Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od Hyp »

Myslel jsem si, že s https://www.eva.cz/zbozi/86320/konvekto ... termostat/ to vyřeším, ale ouha, po vypnutí (výpadek proudu, vypnutí jističe apod.) se v těchhle krámech vymaže nastavení teploty i stupně výkonu i zapnutí, takže je v režimu OFF… Proto nepoužitelné. Sice Tuya nabízí nastavit scény i s aktuálními počasími, ale představa, že musim naklikat 24 scén, tedy nastavit teplotu pro každou jednu hodinu zapnutí pro případ, že někdy dojde k výpadku proudu mě děsí… To bych pak při změně teploty musel modifikovat 24 scén!

Dále mě napadlo tupé topidlo a k tomu https://pemacz.cz/zbozi/shelly-plus-h-t ... ily_588401 + https://pemacz.cz/zbozi/shelly-plus-plu ... -fi_612041 ale to je už dost drahá dodělávka a nic moc to neumí, v podstatě to samo jako levný termostat za 100 Kč W3002 https://a.aliexpress.com/_mPdmD9q

Otázka:

1) Nešlo by nějak k regulaci využít data z NetAtmo a k tomu levný relé do krabice pod zásuvku?

2) Jak využít možnost 3 stupňového ovládání výkonu topidla, kde jsou dva topný dráty o výkonu typicky 750+1250W ? Tedy 3 stupně výkonu? Klidně bych použil 2 kanálové relátko a nový kabel 4x1mm do topidla :-) Raději než aby to stále cyklovalo na plný výkon (zbytečně cvaká relé, topidlo je horký atp., takže když by stačil menší výkon tak …)

Představa je, že když by byl rozdíl skutečné a nastavené teploty větší než 2°C anebo když by to nemohlo dotopit třeba déle než 20 minut, že by to přepnulo na vyšší výkon atp. Prostě nějaké inteligentní učení :-))

To ještě nikdo nic takového nevymyslel? Třeba vás napadne nějaký řešení…
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od Mart »

Koupil jsem OneConcept Wallander 1000W a má ten samý problém. Po výpadku napětí se ztratí jak nastavený program topení, tak i nastavený čas. A po připojení napětí začne zpravidla topit na 22°C. Nebudu se rozčilovat nad tím, jak snaha vše odrbat vede k tomu, že perfektní olejový radiátor je takto degradovaný. A přitom by tam stačil lepší procesor s RTC, zálohovaný baterkou nebo velkým kondenzátorem.
Vyřešil jsem to tak, že jsem rozdělal krabičku s elektronikou a zjistil, že je v ní místo na držák na 4 AAA baterky (tj. celkově 6V). Uvnitř byl spínaný zdroj, který dělal už nevím jaké napětí pro relé a pak pro procesor. Tam jsem to přeškrábnul a přes vypínač a diodu přivedl napětí z baterek. Už si to vnitřní zapojení pořádně nepamatuju.
Výsledkem je to, že pokud je síť, tak je procesor napájen ze sítě a pokud vypne síť, tak je procesor napájený z baterek a nic tak nezapomene.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od cipis »

A proč to nekuchnete a neřídíte "normálním" termostatem?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od PetrDubi »

Všechny věci s Tuya je nejlepší přenahrát nějakým jiným firmwarem (Tasmota, ESPhome nebo cokoliv jinýho) a potom už to bude fungovat podle přání uživatele. Akorát teda potom samozřejmě nefunguje původní cloud od Tuya, který stejně každou chvíli blbne.
Jinak výhoda Shelly oproti Tuya nebo různým levným termostatům je v tom, že na rozdíl od těch ostatních fakt funguje a nejsou s tím problémy.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od Hyp »

Co mam kuchnout? Obycejny topeni tohoto typu s mechanickym termostatem se da sehnat i za 250, ale priserna hystereze a bere to spise teplotu topidla a ne mistnosti. Tady teplosenzor docela lepsi - takze bych to i prekousl.

Leda že bych tam dodelal Epromku a aby si to ukladalo LastState (ne tuya ale sama elektronika topeni). Anebo třeba někdo bude znát verzi tohoto klonů, kde si to alespoň, když už nic jiného, tu teplotu a nastavení zapisuje.

Narazil jsem i na zařízení, vzhledově to vypadá všechno stejně, kde se ani wifi samo nepřipojí.

Ps: W3002 je skvělé a levné (do 100,-) ale pro laiky by to chtělo s kolečkem (a né 3 tlačítkama a komplikovaným nastavením t1,t2), aby si uměli sami změnit teplotu ale nemohu nic najít :-(

Ani předražený https://pemacz.cz/zbozi/shelly-plus-h-t ... ily_588401 kolečko nemá…

Anebo aspoň 2 tlačítka +/- která by měnila obě teploty (u W3001 je nutno složitým klikáním nastavit nejprve zapínací teplotu třeba 15,0 a poté vypínací teplotu 15,1°C a to laik nezvládne A ani to není vhodné na nějaké častější měnění teploty)

Kdyby existovalo něco podobného, s kolečkem, ne o moc dražší…

@PetrDubi - čím si tím pomůžu? Já potřebuji dálkový přístup, a tu logiku, aby to umělo nějak inteligentně přepínat topný výkon, to by musel stejně někdo naprogramovat (nevšimnul jsem si v Tasmotě, že by tam něco takového bylo), tuhle fci nutně nepotřebuju, to je jen třešnička, viz dále bod 3

Takže Shrnutí:

1) standardní hotový topidla s digitálním termostatem, která si ovšem zapamatují teplotu i po odpojení kabelu
nebo
2) nějaký levný řešení ala W3002, nejlépe s knoflíkem (aby laik mohl změnit teplotu bez studia manuálu) - kolečkem, kde k tomu doplním levný topidla za pár stokorun.
nebo
3) nebo nějaký inteligentnější řešení, které bude využívat možností topidel (přepínat výkon podle potřeby - pokud už tohle někdo řešil. Abych to vymýšlel a programoval sám, tak na to nemám kapacitu

Ps: jelikož to je potřeba systémově, ne jen 1 topidlo, tak představa výměny tužkových baterek po roce mě děsí… ale diky za tip, zkusim mrknout
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od cipis »

Myslel jsem to tak, že na topidle zůstane akorát havarijní termostat, a zbytek se ovládá z něčeho jiného.
Mám to tak všude udělané, prostorové inteligentní termostaty a spínají relátka/stykače v rozváděči, kam jsou přivedená jednotlivá topidla.

Pokud to má víc např. spirál, tak podobně, přepínátko dotažené do rozváděče, případně fázové řízení apod.
Základ jsou tupá, hloupá topidla, co nedělají nic jiného, než že topí nebo netopí. A k tomu teplotní čidla a řízení v nějakém systému, s nějakým vzdáleným přístupem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od Hyp »

Coz je jak popisuji varianta 2. To mohu vzit ty topidla za 260,- (v tom jsou 3 termostaty - jeden bimetal uzivatelsky, druha tepelna pojistka vratna a treti pojistka nevratna) ale jak k tomu to rizeni?

S ohledem na to, ze na 1 objekt ma byt 1 max 3 takovehle topidla, tak by me zajimalo to rizeni ale nejaky rozumne levny a ne hitech system.

Klidne bych k tomu vyrobil podomitkovou (nadomitkovou) krabici s extra kabelem (H1L, H2L, N, PE).

W3002 ( ale s kolečkem ) a by to bylo dokonalý… dálkový systém bych i oželel anebo přidal Tuya zásuvku :-)

Nebo si nechám poradit. No nejjednodušší by bylo koupit ty topidla za 15 stovek, a vyřešit k tomu zálohování, aby se to nevyresetovalo. Bohužel Patice na baterku knoflíkovou nebo tužkovou tam není.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od cipis »

Já šel do Electrobocku, teď bych nově vybral asi PT41-M. Mám PT32wifi v každé místnosti.
Nicméně tohle by mělo jít i poskládat z těch různých chytrých krabiček, napsat si do toho svoje scény apod.
U toho EB je člověk odkázaný na jejich cloud, případně si musí udělat přesměrování z vnitřní sítě ven. Zase ale nemusí nad ničem přemýšlet.
Určitě by se ale našly i další systémy.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od PetrDubi »

Shelly umožňuje napojení na svůj cloud, ale funguje bez problémů i bez něj.
Nastavení výrobků Shelly se provádí přes webový prohlížeč, takže není potřeba žádná aplikace, která po jakékoliv aktualizaci začne blbnout.
Aktualizace si člověk může nahrát sám, takže se nemůže stát, že zařízení po automatické aktualizaci přestane fungovat tak, jak fungovalo (viz třeba nedávná informace o nefunkčnosti zásuvek v NodeRed po jejich automatické aktualizaci).
Spínací prvnky mají v sobě jednoduchou automatizaci, kdy na základě nastavených parametrů je možné například zapnout či vypnout na základě nastavených informací.
Výrobky si pamatují nastavení i po výpadku napájení.
Ten senzor teploty co jsi tu dával je pouze senzor a ne termostat, takže žádné "kolečko na změnu teploty" ani mít nemůže. Ale podle informací u výrobku se něchá spárovat s tím plugem do zásuvky a v tom už půjde teplota nastavit (buď doma přes prohlížeč nebo kdekoliv přes cloud).
A je kompatibilní s Alexou nebo Google home, takže ho lze použít i k ovládání zásuvky topení přes tyhle systémy.

Každopádně levný "chytrý" zařízení z Ali s přístupem přes internet za pár korun mívají skoro vždycky nějaké mouchy - většinou plno masařek. A jak je tam Tuya, tak počítat s tím, že budou problémy - když ne hned, tak časem, až dojde k nějaké větší aktualizaci. Proto vznikají návody, jak do Tuya výrobků nahrát alternativní firmware, protože HW většinou funguje v pohodě, ale SW bývá tragédie a ten jejich cloud (bez kterého to nejede) taky.

Pokud chceš něco relativně levného, co bude fungovat, tak si kup třeba tohle: https://www.elektrobock.cz/tepelne-spin ... uvka/p1754
Kolečko na nastavení teploty to má, akorát tam holt není displej. Ale funkčnost je zajištěná ;)
Nebo pokud ti nevadí, že místo kolečka budou tlačítka, tak tohle: https://www.elektrobock.cz/tepelne-spin ... uvka/p1802
Pro změnu teploty stiskneš tlačítko Manu a šipkama + a - změníš nastavenou teplotu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od cipis »

Je otázka, jak moc komplexně se to chce řešit. A pro koho se to řeší. Když je v každé místnosti jiná osoba, tak je pak lepší nezávislé ovládání. Ty zásuvky dělá EB i internetové.
Nebo, jak jsem uváděl, ten systém původně určený pro podlahovku, ale jde krásně použít právě i pro elektrická topidla.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od Hyp »

@petrdubi Koukal jsem na to TS01 a jednak se asi nedá vytáhnout tepelný snímač ze zásuvky, takže to měří teplotu v zásuvce, druhak je tam analogové kolečko ale bez digitálního ukazatele, a nejde nastavit < 15° a kdovíjaká je hystereze, zda jde nastavit? Těžko

Určitě chci jít s teplotou až k nule, proti zámrzu. Takovéto 5°mě se… proč mám vytápět na 5° proti zamrz, když mi voda tuhne až v -1° :-)

Druhá věc - Shelly - opět problém s laickou obsluhou, jak jsi to proboha bude nastavovat uživatel, děcko, ženská, to si bude spárovat aplikaci nebo budu posílat pozvánku nebo? Jako nějaké la denní a programování klidně, ale základní nastavení úrovně teploty musí jít snadno pro každou jednu místnost. Kdyby ta Shelly uměla alespoň kolečko, no tak ty 3 komponenty celkem za 1400,- cca asi překousnu, ale ne - tak jak si to proboha někdo cizí nastaví



Ta w3002 i s poštou za desetikoruny (50 az 75 se da koupit) to umí, má v sobě relé 10A takže i klasický topidlo do 2000W zvládne… akorát to nastavení je tlačítkama pro mě a ne pro uživatele, ale přesnost je dokonalá…. Nevěřím, že není něco třeba i čtyřikrát dražšího, ale s možností kolečka a nebo nějakého externího ovladače… možnost nastavit zapnout vypnout s odstupem 0,1°C ale i libovolně jinak, korekci teploty i zpoždění je výborné za ty prachy (desetikoruny ).


Edit: Teď jsem našel viz příloha, to by v nouzi asi nebylo špatný, ale obávám se jestli to můžu nechat takhle na zdi lajcké obsluze - viz spodní vývody svorkovnice Pověsí se na to děcko a … takže by bylo nutno to dát do nějaké krabice do zdi ale jak zakrytovat :-( Laik stejně nepochopí jak to nastavit :-(. V podstatě to je to stejné jak w3001 ale za 5 násobek ceny

Ps: poradte, pod jakym klíčovým slovem vyhledávat tyhle Regulátory - s kolečkem? Chci nějak moc? Něco, co by šlo namontovat na zeď, vytáhnout z toho čidlo, a snadno nastavit limitní teplotu, případně hysterezi? Když bych se vykašlal na dálkový přístup ale nechtěl hrůzu do zásuvky - kdo bude lozit po zemi…

Však ty komponenty stojí jednotky korun. Toto vážně ještě nikdo nevymyslel, nevyrobil, na pankáče jako opensource a ani v čajně? Ty elektro bobky se mi moc nelíbí, to vypadá design jak 10 let zpět a levný to není …
Přílohy
IMG_6831.jpeg
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od Hyp »

cipis píše: úte pro 19, 2023 10:19 am Já šel do Electrobocku, teď bych nově vybral asi PT41-M. Mám PT32wifi v každé místnosti.
Nicméně tohle by mělo jít i poskládat z těch různých chytrých krabiček, napsat si do toho svoje scény apod.
U toho EB je člověk odkázaný na jejich cloud, případně si musí udělat přesměrování z vnitřní sítě ven. Zase ale nemusí nad ničem přemýšlet.
Určitě by se ale našly i další systémy.
A jak to ovládáš, ty nemáš kolečko na zdi? Relátka je sice lepší mít v rozvaděči, aby to necvakalo v místnosti, no to jsou další komplikace, kterým se radši vyhnu …

Přitom s logikou vytápění by jsi šlo celkem dobře pohrát, ale za základní věc považuji nějaký ovladač někde snadno dostupný a hlavně aby udržoval konstantní teplotu, a ne jak ty mechanické REGO apod +-4 stupně :-) A ten mechanický Bimetalový na to pytle ten jede podle nahřátí topidla a ne skutečné teploty okolí
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od cipis »

Ty PT32wifi kolečko mají, ale jde to normálně appkou v mobilu nebo počítači. A tahat šoupátka s teplotou a zadávat čas, tak zvládne i ten, kdo umí telefonovat a psát sms na dotykáči.

Proč komplikace? Resp. ano, komplikace to jsou, pokud se na to nemyslí dopředu. Já jsem si do každé místnosti natáhl extra přívod na el. topení, plus krky pro kabely k termostatům/čidlům. A v rozvodnici s tím počítal a každý místnost má svůj stykač.
Je to lepší takto udělat univerzálně, protože se to dá ovládat čímkoliv, třeba někdy i HA nebo prostě cokoliv, co by se dostalo pod ruky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od Hyp »

Ajo, ale zase 3000,- cenovka… tak to je první co vidím (analogový kolečku a digitální displej) - já jsem hledal nějaký levnější, ale nenašel jsem vůbec nic s kolečkem :-(

Říkáš, že bys do tohodle modelu už nešel, takže jaký jsi našel mouchy? Mimo závislosti na výrobci

—-

Přesně, ty komplikace jsi správně vyjmenoval. A u mě navíc požadavek - to mají používat náhodný lidi, něco jako hostel. Takže je vyloučeno aby to mohli ovládat pouze přes telefon web nebo aby se to měli učit. Když jsem si hrál s W3002 tak mi taky trvalo, než jsem si vyzkoušel, jak přesně to funguje ;-)

Takže ta obsluha musí být blbuvzdorná, celkově je zase limit ceny, přesto, teď jsem něco našel na alíků, tak to sem postupně naházím
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte pro 19, 2023 2:20 pm, celkem upraveno 1 x.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od PetrDubi »

Hyp: On asi největší problém bude v tom, že těch požadavků (často protichůdných) tam máš plno - třeba ovládání ženou a dětmi kolečkem, nastavitelná hystereze, minimální teplota 0°C, dálkové ovládání přes cloud, bezpečnost, perfektní funkčnost a to všechno nejlíp za cenu kostky másla :lol:
A k tomu si vyhlédneš sekyru a divíš se že neumí vyřezat díru na dřez do kuchyňské desky - snímač teploty a vlhkosti od Shelly (na meteostanici taky nemáš kolečko na nastavení teploty a ten snímač není nic jiného než meteostanice s wifi)..

Všechno se dá splnit, ale ne super levně a současně spolehlivě.

Takže si můžeš třeba koupit nějaký levný snímače teploty do místností a budeš je mít připojený do nadřazenýho systému, kde půjde jednoduše nastavovat teplota pro uživatele i další parametry. Třeba já jsem před rokem kupoval bluetooth teploměry Xiaomi (kus vyšel v akci asi na 125 Kč), nahrál do nich alternativní firmware a připojil je do HomeAssistant, kde není problém si nastavit teploměry jaký chci (včetně nastavování teploty tažením ukazatele), nastavení diference, útlumů a další věci (třeba i hlídání nezámrzné teploty 0°C) a ovládat může jakýkoliv spínač (krabička s relé, zásuvkový adaptér a podobně). Co to bude uměl a dělat záleží jen na tvojí fantazii, ale potřebuje to nějaký nadřazený systém.

Nebo si koupíš na Ali nějaký lepší termostat, který má připojení přes wifi, ukazuje teplotu, nechá se všechno nastavit (teplota tlačítkama + a -), ovládat na dálku, dobře vypadá a funguje, nevadí mu ani výpadek napětí. Akorát se ti nebude líbit cena - brácha si takový kupoval před 2 rokama a jeden ho vyšel asi na 1700 Kč.
Prodávají se i nějaké levnější termostaty, které vypadají slušně, ale mají sprasený SW a pokud to chtěl člověk pořádně používat, tak bylo nutný přehrát firmware na nějaký alternativní a většinou bývají určené k připojení na nějaký smarthome a cena byla stejně kolem 700 Kč a většinou to nemělo ani žádný relé, takže ještě nějaký akční člen.

Ale pokud budeš chtít všechny věci (jako řízení výkonu podle rozdílu teplot a podobně), tak ti stejně nezbyde než jít do nějakého nadřazeného systému nebo alespoň vlastního ovládání a udělat si to sám - já mám HA, takže takovýhle věci se pak řeší mnohem snadněji a ESPhome dokáže hodně věcí jak na nějakém ESP s relátkama, tak třeba na nějaké koupené krabičce s relátkama, případně i snímačema, kde se přehraje firmware a potom je to plně programovatelné podle vlastních potřeb. Protože pokud to budeš chtít koupit hotové, tak se nedoplatíš..

Ps: Mě přijde jako hlavní problém to, že jsi vůbec nepopsal situaci, kterou chceš řešit a požadavky z tebe lezou postupně jako z chlupatý deky. Pokud chceš fakt rady, který ti pomůžou, tak by bylo asi nejlepší popsat situaci a co chceš vlastně řešit. Takhle vždycky vytrhneš něco z kontextu a argumentuješ věcma, který nikdo kromě tebe nezná.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od Hyp »

Ovladani hystereze ne uzivatelsky ale pro mne. Kdyby treba moc cvakaly relatka tak ji musim, zvlaste v loznici, zvysit… Ale když chci konstantní teplotu, a ne pilové zuby, tak je musím naopak snížit


Tak jsem researchoval a nasel:

A https://www.aliexpress.com/item/1005005123996252.html digi termostat 16A - 13,30$

B https://www.aliexpress.com/item/1005006060309060.html podobné v černé barvě? + TUYA WIFI 24.19$
Popř designové za 37$ https://www.aliexpress.com/item/1005005486629596.html

C https://www.aliexpress.com/item/1005006016752527.html plug 26,31$ TUYA WIFI Ale hrozně moc údajů na displej, pro uživatele nepřehledné

D https://allegro.cz/nabidka/termostat-di ... 3307250479 hnusná modrá barva, socket do zásuvky, hrozně moc čísilek na displeji = nepřehledné ;-(


Libi se mi B, to je za pětičento i s dph a poštou, co vy na to? To by mělo mít už relé 16 A, termostat displej wifi na tuyu… To je o dost lepší cena než má tvůj bracha 17 stovek :yes: … no může tam být ten problém s tou hysterezí, nevíme, jak to mají udělané, asi tam budou celé stupně Celsia a ne desetiny, kdo ví


Ps: ty mas https://www.alza.cz/home-assistant-green-d7998187.htm ? Právě že chci zjistit všechny možnosti, kteří jsou protože kde jinde než od uživatelů kteří to už používají a znají mouchy a na co si dát bacha … takže něco jako HA slyším poprvý, Musím dostudovat

No a jak jsi na tom home asistentovi naprogramuješ, aby to topilo různými výkony podle rozdílu teplot? V Javascriptu jako na Shelly? Jak říkám, toto už asi bude nejlepší nechat na manuálu (by hand:), protože to bych musel vyměnit i přívodní šňůry k topidlům …

V podstatě je to jak píšeš, s tou kostkou máslo, chci zkrátka nejlepší poměr cena/možnosti, protože třeba o dvě stovky dráž vyjde o několik řádů lepší systém, než když si koupíš něco do zásuvky, co tě bude limitovat, navíc dneska se zásuvky dělají 15 cm nad zemí a kdo poleze po zemi kvůli nastavování?

Pps: ta tuya má možnost nastavit scény pro všechny topení najednou v jednom kroku myslím, navíc tam poskytuje vstupní údaje jako počasí v lokalitě apod. Že by nějak nefungovala, jsem si nevšimnul, protože to moc nepoužívám. Já nevím proč v tý tvoje nejsou všechny funkce, jestli za to musím vývojář přístroje zaplatit extra nebo proč je to tak osekaný, třeba to neumí soumrak, Úsvit, nic
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od PetrDubi »

Já jsem měl HA nainstalovaný na Raspberry PI4 s SSD diskem několik let a minulou zimu jsem koupil za asi 2800 použité mini PC od Dell s Celeronem a přenesl to na něj. Rozdíl ve spotřebě je 2-4W a výkon mnohem vyšší (využívám hlavně při aktualizacích, když se hrabu v historii a počítá mi třeba spotřebu nebo výrobu za delší období a když kompiluju něco v ESPhome). To HA green je od tvůrců HA, akorát ta rychlost při zatížení nebude taková, ajko na tom mini PC, ale na normální používání je v pohodě.

A nevadí ti u toho B, že nastavitelná teplota je 5-60°C?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od cipis »

Jestli je to neco ala hostel, tak naopak, zadne uzivatelske ovladani. Konstantni teplota, nenastavitelna uzivatelem. Pokud jsou spesl pozadavky, jako 23 nebo 16 v noci, tak domluvit predem.
Cokoliv uzivatelskeho rozbiji, rozmrvi, ...
Max. prepinac tepleji/chladneji.
A potrebujes kontakty na okna/dvere, aby to vypnulo topeni. Ne vsechny systemy, a i ty chytrejsi, umi detekovat otevrene okno.


Duvod je jiny, tim, ze clovek nechtel vyvalit prachy hned naraz, tak koupil jeden, druhy, treti, ... Ve finale se to nascitalo, no a jsem v tom draz, nez ten PT41 i se vsim okolo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od skybor »

Doporučuji to řešit co nejuverzálněji hned od začátku. My máme takhle řešené podlahové elektrické topení, ale to je jedno. Máme na to takhle připojený v podkrovním pokoji pro hosty i olejový radiátor a nově i akumulační kamna. Základ je mít vše nezávisle (spínání topení, snímaní teploty, ovládání). Pak si s tím můžeš vyhrát.
Jako základ máme natažené napájecí kabely s rozvaděče spínané přes relé. Ale samostané kabely nevedou všude, tak další se spínají přes shelly spínače do zásuvek.
Všude (skoro) jsou natahané dráty s PT100 teplotními čidly. A tam kde nejsou a je třeba doplnit, tak za pár kaček nějaký bezdrát (wifi, zigbee ...)
To vše zapojené do nějakého nadřazeného lowcost systému. U nás Logo a Rpi s NodeŔED. Ono se to zdá ale ve finále to pak vyjde levněji a hlavně není problém cokoli změnit nebo něco přidat.
A ovládat si to pak samozřejmě můžeš čímkoli (tlačítka, kolečka, mobil, tablet ...). Ale nejlépe na to napojit nějakou automatiku (jako u nás) a vůbec na to pak nesahat ;) (A už vůbec ne nějací hosti)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Regulace elektro topení - dělal jste někdo? Tuya Shelly nebo

Příspěvek od Hyp »

@skybor Problem je ze ty cinsky wifi cidla za 100,- vzorkuji (loguji) jen 1x za hodinu, podle toho nejde ridit topeni. Nejaky NTC na kabliku vzorkuji klidne kazdou sekundu… tahat nekde 3vodic sbernici kvuli cidlum, to je to samo jako tahat separe kabelaz do rozvadece, tedy moc prace do stavajicich staveb.

Btw nepochopil jsem proc ta Shelly plus nema v sobe moznost aspon 1 cidla, a musi se k tomu koupit modul, ktery umi 5 teplomeru NEBO 1 hygrothermometer… jenze tak vysoky se uz asi nevleze pod stavajici zasuvku? Je nutno vyvrtat HLUBOKOU?


@cipis Prave ze tuya nahraje sceny a tedy se to pre/nastavi na druhy den samo… tak si mohou rozstelovat co chteji, takovy byl plan

Eletriku si plati sam uzivatel - takze at si nastavi co chce treba otevre okno dokoran. Ja jen musim zajistit, aby kdyz chce 23 aby tam bylo 23 co nejrychleji. Proto jsem pokukoval po nejakym tom automatickym regulovani ale to proste by musel byt 2 relatkovy 2 kanalovy system (jako je v tom topeni https://www.alza.cz/solight-2000w-wifi- ... 341114.htm ) a musel bych mit 4 zilovy kabel a pevne pripojeni…

Takze zbyva za 1/10 ceny toho WIFI topitka : obycejny topitko + tuya thermostat = presnejsi regulace nez bimetaly na DUMB topitkach a k tomu moznost dalkoveho spusteni

Jediny co zatim nevim, zda pri vypadku proudu se ty termostaty nevypnou do OFF stavu, jako ty blby SMART topitka https://www.alza.cz/solight-2000w-wifi- ... 14.htm?o=1 ZA 1500 az 3500,- = total nesmysl. Ten blby vyrobce mi odepsal ze je to bezpecnostni opatreni :-)) Hahaha. Spise zpackany navrh. Anebo snad na to je norma, ze mechanicky maji vyjimku a elektronicky musi nabehnout do OFF stavu? Hadam ze NE

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek