Prúdove chraniče video vysvetlenie

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Migel
Příspěvky: 940
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Migel »

Od tohoto pana sledujem na youtube videa a dnes som nasiel od neho celkom peknu ukazku pre tych ktory stale pochybuju o pouzitelnosti prudovych chranicov typu A a B namiesto AC.
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od kodl69 »

celkem dobrý, ale pokud mu vypíná 30mA chránič při 13mA, tak je špatnej, protože musí udržet polovinu reziduláního proudu bez vybavení, tj 15mA. Obvykle měřím 21-25.5mA AC. ještě existuje chránič B-EV kterej vybaví při 6mA DC - to je asi proto, aby se nemohly tím DC přesytit "obyčejný" chrániče před ním. Těch 6mA DC je podle normy limit pro chrániče A , při vyšším DC už je to může nepříznivě ovlivnit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od xhorak »

Pro nas timhle postizene, je mozne pouzit tento vyrobek za rozumnou cenu nebo znacka je nejaky sunt?
https://allegro.cz/nabidka/proudovy-jis ... 9260407032
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od dusanmsk »

Zaraza ma ze to A-cko vybavilo. Pri tom co clovek vsade cita som nadobudol dojem, za A-cko uplne oslepne. Aj ked pri poruche menica je predpoklad, ze DC prud z neho tecuci bude urcite viac nez tych par desiatok mA co je na videu, takze ak dc zlozka posuva bod vybavenia, tak to bude stale nebezpecne.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od skybor »

xhorak: No, v případě ochranných prvků a silových prvků el. instalace vůbec bych se raději držel osvědčených značek a domácí distribuce ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od glottis »

dusanmsk píše: pon úno 12, 2024 8:25 am Zaraza ma ze to A-cko vybavilo. Pri tom co clovek vsade cita som nadobudol dojem, za A-cko uplne oslepne. Aj ked pri poruche menica je predpoklad, ze DC prud z neho tecuci bude urcite viac nez tych par desiatok mA co je na videu, takze ak dc zlozka posuva bod vybavenia, tak to bude stale nebezpecne.
Kdo vi, byla to ukazka bez dalsich vysvetleni. Mozna, kdyby byl DC proud vetsi, dopadne to jinak. Ale uz to, ze chranic vypadl pri tom nastavenem dc proudu az pri 50mA je zle. Kdyby tam teklo 100mA DC mozna by pak vypadl az kdo vi kdy. A ten DC proud tam pri poruse asi netece jen chvilku ale porad dokud neodstranis pricinu. A tu najit, kdyz ani nevis ze je problem bude docela vyzva :) Takze chranic je vlastne slepej. Ikdyz bys ho nemusel menit.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od cipis »

Skybor, jo, to se lehko řekne, ale hůře něco najde a koupí. Bohužel asi se zatím málo ptáme, tak to nikoho z obchodníků moc nezajímá, aby objednali větší počty a tím klesla cena. Resp. v některých případech, aby se to vůbec objevilo na pultech ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Orjatar
Příspěvky: 1
Registrován: úte úno 14, 2023 2:38 pm
Lokalita: Mikuloff

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Orjatar »

xhorak píše: pon úno 12, 2024 8:17 am Pro nas timhle postizene, je mozne pouzit tento vyrobek za rozumnou cenu nebo znacka je nejaky sunt?
https://allegro.cz/nabidka/proudovy-jis ... 9260407032
Co jsem se dopátral tak je to chránič od polské firmy VCX. Má to deklaraci CE a drží se nějakých standardů IEC/EN 61008-1 a IEC/EN 64243.
Asi to bude spíš low cost, ale alespoň to není čínský noname. Taky o něm uvažuji.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od skybor »

https://www.nabijelektromobil.cz/produc ... 40a-30ma-/

Noark - žádná TOP třída. Ale aspoň značka relativně běžně používaná a český prodejce.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od eman »

U Victronu je taky nutné "Béčko"? Někde jsem četl, že u střídačů s trafem není nutné, ale už je to dlouho.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od pibi »

Uměničů s výstupním transformátorem, tedy i Victron stačí obyčejný chránič, protože trafo případné DC napětí nepustí na výstup.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Migel
Příspěvky: 940
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Migel »

Obycajny uz znamena typ "A" pretoze AC sa prestavaju postupne pouzivat..,nakolko aj niektore spotrebice mozu produkovat dc zlozku.
Aj vo videu to pekne opisal..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Mex »

Dělal jsem pokusy s obyčejnými AC proudovými chrániči, přes které jsem pustil dokonce jen vysoký čistý DC proud, bez AC složky. Tedy extrémně špatné podmínky.
Zkoušel jsem 3 chrániče od různých výrobců a různého stáří.
I za těchto extrémních podmínek ty chrániče spolehlivě padaly při 40mA jak hrušky.
Už jsem to tady na fóru před nějakou dobou psal, včetně popisu jak jsem to dělal.

Tím nechci nikoho k ničemu navádět. Teda maximálně tak k praktickým pokusům, ať máme výsledky i z jiných zdrojů.
Ale já osobně se rozhodně nebojím, že když tam osadím obyčejné AC chrániče a náhodou by tam šel i nějaký DC proud, tak že to zabije mě, manželku, milenku, dědečka s babičkou a psa.

Co ale zkusím to je to vybavení fíčka, kterému upadne zem. U 1f chráničů bych i věřil tomu, že to nevybaví. Ale protože všude dávám 3f chrániče, tak jsem zvědavý, jak to bude tam. Jestli se umí napájet i z mezifázového napětí.
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Miyuki »

Mex píše: úte úno 13, 2024 10:30 pm Dělal jsem pokusy s obyčejnými AC proudovými chrániči, přes které jsem pustil dokonce jen vysoký čistý DC proud, bez AC složky. Tedy extrémně špatné podmínky.
Zkoušel jsem 3 chrániče od různých výrobců a různého stáří.
I za těchto extrémních podmínek ty chrániče spolehlivě padaly při 40mA jak hrušky.
Už jsem to tady na fóru před nějakou dobou psal, včetně popisu jak jsem to dělal.

Tím nechci nikoho k ničemu navádět. Teda maximálně tak k praktickým pokusům, ať máme výsledky i z jiných zdrojů.
Ale já osobně se rozhodně nebojím, že když tam osadím obyčejné AC chrániče a náhodou by tam šel i nějaký DC proud, tak že to zabije mě, manželku, milenku, dědečka s babičkou a psa.

Co ale zkusím to je to vybavení fíčka, kterému upadne zem. U 1f chráničů bych i věřil tomu, že to nevybaví. Ale protože všude dávám 3f chrániče, tak jsem zvědavý, jak to bude tam. Jestli se umí napájet i z mezifázového napětí.
Tam jde o to, že to ACčko sice spadne, když tam jednou příjde nějaký větší stejnosměrný proud, ale jak tam bude dlouhodobě malá nesymetrie, tak se postupně dostane do stavu, kdy nereaguje.
Pár měsíců malého DC proudu, co to neshodí a už nespadne nikdy
Jestli pravidelně obcházíte a mačkáte, test každý měsíc jak je doporučeno, tak se není čeho bát, ale reálně to nikdo nedělá.
Proto má dneska každá větší elektronika v návodu napsáno, že se nesmí používat s AC chráničem. Věci jako Indukční desky, všechna bílá elektronika, hlavně když tam jsou invertorové motory (dneska všude).
Věci, kde je jednocestný usměrňovač
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Mex »

Miyuki píše: úte úno 13, 2024 11:28 pm Tam jde o to, že to ACčko sice spadne, když tam jednou příjde nějaký větší stejnosměrný proud, ale jak tam bude dlouhodobě malá nesymetrie, tak se postupně dostane do stavu, kdy nereaguje.
Pár měsíců malého DC proudu, co to neshodí a už nespadne nikdy
Jestli pravidelně obcházíte a mačkáte, test každý měsíc jak je doporučeno, tak se není čeho bát, ale reálně to nikdo nedělá.
Proto má dneska každá větší elektronika v návodu napsáno, že se nesmí používat s AC chráničem. Věci jako Indukční desky, všechna bílá elektronika, hlavně když tam jsou invertorové motory (dneska všude).
Věci, kde je jednocestný usměrňovač
Dost pochybuji, že by drobná DC složka měla kumulativní charakter. Proměnné magnetické pole, které vytváří AC složka, má velké demagnetizační schopnosti. Dokáže odmagnetovat i permanentní magnet.

Ale má to správnou ingredienci správného strašení - odkaz na budoucí hrůzy. Teď je to OK, ale počkejte v budoucnu... ;)

Jednocestné usměrnění se používá odjakživa. Dokonce dřív se používalo víc než dneska. Dnes dokážeme regulovat výkon různých spotřebičů snadno měničem, dřív se to většinou dělalo jen jednocestným usměrněním.

Problém dnešních zdrojů je spíš deformace sinusovky tím, že odběr je převážně ve špičce napětí (pokud zdroj nemá PFC). Nikoli DC složka. Ta deformace je symetrická v obou půlvlnách. Jejím důsledkem je tvorba vyšších harmonických.
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Miyuki »

Mex píše: úte úno 13, 2024 11:53 pm Dost pochybuji, že by drobná DC složka měla kumulativní charakter. Proměnné magnetické pole, které vytváří AC složka, má velké demagnetizační schopnosti. Dokáže odmagnetovat i permanentní magnet.

Ale má to správnou ingredienci správného strašení - odkaz na budoucí hrůzy. Teď je to OK, ale počkejte v budoucnu... ;)

Jednocestné usměrnění se používá odjakživa. Dokonce dřív se používalo víc než dneska. Dnes dokážeme regulovat výkon různých spotřebičů snadno měničem, dřív se to většinou dělalo jen jednocestným usměrněním.

Problém dnešních zdrojů je spíš deformace sinusovky tím, že odběr je převážně ve špičce napětí (pokud zdroj nemá PFC). Nikoli DC složka. Ta deformace je symetrická v obou půlvlnách. Jejím důsledkem je tvorba vyšších harmonických.
Tam ale žádná AC složka není, to je ten problém, za provozu tam není žádné pole, když není porucha. Od toho je to součtový transformátor.
Takže není nic co by ho mohlo demagnetizovat.
Venku v divočině je spousta mrtvých AC chráničů, co už nereagují. Neříkám, že jiným typům se to nemůže stát, ale stává se jim to výrazně méně.
Asi není důvod je vyhazovat z aktuálních instalací, dokud fungují, když se budou pravidelně kontrolovat, ale do nové instalace to prostě nepatří. On tam bude důvod proč i ti výrobci spotřebičů si kryjí záda a zakazují je.
A radši ani nechci vědět, co by tomu pak řekla třeba pojišťovna.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Mex »

Miyuki píše: stř úno 14, 2024 6:58 am Tam ale žádná AC složka není, to je ten problém, za provozu tam není žádné pole, když není porucha. Od toho je to součtový transformátor.
Takže není nic co by ho mohlo demagnetizovat.
...
A radši ani nechci vědět, co by tomu pak řekla třeba pojišťovna.
Tím trafem prochází všechny vodiče, kterými v převážně většině jde AC proud.
Takže tam AC složka se schopností demagnetizace určitě je.

Že jsou mrtvé staré chrániče je možné, a i pravděpodobné. Bývá to tak u starých zařízení, které jedou 24/7 i v jiných oblastech.
Ale otázkou je, jestli to bylo způsobeno nějakou DC složkou.
A kdyby bylo, a ta vnitřní trafa by byla skutečně zmagnetovaná, tak by mělo stačit je vnějším proměnlivým magnetickým polem odmagnetovat.
Funguje to tak? Opravdu pak začnou zase pracovat jako zamlada?

Já bych prostě ten efekt chtěl vidět na vlastní oči. Proto jsem dělal pokus s drsným DC proudem, kde bylo dokonce 100% DC složky. Rád udělám i jiný pokus, který to v reálu ukáže.
Jako v tom kultovním filmu: Máte sklep? A mohla bych ho vidět?

S pojišťovnou je to (možná) tak, jak píšeš. Protože prvním krokem každého správného likvidátora je vymyslet co nejvíc možností, jak uchránit pojišťovnu před nutností platit. I když to věcně nemá s danou škodou nic společného.
Proto taky všelijaké to povinné vymetání i plastových komínů kondenzačních kotlů, kontrola na alkohol u každé nehody i když jeden z účastníku byl jen obětí a zcela pasivním účastníkem a podobně.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Soban »

Ano neříkám že chrániče nepoužívat, ale pokud chránič stojí více jak měnič tak nejsem tak bohatý abych ho tam cpal.
Samozřejmě pokud dnes stojí chrániče A stejně jako AC tak nové určitě A proč nepoužít lepší když rozdíl v ceně je pouze pár korun.

Jinak já jsem se nikde v žádném návodu nedočetl že nějaké zařízení nemůžu připojit k AC chrániči, ani u pračky se sušičkou a ani u ledničky co má invertorové motory jestli to není zase nějaký fejk jako nestrkejte kočku do mikrovlnky.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Miyuki »

Mex píše: stř úno 14, 2024 7:59 pm Tím trafem prochází všechny vodiče, kterými v převážně většině jde AC proud.
Takže tam AC složka se schopností demagnetizace určitě je.

Že jsou mrtvé staré chrániče je možné, a i pravděpodobné. Bývá to tak u starých zařízení, které jedou 24/7 i v jiných oblastech.
Ale otázkou je, jestli to bylo způsobeno nějakou DC složkou.
A kdyby bylo, a ta vnitřní trafa by byla skutečně zmagnetovaná, tak by mělo stačit je vnějším proměnlivým magnetickým polem odmagnetovat.
Funguje to tak? Opravdu pak začnou zase pracovat jako zamlada?

Já bych prostě ten efekt chtěl vidět na vlastní oči. Proto jsem dělal pokus s drsným DC proudem, kde bylo dokonce 100% DC složky. Rád udělám i jiný pokus, který to v reálu ukáže.
Jako v tom kultovním filmu: Máte sklep? A mohla bych ho vidět?
No minimálně ten chránič od OEZ, co je ve videu nahoře to oslepí
Jiná demonstrační krabice je od Schneider Electric, tam to ten jejich chránič taky oslepí a nereaguje pak

Možná chrániče od jiných výrobců reagují, ale asi to bude dost náhodné. Třeba je dělají jako A a jenom nejsou certifikované, kdo ví.

Běžný pasivní chránič by měl být víceméně věčný, jako jsou jističe, není tam žádná elektronika, jenom pár cívek, akorát mnohem tenčím drátem.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Prúdove chraniče video vysvetlenie

Příspěvek od Mex »

No, oslepí... Trochu mu to snížilo citlivost.
Jestli 30mA chránič vypne při 40mA, tak z toho bych se tedy nehroutil.
Pod pojmem "oslepí" bych si představoval něco takového, jako že i při nějakém významném unikajícím proudu (řekněme 100mA) nevypne.
Navíc v praxi bývají chrániče často "předepnuté" tím, že už se na nich sčítají malé unikající proudy z různých spotřebičů na stejné větvi. Takže pak stačí přidat o dost míň než těch 30mA a ony padají.
To tedy neplatí dneska při tom (podle mě nesmyslném) nařízení, že každý okruh musí mít své fíčko.
Připomnělo mi to příběh jednoho bývalého diktátora v latinské Americe. Jeho rodina vlastnila jedinou fabriku na výrobu barev v zemi. Tak uzákonil, že každý dům musí být nejméně jednou za 3 roky natřený.

Spousta baráků má ještě starou 2-drátovou elektroinstalaci, kde fíčka nejsou vůbec. Ve fabrikách taky buď nejsou, nebo tam jsou nějaké průmyslové 300mA.
A ani v těch starých domech ani v těch fabrikách lidi hromadně neumírají.
Já jsem prvních 17 let života taky prožil v domě bez fíčka. A to byly právě ty roky, kdy člověk zkoumal, jestli se dá do těch dírek na zdi strčit hřebík a tak.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek