Solární sestava na zahradu II.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Solární systém na zahradu

Příspěvek od MICHAELA123 »

Dobrý den všem a prosím o pomoc - radu s výběrem vhodného solárního systému. Ačkoli mám toho přečteného až až, tak bohužel jsem stále bezradná a co se týče elektřiny, jsem úplně mimo - nerozumím prostě těm w, kwt, V, A atd...Nechci nesmyslně prvně něco nakoupit a pak zjistit takový ten "aha" moment, že nic nefunguje, jak má...Mám v plánu si na zahradu, kde není elektřina ani voda (kromě pumpy) pořídit soláry...

Ráda bych na zahradě používala min. toto zařízení:
-písková filtrace k bazénu - 500w (cca 4 hodiny denně od června do srpna)
-čerpadlo - 400w (cca max. 1 hodina denně od června do srpna - nepravidelně - spíše tak 2-3x týdně)
-mini lednice s mrazákem - 200kwt (24 hod. denně od června do srpna)
-rádio - 170w (cca 6 hodin denně od června do srpna - nepravidelně spíše tak 2-3x týdně)
-TV (+anténa, set-top-box) - 200w (cca 1 hod. denně od června do srpna - nepravidelně - taktéž spíše tak 2-3x týdně)
+ nepravidelně např. nějaké zahradní nářadí - pásová, okružní pila atd., nabíjení mobilů...
Také bych ráda nějaké osvětlení - klidně nějakou bludičku do pergoly či v "chatce"...

Je pro mne vhodný systém 24V?

Prosím, bude stačit na výše uvedené:

-3x solární panel (385Wp) https://www.naradihned.cz/solarni-panel ... lar-385wp/
-MPPT solární regulátor EPsolar 150VDC/40A https://www.naradihned.cz/solarni-regul ... 12-24-48v/
-2x solární baterie Victron Energy GEL 220Ah https://www.naradihned.cz/gelove-bateri ... gel-220ah/
-měnič napětí 1200VA 24V https://www.naradihned.cz/menice-dc-ac- ... 200va-24v/

- bude tedy vše výše uvedené stačit? Nebo tam něco někde bude chybět či naopak přebývat, aby to vůbec fungovalo?
- jaké pojistky, jističe? Přepěťovou ochranu? Čeho všeho a kolik budu potřebovat? :-D Prosím, pro mně raději i s odkazem, pokud je tady nějaká hodná duše a poradí...
-příp. budu ještě něco potřebovat? :D Snad už nic, co má nějaké čísla :lol:

Zapojovat to paralelně nebo sériově? Nejsem si vlastně ani jistá, zda se mi vedle sebe vejdou 3 ty panely...šlo by je dát jakože do Lka - např. takto:
_ _ I nebo takto I _ _ ? Jakože 2 vedle sebe a jeden prostě z boku? :-D
nebo pořídit místo těch tří 385w panelů např. 2x 600w panel nebo 550w panel? :

https://www.mobler.cz/jinko-550w-silver ... 7MQAvD_BwE

https://www.mobler.cz/canadian-solar-60 ... FUQAvD_BwE

Či klidně tip na nějaký set solárního systému, který by mi mohl stačit...

Předem děkuji moc za odpověď komukoliv, kdo rád pomůže a poradí :) S pozdravem Michaela
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od pibi »

MICHAELA123 píše: úte led 09, 2024 11:21 pm
+ nepravidelně např. nějaké zahradní nářadí - pásová, okružní pila atd., nabíjení mobilů...
K tomuhle napiš trochu více, okružní pila může mít klidně 2kW a při rozběhu Ti ten měnič asi vypadne. Pásová je skutečně pásová, nebo řetězová?
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
formanej
Příspěvky: 21
Registrován: pát bře 23, 2012 6:44 am
Lokalita: Horní Police
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5040
Kapacita baterie [kWh]: 8400
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od formanej »

Jestli to nechceš mít jako koníčka a dále se v problematice vzdělávat, tak na jednom z podporovaných e-shopů by měli nejspíš něco přesně pro tvé potřeby. Je to systém vše v jednom. 3kW měnič, který v tom je, by měl utáhnout většinu běžných moderních spotřebičů. Cenově to bude vycházet dost podobně jako tvůj první nástřel a odpadne spousta kabeláže.
https://shop.mypower.cz/all-in-one-life ... 1800-14977

Možná ještě připiš, jaké máš rozměry střechy a její orientaci vůči světovým stranám. Pak ti tu ti zkušenější třeba navrhnou i vhodné panely a směr jejich instalace 😉.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od rva »

Kdo to bude zapojovat? Dost si nedovedu představit, jak by to zprovoznil a dál provozoval někdo, kdo o elektrice nic neví a nemá ani potřebné vybavení. Pokud nejsou peníze problém, tak si to klidně pořídit a brát to jako možnost, že se na tom vše potřebné budu učit (a třeba něco poškodím/zničím).
Jinak bych začal s něčím menším a naučil se to na tom, protože i škoda bude menší.
Nebo mít přítele na telefonu, který se o to bude starat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od kyocera »

Žena Michaela 123 může být skutečná , ale takovým jménem může psát i manžel nebo přítel skutečné ženy. Člověk by neměl kupovat věci o kterých neví jak fungují, nerozumí technickým jednotkám měřených veličin a neví jak to zapojit.
Záleží co je Váš cíl, zda získat také znalosti nebo jen rychlou realizaci. Tady na foru je jedna žena, která na začátku také problematice nerozuměla, ale vše studovala a pak sama za pomocí rad členů fora mypower si sama před roky zapojila svoji první vlastní fotovoltaický ostrovní systém. Nakonec vymyslela i svůj vlastní systém řízení fotovoltaické elektrárny a k tomu radí a poskytuje technickou podporu pro ostrovní fotovoltaické systémy podle jejího řízení zde https://vati.cz/valc/ Vymyslela tedy vlastní český výrobek. A na tomto foru ji můžete najít pod přezdívkou Vata.
A tato skutečná žena , která se živí hudbou popisuje svoji vlastní fotovoltaickou ostrovní elektrárnu zde
https://vati.cz/fve-1-zamer/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od unicast »

Já bych doporučil nejprve investovat do učebnice předmětu "Základy elektrotechniky" pro první ročník SPŠE.
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od MICHAELA123 »

pibi píše: stř led 10, 2024 5:01 am
MICHAELA123 píše: úte led 09, 2024 11:21 pm
+ nepravidelně např. nějaké zahradní nářadí - pásová, okružní pila atd., nabíjení mobilů...
K tomuhle napiš trochu více, okružní pila může mít klidně 2kW a při rozběhu Ti ten měnič asi vypadne. Pásová je skutečně pásová, nebo řetězová?
Dobrý den, tuto pilu budu mít k dispozici na zapůjčení:

https://www.obi.cz/stolni-kotoucove-pil ... ZFEALw_wcB

Tuto mám v plánu si do budoucna pořídit:
https://www.lidl.cz/p/parkside-pasova-p ... x0EALw_wcB
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od MICHAELA123 »

rva píše: stř led 10, 2024 6:09 am Kdo to bude zapojovat? Dost si nedovedu představit, jak by to zprovoznil a dál provozoval někdo, kdo o elektrice nic neví a nemá ani potřebné vybavení. Pokud nejsou peníze problém, tak si to klidně pořídit a brát to jako možnost, že se na tom vše potřebné budu učit (a třeba něco poškodím/zničím).
Jinak bych začal s něčím menším a naučil se to na tom, protože i škoda bude menší.
Nebo mít přítele na telefonu, který se o to bude starat.
Zapojovat to bude soused - elektrikář, který ještě o tom neví :lol: Zahrada je v zahrádkářské kolonii, většina už tam soláry má...já to hlavně potřebuju kvůli tomu bazénu, abych ho tam mohla dětem pořídit...
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od Soban »

Pokud o tom fakt nic nevíš tak asi je nejlepší fakt pořídit toto co už tu dávali https://shop.mypower.cz/all-in-one-life ... 1800-14977 protože k tomu připojíš fakt jen panely a funguješ, a na spotřebiče to má zásuvky.

Na zimu to odvezeš ze zahrady......

A nebo kombinovaný měnič https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 000w-14918 ovšem k tomu musíš koupit baterky, udělat rozvody elektriky, koupit panely (mppt regulátor má uvnitř) takže ve výsledku se dostaneš na stejnou cenu jak ta přenosná bedna.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od MICHAELA123 »

kyocera píše: stř led 10, 2024 7:57 am Žena Michaela 123 může být skutečná , ale takovým jménem může psát i manžel nebo přítel skutečné ženy. Člověk by neměl kupovat věci o kterých neví jak fungují, nerozumí technickým jednotkám měřených veličin a neví jak to zapojit.
Záleží co je Váš cíl, zda získat také znalosti nebo jen rychlou realizaci. Tady na foru je jedna žena, která na začátku také problematice nerozuměla, ale vše studovala a pak sama za pomocí rad členů fora mypower si sama před roky zapojila svoji první vlastní fotovoltaický ostrovní systém. Nakonec vymyslela i svůj vlastní systém řízení fotovoltaické elektrárny a k tomu radí a poskytuje technickou podporu pro ostrovní fotovoltaické systémy podle jejího řízení zde https://vati.cz/valc/ Vymyslela tedy vlastní český výrobek. A na tomto foru ji můžete najít pod přezdívkou Vata.
A tato skutečná žena , která se živí hudbou popisuje svoji vlastní fotovoltaickou ostrovní elektrárnu zde
https://vati.cz/fve-1-zamer/
Dobrý den, proč by se někdo vydával za ženu nebo muže obráceně, ještě když potřebuje poradit? Ano, přesně - nechci kupovat jen tak věci, kterým nerozumím...proto jsem potřebovala radu, jestli mnou vybrané zařízení budou postačující k tomu, aby mi fungovalo výše uvedené v příspěvku...ano, nevím, jak to zapojit - sama bych si na to určitě netroufla...Momentálně je pro mně priorita realizace...Tak to obdivuji ženu, i když mě tedy překvapilo, že zde je jen 1 (a ještě navíc která si vše nastudovala a vymyslela svůj vlastní systém :shock: )Každopádně děkuji za odkazy, ráda se podívám na tuto skutečnou ženu :-D Pokud Vás to tedy uklidní, jsem taky skutečná - bohužel pracuji v obchodě, takže jsem skoro pořád v práci, mám 2 děti a prostě než bych se naučila vše o té eletřině, FVE po nocích, tak myslím, že to by bylo na dlouhé roky a beztak i bez úspěchu, protože ani matematika mi nikdy nešla.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od glottis »

PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od PetrDubi »

No, ta Alza se s tím Mustem nedá vůbec srovnávat, ale je pravda, že je levnější. Ale podle recenzí to není zase takový zázrak a hlavně nabíjení ze soláru je maximálně 300W!
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od MICHAELA123 »

glottis píše: stř led 10, 2024 11:59 am a nebo :) Panel jde pripojit taky

https://www.alza.cz/alzapower-station-h ... 122589.htm
Tak shodou náhod, jsem tuto stanici dostala na vánoce, ale vrátila...nevěřila jsem, že by mi to utáhlo ty věci prostě...to by si přece každý rovnou pořídil takovou nabíjecí stanici a k tomu panely...navíc jsem četla ty diskuze ohledně té stanice a jako k tomu mají nabíjecí panel 200w, který ale nemůžu jen tak nechat venku, protože není voděodolný, navíc kabel je k tomu krátký, takže to nabíjejí dle fotek v diskuzích položené na zemi, kde svítí slunce a je to od sebe 0,5 m...na dotaz, zda jsou delší kabely, alza odpovídala, že nemá a lidi v diskuzích jako taky nevěděli, jak to prodloužit...Jinak tato stanice je tam teď za skoro 28 tis., mně byla koupená před vánoci za 20 tis., po vánocích šla koupit za 14-15 tis....kdyby náhodou měl někdo zájem někdy třeba...Prostě mi nepřišlo, že je to vhodné na "každodenní používání", ale spíše výjimečně v případě potřeby někde, kde zrovna člověk nemá přístup k elektřině, jako taková nouzovka...
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od glottis »

jj, je to spis tak na tu lednici nez neco jineho.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od kyocera »

Dobrý den,
nejprve tedy technika. V tomto případě bych se také přiklonil k Sobanovi krabice vše v jednom MUST.
A co se týče panelů. osobně věřím více panelům vyrobeným v evropě jako v číně. Nějaké typy na evropské panely jsou třeba zde
viewtopic.php?t=10747
A poslední odpověd na Váš okrajový dotaz . Pokud by se muž vydával za ženu a chtěl jen poradit, v mužské komunitě mypower tak si jako žena získá
lepší sociální status ve skupině, protože muži jsou k ženám více galantní i ve skutečnosti i na netu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od MICHAELA123 »

kyocera píše: stř led 10, 2024 2:03 pm Dobrý den,
nejprve tedy technika. V tomto případě bych se také přiklonil k Sobanovi krabice vše v jednom MUST.
A co se týče panelů. osobně věřím více panelům vyrobeným v evropě jako v číně. Nějaké typy na evropské panely jsou třeba zde
viewtopic.php?t=10747
A poslední odpověd na Váš okrajový dotaz . Pokud by se muž vydával za ženu a chtěl jen poradit, v mužské komunitě mypower tak si jako žena získá
lepší sociální status ve skupině, protože muži jsou k ženám více galantní i ve skutečnosti i na netu.
Aha, tak to jsem netušila, že zde jde o mužskou komunitu :lol: Přeci jen snad i ženy mohou mít nějaký zájem o něco ne pro ně typické - jako např. FVE :-D Ale děkuji :)
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od MICHAELA123 »

unicast píše: stř led 10, 2024 10:51 am Já bych doporučil nejprve investovat do učebnice předmětu "Základy elektrotechniky" pro první ročník SPŠE.
Děkuji za doporučení, věřím, že se ke studiu základům elektrotechniky někdy dostanu :) od studia oboru Sociální práce je to jako by člověk kamenem hodil :lol: :lol: :lol:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od cipis »

No to rozhodně, v Brně na Kounicově to bylo přes uličku do parku :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od skybor »

Pokud už nějací sousedi zahradkáři mají nějakou FVE realizovanou, tak bych se jich zeptal na spokojenost s jejich FVE a realizaci skonzultoval s něma, případně s tím kdo jim to realizoval a s tím sousedem elektrikářem, který Vám to bude zapojovat, pokud tedy opravdu nechcete furu času věnovat studiu.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od cipis »

Kdo tohle má? To by se asi líbilo kámošovi na zahradní domeček. V zimě by to akorát odvezl.
To vlevo podle fotek ale má nějaké jiné zásuvky než francouzské/české ...
A má to omezení nabíjecího proudu?
Soban píše: stř led 10, 2024 11:49 am Pokud o tom fakt nic nevíš tak asi je nejlepší fakt pořídit toto co už tu dávali https://shop.mypower.cz/all-in-one-life ... 1800-14977 protože k tomu připojíš fakt jen panely a funguješ, a na spotřebiče to má zásuvky.

Na zimu to odvezeš ze zahrady......
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek