Výběr měniče

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Franta2776 »

Chtěl bych vidět,kolik těch dotovaných elektráren má instalaci ještě s 2 vodiči a kolik jich má vyměněné chrániče za typ B???:))
Podle mě to většina firem neřeší.Do staré instalace nezasahuji a do další rekonstrukce je instalace funkční podle starých norem.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Diablo1st »

Jasné, že to neriešia, rovnako ako neriešia uzemnenie, prepäťovky a riadne revízie (česť výnimkam). Mal som možnosť vidieť inštalácie, ktoré mali spravenú aj revíznu správu, ale tak ako sa to u nás (a asi aj u Vás) robí, t.z. od stola. Prepäťovka žiadna alebo nezapojená, v revízii meranie odporu na bleskozvode aj keď bleskozvod neexistuje, uzemnenie panelov žiadne a podobné srandy.
Otázka je, či je to tak dobre alebo nie. Keďže v prvom rade ja a moja rodina budem v dome bývať, tak ja zodpovedám za to, aby elektroinštalácia bola bezpečná. Nikdy nevieš, kedy sa niečo stane, hlavne keď sú doma deti. Takže keď už budem prerábať rozvody, spravím to tak, ako sa má a nie tak, aby som ušetril pár drobných na chráničoch. To, že niektoré firmy by sa s tým neobťažovali je pre mňa nepodstatné
Ale každý sme si strojcom svojho osudu. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Franta2776 »

Diablo1st píše: sob led 06, 2024 4:25 pm Jasné, že to neriešia, rovnako ako neriešia uzemnenie, prepäťovky a riadne revízie (česť výnimkam). Mal som možnosť vidieť inštalácie, ktoré mali spravenú aj revíznu správu, ale tak ako sa to u nás (a asi aj u Vás) robí, t.z. od stola. Prepäťovka žiadna alebo nezapojená, v revízii meranie odporu na bleskozvode aj keď bleskozvod neexistuje, uzemnenie panelov žiadne a podobné srandy.
Otázka je, či je to tak dobre alebo nie. Keďže v prvom rade ja a moja rodina budem v dome bývať, tak ja zodpovedám za to, aby elektroinštalácia bola bezpečná. Nikdy nevieš, kedy sa niečo stane, hlavne keď sú doma deti. Takže keď už budem prerábať rozvody, spravím to tak, ako sa má a nie tak, aby som ušetril pár drobných na chráničoch. To, že niektoré firmy by sa s tým neobťažovali je pre mňa nepodstatné
Ale každý sme si strojcom svojho osudu. ;)
Aby nastal průser musí dojít k minimálně 2 závadám současně.Závada na elektroinstalací a specifická závada na měniči.Jinak je běžný chránič funkční,stačí doma vyzkoušet tlačítkem.Mě tlačitka na chraničích fungují i při provozu na měnič.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr měniče

Příspěvek od mihlit »

Pánové, ještě jeden detail, pokud řešíte vše na jeden chránič, že stačí... Pak je to vždy vše jde a nebo celý dům po tmě a to z důvodu, že v běžné ostrovní instalaci jističe téměř nefungují. Ještě tak na zvonek, světla,... něco do 6 A jističe. Větší jistič už je dost na hraně. Je třeba si uvědomit, že jistič 16 A neznamená, že při 17 A hned vypíná.

Jistič má dvě spouště. Jednak tepelnou, která řeší dlouhodobé přetížení kabelu, když do prodlužky přes rozdvojku nastrkáte příliš náročných spotřebičů. Tato tepelná spoušť je dle míry překročení značně pomalá, řekněme desítky minut při malém překročení.

Druhá spoušť elektromagnetická (zkratová) reaguje hned (setiny až desetiny sekundy), ale tato spoušť je u jističe B v rozsahu 3-5x hodnota jističe. To znamená, že pro 16 A jistič musí být měnič schopen nějaký čas dodat minimálně 16*3*230 = 11 kW aby byla *šance* na vypnutí jističe, aby byla jistota, tak 16*5*230 = 18.4 kW a to by mě zajímalo, který z těch měničů to dá. V reálu asi žádný, proto než přijde reakce jističe, bude již měnič dávno shozený na přetížení a celý dům po tmě.

V případě chrániče, tak reakce je cca 0.03 s a třeba MP na přetížení spadne pokud se mu 30 period nepodaří udržet napětí na výstupu, což znamená 0.6 s, takže je to dost na to, aby přežil, než dojde k odpojení problému.

Chránič mi tedy v ostrovní instalaci přijde jako ještě důležitější, než v běžné instalaci. Samozřejmě neřeší to vše,pokud je zkrat plně jen mezi L a N, tak smůla ale sníží to míru situací, kdy jakýkoli problém znamená dům bez elektriky.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr měniče

Příspěvek od kuli »

Franta2776 píše: sob led 06, 2024 4:15 pm Chtěl bych vidět,kolik těch dotovaných elektráren má instalaci ještě s 2 vodiči a kolik jich má vyměněné chrániče za typ B???:))
Podle mě to většina firem neřeší.Do staré instalace nezasahuji a do další rekonstrukce je instalace funkční podle starých norem.
Bohužiaľ s jedným čo montuje dotované FVE som sa rozprával o prúdových chráničoch typ B a pozeral na mňa ako puk, že čo mu to hovorím. :eek2:
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Mex »

cipis píše: sob led 06, 2024 1:34 pm ...
dusanmsk: protože je nepřípustné, aby jedna porucha na okruhu vyřadila další. Už se kvůli tomu výše rozčiloval mex a soban, ale to nic na tom nemění.

Ono je s podivem, jak tu řešíme soběstačnost, nezávislost, a pereme panely hlava nehlava úplně všude, veškeré doporučení umístění panelů je plná celá střecha, ale pak nás rozhodí komponenty v cenách jednotlivých panelů? S argumentací, no co, tak nám vypadne celý barák ... Kde je pak ta nezávislost a soběstačnost?
...
Víš, ono nejde jen o peníze.
Každé nařízení nás připravuje o kousek svobody.
Tak když už to stojí ten kousek svobody (a svoboda je velmi cenná a drahá věc), tak by to mělo stát za to. Jeho přínos by měl být jednoznačný, aby vyvážil tu cenu.

Něco jiného je doporučení, že je vhodné si nainstalovat chránič typu B a dát chrániče ve více sekcích, protože to má tyto a tyto výhody.
A něco jiného je nařídit, že to tak prostě musí být.
Tak jako není nic špatného na tom říct, že mám nosit modré ponožky, protože je to moderní a sluší mi.
Ale už bych se bránil kdyby někdo nařídil, že musím nosit jen modré ponožky a nic jiného.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Mex »

rva píše: sob led 06, 2024 10:46 am Některé (tepelné) domácí spotřebiče mají přepínání výkonu tím, že pro poloviční topný výkon teče proud přes diodu. Tím se za jističem/chráničem objeví stejnosměrná proudová složka. Jak si s tím takový chránič, který DC složku monitoruje, poradí?
Jen namátkou doma mám takový gril a udírnu.
viewtopic.php?p=221069#p221069
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Výběr měniče

Příspěvek od josse »


Migel píše:Presne ako pises!ja som ziadne oddelovacie trafo vykonovo k 5000va menicu nenasiel za cenu Ackoveho alebo Beckoveho chranica.podla mna je to to uz overkill riesenie...
Z tý ceny si sednete na zadek :-)

https://shop.murrelektronik.cz/cs/Elekt ... 86130.html

Vydrží to neuvěřitelný věci, ale není to navržené na nejlepší ztráty... Takže hřeje...

Když má někdo takové trafo zadarmo, pak je to řešení, ale když to má platit, pak je asi lepší si tu bednu koupit rovnou od victronu i LF trafem :-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Migel »

To si nasiel jedno stych lacnejsich😂
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr měniče

Příspěvek od unicast »

To už je lepší vytěžit několik vyhozených mikrovlnek :)
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Radar »

josse píše: sob led 06, 2024 8:45 pm
Migel píše:Presne ako pises!ja som ziadne oddelovacie trafo vykonovo k 5000va menicu nenasiel za cenu Ackoveho alebo Beckoveho chranica.podla mna je to to uz overkill riesenie...
Z tý ceny si sednete na zadek :-)

https://shop.murrelektronik.cz/cs/Elekt ... 86130.html

Vydrží to neuvěřitelný věci, ale není to navržené na nejlepší ztráty... Takže hřeje...

Když má někdo takové trafo zadarmo, pak je to řešení, ale když to má platit, pak je asi lepší si tu bednu koupit rovnou od victronu i LF trafem :-)
Ale je to krasavec, 40kg... :yes:
Kolik z toho může dělat měď???
Toroid bude levnější, ale cenu těch dvou RCD B jsem zřejmě cca trefil...
Toto je ale investice do barevných kovů :-)
(nadsázka)
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Migel »

Tak hold....kazdy si tu robi vlastne normy jak nato kukam...jednoducho nedostanes jednoznacnu odpoved od revizaka, elektrikara,kamosa na fore a uz vobec nie z internetu alebo od vyrobcu ked kazdy si pise to svoje a este ktomu norma pise uplne ine..takze robte to podla "svojich" moznosti co najviac bezpecne a hlavne nepustajte osoby neznale a nepoucene blizko k tym svojim vytvorom..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr měniče

Příspěvek od dusanmsk »

V diskusii vedla sa pise: "Tak se opravím, jak jsem zjistil na webu jednoho z výrobců, ty chrániče vybavují při přítomnosti DC i bez svodového proudu"

Pokial toto plati, tak nevidim absolutne ziaden problem v pouziti centralneho B chranica kludne 300mA. Pokial totiz dojde k poruche menica a objavi sa DC na AC OUT, je potom vo vysledku uplne fuk, ci padne jeden centralny B, alebo uplne vsetky jednotlive vymenene B kvoli pritomnosti DC zlozky.

Na nejake "norma nedovoluje vypadok vsetkych okruhov kvoli poruche v jednom" z vysoka seriem, je to moj dom a zijem v nom ja. Ked si do obyvacky dam velku kontrolku "vypadol lubovolny chranic" a ak sa rozsvieti, pojdem rucne zhodit hlavny istic a hladat poruchu s celovkou, bude to to rovnaka situacia. A ked to takto chcem, resp. mi to nevadi, co je koho do toho.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
misif
Příspěvky: 32
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am

Re: Výběr měniče

Příspěvek od misif »

cipis píše: sob led 06, 2024 4:09 pm Jednoduche oddeleni mezi AC a DC stranou je transformator z principu. Proto jsem to zjednodusil na trafo. V tom textu normy je "nebo", takze staci jedna z tech tri podminek. Victron nemusi psat, ze nepotrebuje B, kdyz ma v sobe transformator, coz je skutecnost, ktera je vsude psana.
Trafo maji treba i Voltpolska, ty predposledni edice.
Bez předsudků, pozorně si ještě jednou přečti text:

ČSN 33 2000-7-712 ed 2 v
712.530.3.101
Použije-li se RCD pro ochranu PV AC napájecího obvodu, musí být použit RCD typu B v souladu s EN 62423 nebo EN 60947-2, pokud:
- měnič poskytuje alespoň jednoduché oddělení mezi AC a DC stranou; nebo
- instalace poskytuje alespoň jednoduché oddělení mezi měničem a RCD pomocí oddělených vinutí tranformátoru; nebo
- měnič nevyžaduje RCD typu B, je-li stanoveno výrobcem měniče


Tam je prostě napsán přesný opak, než prezentuješ, podle tohoto Victron potřebuje B. Jediné střídače, které jej nepotřebují jsou ty, u kterých to vyplývá z dokumentace. Stejně jako u nabíječky EV od Victronu, tam také potřebuješ B, jsou to vícenáklady se kterými se musí počítat, když porovnávaš řešení.

Řeším to, protože se vybírá střídač a první otázka by měla být "Máš TN-S?", pokud totiž nemá TN-S, tak zde nelze použít chrániče a takovou síť nemůžeš vůbec provozovat v ostrovním režimu, nebo jí byť krátkodobě přepínat na backup výstupu, protože ve stavu s jednou chybou to může být životu nebezpečné!

Toto jsou ty případy, kdy nevybavil jistič, ale stačilo mít proudový chránič: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-smr ... e-40346889 a protože v ostrovním režimu jističe často vůbec nevybaví je proudový chránič poslední záchrana i kdyby byl jediný centrální, tak ať tam sakra je a ten správný!
QuasarCZ
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 27, 2022 9:40 pm
Lokalita: Vsetín
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2100
Kapacita baterie [kWh]: 7
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Vsetín

Re: Výběr měniče

Příspěvek od QuasarCZ »

Já se taky chystám na koupi Victrona a toto mě zajímá. Co potom znamená tento odstaveček okopírovaný z manuálu k Multiplusu?

The inverter does incorporate a mains frequency isolating transformer. This precludes the possibility of DC current at any AC port.
Therefore type A RCDs can be used.
Zatím testovací na pergole: 2100 Wp; 21 kWh Lifepo; Victron Multiplus-II 24/3000; 1xSmartsolar 100/30 + 2xSmartsolar 100/20; Cerbo-S GX
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výběr měniče

Příspěvek od cipis »

Misif, každý soudce ti řekne, že nezáleží na chybě v předpisu, že rozhoduje zámysl nebo jaký je ten správný termín ...
V původním znění je to logicky správně, v českém je to napsáno/přeloženo zmateně. Už jen z porovnání třetí odrážky, z toho ti vychází logický nesmysl, dle tvého výkladu.
Ale úmysl je naprosto zřejmý. Pokud je nějaká ochrana v zařízení, tak se nevyžaduje B typ chrániče tam, kde je chránič předepsaný.


QuasarCZ k tomu asi tak, že v Německu je AC chránič dávno zakázaný.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výběr měniče

Příspěvek od cipis »

712.530.3.101 Residual Current Devices
Where an RCD is used for protection of the PV a.c. supply circuit, the RCD shall be of type B
according to EN 62423 or EN 60947-2, unless:
• the inverter provides at least simple separation between the a.c. side and the d.c. side; or
• the installation provides at least simple separation between the inverter and the RCD by means of
separate windings of a transformer; or
• the inverter does not require a type B RCD as stated by the manufacturer of the inverter.

Takhle to dopadá, když se přeloží špatně unless, kde výše uvedené znamená "pokud není". Samotné pokud by bylo "if".


Jinak s tím případem mrtvých u řeky jednoznačně souhlas. I kdyby tam měli ten starý překonaný AC chránič, tak by to pravděpodobně přežili.
Já nikde netvrdím, že to může být bez chrániče. Já tvrdím, že mají být chrániče na každý potřebný okruh, ne jeden centrální. A minimálně A, bez ohledu na trafoidní měnič. A pokud ten měnič neváží x kg, tak nemá trafo a tím pádem jednoznačně B.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
QuasarCZ
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 27, 2022 9:40 pm
Lokalita: Vsetín
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2100
Kapacita baterie [kWh]: 7
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Vsetín

Re: Výběr měniče

Příspěvek od QuasarCZ »

O AC chrániči jsem nemluvil...

Jen jsem se chtěl ujistit, že pro Victron Multiplus stačí chránič typu A, jak jsem pochopil z anglického manuálu ("Therefore type A RCDs can be used"). Popravdě český manuál jsem raději nečetl. Misif tvrdí, že je potřeba B.
Zatím testovací na pergole: 2100 Wp; 21 kWh Lifepo; Victron Multiplus-II 24/3000; 1xSmartsolar 100/30 + 2xSmartsolar 100/20; Cerbo-S GX
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výběr měniče

Příspěvek od cipis »

Samozřejmě, že stačí A. Misif to tvrdí blbě, na základně chybného výkladu normy, která je zmateně přeložená z originálu do češtiny, viz. příspěvek výše.

Jinak anglickou si můžeš stáhnout zde: https://infostore.saiglobal.com/preview ... ku=1960851
Je tam free sample 32 stran, ale ta norma má méně stran, tak je tam celá :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Výběr měniče

Příspěvek od skybor »

Taková drobná (nepodstatná) chybička v překladu. Ale logicky je ta citace v češtině výše na první pohled nesmysl. Nemáte někdo oficiální znění této normy v češtině? Nebo je ta chyba i v oficiálním znění, za které zaplatím? Protože mezi sponzorovanými (závaznými) normami jsem ji nenašel. Díky za link na ENG verzi.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek