Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od Raww »

solexagro píše: ned dub 14, 2024 8:21 pm
tixik píše: ned dub 14, 2024 1:16 pm Bosse neznám, ale na průmyslové automatizace certifikace mám. Začal bych tím, co je mi jasné nejméně, tedy Bossem. Zda má např. nějakou možnost jednoduché vnitřní algoritmizace s reakcí na digitální vstupy (pokud je má). Případně možnost Modbus, BACnet komunikace. Záleží, co si nechá líbit. Pokud komunikaci neumí a nastavuješ to např. ve webovém rozhraní, tak to se dá robotem řešit taky.
O objevování Ameriky se asi bohužel jednat bude. To bys jedině musel oslovit nekoho od Carel, jestli už něco podobného dělali a mají na to hotové řešení.
V ideálním případě by to předpokládám nemělo hloupě zapínat/vypínat pokud je/není dostatek pro plnou zátěž, ale nějak efektivně řídit zátěž, na základě aktuálně dostupné výroby.

Hoď sem odkazy na co nejvíc dokumentací k Bossu.
Zdravim! Carel-Boss je tohle: https://www.alltyperefrigeration.com.au ... onitoring/
Myslím, že je to dost "chytré", vše se nastavuje přes web. Je tam přes modbus zapojený měřák Schneider PM5110.
Carelu (Itálie)jsem samozřejmě psal, ale zatím bez odpovědi, polský Carel nic podobného nemá.
Můžete mi napsat mail? Asi bo bude lepšé :)
To, že je to chytré zařízení nic nemění na tom, jak moc je "otevřené" pro "nadřazené" systémy, tj. jestli má otevřenou komunikaci s možností zápisu příkazů a parametrů. Případně alespoň programovatelné binární vstupy, kterým by šla přiřadit nějaké akce. To by bylo nejlepší.
Komunikace s analyzátorem sítě PM5110 bude nejpravděpodobněji protokolem Modbus RTU. V tomto případě se Carel ptá měřáku na síťové hodnoty a ten mu odpovídá (nejspíš kvůli řízení/optimalizaci/limitaci příkonu). Do této komunikace nic přidat nelze, protože komunikaci řídí pouze jedno zařízení na lince a to je Carel a ten čte jen to co má nadefinované výrobcem.
Odbodnou věc jsem řešil v minulosti se starou řídicí jednotkou tepelného čerpadla, které bylo úplně bez možnosti čehokoli nadřazeného - vyřešili jsme to tím, že jsme TČ sebrali jeho čidla a podvrhli jsme mu "fake" čidla tj. výstupy řídicího systému, které řídicí jednotce TČ dával vstupy, jaké jsem potřebovali a donutili jsme tak TČ poslouchat.
Dá se to udělat mnoha způsoby.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od xmasin »

Něco podobného jsem řešil pro spínání 3F bojleru, ale v podstatě je to stejná úloha. Sám jsem to vyřešil pomocí Loxonu, kdy komunikuju s měničem a dostávám data o výrobě a elektroměrem, ze kterého mám informaci o aktuální spotřebě domu. Pokud je spotřeba domu nízká a výkon dodávaný do sítě je vyšší než výkon jedné spirály, tak ji sepnu a dál kontroluji výrobu a spotřebu, pokud se zvýší spotřeba domu a začnu odebírat ze sítě tak spirálu vypnu, pokud se zvýší výroba a je znovu přetok tak připojím druhou spirálů atd. Takže pokud lze komunikovat s měničem pomocí rozumného protokolu (třeba Modbus TCP, což by Deye měly mít) a ideálně i s řídícím systémem chlazení, tak by to neměl být zas takový problém navrhnout a zprovoznit.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od gupa »

Pro zajímavost otázka, jakou má systém se spotřebou okolo půl megawaty denně kapacitu baterie ? Měniče umí nulové přetoky. Jak má taková FVE nastaveno v menu Hl. obrazovka - systémové nastavení - pracovní režim?
30240301000367_502012860-使用说明书-储能三相-SUN-SUN-8-12K-SG04LP3-Ver2.2-德业英文-封面彩印-封面封底1.png
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
cicoun
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 05, 2024 12:49 am
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 7200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cicoun »

Nejjednodušší obecné řešení je použít dry kontakt, na ten napojit relé a tím spínat zátěž. Pokud máte více spotřebičů lze je zapojit přes proudový spínač, tak aby se spouštěli postupně. To ale neřeší váš problém, kdy je potřeba mrazáky spustit při kritické teplotě ze sítě/ baterie. Dalo by se to vyřešit vřazením termostatu. Ale doporučil bych sofistikovanější řešení - manager který bude získávat informace jak z mrazaků, tak ze střídače a komunikovat s nimi. Pokud mají obě zařízení použitelné rozhraní, minimálně webový interface, je to pro průměrného programátora práce na 2 dny, což vás bude stát 10-15k, materiál 5k. Výhoda je, že nemusíte lézt do stávající instalace, jen připojíte krabičku s raspi.
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

Raww píše: ned dub 14, 2024 9:12 pm
solexagro píše: ned dub 14, 2024 8:21 pm
tixik píše: ned dub 14, 2024 1:16 pm Bosse neznám, ale na průmyslové automatizace certifikace mám. Začal bych tím, co je mi jasné nejméně, tedy Bossem. Zda má např. nějakou možnost jednoduché vnitřní algoritmizace s reakcí na digitální vstupy (pokud je má). Případně možnost Modbus, BACnet komunikace. Záleží, co si nechá líbit. Pokud komunikaci neumí a nastavuješ to např. ve webovém rozhraní, tak to se dá robotem řešit taky.
O objevování Ameriky se asi bohužel jednat bude. To bys jedině musel oslovit nekoho od Carel, jestli už něco podobného dělali a mají na to hotové řešení.
V ideálním případě by to předpokládám nemělo hloupě zapínat/vypínat pokud je/není dostatek pro plnou zátěž, ale nějak efektivně řídit zátěž, na základě aktuálně dostupné výroby.

Hoď sem odkazy na co nejvíc dokumentací k Bossu.
Zdravim! Carel-Boss je tohle: https://www.alltyperefrigeration.com.au ... onitoring/
Myslím, že je to dost "chytré", vše se nastavuje přes web. Je tam přes modbus zapojený měřák Schneider PM5110.
Carelu (Itálie)jsem samozřejmě psal, ale zatím bez odpovědi, polský Carel nic podobného nemá.
Můžete mi napsat mail? Asi bo bude lepšé :)
To, že je to chytré zařízení nic nemění na tom, jak moc je "otevřené" pro "nadřazené" systémy, tj. jestli má otevřenou komunikaci s možností zápisu příkazů a parametrů. Případně alespoň programovatelné binární vstupy, kterým by šla přiřadit nějaké akce. To by bylo nejlepší.
Komunikace s analyzátorem sítě PM5110 bude nejpravděpodobněji protokolem Modbus RTU. V tomto případě se Carel ptá měřáku na síťové hodnoty a ten mu odpovídá (nejspíš kvůli řízení/optimalizaci/limitaci příkonu). Do této komunikace nic přidat nelze, protože komunikaci řídí pouze jedno zařízení na lince a to je Carel a ten čte jen to co má nadefinované výrobcem.
Odbodnou věc jsem řešil v minulosti se starou řídicí jednotkou tepelného čerpadla, které bylo úplně bez možnosti čehokoli nadřazeného - vyřešili jsme to tím, že jsme TČ sebrali jeho čidla a podvrhli jsme mu "fake" čidla tj. výstupy řídicího systému, které řídicí jednotce TČ dával vstupy, jaké jsem potřebovali a donutili jsme tak TČ poslouchat.
Dá se to udělat mnoha způsoby.
Tak co tedy mám udělat? :)
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

xmasin píše: ned dub 14, 2024 10:26 pm Něco podobného jsem řešil pro spínání 3F bojleru, ale v podstatě je to stejná úloha. Sám jsem to vyřešil pomocí Loxonu, kdy komunikuju s měničem a dostávám data o výrobě a elektroměrem, ze kterého mám informaci o aktuální spotřebě domu. Pokud je spotřeba domu nízká a výkon dodávaný do sítě je vyšší než výkon jedné spirály, tak ji sepnu a dál kontroluji výrobu a spotřebu, pokud se zvýší spotřeba domu a začnu odebírat ze sítě tak spirálu vypnu, pokud se zvýší výroba a je znovu přetok tak připojím druhou spirálů atd. Takže pokud lze komunikovat s měničem pomocí rozumného protokolu (třeba Modbus TCP, což by Deye měly mít) a ideálně i s řídícím systémem chlazení, tak by to neměl být zas takový problém navrhnout a zprovoznit.
Ten Loxon jsem taky našel, napsal jsem jim, uvidíme co odpoví.
To co popisujete v v podstatě podobné ve větším..
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od Raww »

solexagro píše: pon dub 15, 2024 7:42 am Tak co tedy mám udělat? :)
Jak psali předchozí - sehnat co nejvíc dokumentace k zařízení, které máte. Zkusil bych se domluvit i s technikem od mrazáků na spolupráci, přeci jenom by toho měl vědět nejvíc.
Následně se domluvit s někým, kdo bude ochotný se toho ujmout, aby přijel a konkrétní věci prošel a ověřil, případně si sebou hned vzal PLC k nějakým rychlým jednoduchým zkouškám.
No a když testy klapnou, tak se pustit do seriózní realizace, aby to nebyl bastl.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

cicoun píše: pon dub 15, 2024 4:13 am Nejjednodušší obecné řešení je použít dry kontakt, na ten napojit relé a tím spínat zátěž. Pokud máte více spotřebičů lze je zapojit přes proudový spínač, tak aby se spouštěli postupně. To ale neřeší váš problém, kdy je potřeba mrazáky spustit při kritické teplotě ze sítě/ baterie. Dalo by se to vyřešit vřazením termostatu. Ale doporučil bych sofistikovanější řešení - manager který bude získávat informace jak z mrazaků, tak ze střídače a komunikovat s nimi. Pokud mají obě zařízení použitelné rozhraní, minimálně webový interface, je to pro průměrného programátora práce na 2 dny, což vás bude stát 10-15k, materiál 5k. Výhoda je, že nemusíte lézt do stávající instalace, jen připojíte krabičku s raspi.
Zdravím! Toto se mi líbí. Webové rozhraní to všechno umí, každá komora má svůj kontroler a snímač teploty, můžu si je nastavit jak chci.
Jen to chce toho programátora :))) Sem s ním)
cipis
Příspěvky: 4374
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cipis »

To si zadej do toho bazaru, jako poptávku! Už jsem to psal jednou ...
Pokud se řešení problémů dostane do této roviny, nemá to pro komunitu žádný přínos, tak alespoň poslouží jako případné najití někoho, kdo z toho bude mít kšeft.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
solexagro
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 13, 2024 8:17 am
Lokalita: Bruntál
Výkon panelů [Wp]: 100kW
Kapacita baterie [kWh]: 100kW
Chci prodávat energii: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od solexagro »

Cipis: viewforum.php?f=89

S tím bazarem to nechápu, tady je taková rubrika?
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od Raww »

Posílám SZ
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od smartyn34 »

Zdravím,
Z těch málo informací se nic konkrétně poradit nedá, jen si nenechte poradit nějaký Home assistant nebo něco podobného, to je dobré na doma si s tím hrát, ale vy potřebujete robustní systém. Např. nějaké průmyslové PLC, přeci jen by to mělo řídit tok energie za nemalé.penize.
Každopádně by to chtělo obhlídku systému a zjištění možností. Možná kdyby jste napsal odkud přibližně jste?
cicoun
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 05, 2024 12:49 am
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 7200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cicoun »

smartyn34 píše: pon dub 15, 2024 9:18 pm Zdravím,
Z těch málo informací se nic konkrétně poradit nedá, jen si nenechte poradit nějaký Home assistant nebo něco podobného, to je dobré na doma si s tím hrát, ale vy potřebujete robustní systém. Např. nějaké průmyslové PLC, přeci jen by to mělo řídit tok energie za nemalé.penize.
Každopádně by to chtělo obhlídku systému a zjištění možností. Možná kdyby jste napsal odkud přibližně jste?
Většina moderních zařízení má dnes API přes http. Funguje to spolehlivě. Není potřeba nic drátovat. Home asistent není špatný, ale není určený k monitoringu a managementu - spíše ke změnám stavů a nastavení. Raspi controler Vás přijde na 2000, můžete tam mít logování, webový interface, wifi, obrazovku, integrace pomocí modbus a I/O je prakticky stejná, ale má více možností. Průmyslové PLC je dnes většinou raspi schované v krabičce se svorkami za přehnané peníze.
unicast
Příspěvky: 1231
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od unicast »

cicoun píše: pon dub 15, 2024 10:10 pm Většina moderních zařízení má dnes API přes http. Funguje to spolehlivě.
Akorát to má obrovskou hromadu zbytečného overheadu. Navíc specifikace HTTP se trvale mění (1.0 je trochu jiná než 0.9, 2.0 je hodně jiná než 1.0, 3.0 je úplně jiná než 2.0), objevují se v tom nové vektory útoků atd. atd. HTTP jinde než u šíření human readable informací je zlo.
Mex
Příspěvky: 346
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od Mex »

cicoun píše: pon dub 15, 2024 10:10 pm Home asistent není špatný...
Souhlas.
Tahle aplikace není řízení raketoplánu ani jaderné ponorky.
Bezpečnostní mechanismy musí mít řešené už ten stávající systém řízení. Tady dostane jen dodatečnou informaci, že zrovna teď je výhodné mrazit nebo naopak že teď raději ne.
unicast píše: pon dub 15, 2024 10:42 pm HTTP jinde než u šíření human readable informací je zlo.
Souhlas.
Ale kvůli pohodlnosti tvůrců různých systému je to bohužel často jediná možnost.
cicoun
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 05, 2024 12:49 am
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 7200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cicoun »

Ano, právě proto jsou tam ty verze. HTTP 1.1 je stejná od roku 1997 do dnes a vsatím co chete, že bude fungovat i za 20 let. Overhetu například na REST api je minimum, xml, json apod je jiná story, ale zase nabízejí takový konfort ve zpracování požadavků, že to prostě jinak neuděláte. HTTP Rest umí i arduino nano a v pohodě ho uběhá. Kde není přístup, tam není útok. To že má každý vystrčené tepelko, solár, kamery apod. ven a ani neví přes jaký cloud server to běží je samozřejmě peklo, ale to nesouvicí s nějakou integrací přes tcp/ip v uzavřené síti.
unicast
Příspěvky: 1231
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od unicast »

Proč bych neudělal? V čem je problém s vyčítáním counterů pomocí SNMP nebo třeba YANG?
cicoun
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 05, 2024 12:49 am
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 7200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cicoun »

SNP je nadstavba nad UDP, stejně jako HTTP je nadstavba nad TCP. Pro komunikaci s chytrými zařízeními, které mají nějaké API nad TCP to rozhodně upřednostním, čistě ze zkušenosti (to by bylo na dlouho). YANG je XML struktura přes HTTPS, to patří spíš do kategorie, proti které se stavíte.
skybor
Příspěvky: 777
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od skybor »

Průmyslové PLC je dnes většinou raspi schované v krabičce se svorkami za přehnané peníze.
Tohle je hodně odvážné tvrzení ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
cicoun
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 05, 2024 12:49 am
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 7200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cicoun »

Raspberry Pi má stejný ARM processor jako většina lepších PLC. Základ je prakticky to samé. Raspi má samozřejmě Wifi, Ethernet, HDMI, USB a podobné maličkosti. PLC moduly zase mají navíc relátka, transistory, různé rozsahy vstupů a výstupů apod. Raspi stojí 1000, při přidání nějakého rozšíření za další 1000 PLC nahradí. PLC je často uvnitř opravdu jen raspi s nějakým rozšířením a samozřejmě vlastním OS, který to zabije :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek