Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

Zdar borci, mam doma pokazene TC voda voda (pravdepodobne kompresor) a chcel by som si na stavajuci system (vymennik, obehove cerpadlo, zasobnik TUV... ) napojit vonkajsiu jednotku Sinclair 5kW SIH + SOH-18BIT klimu ako alternativny zdroj tepla.
Rad by som videl vase prerabky, nech nevymyslam vymyslene.
Uz tretiu sezonu slapem na zaloznu 2,5kW spiralu a dozrel cas na upgrade na zvysenie efektivity, lebo FV dokaze dodat potrebny +- 1kW i viacero dni v obdobi temna.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od soami »

A výměník chladivo voda je použitelný pro R32? Tzn. tlaková odolnost aspoň 45barů?
Jinak běžná cesta je použití pouze desky z vnitřní jednotky a teplotních čidel, plus simulátor otáček místo vnitřního ventilátoru - tzn. vykuchat vnitřní jednotku.
Pokud chceš duální funkci - chladivo přes výměník do vody i použití vnitřní jednotky, dá se udělat rozdvojené potrubí a použít kulové ventily, kterými řídíš, kam chladivo půjde. Pak potřebuješ 2. sadu teplotních čidel a ten simulátor otáček s nějakým přepínáním. Čidlo teploty vzduchu z vnitřní jednotky jsem používal jako vnitřní termostat, nebo lze použít na řízení teploty vody - s případným odporem na úpravu rozsahu teplot. Čidlo/a z vnitřního výměníku na trubky chladiva. Jel jsem tak 2 sezony a bylo to funkční, ale tohle je docela historie - ta klima nejde moc dobře řídit, je třeba si pohrát s nastavením a počítat s nějakou hysterezí teplot.
Při provozu takové modifikace pak nadřazeně řídit oběhové čerpadlo a nezapomenout na nějaké ochrany proti výpadku oběhu. Můžeš zkusit https://diskuze.divamse.cz/ ale forum nemá žádnou strukturu ani vyhledávání... A také většina lidí přešla na vhodnější řešení. Ta modifikace byl pro většinu jen odrazový můstek.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

To forum je cista tragedia :-)
Vymennik je trubkovy, toho by som sa nebal.
Chcem to cisto na kurenie (cez 300l akumulacku) a ohrev TUV cez trojcestny ventil. Uvidim na aku max teplotu dokazem vyhriat TUV, momentalne hrejem 180l na 65C spiralou.
Generator impulzov mam objednany.
Planujem prikupit swc-02 za ucelom nastavenia casovacov.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od dusanmsk »

Na druhu stranu je to forum studnica znalosti, aku nikde inde v cestine nenajdete. Ja mam asge a tuv koncim na 55 v lete a 49 v zime. Pod -15 uz len 45, tam koncim s COP 1.7.

Inak okrem varianty simulatoru otacok je ultralowcost riesenie vybrat von z vnutornej jednotky motor bez vrtule a nechat ho sa tocit niekde kde to nevadi. Mozno by aj slo ako pise soami nechat vnutornu jednotku tam kde je a pred nu cez ventily pridat swep. Niekto na fore to tak mal.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od soami »

To fórum je staré 10 let. Tehdy to byla jedna z mála alternativ, jak udělat levné topení. Dřív to běželo na jiné adrese. Sloužilo pro jednoduchou výměnu zkušeností. Struktura byla primitivní a tak to bohužel zůstalo. Správce fóra a propagátor modifikací přešel od amatérů k podnikatelům a dál to jede jen setrvačností pro pár lidí. Ale všichni jsme tam začínali, protože jinde informace nebyly. Kromě Žeravíka, který zase propagoval stavbu TČ voda/voda.
Ten externí ovladač přidává jen pár funkcí. Máš ověřenou kompatibilitu? Píšou, že je pro multisplity. Pro mě byly použitelné standardní časovače v klimatizaci. Tu desku dál ovládáš přes DO.-když necháš připojený displej. Pokud máš HA tak někde na github byla integrace Gree (což je Sinclair).
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

dusanmsk píše: ned pro 03, 2023 9:18 am Na druhu stranu je to forum studnica znalosti, aku nikde inde v cestine nenajdete. Ja mam asge a tuv koncim na 55 v lete a 49 v zime. Pod -15 uz len 45, tam koncim s COP 1.7.

Inak okrem varianty simulatoru otacok je ultralowcost riesenie vybrat von z vnutornej jednotky motor bez vrtule a nechat ho sa tocit niekde kde to nevadi. Mozno by aj slo ako pise soami nechat vnutornu jednotku tam kde je a pred nu cez ventily pridat swep. Niekto na fore to tak mal.
ASGE nemaju skladom, ale je to daka starsia jednotka ktora nie je ani vybavena ohrevom vanicky...
Info od montera nemam osobnu skusenost.
Ku tomu SCMI za 500 mi pride neprimerana cena.
Vnutorna jednotka nie je nikde umiestnena a kupujem ju naozaj len koli ovladacej doske a dialkovemu :-)
Mam i trubky v stenach na pripadne letne chladenie, ale primar je kurenie a celorocne TUV.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od unicast »

Vubec by bylo zajímavé vidět, které jednotky se k přetavbám hodí více a které méně. Například Daikiny se obtížně regulují...
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od dusanmsk »

Sinclair s scmi je jedna z mala moznosti ktora ide riadit nadradenym systemom. Neviem ci by som sa pustal do prestavby s velmi obmedzenou moznostou riadenia. Ale ak je uz masina doma, tak nezostava nez to skusit. Navody na divamse budu asi platit genericky aj nadalej - presun cidiel do miestnosti alebo na trubku s vodou a riadenie pomocou IR signalov ovladaca/wifi modulom. Zavisi co od toho clovek chce.

Vhodnost jednotiek k prestavbe sa meni s casom. Ludia mali radi matrixy, to uz dnes nekupis. Niekto modifikoval panasonic, niekto lg, toschibu, mitsu... Niekto iny ronil slzy ze toschiba je mrdka s debilnou logikou. Podobne LG - prestavana klima od lg niekomu sluzila roky rokuce a inemu orig tepelepne cerpadlo LG zralo nervy az nakoniec chciplo.

Osobne by som dnes uz nemodifikoval a kupil nejake hotove tc. Nadejne vyzera powerworld, od gawliczek za 40 bez dane, ale nejde plynule riadit externe (pre mna musthave), resp. to nikto este asi neprekopol.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od PavelR »

segra má překoplou klimu na tč. tuším toshiba. vnitřní jednota podoma dělaná ale celkem pěkně. řídíci jednotka, diplay, ethernet. jede to podle ekvitermy noproblem, jednotká má i vstup pro řízení 0-10V to jsem nezkoušel. Dělali to celý klimtizéři včetně zapojení, vyrovnávacíí nádoby ... vyšlo to i na rozumnej peníz vzhledem k tomu že to bylo na klíč.
Negativum dotoho lowcost řešení je utčitě hluk. Tady ty jednotky jsou hroznej haraburd dělá to rachot jako blázen. Naštěstí je soused hluchej. Dokonce jsem to musel celý odkapotovat a vytlumit. Na to velkej bacha. Lidi jsou dnes kokoti a vadí jim skoro všecko, to že kokrhá kohout, smrdí kravín ...
Mám možnost srovnání s wiesmannem vzduch voda a to je šepot květin, zpracování o deset levlů výš. Ale taky cena vice než 2x tolik.

Váhal jsem a zase bych váhal mezi tímto a monoblokem. Nebyla rozumná možnost jak tam natáhnouc cu28 k monobloku proto split. pokud má někdo možnost vytáhnout ven vodu tak monoblok. díval jsem se na lgtherma monobloky za dobrej peníz to jde sehnat.

Ale samozřejmě je to pořád vzducháč. Když to srovnám s voda-voda co mám já tak to je jiná písnička. Barák mám větší, spotřeba proti vzducháču mam sotva poloviční. Jede mi to teď 9 dni v kuse a spotřeba 158kwh což považuju za fenomenální výsledek. Pokud má někdo možnost rozhodně jakoukoliv formu tč ze země ...
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

Nemam to este kupene, idem tu klimu na buduci tyzden objednavat. Preto mam info ze ASGE nie je skladom a pokukavam po dalsich modeloch s kurenim do -25.
Mam doma 5kW sinclaira a hluk je v pohode, tak dufam ze ta nova jednotka bude na tom podobna ak nie lepsie.
Mam v plane ist na najnizsi mozny vykon vonkajsej jednotky a ked nebude mat regulovane otacky ventilatora, tak budem musiet najst ten sweet spot v pomere spotreba/vyroba energie.
Ked to pojde na COP2 cize odber 2kW, tak budem na tom 2x lepsie oproti mojem aktualnej 2.5kW spirale :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od unicast »

Monoblok nemůžu nechat delší dobu vypnutý, když třeba běží kondenzák a mrzne jako dneska v noci. Buď musí (1) pořád běžet, nebo (2) se pasivně nějak vyhřívat nebo (3) používat nemrznoucí směs ve velkém topném okruhu nebo (4) mít separátní malý okruh. Každá z těch variant přináší nějakou celkem zásadní nevýhodu, v prostředí s ostrovní FVE zpravidla umocněnou na kvadrát. Při tom by stačilo tak málo, umožnit ten kondenzační výměník odpojit a umístit dovnitř.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od soami »

@rasto1
Ale to minimum se řídí složitě, když si jednotka reguluje sama podle delty, navíc s hysterezí +-2st. Leda bys regulaci předhazoval své hodnoty teplot/odporu. V tomto je vlastní řízení někde úplně jinde, obzvlášť pokud v tom chceš pálit přebytky. Posíláš 0,5V a jede to minimální příkon. Posíláš 10V, jede to max.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

soami píše: ned pro 03, 2023 7:00 pm @rasto1
Ale to minimum se řídí složitě, když si jednotka reguluje sama podle delty, navíc s hysterezí +-2st. Leda bys regulaci předhazoval své hodnoty teplot/odporu. V tomto je vlastní řízení někde úplně jinde, obzvlášť pokud v tom chceš pálit přebytky. Posíláš 0,5V a jede to minimální příkon. Posíláš 10V, jede to max.
Pravdu mas, ja to budem musiet uregulovat jedine podla teploty, ale ked si vyladim teplotu an ohrev TUV a teplotu na kurenie, tak sa s tym nemusim uz viacej hrat.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od PavelR »

unicast píše: ned pro 03, 2023 6:46 pm Monoblok nemůžu nechat delší dobu vypnutý, když třeba běží kondenzák a mrzne jako dneska v noci. Buď musí (1) pořád běžet, nebo (2) se pasivně nějak vyhřívat nebo (3) používat nemrznoucí směs ve velkém topném okruhu nebo (4) mít separátní malý okruh. Každá z těch variant přináší nějakou celkem zásadní nevýhodu, v prostředí s ostrovní FVE zpravidla umocněnou na kvadrát. Při tom by stačilo tak málo, umožnit ten kondenzační výměník odpojit a umístit dovnitř.
stačí v tom sem tam otočit vodu. Ono to trvá něž to zamrzne. Ty velký mrazy kdy by to neběželo aspoň u nás nejsou zase tak častý a většinou by to běželo. Dobře izolovat potrubí.
Nemyslím si že by to bylo nesnesitelně energeticky náročný udržet to nezamrzlý. Pro mě pořád lepší než rešit chladivo. S vodou si poradím ale chlaďaře sehnat... hlavně takovýho co by mě to jen vyvaukoval a nafoukl.

Proto jsem rád že mám voda voda. z principu monoblok jen 4 šroubení vše na vodě. V teple v technické místnosti.
Nevýhoda optroti vzducháču je ten primární okruh se studnama. To byl opruz. Jsem rád že to už je v provozu.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od jahodovák »

unicast píše: ned pro 03, 2023 6:46 pm Monoblok nemůžu nechat delší dobu vypnutý, když třeba běží kondenzák a mrzne jako dneska v noci. Buď musí (1) pořád běžet, nebo (2) se pasivně nějak vyhřívat nebo (3) používat nemrznoucí směs ve velkém topném okruhu nebo (4) mít separátní malý okruh. Každá z těch variant přináší nějakou celkem zásadní nevýhodu, v prostředí s ostrovní FVE zpravidla umocněnou na kvadrát. Při tom by stačilo tak málo, umožnit ten kondenzační výměník odpojit a umístit dovnitř.
Ale přemístit ten kondenzační výměník jinam je daleko jednodušší,než upravovat klimošku,pokud to není daleko a není velký výškový rozdíl,není ani třeba přepočítávat množství chladiva a zda nebude problém s mazáním kompresoru.Pokud je někdo zručný kutil,mělo by i jít připojit ten kondenzační výměník samotížně.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od eman »

Osobně mám monoblok Haier...zrovna na starém fóru o něm píšu romány, byl "super" nákup. Jinak já s monoblokem nemám problém v tom smyslu, že snad každá taková herka má ochranu proti zámrzu protočením vody v okruhu. Loni jsem to zkoušel a funguje to dobře. Navíc já jsem číňana značně doizoloval, takže i bez oběhu klesá teplota hodně pomalu.

Než jsem koupil monoblok, tak jsem taky chtěl split, ale dnes už neseženete chlaďaře. Tady široko daleko všichni jedou dotovaná čerpadla a nic jiného je nezajímá. Ani lednici vám neopraví.

Jinak Gawlicek nemá možnost externího řízení, ikdyž připustil, že tam nějaký modbus aktivní je, ale 0-10V ne. Až mi ten Haier chcípne, tak budu taky shánět nějakou inteligentní náhradu, ale bojím se, že to už bude za větší peníze, než 50tis.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od unicast »

eman píše: ned pro 03, 2023 7:55 pm Osobně mám monoblok Haier...zrovna na starém fóru o něm píšu romány, byl "super" nákup. Jinak já s monoblokem nemám problém v tom smyslu, že snad každá taková herka má ochranu proti zámrzu protočením vody v okruhu.
Což ale představuje zbytečnou ztrátu energie. Musí to být zapnuté a bere si to trochu tepla z kotle. To prostě není idiotensicher und bombenfest. Chlaďaře bych i sehnal a nakonec bych se do toho nebál jít ani sám. Asi to skončí tím vypreparováním výměníku z nějakého monobloku.

No, co se těch levných monobloků týče, koukal někdo jaký to má kompresor, jaké jsou časté závady atd.?
jahodovák píše: ned pro 03, 2023 7:33 pm Ale přemístit ten kondenzační výměník jinam je daleko jednodušší,než upravovat klimošku,pokud to není daleko a není velký výškový rozdíl,není ani třeba přepočítávat množství chladiva a zda nebude problém s mazáním kompresoru.Pokud je někdo zručný kutil,mělo by i jít připojit ten kondenzační výměník samotížně.
Já bych to měl jen přes obvodovou stěnu, takže tam problém nebude.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od eman »

Já mám kompresor Mitsubishi. U číňana není asi ani tak problém s komponenty, ale většinou to zabijí otřesnou regulací. EEV tam mám nějaký čínský, vrtule je solidní, značku teď nevím, ale regulace je děs a hrůza.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od jahodovák »

Ono asi záleží jaký monoblok myslíš,jak jsem se díval ono se to liší i časem a způsobem řízení,já sehnal nord line standart a je tam panasonik ale co jsem se díval na současnou řadu,dávají tam různé a samozřejmě jiné i podle toho zda je to bez regulace,tím myslím s regulací jen zap,vyp,nebo invertor.Zrona tak se závadama,pokud se použijí kvalitní komponenty,vydrží to hodně,jen vědět,který výrobek to je,třeba ty,co znám od firmy PZPSemechnice,tak vydží dost dlouho,občas pro mě čistím zarostlé boilery ,většinou takové,které nejsou schopni vyčistit sami,není to přímo pro ně ale montážní firmu,takže s chladařema nemám problém.Navíc je poblíž nás několik dalších,kteří to občas kamarádům dělají,převážně už v důchodu.Taky se jim už nechce dělat zbohatlíkům poskoka.Ono kolem nás to většinou moc normálních lidí nemá.Jelikož většinou jedu s jiným technikem,dozvídám se zajímavé hystorky s různejma zákazníkama,zde to není možné publikovat,času na to je většinou dost,někdy i několik hodin cesta k zákazníkovi a pak doba čištění od jedné hodiny až po 10 hodin,to podle vrstvy toho kamence ,prostě někdy veselo...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

monoblok nechcem, ja pri 0 teplote potrebujem kurit do 5h denne a ten monoblok by sa zbytocne "nudil".
Aky potenciometer mam zaradit na manualnu regulaciu teploty mimo rozsah standardneho cidla?
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek