou spokojení oba - možná bude mít nakonec tu zimu ještě zadarmo a bude to přitom ta správná komunitní energetika o který se teď všude tak mluví ;)
Stačí jeden kabel se čtyřkvadratním elektroměrem.
A dva EANy + ŽL + výkaznictví... ....to spíš dám slepicím do kurníku klimatizaci, než se špinit se státním aparátem...
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od xmasin »

Plazivec píše: Jo, šlo by to, ale se sousedy to tady moc valné není, navíc, tady je každej předposratej, co když... Tady nikdo nemá ani FVE, já jsem tady jako odstrašující případ. Takže tahle možnost není a nebude.
Spíš je zajímavá ta možnost CNG centrály, pač plyn je cca 8x levnější než EE a i kdyby byla účinnost procesu plyn-->EE jen 1/8, tak jsem na svém. Ale hlavně bez elektroměru.
Centrály na plyn dělá Heron a jsou univerzální na zemní plyn i propan, sám o ní uvažuju jako zálohu pro případ výpadku EE.
https://www.heron-motor.cz/kategorie/el ... aly#hybrid spotřeba na 1 kWh elektriky je u 2 kW modelu 0,35 m3 zemního plynu což je cca 3,8 kWh, takže na trvalejší provoz to asi není.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek