smolný den s Epsolar 4215BN

Diskuze o regulátorech EP Solar
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od lzahradil »

Dnes se sice slunce za mraky snažilo vylézt, sem tam i vykouklo ale díky mé poloze to za moc nestálo.

Ačkoliv bylo brzo ráno kdy jsem to zjistil a sluneční paprsek nemohl ještě na panely prokouknout, byl to smolný den a po přečtení fóra, nejen pro mě.

Ivo12s přišel o článek baterie (viewtopic.php?t=12459) který mu přetlakem vybouchl a já přišel jedním okamžikem o dva regulátory Epsolar 4215BN v mém 24V systému.

Co se stalo?

V této době kdy to moc nevyrábí, každý připravuje a zkrášluje svoji elektrárnu.
Mám tu dvě elektrárny.
Jedna je na 48V systému s LifePo4 bateriema a druhá běží na 24V systému a má NiCD baterie.

V 24V systému mám Axperta (MPP Solar 2424MSXE) a 2x Epsolar (Epever) 4215BN.
Když jsem budoval teď již 48V elektrárnu (dříve byla taky na 24V) zbylo mě 3x 100Ah@24V Lifepo4.
Včera jsem je po dlouhé době nevyužití zapojil do té 24V elektrárny, zapojené přes JK-BMS v top variantě 2A balancování..

Vše vypadalo OK, ale zjistil jsem, že se mi energie z LifePo4 přelévá do stávajících NiCd protože jsem je zapojil paralelně s tím že tuto elektrárnu využívám jen v létě kdy svítí.
V rámci testů jsem teda měl zapojen i měnič který je normálně přes zimu vypnut (na tuto elektrárnu v tomhle období svítí jen velmi málo, když je slunce tak nízko. Máme tu vysokou skálu a na ni stromy které sem slunce nepustí).

Aby se energie nepřelévala do NiCd, tak jsem je odstřihl.
V systému zůstalo jen nově připojené Lifepo a zatím správně nepolazená JK-BMS.
Někdo možná již tuší, co se stalo.
Energie přelitá do NiCD, tzn lifepo skoro prázdné a zapomenutý zapnutý měnič.

Do rána se stalo to, že JK-BMS zahlásila Undervoltage na jednom článku a baterii odpojila. :wall:

Ne, to co se všude píše o spuštění ostrovního systému bez baterie není mýtus. To je ověřená realita a je spíš vyjímkou když to některý regulátor přežije.

A touto vlastní chybou se to stalo i mě.

Axpert přežil ale oba dva Epsolary jsou po smrti.
Už jednou se mi toto stalo u stařičkého Epsolar 2210RN (viewtopic.php?t=2547)
I v tomto dřívějším případě jsem se vrhl na rozborku se snahou regulátor opravit.
U 2210RN jsem to ale po rozebrání ihned vzdal. Deska byla úplně komplet zalitá v bílé hmotě aby se k ničemu nedalo dostat.

I tento aktuální Epsolar 4215BN jsem „kuchl“ a byl jsem překvapen. Nic zalité není, může se opravovat.
Při zběžné rozborce jsem jako první proměřil MOSFETy.
Osazené jsou 075N15N.
Dva kousky mají na všech nohou napětí svorky baterie, ostatní se jeví „řekl bych“ normálně a na některých není napětí vůbec.

Náhradní MOSFETy nemám, ale protože mám po dnešku dva nefunkční epsolary, tak si ty dva MOSFETy vypůjčím z toho druhého a pokusím se rozběhat alespoň jednoho epsolara.
Pokud to bude fungovat, objednal bych náhradní i pro ten druhý epsolar.

Nemá někdo zkušenost s tímto konkrétním regulátorem, co se týče opravy?

Mám tu sice jeden kus toho samého regulátoru v rezervě ještě v origo krabici, ale když mi na tuto elektrárnu ještě slunko nesvítí, tak se pokusím opravit tohle.

Zeštíhlení systému z dvou na jeden regulátor by znamenalo jisté úpravy a tomu bych se mohl v případě úspěchu vyhnout.
Přílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Migel
Příspěvky: 942
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od Migel »

Tvl tak snad sa ti to podari ozivit..mne sa stalo na 8415an minuly rok ked som laboroval ze som zabudol uz neskoro vecer zapnut naspet bateriu a rano ked som vstal zpostele tak neviem preco ale mal som taky pocit ze sa nieco deje tak som rychlo siel do technickej a hned prve co som zbadal bol zhodeny odpinac dolu medzi reglom a baterkou..nastastie mam panely na JZ takze regulator este len preblikaval so startovacim napetim od panelov z ranneho rozodnievania..to bolo prvy krat a druhy krat som tiez nieco robil samozrejme ze do noci ako inak...A rano ked som vstal, tak som siel normalne do prace o pol siedmej kedy este nebolo dost svetla,v praci som si robil kavu cca medzi desiatou a jedenastou a ked som tak cakal na vodu z kanvice zrazu mi padol zrak na azurovo modru oblohu a vtom mi vhlave svitlo ze som asi zasa nezapojil odpinac naspet vecer ked som odchadzal z technickej.v momente ma zacalo bolet brucho a zostalo mi zle z tojo ze co ked uz nieco doma hori..hned som sadol do auta a rychlo som letel domov..celu cestu som sa snazil upokojit ze si to len namyslam ze to bude dobre..ked som prisiel domov a videl som ze sa z technickej nedymi mi trochu odlahlo a ked som vosiel dnu tak sa mi uplne odlahlo ked som videl ze regl nabija ze je riadne zapojeny..
Odvtedy ked nieco take robim tak vsetko kontrolujem 5krat a niekedy ked zamknem technicku miestnost ze idem uz dovnutra tak sa tam vratim a skontrolujem to este raz.
Tak snad ti pojde rozbehat s tymi mosfetmi z toho druheho regla..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od kodl69 »

STP75N15, IPP075N15 a pod... 150V 75A mosfet, cca 100Kč kus - akorát je raděj nekupuj na aliexpresu, pravděpodobně ti pošlou shit. Pokud jsou vypukaný jak pecky z třešně, tak budou odpálený i budicí obvody, to je u podobnejch zařízení celkem standartní věc. A pokud jsou odpálený budicí obvody, tak je otázka, jestli to neprošlo až do procesoru... Po výměně mosfetů velice opatrně připojit baterce přes žárovku, pokud to projde, tak zase velice opatrně zapojit vstup přes žárovku, když to bude ve zkratu kvůli odvařenýmu buzení, ať to nevybuchne hned znovu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od glottis »

to neni stastna cesta. To vetsinou konci druhou sadou mosfetu :) mosfety vyndat a zapnout. Osciloskopem kouknout co jde do buzeni tranzistoru. Pripadne zkusit rovnou vymenit i drivery.

Teoreticky by to bez tech mosfetu mohlo aspon trosku ozit a naskocit display. Pripadne zkusit tam dohledat napajeni procesoru, promerit jestli tam neni zkrat a vstriknout tam patricne napajeni jestli to ozije.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od lzahradil »

kodl69 píše: ned úno 11, 2024 11:51 pm STP75N15, IPP075N15 a pod... 150V 75A mosfet, cca 100Kč kus - akorát je raděj nekupuj na aliexpresu, pravděpodobně ti pošlou shit. Pokud jsou vypukaný jak pecky z třešně, tak budou odpálený i budicí obvody, to je u podobnejch zařízení celkem standartní věc. A pokud jsou odpálený budicí obvody, tak je otázka, jestli to neprošlo až do procesoru... Po výměně mosfetů velice opatrně připojit baterce přes žárovku, pokud to projde, tak zase velice opatrně zapojit vstup přes žárovku, když to bude ve zkratu kvůli odvařenýmu buzení, ať to nevybuchne hned znovu.
Na desce jsou měřící body, na některém je napsáno +12V, na některém +5V.
Popukané nic není, vse bez známek jakékoliv kolize, ale když na vstup pustím z lab zdroje 12V, najdu tohle napětí i na tom bodu kde by snad mělo bejt 5V.
Je tam cosi, možná stabilizátor?? na těch 5V?? podle označení jsem nedohledal co to je zač..
Z jednoho jsem uz vystříhl to cosi BV5511 a MBR30200C1. Klidně je vystříhám všechny :celebrate2: a vyzkouším zda se něco rozsvítí.
Protože čím to pájí fakt nevím, ale vůbec to nejde ven ani když tomu přidám cín.
Jeden tu mám teď otevřený a vzhledem k tomu jak to jde, tak jsem se rozhodl že opravu vzdávám.
Druhý je ještě na zdi.
Sundám, vyzkouším ho odnapájet, zda neožil a pokud ne, tak je oba hodím do krabice a pošlu třeba Kodl69 který se ozval jako první s radou?
Když alespoň jeden oživí, nebo oba? třeba mu poslouží.
Když Kodl69 odmítne, může se přihlásit někdo další. To je fér, než to hodit do popelnice.

Panel na obou nedával ani watt. Jen z nich šlo napětí protože už bylo světlo. A regly díky BMS neměli baterku.
Vzhledem k tomu že se podle napětí baterie nastavují, zda 12 nebo 24, může být problém zrovna v tom. Já to zkoumat nehodlám. MOSFET by střílel pokud by tam byl výkon z panelů. Takže ty budou nejspíš zdravé a bude to něco směrem od vstupu baterky.
Mám tu ještě třetí rezervní kus, tak ho vybalím z krabice a dám na zeď.

Display to nemá. Je to ten žebrovatej, za mě kvalitní kus. Připojuje se k tomu externí MT-50. Na konektoru pro něj ale napětí není žádné.
Přílohy
IMG_20240211_002640.jpg
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od kodl69 »

Nehlásím se, mám rozdělanejch moc věcí, tj bych to odložil "na potom" a to vlastně znamená nikdy...
Napětí bez proudu... Typicky tohle odejde ve chvíli, kdy není na výstupu nic, co by brzdilo výstupní napětí - vzheldem k tomu, že je to snižující DC/DC, tak sepne horní tranzistor, prvním impulsem se začne nabíjet kondenzátor na výstupu, tak se zvýší střída, a ve chvíli, kdy to má skončit, tak energie v cíve po sepnutí podního mosfetu odpálí obvody, napojené na výstup, tj typicky zdroj 12V a 5V a tím pádem asi všechno... Tohle už mám taky za sebou, proto všude bastlím transily...
Ale opět, rady zderma a hned: součátka na obr. : značka AOsemicondutors, typ https://www.digikey.cz/en/products/deta ... 0L/2769835
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od gupa »

Transily, a to dvakrát modré u elektrolytů, to není ono?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od lzahradil »

Transil by měl udělat to, že půjde bateriový vstup do zkratu aby se ochránilo to co je dál. A nebo v případě prostřelení, neudělá vůbec nic. Ale to by bylo viditelné.
To 2x modré, to jsou tuším kondíky na vstupu od panelů.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od gupa »

Nedávno kvůli přechodovému odporu se mi přepálila plechová pojistka pod matku u 85A MPPT Victron, také jsem měl sevřené půlky jestli ještě funguje, ale přežil to. Zajímavé, jak to? Ochrana half bridge mosfetů proti odpojení baterie u nabíječe může být zajímavé učební téma. U izolovaného schematu se to řeší přes optočleny a IC, u neizolovaného měniče to bude něco okolo proudové zpětné vazby, ale otázkou je odkud a hlavně to musí zareagovat v mžiku aby to odpojilo panely nebo umořilo panelový vstup někam? To je oříšek.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od glottis »

kdyz bys to mel zahodit a nikdo by to zkoumat nechtel tak bych se jich ujal, ze studijnich duvodu. Treba by se neco podarilo. Bojim se ale ze bude i prostrelene CPU pokud najdes 12V na 5V vetvi. Ale kdo vi.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od lzahradil »

Hele, CPU bude asi OK. Ještě to proměřím až přijdu z práce zda na piny pro napájení procesoru něco jde.
Je to přelakované ale je to asi stm32f103c6t6 který se dával do Arduina. Ten je na 3.3V a kontrolní ploška s popisem 3.3V co jsem na desce našel je bez napětí úplně.
Přílohy
IMG_20240212_005052.jpg
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od lzahradil »

glottis píše: pon úno 12, 2024 9:17 am kdyz bys to mel zahodit a nikdo by to zkoumat nechtel tak bych se jich ujal, ze studijnich duvodu.
Počítám s tebou
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od lzahradil »

Ještě mi napadlo.
Když mám jeden kus náhradní, funkční. Otevřu ho a budu mít referenční hodnoty pro měření aniž by bylo nutné některé součástky vyndavat.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od glottis »

ano, muzes zkust promerit soucastky. Na odpor a diodovym testem. To je rozhodne dobre kdyz jde porovnavat
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od Skrat »

trochu mimo opravu regru: a nešlo by dát pararlně na BMS odpor aby se to příště nestalo?
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od glottis »

Skrat píše: pon úno 12, 2024 1:40 pm trochu mimo opravu regru: a nešlo by dát pararlně na BMS odpor aby se to příště nestalo?
a v noci tim topit :) kdyz uz tak varistor/transil/kombinaci ale uplne nejlepsi je pouzit mppt, kteremu to nevadi. Treba victron :) Kdyz poscitas ty chybne pokusy tak mozna tak drahej neni
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od gupa »

Jestli to neprorazilo gejty, možná se nic neděje. To lze zjistit lehce, podle průrazů na nožky, a jestli jo, tak vše okolo zkratovaných nožek přeměřit až po driver, ten by měl být opticky oddělenej od mikrokontroleru. Takže to nakonec může být docela malá plocha součástek k opravě. Ikdyž ta tvrdá pájka je namrtvici, ale pomalu jde vše. Možná by to šlo napájet i na původní nožky.

Jaké to má drivery, pro zajímavost?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od kodl69 »

To 2x modré, to jsou tuším kondíky na vstupu od panelů.
obvykle takhle vypadají varistory, tj přepěťová ochrana. Ale když odvedou nějakej zásadnější náboj, tak jsou černý nebo na malý kousky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od v600 »

gupa píše: pon úno 12, 2024 8:43 am ...Ochrana half bridge mosfetů proti odpojení baterie u nabíječe může být zajímavé učební téma. U izolovaného schematu se to řeší přes optočleny a IC, u neizolovaného měniče to bude něco okolo proudové zpětné vazby, ale otázkou je odkud a hlavně to musí zareagovat v mžiku aby to odpojilo panely nebo umořilo panelový vstup někam? To je oříšek.
Nevím, jestli se nepletu, ale někde jsem četl, že problém s odpojením baterie NENÍ kvůli tomu, že náhlá ztráta odběru zničí regulátor.
Ten by se stihnul odregulovat a ustát to.
Problém je údajně v tom, že elektronika regulátoru se živí z bateriové strany. A odpojení baterie způsobí okamžité zastavení mozku a tím i regulace.
Takto jsem to někde četl v souvoslosti s Epever Tracer (který provozuji).
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: smolný den s Epsolar 4215BN

Příspěvek od cipis »

A kde jsi to četl?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek