Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jirkajiri
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 06, 2020 2:39 pm

Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od jirkajiri »

Od 15.2. je v podmínkách připojení omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě na nejvýše 50 % maximálního výkonu fotovoltaické elektrárny. Budu mít panely na západ východ 30 stupňů. Co omezení 50% výkonu pro mne znamená? Jak se těch 50% docílí? Je to nějaké softwarové nastavení v měniči nebo něco jiného, co mi FVE prodraží?
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od glottis »

Omezeni vykonu musi udelat stridac. A myslim si, ze vykon fve se ted bere podle stridace, takze kdyz budes mit treba 6kw stridac tak maximalni hodnota rezervovaneho vykonu 3kw. Vic ti asi nepovoli. Tolik pak muzes pustit beztrestne do site. Pokud pustis vic, zaplatis pokutu. Myslim si ze to je nejak 1600kc za 1kw prekroceni pocitano v 15 minutovem prumeru. Berou nejvetsi prekroceni v mesici.
jirkajiri
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 06, 2020 2:39 pm

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od jirkajiri »

Takže pokud to správně chápu, tak bude mít třeba 6kWp FVE, střídač 6kWp. Aktuálně mi bude FVE dělat 5kWh, 1 kWh spotřebuji doma, 3 kWh do sítě a 1 kWh nějak omezí střídač?
Jak často bude k takové situaci docházet při umístění panelů západ východ?
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od mihlit »

To se týká jen dotovaných FVE, které to mají v podmínkách dotace. Takže nám to může být úplně jedno.
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od Antrac1t »

mihlit píše: úte úno 13, 2024 1:49 pm To se týká jen dotovaných FVE, které to mají v podmínkách dotace. Takže nám to může být úplně jedno.
a neni to omezeny celkove i kdyz chces offiko pripojit FVE do site bez dotace, ze distributor te uz i tak strouhne o 1/2 vykonu?
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od mihlit »

O tom se mluvilo už dávno, že distributor by chtěl, že jim to přijde nesmysl a pro ně náročnější. Nicméně aktuálně v reálných podmínkách to je jen u NZU dotace.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od Soban »

Prostě je to pouze na dotace a s tím souhlasím proč mám dotovat elektrárnu a pak ta dotační elektrárna bude vše prodávat a mastit si kapsu....
(Samozřejmě tam jsou i jiné podvody....)

Uživatelů zde se to netýká.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od skybor »

prodávat a mastit si kapsu
No nevím nevím. Jako že milostivě prodávat za 2kč/kWh? Já jsem rád, že jsem na špek dotace nenaletěl. A sakra ušetřil a ještě sakra ušetřím ... ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od Franta2776 »

Opět jako obvykle prolobované Čezem.Elektřinu ze sluníčka necháme na střechách a budeme i v létě pálit uhlí.:((((Elektrárny Čezu určitě na 50% omezeny nebudou.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od mihlit »

Ono se tak dá očekávat, že když ti někdo dá pár set tisíc kč, že si k tomu dá nějaké podmínky, tak nevím, co se čertíš. Je to prospěné i proti pálení uhlí, protože 10 kWp elektrárna s 10 kW rezervací může dávat dejme tomu těch 10 1-2 hodiny denně. Kdežto takto se nevyčerpe limit a máš možnost připojit 2 10 kWp elektrárny s limitem 5 kW. Ty mohou dávat 2x5 kW stabilněji bez větších výkyvů klidně 6 a více hodin denně. Jednoznačně výhodnější. Takže by ses měl spíš radovat :P

Navíc, po ukončení ochranné lhůty (nevím z hlavy, kolik je to let) si i dotovaná elektrárna může ten rezervovaný výkon zvednout na 100 %.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od Franta2776 »

mihlit píše: úte úno 13, 2024 4:03 pm Ono se tak dá očekávat, že když ti někdo dá pár set tisíc kč, že si k tomu dá nějaké podmínky, tak nevím, co se čertíš. Je to prospěné i proti pálení uhlí, protože 10 kWp elektrárna s 10 kW rezervací může dávat dejme tomu těch 10 1-2 hodiny denně. Kdežto takto se nevyčerpe limit a máš možnost připojit 2 10 kWp elektrárny s limitem 5 kW. Ty mohou dávat 2x5 kW stabilněji bez větších výkyvů klidně 6 a více hodin denně. Jednoznačně výhodnější. Takže by ses měl spíš radovat :P

Navíc, po ukončení ochranné lhůty (nevím z hlavy, kolik je to let) si i dotovaná elektrárna může ten rezervovaný výkon zvednout na 100 %.
Nikdo nikomu nic nedal.Jsou to peníze,které jsme si předplatili v emisních povolenkách za elektřinuL.Čez nedal ani 1Kč ten jenom škodí.Jak postaví ty 4 bloky budeme mít nejdražší el široko daleko.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od glottis »

mihlit píše: úte úno 13, 2024 4:03 pm Ono se tak dá očekávat, že když ti někdo dá pár set tisíc kč, že si k tomu dá nějaké podmínky, tak nevím, co se čertíš. Je to prospěné i proti pálení uhlí, protože 10 kWp elektrárna s 10 kW rezervací může dávat dejme tomu těch 10 1-2 hodiny denně. Kdežto takto se nevyčerpe limit a máš možnost připojit 2 10 kWp elektrárny s limitem 5 kW. Ty mohou dávat 2x5 kW stabilněji bez větších výkyvů klidně 6 a více hodin denně. Jednoznačně výhodnější. Takže by ses měl spíš radovat :P

Navíc, po ukončení ochranné lhůty (nevím z hlavy, kolik je to let) si i dotovaná elektrárna může ten rezervovaný výkon zvednout na 100 %.
Ja bych ten limit dal vsem a treba ho i nejak dynamicky menit. Jde/slo udelat i to ze si o rezervovany vykon zazadam, a leta tam ani fve nemam. A nebo to tam ani nikdy netlacim. A rozhodne ne v plne vyssi. Omezit to tak to zacne davat vetsi smysl. Do site valit staly vykon a ne hodinu v poledne 10kW, kdyz uz maj vsichni baterky plny :)
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od mihlit »

nevím, co je složitého k pochopení... je to *dotace*, stát na ni má určité peníze a pak ty peníze *dává*. Není to žádný úvěr či předplatenka, peníze sebral stát firmám a lidem včetně mě, ale zpátky mi nic nedal. Stejně jako jiná sociální dávka, stát určil podmínky, kolik komu a za jakých podmínek.

Díky tomu škodícímu čezu máme všichni levnější elektriku... akorát to "my" je celá evropa, protože svoji levnou výrobou snižuje cenu na burze. Cena je vysoká, ale bez něj by byla ještě vyšší. Kdyby nebyl na burze, měli bychom "my" (občané ČR) ještě levnější elektriku.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od Neo »

Franta2776 píše: úte úno 13, 2024 4:44 pm Nikdo nikomu nic nedal.Jsou to peníze,které jsme si předplatili v emisních povolenkách za elektřinuL.Čez nedal ani 1Kč ten jenom škodí.Jak postaví ty 4 bloky budeme mít nejdražší el široko daleko.
Myslím že funkční bloky ještě hóódně dlouho nebudou a elektřina bude drahá protože jí bude nedostatek.
Hezký článek je tady https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... ysl-231348
++
PetrPetr
Příspěvky: 7
Registrován: sob led 06, 2024 9:40 am
Lokalita: okolí Mělníka

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od PetrPetr »

prodávat a mastit si kapsu
Výkupní ceny se snižují a dá se čekat, že budou v podstatě nulové až bude FVE ještě více. Volal mi týpek, že v nových pravidlech je jen 50% výkonu, vykašlal jsem se na něj, žádné rozhodnutí na rychlo dělat nebudu. Moje otázka byla, jestli když budu mít panely na západ východ 30 stupňů, tak jestli vůbec mne 50% ovlivní nebo o kolik.
Co se týče dotací, tak jsme v EU, peníze z emisních povolenek jdou do Bruselu a zpět se dají čerpat jen na věci, které určí Brusel, takže kdyby nebyly dotace, tak by peníze propadly Bruselu. Dotace nemám rád, ale prostě jsme v EU, takže se nedá nic dělat a dotace se musí brát takové jaké jsou. Pro stát to bude výhodné do budoucna, lidi si na svých střechách dělají FVE, poskytují tak prostor zdarma, ještě se o FVE starají a ve výsledku budou posílat elektřinu v podstatě zdarma do sítě.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od unicast »

Ty peníze do EU jdou z našich daní. Platíš daně dobrovolně a rád, nebo nedobrovolně pod hrozbou aplikace nějaké formy násilí? Já tedy to mám v té druhé variantě.

Chceme-li, aby stát méně loupil, musíme tlačit na to, aby také méně peněz vydával. Pokud člověk přijme dotaci, tak celou tu přerozdělovací lumpárnu legitimizuje.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od eman »

1. Do EU platíme násobně méně, než čerpáme, což zase vytáčí Němce a Francouze.
2. Většina dotačních FVE se staví za účelem zisku. Aspoň co se dočtu na FB, tak otázka "kde nejvíc platí za výkup" je první, co nový majitel položí. Teď se prudce snížil výkup na 1,5Kč/kWh, takže je na FB velké brečení a nadávání, proč jim politici teda tu FVE "vnutili", když nedají ani pořádnou cenu na výkup.
3. S omezením rezerace souhlasím a mělo to přijít dávno. Blokování rezervace od dotačních firem a podvádění od majitelů dotačních FVE je k zblití. Stačí projít FB jak si tam radí...."máte sice 4kWp, ale zarezervujte si radši 10kWp do budoucna.... Jestli bylo loni 100tis. dotačních FVE a jenom třetina udělala tuhle prasárnu, tak se čezu nedivím, že nemá kapacitu.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od PavelR »

toto platilo dříve. žádalo se standartně 10kw realizovalo 5kw, ale my jsme to nedělali. Od jisté doby, alepoň u EGD jde realizovat max o 20 méně než rezerovvaný jinak se musí přežádat smlouva na menší výkon. Takto to je správně.
Ze zkušenosti z jedné naší vzorové instalace. ideální jih bez stínu. 9,8kwp instalovaný rezerovvaný, 5,6kw zaříznuto na 5,5kw. Vlastní spotřeba, nabít baterie, poté nabít 200l bojler, pak až něco ven. I s menším rezerovaným výkonem to za rok 23 udělalo 11,7Mwh ze sítě slabých 800. Krásný pokrytí. Takže i tak to jde.

To plakání o výkupech nechápu. Lidi nevidí dál než k dalšímu jídlu. To si někdo myslí že energie půjdou dlouhodobě dolů? Což zlepšuje amortizaci investice. Osobně nevěřím že postavíme 4 bloky jádra. Kde vezmeme 3 biliony v dnešních cenách dle reality v hinkly point. Když dobře za 10 let než to naprojektují a vysoudí se s každým debilem to bude vycházet na kolik 5 bilionů 6? a to se možná poprví kopne a pak poletí další stovky miliard na vícepracech? Za pár let vypneme uhlí,špičkovat se bude plynem, budeme importéři což požene ceny nahoru tím pádem i výkupy. Dál se do toho opřou agregátoři flexibility, kteří podlě mě budou mít zájem i o malý zdroje protože v součtu to dá hodně.

Dneska mě centropol napsal že výkup jde z 3,5kč na 1,25kč. Neplaču, protože dle mých propočtů když letos přidám posledních 8kwp na celkových 29kwp a i kdyby to byla koruna tak jsem celoročně za el, TUV a topení šul nul. I kdyby to bylo za 0,5kč tak zaplatím cca 10k za celej rok za vše. To vydělám za 3 dny když na to přijde. Není co řešit.

Pokud to má někdo na výdělek tak plačky chápu halt mají smůlu, já jen pro pokrytí vlastní spotřeby s tím že něco otočím přes nákup prodej. Je to to samý jako kdybych prodával herteple a za to kupoval elektřinu.

Upozorňuji jen že jsem si to kupoval za svoje. NZU jsem nežádal.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od glottis »

nejlepsi je necist s...y, opustit bublinu facebooku a ubrekanku a vse bude lepsi :) Kolem sebe mam nekolik kamaradu s docani elektrarnou, nikdo z nich nebreci a snazi se vse spotrebovat doma.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Omezení maximálního rezervovaného výkonu po 15.2.

Příspěvek od Mex »

mihlit píše: úte úno 13, 2024 4:03 pm ... Je to prospěné i proti pálení uhlí, protože 10 kWp elektrárna s 10 kW rezervací může dávat dejme tomu těch 10 1-2 hodiny denně. Kdežto takto se nevyčerpe limit a máš možnost připojit 2 10 kWp elektrárny s limitem 5 kW. Ty mohou dávat 2x5 kW stabilněji bez větších výkyvů klidně 6 a více hodin denně. Jednoznačně výhodnější. Takže by ses měl spíš radovat :P
...
Když jsem tento post četl, tak jsem si říkal, že máš pravdu. Že takto se ten balík výkonu opravdu může líp rozdělit.

Ale když jsem pak na tím trochu přemýšlel, tak už si to asi ani nemyslím. Protože distributor při "rozdávání" toho povoleného přetoku prostě bude počítat s agregací. A tak to nebude brát tak, že je nějaké fixní množství, jen které by mohl rozdat.

Je to stejné jako s agregací opačného směru, tj. se spotřebou. Pokud mám jistič 3x25A, tak tím mám vlastně teoreticky garantováno 17 kW. Ale určitě to není tak, že by distributor spočítal max. proud danou větví a umístil tam jenom tolik klientů, že jejich teoretický maximální příkon vytíží ty dráty. Dá jich tam několikanásobek, protože v praxi asi nikdy nebudou dlouhodobě odebírat všichni naplno. A přetížení nějakou případnou krátkou špičkou ty dráty i trafa zvládnou.

A to je u generování elektřiny ještě proti spotřebě navíc ošetřeno tím, že v připojovacích podmínkách je povinné automatické omezení výkonu elektrárny, pokud by napětí v gridu stouplo nad definovanou úroveň. Která je mimochodem nižší, než jakou naopak zákazníkům může distributor posílat.
Takže distributor celkem nic moc neriskuje, i když těch výroben na dané lince povolí hodně.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek