Integrace automatického kotle OPOP

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Uživatelský avatar
ferror
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 05, 2024 1:19 pm
Lokalita: D.Žandov
Chci/Mám dotaci: NE

Integrace automatického kotle OPOP

Příspěvek od ferror »

Ahoj ve spolek,
chtěl bych se optat znalců místních na možnost integrace automatického kotle OPOP HA-8 do domácí automatizace. Výrobce je v tomto ohledu velmi skoupý a jeho dokumentace je na tom podobně.

Celý problém je v první řadě ve vyčítání provozních stavů kotle. Tchán vlastní tento kotel, kotelna je ve stavebně oddělené části domu s přístupem jen z venku. Takže Dokud vše funguje jak má, pak je to docela v pohodě. Pokud se ale "něco" stane (např. zaseklý podavač), pak situace je zjištěna až fyzickou detekcí chladnoucího domu.

Tyto kotle umožňují dokoupení komunikačních modulů za patřičně nepříznivou cenu. Moduly komunikují dle dokumentace pomocí "RS" - a to je právě kámen úrazu. Jedná se o některou standartní RS komunikace a o kterou? Výrobce neřekne. Navíc pokud by se jednalo o něco specifického, pak nastávají další problémy.

Trochu nevýhodou je, že potřebuji nasbírat co nejvíce informací předem, bydlíme od sebe 350km a jezdit tam na nejasné pokusy není úplně ideální stav.
Dalo by se sice udělat separátní hlídání, ale bez komunikace s kotlem se jedná o dlouhodobé sledování stavů a dolaďování hlídaných parametrů v závislosti na aktuálním vývoji provozu a počasí, cenově se to také již úplně nevyplatí.

Doufám, že se najde někdo, kdo něco podobného již s úspěchem vyřešil.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Integrace automatického kotle OPOP

Příspěvek od cipis »

Kdo si koupi opici, tak musi mit i na banany. Extremni reseni je prodat kotel a koupit jiny, co ma "rizeni" za podstatne lepsi ceny nebo je dokonce zdokumentovan. Nicmene vzhledem k vzdalenosti a neskutecne potrebe casu a vseho okolo, tak te vyjde levneji, kdyz si to tchan koupi za svoje hotove. A nebude pak otravovat, ze neco nejede.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Integrace automatického kotle OPOP

Příspěvek od Kostěj »

cipis píše: pon úno 05, 2024 2:20 pm Kdo si koupi opici, tak musi mit i na banany.
Po všech zkušenostech s automatizací bych těch 14kKč za originál komunikační modul CS nepokládal za přemrštěnou částku. Tedy pokud nevyžaduje ke své činnosti cloud.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Integrace automatického kotle OPOP

Příspěvek od cipis »

Nedíval jsem se, kolik to stojí ... 14kKč není přemrštěná částka. To i zbastlené řešení na nějaké RPi a dvě cesty a čas, a je to dražší, než profi řešení se zárukou a servisem na telefonu ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Integrace automatického kotle OPOP

Příspěvek od Frenky »

Ahoj
Vlastním oboje. Kotel OPOP H4 EKO-D i modul CS-505. Bohužel celý dohled je na portálu https://opop24.emodul.eu/, funguje dobře a výpadky nejsou (na rozdíl od STUDER, tam furt něco nejde).
Dokumentace nějaká existuje, dá to docela dost práce něco najít. Kotel je české výroby. Řídící jednotka a modul CS-505 je od Poláků.
Integrace do HA existuje https://github.com/mariusz-ostoja-swier ... ontrollers

Kód: Vybrat vše

Integrace regulátorů topení od polské společnosti TECH Sterowniki Sp. z o.o. Využívá API pro jejich eModul.eu aplikace pro ovládání webu, proto musí být váš ovladač přístupný z internetu a potřebujete účet buď na https://emodul.eu nebo https://emodul.pl.

Integrace je založena na API poskytovaném společností TECH, které podporuje následující řídicí jednotky:

L-7
L-8
WiFi 8S
ST-8S WiFi
Chystám se dovzdělat se v oblasti HA, ale zatím na to hledám chuť a čas.
Třeba mě někdo předběhne a prošlape cestu trním
Zdravím všechny
Frenky
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Integrace automatického kotle OPOP

Příspěvek od cipis »

V tom pripade neni co resit ... Leda to napojeni do HA a samotny HA, kdo ho udela :⁠-⁠)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
ferror
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 05, 2024 1:19 pm
Lokalita: D.Žandov
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Integrace automatického kotle OPOP

Příspěvek od ferror »

Děkuji Frenkimu za nejlepší odpověď na položenou otázku.
Naposledy upravil(a) ferror dne stř úno 07, 2024 11:12 am, celkem upraveno 1 x.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek