Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od bokser01 »

Já furt čekám kdy dají ceník od čezu pro tarif na dobu neurčitou... Vždy to dávali 1.11 letos zatím prdlačky. Ale počítám že to bude pěkný skok nahoru.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od glottis »

bokser01 píše:Já furt čekám kdy dají ceník od čezu pro tarif na dobu neurčitou... Vždy to dávali 1.11 letos zatím prdlačky. Ale počítám že to bude pěkný skok nahoru.
mam to taky a taky jsem napnut :) muze to byt skok a nemusi. CEZ vsechno neobchoduje na burze a neco prodava rovnou a treba svym zakaznikum to dava primo. Uvidime
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Mart »

Tak už mi zvedli zálohy na 3720,- Kč. Ještě neví, že mám od června FVE. Kontrolní odečty jsem posílal jen do EG.D a ne do Centropolu.
Snížení záloh budu řešit až v prosinci, kdy mi končí FIX.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od camel1cz »

Mart píše:Tak už mi zvedli zálohy na 3720,- Kč. Ještě neví, že mám od června FVE. Kontrolní odečty jsem posílal jen do EG.D a ne do Centropolu.
Snížení záloh budu řešit až v prosinci, kdy mi končí FIX.
Super! Měl sem to úplně stejně a vlastně stejnou zálohu a vrátili 12k :) (8k určitě kvůli FVE, zbytek byly vysoké zálohy)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Soban »

Tak přišlo vyúčtování:

Takže mi vychází 1kWh na 10,54 kč samozřejmě jsou v tom i ty měsíční poplatky, ale i ty se přece musí počítat a taky je hovada zdražují.....

Mám pořád menší a menší spotřebu z DS a účet pořád větší a větší.... *fall*
vyúčtování 2022-2023
vyúčtování 2022-2023
EDIT:
Jinak z FVE za to zúčtovací období vyrobila: 1055 kWh jsem si to teď počítal takže reálná úspora 1055 * 10.5 = 11000,- kč
Naposledy upravil(a) Soban dne stř čer 07, 2023 9:33 am, celkem upraveno 2 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od PetrDubi »

A bude hůř. Už je předpoklad, že kolem roku 2026 se nevyplatí vyrábět elektřinu v uhelných elektrárnách (při započtení ceny elektřiny, ceny povolenky a nákladů na výrobu), takže se začnou uhelné elektrárny odstavovat z provozu. Protože nám ale v určitém období bude elektřina chybět, tak přejdou do záloh a provozovatel sítě jim bude platit kapacitní platby a tím stoupnou poplatky o další desítky procent. Druhá možnost je elektřinu dovézt (prý bude chybět kolem 20% spotřeby elektřiny), ale těch dovezených 20% prý nákladově vyjde stejně, jako těch našich vyrobených 80%. Prostě žádná růžová budoucnost..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Martin P »

Potvrzení Paretova pravidla: na 80% úspory vynaložíte 20% nákladů. Na zbývajících 20% úspory vynaložíte 80% nákladů.
Aneb volně přeloženo: první čtyři pětiny stojí co do nákladů stejně jako pětina poslední.
Nehledě na to, že jde o výsledek nedostatkové ekonomiky.
(Jde o jeden ze čtyř druhů ekonomik " tržní, plánované, dotační a nedostatkové.
Tržní ekonomika je ekonomikou, kde je cena výrobku určena trhem. Zájem je veliký, cena roste, výrobní kapacita též. Zájem klesá, cena též, výrobní kapacita taky. A tak dokola.
Plánovaná ekonomika: v té plánovači vše naplánují. Výši výroby i cenu výrobku. Pokud cenu netrefí nastanou dvě možnosti: první je nízká cena. Zde je výrobku nedostatek, jsou na něj pořadníky a dá se sehnat pod pultem nebo pod rukou (na černém trhu), kde je cena výrobku vyšší než na oficiálním trhu. Pokud cenu přestřelil je výrobku všude plno, zájem je malý a jelikož se plán výroby musí plnit jde výroba na sklad.
Dotační ekonomika je ekonomikou, kde stát určité vybrané výrobky či služby dotuje. Tím snižuje jejich cenu na trhu, což způsobuje zvýšení poptávky. Tato ekonomika je náchylná ke korupci a lobismu, protože zařazení výrobku nebo služby do dotačních titulů znamená jistý zisk.
Nedostatková ekonomika je ekonomikou, kde je množství výrobků či služeb omezeno státem, zatímco určení ceny je ponecháno na trhu. Zde stát omezuje dostupnost určitých výrobků či služeb tím, že jejich prodej zatěžuje platbou za povolenku. Výrobku nebo služby je na trhu dostatek, ale nesmí být volně prodán.
To vede k tomu, že množství určuje stát, ale cenu trh. To umožňuje přímou manipulaci s cenou (nedostatek cenu zvyšuje).
Vyšším stupněm tohoto trhu je systém, kdy je stále se snižující množství povolenek dáno na trh. Jejich cena díky tomu roste, což je pro vybrané burzovní dodavatele povolenek doslova zlatý důl.
Povolenka je v podstatě spekulativním daňovým zatížením zvyšujícím cenu výrobku.
Lze tak říci, že nedostatková ekonomika je kombinací ekonomiky tržní a plánované (objem určuje stát, cenu trh) a opakem ekonomiky dotační (dotace poptávku zvyšují, povolenky snižují)).
Naposledy upravil(a) Martin P dne stř čer 07, 2023 11:45 am, celkem upraveno 2 x.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od PetrDubi »

Jo, na Pareta jsem si (když jsem to četl) taky vzpoměl.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Soban »

Jo jenže paradox je že mi ten můj tarif taky zdražily, údajně pro to aby mi ho mohly zlevnit :wall:

A ve výsledku je cena za kWh vyšší než jsem měl větší jak strop, takže jak zastropování skončí tak bude další zdražení i když paradoxně cena klesá a poplatky taky zdraží a ČEZ si zase namastí víc kapsu.... a normální člověk je zase v......

A ještě třeba zvednout daně protože je máme malé, ale platy k tomu nemáme.

A později uvidíme kdo si namastil kapsy s tím zastropováním, to zase bude tunel........ :uh:

Uvidíme co se fakt stane až zastropování skončí......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od PetrDubi »

Soban:
Jo, to je normální, že se všude vykřikuje, jak zlevňujou třeba kWh (o haléře), ale současně s tím se zvýší nějaký pravidelný fixní poplatek o desítky procent..

Po ukončení stropu se může stát cokoliv, ale pravdou je, že plno firem udržovalo ceny kolem stropu nebo přes něj a plyn nebo elektřinu koupili za jakoukoliv cenu, protože zbytek jim zaplatil stát. A když dali cenu těsně pod stropem, tak klidně mohli prodávat za tuhle cenu (a stát to nijak nezkoumal, když to bylo pod stropem a neplatil to) i když měli nakoupeno za třetinu, protože na tom vyrejžovali a strop s chováním ostatních obchodníků jim to dovolil.

Ale pravdou je, že kdyby jsi neměl sníženou spotřebu díky FV, tak by jsi ten nedoplatek měl několikanásobnej, takže to určitě nějaký smysl má ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od rottenkiwi »

Keby nebolo ekonomiky, ale vsetko bolo zadarmo, tak nie je korupcia ani zlacnovanie
lebo 0 sa neda zlacnit.

Ked si doma vyrobite zadarmo MPPT, BMS, baterku ci menic, tak nepotrebujete ekonomiku.
Ked si vyrobite ebike alebo auto doma, tak nepotrebujete vyrobcu aut ani ebikov.

Ked ten menic , MPPT alebo elektrinu z neho date susedovi, nepotrebujete ekonomiku,

Mne sa zda, ze namiesto toho, aby sa veci robili spravne a jednoducho, tak si to
clovek komplikuje.

Ked ste nezavisli od DS, tak nepotrebujete energiu od statu, max. vam bude stat
komplikovat pristup do vasho lesa alebo vinice ci ornej pody.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od camel1cz »

Ano, jenže nemůžeš všechno dělat sám... a i když něco budeš schopen a dodáš to sousedovi - seš si jistej, že to bude opravdu zdarma? Kolika sousedům? Prvnímu, dvěma, ... a pak to dodáš nesousedovi, protože ti za to dá chleba a už jede ta ekonomika, co se zkomplikovala až do dnešního stavu.

Ale konkrétně k FVE - myslím, že by se neměly elektrárny připojovat a povolovat dodávky. Ostrov s přepínáním nekomplikuje distribuci a pokud by se správně nastavily ceny + měření po hodinách, tak to bude fungovat "samo" bez směrnic, regulací, atd.
S tím souvisí akumulace - pokud bude cena nastavena tak, že se oplatí ojíždět mé akumulátory, tak budu klidně i v zimě levnou část dne topit napřímo + nabíjet a v tom drahém období pojedu z baterek. Nebo je aspoň vybiju... a hle, nemusíme stavět ohromné baterkárny za ještě ohromnější peníze. Prostě decentralizace...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od rottenkiwi »

Praveze mozem, lebo ked si vsetko robim sam, nepotrebujem stat === skupinu neefektivnych
a obmedzenych ludi, ktori nemaju ani vedomosti ani nie su altruisti.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1282
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od TomHC »

rottenkiwi píše:Praveze mozem, lebo ked si vsetko robim sam, nepotrebujem stat === skupinu neefektivnych
a obmedzenych ludi, ktori nemaju ani vedomosti ani nie su altruisti.
Viem že ti zase zdvihnem tlak, ale... Jasné, sám si aj dopestuješ, aj dochováš, uložíš, zamrazíš (v mrazničke ktorú si vyrobíš), vysušíš, zavaríš (do pohárov ktoré si zo skla vyfúkaš). Aj si LFP baterky vyrobíš, aj panely, aj mosfety, aj osciloskop. Aj sa zoperuješ keď bude treba, penicilín si v Petriho miske vyrobíš. Zuby ak sa pokazia, tak vytrhneš, alebo necháš vyhniť a odpadnúť.

Naši predkovia boli viac "off-grid" ako my, ale tiež prišli na to, že jeden nedokáže robiť všetko, preto sa každý začal na niečo špecializovať, vymieňali tovar (barter), predávali/kupovali.

Ak nemáš rodinu, môžeš sa kúpať pod rínou, trenírky otočiť štyrikrát (osratým dopredu/dozadu + to isté ešte naruby otočené), môžeš si dovoliť mať teplú vodu len keď dosť svietilo. Ale takýchto hipíkov je veľmi málo, ostatní majú rodiny, prácu, povinnosti, koníčky; a preto si nestavajú doma MPPT - a ak áno, tak už majú nejaké funkčné kúpené aby makalo... Ak máš obmedzené množstvo času, tak robíš veci inak. peace.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od jahodovák »

Myslím,že to bylo mašleno jinak,státu platíme z práce víc než polovinu a poté ještě DPHa stále je mu to málo,asi by to vypadalo jinak,kdyby si na to museli vydělat a ne sebrat jiným.Zato ale pracujícím toho moc nedá ale podporuje hlavně nemakačenka a jiné.Pokud se podíváte kolem mělo by vám to být jasné ono se to dobře rozhazuje,když na sobě ale vůbec nešetří a nemají za to žádnou odpovědnost...proto je třeba se zařídit tak aby se nás to dotklo co nejméně.On na nás nikdo jiný dělat nebude....nebo si skutečně myslíte,že ty dluhy co nadělají odpracují.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kodl69 »

to Soban: mám to podobně, po započtení stálých plateb jsem se poslední rok dostal na 15kč/kWh. Ještě kousek, a bude levnější ta elektrocentála...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Plazivec »

kodl69 píše:to Soban: mám to podobně, po započtení stálých plateb jsem se poslední rok dostal na 15kč/kWh. Ještě kousek, a bude levnější ta elektrocentála...
A co elektrocentrála na domácí bioplyn? U nás to asi nikdo nezkoušel, ale koukal jsem nějaká videa, pán měl několik sudů, sestrojil si sběrné zařízení s kompresorem a tlačil do do těch 10 kilových PB flašek. Akorát tím topil. Pokud z toho udělám elektřinu, tak by se dalo snad překonat nepřekonatelné.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Soban »

Blbost, koukal jsem na bioplyn kolik to vyprodukuje plynu a s prominutím já vyprodukuji víc :yes:

To by snad šlo když budeš mít velké louky, pole atd......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od jahodovák »

Bioplyn je dnes možno vidět na dost místech,skoro každé větší družstvo nějakou provozuje,ve velkém se to vyplatí,u nás se to v malém,pokud není někdo kutil a nemá k potřebným věcem přístup skoro zadarmo nevyplatí.Vím jen o jedné,kterou už pán provozuje dlouho ale jen na plynový sporák a na vaření mu to stačí v zimě ale nic moc.Jinak v Indii to má skoro každý ale když jsem se díval,jak tu kejdu do toho připravují,tak by to tady asi neprošlo,To už je lepší centrála na dřevoplyn,viz gorvinovy stránky,je to mnohem jednodušší a doma vyrobitelné..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od jahodovák »

7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek