FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od TomHC »

rva píše: pát úno 02, 2024 6:31 pm Koukám, že v tom nejsem sám: tyua integration not working
A na jejich webu hláška, že skončila doba předplatného.Tuya IoT Platform message.jpg
Obnovení ani nebudu zkoušet, důležitější senzory přehodím, už jsem prohrabal krabici, kde čekaly na svůj čas.
Později kouknu, jestli se i ta čidla teplot/vlhkosti dají přeflashnout.
Tak som to teraz skúsil, vytvoril som toggle helper, urobil automatizáciu ktorá pri zmene stavu vytvorila perzistentnú notifikáciu. Skúsil som zmeniť stav, vyskočila notifikácia. Zmazal som helper a automatizácia zostala tak ako bola, len sa zmenila entita. :uh:
Přílohy
Capture.PNG
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od XKrement »

rva, jak se posunula doba návratnosti po těch dvou letech drahé elektřiny? Dával si tu statistiku tuším někdy v lednu 2022 za rok 2021, ale to bylo před zdražováním elektřiny. Taky jsi od té doby rozšiřoval. O ten plot a asi ještě něco.

Kolik kusů panelů máš proboha? :D
Neuvažoval si, že pro zvýšení zimní soběstačnosti, pořádně zateplíš? Okna s trojskly...
A nešlo by od kámoše souseda na zimu natáhnout prodlužovačku, elektroměry sledovat co sis nabil, platit mu nějakou poměrnou část za jistič, a odstřihnout se od "čezu" úplně?

Vím, že forum je o soběstačnosti. Sám o přetocích neuvažuji. Ale soběstačný člověk není skoro v ničem. Vždyť člověk si skoro nic doma nevyrobí, takže je odkázaný na zbytek společnosti. Dodavatele a distributory energií nikdy neporazíme, protože oni vždy budou někomu dodávat. Smyslem k bohatšímu životu je optimalizace. A jestliže máš 43kWp, a nahříváš vodu v bazenu, místo aby jsi ho zastřešil nějakým "domečkem", tak to není moc optimální. Spoustu energie asi ani nespotřebuješ. Přitom necítit se poražený molochy může být člověk i tak, že s němi spolupracuje a je jim partnerem. Ano, mám na mysli prodávat přetoky, protože takhle to dává smysl. Aspoň do doby, než někdo vymyslí baterii za rozumnou cenu, na kterou budu schopen jet celou zimu. A jejíž životnost nebude tak 10let pouze.

Jinač k tomu zcizení panelů z plotu a nápadu tam dát nějaký alarm + sledovat to kamerami. Z kamer lze tak akorát zjistit, v kolik se to stalo a kolik jich bylo. Protože zloděj se maskuje.
A pokud ho vyplaší alarm, zlýděj může mít tendenci se dodatečně pomstít někdy v budoucnu poničením panelů. Když už je nemůže ukrást, a majitel ho přelstil důmyslným zařízením na ochranu, tak je třeba za půl roku rozbije kameny. V noci. To je pak dobré spát po Hrabalovsku v botách :)

Nevím, co máš za plotem, ale neuplatily by se tam bifikaly a dát opodál nějaké zrcadla nasměrované na panely zezadu?
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od stano22 »

XKrement píše: ned úno 04, 2024 7:27 pmZ kamer lze tak akorát zjistit, v kolik se to stalo a kolik jich bylo. Protože zloděj se maskuje.
To je smele tvrdenie.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od TomHC »

stano22 píše: ned úno 04, 2024 7:43 pm
XKrement píše: ned úno 04, 2024 7:27 pmZ kamer lze tak akorát zjistit, v kolik se to stalo a kolik jich bylo. Protože zloděj se maskuje.
To je smele tvrdenie.
To je absolútne normálne. Kukla, šatka, kapucňa. Zistíš leda tak prd :(
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od stano22 »

TomHC píše: ned úno 04, 2024 8:26 pm
stano22 píše: ned úno 04, 2024 7:43 pm
XKrement píše: ned úno 04, 2024 7:27 pmZ kamer lze tak akorát zjistit, v kolik se to stalo a kolik jich bylo. Protože zloděj se maskuje.
To je smele tvrdenie.
To je absolútne normálne. Kukla, šatka, kapucňa. Zistíš leda tak prd :(
No borci, neviem co mate za kamery, ale ked mam raz smart zonu vyznacenu na paneloch a niekto do nej vojde (intrusion, event. tripwire), externym alarmom si vyvolam akciu, aka sa mi zachce. Rozsvietim, pustim sirenu, stroboskop, zacne mi vyzvanat telefon atd. Ak je to len o pozreti zaznamu rano, ze "kedy tu boli", tak to hodte do srotu.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od XKrement »

No borci, neviem co mate za kamery, ale ked mam raz smart zonu vyznacenu na paneloch a niekto do nej vojde (intrusion, event. tripwire), externym alarmom si vyvolam akciu, aka sa mi zachce. Rozsvietim, pustim sirenu, stroboskop, zacne mi vyzvanat telefon atd. Ak je to len o pozreti zaznamu rano, ze "kedy tu boli", tak to hodte do srotu.
Co kočka, potulný pes, fogl, kolemjdoucí? Vždyť těch falešných poplachů musí být za den tak 5. Kolik týdnů to člověk vydrží, než to vypne? A bavím se o sledování panelů na plotě, ne o těch, co mám na zahradě. A jak jsem psal dále, že jak ho vyplašíš, je tam vysoká pravděpodobnost, že se vrátí panely aspoň poničit. Aby majitel neměl pocit, že zloděje přelstil...
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od stano22 »

XKrement píše: ned úno 04, 2024 8:44 pm Co kočka, potulný pes, fogl, kolemjdoucí? Vždyť těch falešných poplachů musí být za den tak 5. Kolik týdnů to člověk vydrží, než to vypne? A bavím se o sledování panelů na plotě, ne o těch, co mám na zahradě.
Vsetko je o dobrom nastaveni, tie falosne poplachy sa daju odladit na minimum, ale kamera musi mat potrebny stupen funkcionality AI, nie len MD co spusti aj poletujuci sneh. Taktiez je dolezite, ako a kam sa umiestni, ako sa riesi prisvit, ake su tresholdy pre spustenie alarmu atd. Ale naozaj... doba, kedy FAKE alarmy spustali macky je daaavno prec. Ziadny zlodej nechce byt videny, to je prva prva, najdolezitejsia vec. Pod tou kuklou je vzdy len clovek. V jednej z obci spravujem system, kde sa pri spusteni alarmu prihovara "obcanom" z kamier priamo starosta... Efekt by vas urcite pobavil, zial, zmluva mi neumoznuje tieto zaznamy zverejnit. V priemernej instalacii s 15-20 kamerami tieto veci odladujem niekolko mesiacov, kym poslem fakturu.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od XKrement »

Jestli je tam rozpoznávání "objektů" pohybu, to pak ano.
Nebudu se dohadovat nad drzosti zlodějů. Někteří zloději opravdu nechtějí být viděni. Ale spoustě je to jedno a ví, že se jim nikdo nepostaví. A než přijede hlídka veřejného pořádku, oni už mají 2 panely naložené a jsou v čudu. Za 2 měsíce si přijedou pro další 2. Mám v rodině vyšetřovatele, tak od něho vím, jak někteří zloději netrpí ostychem...
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od stano22 »

XKrement píše: ned úno 04, 2024 9:17 pm Jestli je tam rozpoznávání "objektů" pohybu, to pak ano.
Nebudu se dohadovat nad drzosti zlodějů. Někteří zloději opravdu nechtějí být viděni. Ale spoustě je to jedno a ví, že se jim nikdo nepostaví. A než přijede hlídka veřejného pořádku, oni už mají 2 panely naložené a jsou v čudu. Za 2 měsíce si přijedou pro další 2. Mám v rodině vyšetřovatele, tak od něho vím, jak někteří zloději netrpí ostychem...
Nie je to len o rozoznavani objektov, ale je to cast skladacky. Ale suhlasim, spolupracujem s policiou casto. Ale to je to percento zlodejov, ktorym je jedno, ci mas panel na plote, v zahrade alebo na streche...
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od TomHC »

A teraz cena takéto inteligentného systému vs cena pár panelov... Alebo potenciálnych ziskov energie z toho plotu. Robte čo uznáte za vhodné a efektívne.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od stano22 »

TomHC píše: ned úno 04, 2024 9:54 pm A teraz cena takéto inteligentného systému vs cena pár panelov... Alebo potenciálnych ziskov energie z toho plotu. Robte čo uznáte za vhodné a efektívne.
Na domace zuvanie? Kamery oem z ali (bez loga, inak dahua) za tretinovu cenu ako u nas (4mp som uhral s cinanom 60€/ks) a k tomu mam cinske NVR za 60€, kde su vyvedene alarmy. Takze nic, co by bolelo.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Kamerový systém funguje 3 roky:
Kamerový systém
Kamerový systém
Kamery asi montovali v tropickém podnebí se spoustou vlhkosti, protože při ochlazení se většina rosila. Takže jsem je rozebral a vyměnil v nich pytlíček se silikagelem. Od té doby fungují bez problému. U jedné se neopatrností při skládání dříví poškodil kabel, ale jsou to standardní věci, tak nebyl problém z Číny objednat náhradu. Do rekordéru jsem dal 1TB SSD disk aby nebyl hluk. Systém si žije vlastním životem. Záznamy narušení jsou dohledatelné tak měsíc zpětně než je přemaže novější záznam. Nastavit se na nich dá spousta věcí, kamery jsou samy o sobě dost chytré, takže samy detekují narušení a k videu ještě udělají fotky obličeje ve vyšším rozlišení.
V okolí by to měl zloděj těžké. Slepá nezpevněná cesta k jen pár nemovitostem, kde každé auto v noci budí pozornost. A přes den žádné prázdné domky.
XKrement píše: ned úno 04, 2024 7:27 pm rva, jak se posunula doba návratnosti po těch dvou letech drahé elektřiny? Dával si tu statistiku tuším někdy v lednu 2022 za rok 2021, ale to bylo před zdražováním elektřiny. Taky jsi od té doby rozšiřoval. O ten plot a asi ještě něco.
...
Smyslem k bohatšímu životu je optimalizace. A jestliže máš 43kWp, a nahříváš vodu v bazenu, místo aby jsi ho zastřešil nějakým "domečkem", tak to není moc optimální. Spoustu energie asi ani nespotřebuješ. Přitom necítit se poražený molochy může být člověk i tak, že s němi spolupracuje a je jim partnerem. Ano, mám na mysli prodávat přetoky, protože takhle to dává smysl. Aspoň do doby, než někdo vymyslí baterii za rozumnou cenu, na kterou budu schopen jet celou zimu. A jejíž životnost nebude tak 10let pouze.
U návratnosti záleží, jak to počítám a co dám do nákladů. Pořídil jsem si termokameru hlavně kvůli fotovoltaice, ale i na ostatní věci. Patří do nákladů, nebo ne?
Když to zhruba sleduji, tak to vypadá nějak takto:
Datum návratnosti vložených prostředků
Datum návratnosti vložených prostředků
A odhad měsíční úspory:
Měsíční úspora za platbu elektřiny
Měsíční úspora za platbu elektřiny
Při takové měsíční spotřebě elektřiny:
Měsíční spotřeba elektřiny
Měsíční spotřeba elektřiny
Se míra soběstačnosti změnila na:
Míra soběstačnosti
Míra soběstačnosti
Elektrárnu předimenzuji proto, abych zvedl soběstačnost v zimě. A to hlavně na straně FV panelů, protože v zimě chybí výroba. Měniče výkonově stačí stejné jak v zimě tak v létě. Přebytky po zbytek roku umožňují realizovat to, co bych jinak nedělal. Pořízení tepelného čerpadla bazénu nebo klimatizací představuje jediný jednorázový výdaj, který to znamená, protože elektřina na provoz je zdarma.
Případné sdílení se sousedem zima - léto pokládám za zajímavé, ale do úplného odstřižení se od distributora nejsem (finančně) nucen. Je dobré mít takovou zálohu pro případ vážnější poruchy.
K soběstačnosti patří nezávislost. Čím víc jsem soběstačný, tím víc mohu být nezávislý. Nezávislý na síťových dodavatelích, nezávislý na bankách (dluh), nezávislý na libovůli politiků, nezávislý na zaměstnavatelích.
Spolupráce se síťovými dodavateli? Pokládám jejich praktiky za nemravné. Když nemusím, nebudu se na tom podílet. Obdobně pokládám za nemravné a korupční když politici rozdávají dotace. Opět - když nemusím, nebudu se na tom podílet.
A hlavně - fotovoltaika je fajn koníček a i když se v ní utopí peněz jako kuřák prožene svými plícemi, tak je s ní zábava.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od XKrement »

Však jo, každý to bere za jiný konec a není nikde napsáno, který ten konec je absolutně správný. Když v tom vidíš zábavu, plně to chápu. Dotace jsou zlo, to se tady shodnem.

Ty loňské a předloňské ceny tu návratnost docela krásně srazily.

Termokamara - rozhodně do nákladů. Je to servisní pomůcka. Stejně jako koště na sníh.
Ale asi bych si vedl tyto druhotné náklady zvlášť v kolonce.

Lepší soběstačnost v elektřině bude asi až se budou prodávat vodíkové články. V létě si vyrobím z přebytku vodík a v zimě ho spotřebuji. Mám dojem, že nějaký český vynález byl nedávno zveřejněn. Ale článek jsem nečetl(jen nadpis), protože tehdy jsem se ještě o FVE nezajímal(minulý měsíc :D ).

Jinač tvé přebytky můžeš sdílet se sousedy. V létě jim pošleš pár mega a v zimě by sis je mohl odčerpat. Nad tím docela uvažuji. Pokud budu mít ostrov 2kWp do vody, tak nebudu mít co poslat. Ale jestli se pro to nadchnu a přikupim?
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Není soused jako soused. I když je třeba fajn, tak je rozdíl, jestli mu hodíš přodlužku s měřákem a on si s tím udělá co je potřeba, nebo jestli po tobě bude chtít, abys mu navrhl a realizoval optimální využití. Pak ti přibude další starost a přijdeš o nějaký čas. A čas je to jediné, co se nedá koupit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Dagus »

rva píše: pon úno 05, 2024 5:11 pm Není soused jako soused. I když je třeba fajn, tak je rozdíl, jestli mu hodíš přodlužku s měřákem a on si s tím udělá co je potřeba, nebo jestli po tobě bude chtít, abys mu navrhl a realizoval optimální využití. Pak ti přibude další starost a přijdeš o nějaký čas. A čas je to jediné, co se nedá koupit.
Divil by jsi se, ale furt jsou lidi co svůj čas mění za peníze celkem ochotně. Já to dělám s odporem a jen to nutné co potřebuji a pro přímou rodinu :D Ale máš pravdu v tom, že prodlužovák přes plot je začátek rekonstrukce u sousedů :? :D
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od cipis »

Leckdy také začátek průserů ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od XKrement »

rva píše: pon úno 05, 2024 5:11 pm Není soused jako soused. I když je třeba fajn, tak je rozdíl, jestli mu hodíš přodlužku s měřákem a on si s tím udělá co je potřeba, nebo jestli po tobě bude chtít, abys mu navrhl a realizoval optimální využití. Pak ti přibude další starost a přijdeš o nějaký čas. A čas je to jediné, co se nedá koupit.
Bych mu řekl: "ty, ja tomu nerozumím" :D
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Řadu let monitoruji teploty ve skleníku teplotním loggerem RC-4, namátkou třeba na RC-4 teplotní logger.
Jsem s ním spokojený, baterie tam vydrží několik roků a při ukládání po 2 hodinách to zaznamená přes tři roky. Přes USB se to pak stáhne do PC a pak to v excelu vypadá třeba takto:
teploty ve skleníku
teploty ve skleníku
Dnes už by to chtělo ale něco jiného - online záznam v Home assistant.
Používá někdo něco použitelného, s čím je spokojen? Vadí mi časté měnění baterií. Je to na hranici dosahu wifi, ale jak wifi tak 230V bych tam bez problémů dostal. Alternativně k 230V AC třeba nějaký vyřazený článek (články) LiFePo4.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od josse »

Zigbee je low power, 2xAA v tom umí vydržet více než rok. V termostatických hlavicích výjimečně dva roky a to to kroutí s motůrkem. To se koupí ZigBee a připojí k HA. Pokud je HA virtualizované, chce to bránu s eth. - toto je asi nejmodernější low power řešení.

Pokud to má a být pouze Wi-Fi, pak je to asi jedno, esp-home v home asistentu, ale úsporné to není.

Už to moc často nevidím, emonTH umělo z 1xAA taky víc než rok (Panasonic Lithium 1,5V!), ale to je zase 433MHz a vyžaduje ještě speciálnější centrální bod než ZigBee.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Se zigbee nemám zkušenost. Koukal jsem jestli se dá místo nějaké krabičky (gate) použít něco otevřeného třeba pod esphome, ale nevypadá to.
Zatím to vypadá, že zkusím teplotní čidla DS18B20 připojená na nějaké ESP32 s wifi přenosem. Mám tři skleníky vedle sebe a ty by obsloužilo jedno ESP32. Napájení možná z 1-2 vyřazených článků LiFePo4, které tak jednou ročně manuálně dobiju. Dobrými/špatnými zkušenosti jsem se inspiroval tady z viewtopic.php?t=12089&hilit=ds18b20
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS