Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

No co chlapi daka vedomost preco nekupit na prerabku Sinclair Terrel?
https://www.sinclair-solutions.com/sk/p ... 18bit.html

Mohol by som zainvestovat i do Sinclair Spectrum plus
https://www.sinclair-solutions.com/sk/p ... 03900.html

Ale SCOP ma minimalne vyssi a tieto zimy byvaju do -10 99,95 času, takže žiadna pridaná hodnota okrem 700Euro či?
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od soami »

Pokud to chceš používat na nejnižší příkon pro ohřev AKU, jsou to vyhozené peníze. Což mj. platí pro jakýkoliv invertor. Spectrum má 2stupňový kompresor s mezivstřikem chladiva, který je výkonnější v mrazech. Celkově má stabilnější výkonový průběh v celém teplotním rozsahu.
Hodnoty termistorů, jejich beta a tabulku přepočtu teplota/odpor uváděl Sinclair v servisním manuálu. Z nějakého důvodu je už nenabízí ke stažení na ČR/SR stránkách. Dalo se ale stáhnout ze sinclair.pl V minulosti Sinclair používal termistory tuším 10K/15K.
Ještě k tomu potenciometru. Aby klima sepnula, potřebuje rozdíl teplot. Ale při rozdílu teplot najede větším příkonem a s klesající deltou ubírá. Tzn. pokud si nastavíš nějaký fixní odpor jako teplotu, tak to fungovat nebude. Pokud chceš mít kontrolu nad sepnutím/vypnutím/příkonem/výkonem, tak si pořiď ASGE18. Nevím, jak v SR, v ČR je běžně dostupná za cca 1200€ (bez SCMI) https://www.peddy.cz/vytapeni-klimatiza ... -asge-18bi A určitě by ses dostal i na lepší ceny. Akorát ty nové ASGE s R32 jsou údajně docela očesané ve výbavě - ale nemám s tím vlastní zkušenost.
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od Juras66 »

Skor by som sa zameral ma min. prikon s akym vie ta jednotka ist. Co mam prerobenu 18 Mideu ta si sepoce okolo 550W. Sinclair Spectrum 18 ktoru som mal povodne hlavne na chladenie ma minimalku cez 1000W, ale to vies aj sam ked ju tiez mas. Ak chces ist do prerabky, isiel by som po cene.
FVE pod Karpatami v skusobnej prevadzke, asi tam aj ostane :) JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

soami píše: pon pro 04, 2023 9:19 pm Pokud to chceš používat na nejnižší příkon pro ohřev AKU, jsou to vyhozené peníze. Což mj. platí pro jakýkoliv invertor. Spectrum má 2stupňový kompresor s mezivstřikem chladiva, který je výkonnější v mrazech. Celkově má stabilnější výkonový průběh v celém teplotním rozsahu.
Hodnoty termistorů, jejich beta a tabulku přepočtu teplota/odpor uváděl Sinclair v servisním manuálu. Z nějakého důvodu je už nenabízí ke stažení na ČR/SR stránkách. Dalo se ale stáhnout ze sinclair.pl V minulosti Sinclair používal termistory tuším 10K/15K.
Ještě k tomu potenciometru. Aby klima sepnula, potřebuje rozdíl teplot. Ale při rozdílu teplot najede větším příkonem a s klesající deltou ubírá. Tzn. pokud si nastavíš nějaký fixní odpor jako teplotu, tak to fungovat nebude. Pokud chceš mít kontrolu nad sepnutím/vypnutím/příkonem/výkonem, tak si pořiď ASGE18. Nevím, jak v SR, v ČR je běžně dostupná za cca 1200€ (bez SCMI) https://www.peddy.cz/vytapeni-klimatiza ... -asge-18bi A určitě by ses dostal i na lepší ceny. Akorát ty nové ASGE s R32 jsou údajně docela očesané ve výbavě - ale nemám s tím vlastní zkušenost.
Slovaci to beru z CZ skladu a ASGE nie je skladom, pricom ako som pisal je to ochudobnene bez ohrevu vanicky a celkovo je mensia rozmerovo i hmotnostne vonkajsia jednotka 35kg oproti 45kg Terrel jednotke.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

Juras66 píše: pon pro 04, 2023 9:22 pm Skor by som sa zameral ma min. prikon s akym vie ta jednotka ist. Co mam prerobenu 18 Mideu ta si sepoce okolo 550W. Sinclair Spectrum 18 ktoru som mal povodne hlavne na chladenie ma minimalku cez 1000W, ale to vies aj sam ked ju tiez mas. Ak chces ist do prerabky, isiel by som po cene.
Viem o com pises, ale ty asi nemas 5kW jednotku, ked mas tak nizky spodny vykon ci?
Aj ja mam doma 3,5kW Mideu co vie ist na 300W, ale proste chcem i vykonostnu rezervu.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od Juras66 »

Mam Midea Blanc MA-18N8xxxxxx co ma cez 5kW na kurenie a v pohode to stiha aj v tomto pocasi. Len keby tak u nas nefukalo....
Je pravda ze sa to zle reguluje a tak doma trochu prekurujem, ale obyvatelstvo si na tych 23°C bez reci zvyklo.
FVE pod Karpatami v skusobnej prevadzke, asi tam aj ostane :) JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
Adrianb
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od Adrianb »

Trochu prispejem, ak sa bavime cisto o minimalke, ten moj haier hnoj 5kw vie chodit pod 300W (casto som z chytrej zasuvky videl cisla okolo 275W v prechodovom obdobi aj s obehovkou (50w). Ale je to prerabka vzduch vzduch na vzduch-voda do podlahy, kde to ma nejaku zotrvacnost....

Na druhej strane mam toho haiera ale verziu 3,5kw v garazi a klasickom prevedeni vzduch-vzduch a nikdy som tam nevidel pod 500W. Skor ta haraburda zacne cyklovat. Hral som sa s tym celkom dost, proste ten 3,5kw haier je uplna mrdka pre mna voci tej 5kw verzii
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od soami »

Slovaci to beru z CZ skladu a ASGE nie je skladom, pricom ako som pisal je to ochudobnene bez ohrevu vanicky a celkovo je mensia rozmerovo i hmotnostne vonkajsia jednotka 35kg oproti 45kg Terrel jednotke.
To asi souvisí s tím, co jsem psal - že poslední verzi ASGE dost očesali...
V prvním příspěvku jsi psal "nech nevymyslam vymyslene." Stejný vývojem prošlo hodně lidí a troufám si tvrdit, že většina přešla na kvalitnější řešení. Jasně, nějak to funguje a šetří to peníze. Ale pak tě začne srát , proč to pořád jede, když už to mělo vypnout. Proč to ještě nesepnulo, když je teplota 2st pod nastavenou...Proč to v mrazu jede na plný výkon, když by stačil poloviční a po 40min to odmrazuje. Apod.
Pokud tedy ohříváš AKU a cílem max. úspora, tak vezmi jakékoliv (i jeté) TČ on/off. udělá ti stejnou službu a s COP 3 budeš spokojený. Případně tedy nejlevnější klimu s vhodným příkonem/výkonem. Jen počítej s tím , že nejnižší vyhovující, nebude vyhovující v mrazech. Spíše tedy předimenzovat, pokud si s tím umíš poradit (AKU).
Pokud chceš přidanou hodnotu, kup invertor a napoj ho rovnou na okruh a nechej jeho regulaci regulovat - buď na teplotu vody nebo na teplotu místnosti. AKU dej na zpátečku vody. Pak do toho můžeš vstupovat i s ohřevem TUV, když mu přepneš čidlo teploty s vyšším odporem.
Pokud chceš aktivně řídit, včetně vytěžování FV, hledej jednotku s externím řízením 0-10V. Předpokladem je ale mít vlastní nadřazenou regulaci, která bude vše řídit.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

Juras66 píše: pon pro 04, 2023 10:03 pm Mam Midea Blanc MA-18N8xxxxxx co ma cez 5kW na kurenie a v pohode to stiha aj v tomto pocasi. Len keby tak u nas nefukalo....
Je pravda ze sa to zle reguluje a tak doma trochu prekurujem, ale obyvatelstvo si na tych 23°C bez reci zvyklo.
23C je moj ciel :-)
Teraz mam 21-22 vecer a rano o stupen menej, pricom, ked je par dni - 10C tak zapinam spiraly nie len doobeda ale i navecer.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od soami »

A jaké máš tedy tepelné ztráty domu? A jak je aktuálně řízena regulace topení? Píšeš o AKU - takže máš na výstupu 3cestlý ventil a topíš do podlah? A když nezapínáš spirály, tak jedeš vzduch/vzduch?
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

Straty domu by maly byt okolo 4kW pri - 12C.
Momentalne mam zasobnik TUV v tepelku, ktore nabijam spiralou prepnutim 3 cestneho ventilu.
Ak chcem kurit vratim 3 cestak a tepla voda mi ide do 300l akumulacky (s dalsou siralou) kde je na vnoreny had napojena podlahovka.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od rasto1 »

soami píše: pon pro 04, 2023 10:55 pm A jaké máš tedy tepelné ztráty domu? A jak je aktuálně řízena regulace topení? Píšeš o AKU - takže máš na výstupu 3cestlý ventil a topíš do podlah? A když nezapínáš spirály, tak jedeš vzduch/vzduch?
Vsetko potrebne je pod strechou :-)
Nakoniec som zobral SOH-18BIT2, papierovo kuri do - 25C.
Přílohy
IMG_20231213_194509.jpg
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Kamča
Příspěvky: 105
Registrován: ned pro 06, 2020 7:55 pm
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od Kamča »

Pokud si chce někdo hrát tak mám k dispozici použitou LG s deskovým výměníkem B25. Vše funkční stačí propojit a topit.Chladivo R410 stažené do jednotky. Cena 10000
8x370Wp J,8x380Wp J,4x370Wp Z 6x450Wp,1xDeye,1x Axpert VMIII 48V 5kW,LiFe 3x16S 120Ah+ BEV 77kW V2L
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od soami »

Vsetko potrebne je pod strechou :-)
Nakoniec som zobral SOH-18BIT2, papierovo kuri do - 25C.
Tak si pohraj :D Ten vývoj bude podobný, jako u FV. Začneš přemýšlet, jak to rozšířit, zlepšit, vytunit...
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od unicast »

Jsem na tenhle projekt opravdu zvědav. Včetně potom měření COP/SCOP apod.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od soami »

Tohle je vyzkoušená a funkční věc. U modifikované klimošky jsem jel SCOP někde kolem 2,8-3 - invertor přímo do podlah, voda kolem 30st. Nejnižší teplota v té sezoně byla -21st - pořád to "jelo" s COP tuším 1,5-(2kW/3kW). Nicméně jsem v nevýhodné lokalitě - údolí, potok, vlhko, mlhy. Takže se dá dosáhnout lepších výsledků. Mně na tom vadila nemožnost to nějak rozumně řídit. Rozdíl v ceně při pořízení jednotky s regulací není velký, rozdíl v možnostech řízení obrovský. Ale službu udělá i ta klimoška a návratnost je docela rychlá.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od unicast »

Návratnost tam při COP pod 2.5 není žádná, pokud se to srovnává s kondenzačním kotlem a berou se běžné tržní ceny plynu a elektřiny. Čili zase jsme u toho, že to dává smysl při venkovní teplotě od 3 st.C nahoru nebo když sice mrzne, ale je jasno a slunečno. No jasně, proč ne, s dobrým řízením TČ i kotle určitě skvělá věc.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od soami »

Záleží s čím porovnáváš a jaké máš vstupní náklady. U mě třeba plyn není. A i kdyby byl, počítej přípojku, komín, kotel - vs. klimoška s bižuterií za 30tis. Kč. Pokud má někdo funkční plynový kotel, tak tohle asi neřeší. Aspoň já bych to určitě neřešil - počítat umím.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od eman »

No jestli máš na pozemku potok, tak už bych stavěl voda/voda s COP 5. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prerabka klimatizacie na TC vzduch / voda

Příspěvek od unicast »

Já ten funkční plynový kotel mám, počítat asi taky celkem umím a po něčem takovém se dívám. Důvody k tomu mám dva. Jednak ten plyn není úplně levný ani teď a od roku 2027 přijdou emisní povolenky, kterých se pak bude rok od roku vydávat o 10 % méně. Oba ty zdroje, jak TČ vzduch/voda, tak KK, mají svůj optimální pracovní bod někde trochu jinde a mohou se dobře doplňovat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek